Προς το περιεχόμενο

Έρχεται μεγάλο πρόστιμο στην Apple για τα Apple Pay και NFC στο iPhone από την Ευρωπαϊκή Ένωση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 minutes ago, snips said:

Εσύ είσαι ο λόγος που κάθε εταιρία εκεί έξω μας πηδάει και μας έχει πείσει ότι το οτιδήποτε παράγει, είναι αναγκαίο στον σημερινό άνθρωπο και μάλιστα με το τίμημα που ΣΟΥ επιβάλλει. 

πως ειναι δυνατον να ειναι κατι αναγκαιο για τη ζωη σου οταν πριν απο μερικα χρονια δεν ηξερες την υπαρξη του?ελεος δηλαδη οτι θα πεθανεις αν δεν σου ανηξει το nfc h appl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, billdanos είπε

Καιι μόλις επιβεβαίωσες πως όντως κάτι έχεις μπερδέψει μέσα σου! :):)

Ναι δεν καταλαβαίνω το θέμα προφανώς. Δεν έχει τη δικιά σου φαίνεται ανώτερη νοημοσύνη που βγάζει νόημα. Αναλύσε το μου σε παρακαλώ να δω και γω το φως το αληθινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, snips είπε

Εσύ είσαι ο λόγος που κάθε εταιρία εκεί έξω μας πηδάει και μας έχει πείσει ότι το οτιδήποτε παράγει, είναι αναγκαίο στον σημερινό άνθρωπο και μάλιστα με το τίμημα που ΣΟΥ επιβάλλει. 

Εσυ να υποθέσω είσαι ο λόγος που κάθε εβδομάδα πήζω στην κίνηση λόγο κινητοποιήσεων ;

 Έχω τη γνώση να γνωρίζω τι μου χρειάζεται και τι όχι 

 και την άνεση να πληρώνω γιατί δουλεύω σκληρά ότι με εξυπηρετεί και διευκολύνει τη ζωή μου .

 Υ.Γ Μπορείς να πάρεις να μπογαλάκια σου και να πας να ζήσεις στο βουνό κανένας δεν σε εμποδίζει και καμία εταιρεία δεν θα έχεις ανάγκη .

 Κράτος και ΕΕ νταβατζή σε επιχειρήσεις σε αλλά καθεστώτα κόκκινα .

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikeKata είπε

Η πλάκα είναι ότι τα επιχειρήματα κάποιων εδώ μέσα για να υπερασπιστούν μονοπωλιακες πρακτικές της Apple και τα fees που παίρνει, με το "έριξε λεφτά, καλά κάνει και το έχει κλειστό, δικό της είναι το μαγαζί, ο,τι θέλει κάνει", έχουν καταρριφθεί εδώ και μια 20ετια περίπου, απέναντι στη "μισητή" τους MS.

Έτος 2001 (από το 1998 ξεκίνησαν): ΗΠΑ εναντίον MS για μονοπωλιακες πρακτικές, και κυρίως, για το "δέσιμο" του IE με τα Windows, ώστε να σκοτώσει τους ανταγωνιστές (Netscape κλπ). Τι; Δεν ήταν δικό της το OS; Ο,τι θέλει δε θα έπρεπε να κάνει; Δεν έριξε RnD για την ανάπτυξη του λειτουργικού και του IE; Δε θα πρέπει να τα προωθήσει όπως θέλει στο ΔΙΚΟ της λειτουργικό; Όποιος ήθελε, ας πήγαινε σε Mac ή σε Linux. Τόσες επιλογές υπήρχαν. Τα ίδια επιχειρήματα χρησιμοποιουσε και η MS τότε.

Φυσικά και τα ανωτέρω "επιχειρήματα" δεν τα ενστερνίζομαι ούτε στο ελάχιστο. Τα έβαλα για να δείξω πώς αλλάζουν οι καιροί... Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι, όταν βοηθάτε ένα μονοπώλιο να δημιουργηθεί κανοντας τα στραβά μάτια και λέγοντας "δε με νοιάζει", όταν αυτό καταρρεύσει (όπως όλα τα μονοπώλια καποια στιγμή καταρρέουν), θα έχετε κι εσείς πρόβλημα, μαζί με όλους τους υπόλοιπους. Γιατί όταν νομιμοποιούμε μονοπωλιακές τακτικές στην αγορά, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, στο τέλος μας επηρεάζουν. Είτε στο προϊόν που τις νομιμοποιησαμε, είτε σε ένα άλλο. Επειδή έχουν γίνει κανονικότητα. Και για να μην παίζουμε με τις λέξεις και ακουσω πάλι "υπάρχουν κι άλλες εταιρείες, να πάτε εκεί, δεν είναι μονοπώλιο", όταν μιλάμε για μονοπωλιακες πρακτικές εδώ, αναφερόμαστε στη δύναμη που έχει η εταιρεία και στο πόσο επηρεάζει την αγορά μια κίνηση της. Θέλετε να είμαστε πιο ακριβείς; Να το πούμε ολιγοπώλιο τότε, κανένα πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, AtiX said:

Σοβαρά??? Αν είναι έτσι να κλειδώσει και την κάμερα και να αφήνει μόνο τις δικές της εφαρμογές να έχουν πρόσβαση? Τι σου φαίνεται παράλογο? Μα αυτό υποστηρίζεις…

κανεις δεν υποστηριξε να κλειδωσει η καμερα

υποστηριζουμε το προφανες θεμελειωδες δικαιωμα του καθενος να αποφασιζει τι θα κανει στο σπιτι του

αυτο σημαινει πως διαφωνω με αυτα που λες αλλα υποστηριζω το δικαιωμα σου να τα λες

το ιδιο αντιστοιχα κκαι εδω διαφωνεις με το κλειδωμα της καμερας αλλα υποστηριζεις το δικαιωμα της αππλ να την κλειδωσει

 

και φυσικα υποστηριζεις και το δικαιωμα σου αν το κανει να διαμαρτυρηθεις και γιατι οχι να αλλαξεις εταιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Δεν έχω ρε συ αλλά ούτε με νοιάζει που δεν έχω εφόσον αυτό που έχω δουλεύει τέλεια .

 Αν δεν δουλεύει καλά ή μειονεκτώ σε σχέση με άλλους ανθρώπους που συναναστρέφομαι και δεν μου δίνει επιλογή τότε θα στραφώ άλλου .

 Μου το απαγορεύει κανένας αυτό ;

Επειδη έχει πει καμιά 40αριά φορές το ίδιο πράγμα, σε παραπέμπω σε προηγούμενο σχόλιό μου πιο πάνω. Μη γράφω πάλι τα ίδια.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dieksodo είπε

πως ειναι δυνατον να ειναι κατι αναγκαιο για τη ζωη σου οταν πριν απο μερικα χρονια δεν ηξερες την υπαρξη του?ελεος δηλαδη οτι θα πεθανεις αν δεν σου ανηξει το nfc h appl

Ποιος ο λόγος για τη διάσωση της apple πριν χρόνια; Ήταν αναγκαίο για τη ζωή σου; Ποιος ο λόγος για το αντίστοιχο της amd πριν χρόνια. Θα γινόταν κάτι αν έμενε μόνο η Ίντερ στην αγορά; Μονοπώλια δεν είναι μόνο όταν υπάρχει μια μοναδική εταιρεία σε ένα χώρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MikeKata είπε

 

Πιστεύεις ότι η δεύτερη φορά, θα κάνει την διαφορά για ορισμένους εδώ μέσα και θα κάνουν τον κόπο να το διαβάσουν??? Προσωπικά όχι… 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Εσυ να υποθέσω είσαι ο λόγος που κάθε εβδομάδα πήζω στην κίνηση λόγο κινητοποιήσεων ;

 Έχω τη γνώση να γνωρίζω τι μου χρειάζεται και τι όχι 

 και την άνεση να πληρώνω γιατί δουλεύω σκληρά ότι με εξυπηρετεί και διευκολύνει τη ζωή μου .

 Υ.Γ Μπορείς να πάρεις να μπογαλάκια σου και να πας να ζήσεις στο βουνό κανένας δεν σε εμποδίζει και καμία εταιρεία δεν θα έχεις ανάγκη .

 Κράτος και ΕΕ νταβατζή σε επιχειρήσεις σε αλλά καθεστώτα κόκκινα .

Έχεις μπερδέψει τα πράγματα. Τα μαγαζάκια που λες λειτουργούν μέσα σε κοινωνίες και σε νόμους. Δεν κάνουν ότι τους κατέβει. Ευτυχώς που η πλειοψηφία του κόσμου δεν έχει τη δικιά σου διαστρεβλωμένη αντίληψη του κόσμου. Θα μας είχαν γαμησει πατοκορφα οι εταιρείες όπως και οπότε θα ήθελαν.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dieksodo είπε

κανεις δεν υποστηριξε να κλειδωσει η καμερα

υποστηριζουμε το προφανες θεμελειωδες δικαιωμα του καθενος να αποφασιζει τι θα κανει στο σπιτι του

αυτο σημαινει πως διαφωνω με αυτα που λες αλλα υποστηριζω το δικαιωμα σου να τα λες

το ιδιο αντιστοιχα κκαι εδω διαφωνεις με το κλειδωμα της καμερας αλλα υποστηριζεις το δικαιωμα της αππλ να την κλειδωσει

 

και φυσικα υποστηριζεις και το δικαιωμα σου αν το κανει να διαμαρτυρηθεις και γιατι οχι να αλλαξεις εταιρια

Βρες μου που είναι γραμμένο το δικαίωμα να είναι κλειδωμένο το nfc για τους υπόλοιπους developers όταν εσύ, ο κατασκευαστής, το χρησιμοποιείς μια χαρά στις εφαρμογές σου???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, primeragt said:

Ποιος ο λόγος για τη διάσωση της apple πριν χρόνια; Ήταν αναγκαίο για τη ζωή σου; Ποιος ο λόγος για το αντίστοιχο της amd πριν χρόνια. Θα γινόταν κάτι αν έμενε μόνο η Ίντερ στην αγορά; Μονοπώλια δεν είναι μόνο όταν υπάρχει μια μοναδική εταιρεία σε ένα χώρο. 

 

ποτε διασωθηκε η αππλ ? καιαπο ποιον? και τι σχεση εχει αυτο με το αν εξαρταται η ζωη σου απο την αππλ? οτιναναι

μαλλον δεν ξερεις καν τι ειναι μονοπωλειο και ποια αγορα ειναι μονοπωλειακη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Κράτος και ΕΕ νταβατζή σε επιχειρήσεις σε αλλά καθεστώτα κόκκινα .

Μην το πάμε εκεί γιατί θα γελάσουμε. Γιατί πολύ θα ήθελα να δω την ανάπτυξη της "αγίας" εταιρείας σου (και κάθε μίας) σε κράτος που δεν έχει ρεύμα (γιατί το κράτος δεν έκανε επενδύσεις να φτιάξει δίκτυο και παραγωγικές πηγές), σε κράτος που δεν έχει δρόμους για να περάσει τις πρώτες ύλες της και τις παραδόσεις των τηλεφώνων της (γιατί το κράτος δεν επένδυσε σε δρόμους), σε κράτος που δεν έχει χτίσει αεροδρόμια κλπ κλπ. Να μη συνεχίσω, κατάλαβες, ε; Ωραίο κέρδος θα είχε η κάθε εταιρεία (μηδενικό). Μερικοί νομίζετε ότι οι εταιρείες γεννώνται από το τίποτα και η επιτυχία οφείλεται εξ' ολοκλήρου σε αυτές. Φυσικά το κράτος και η ΕΕ θα έχει λόγο λοιπόν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, primeragt said:

Έχεις μπερδέψει τα πράγματα. Τα μαγαζάκια που λες λειτουργούν μέσα σε κοινωνίες και σε νόμους. Δεν κάνουν ότι τους κατέβει. Ευτυχώς που η πλειοψηφία του κόσμου δεν έχει τη δικιά σου διαστρεβλωμένη αντίληψη του κόσμου. Θα μας είχαν γαμησει πατοκορφα οι εταιρείες όπως και οπότε θα ήθελαν.

ξερεις οτι η πλειοψηφια μπορει να ψηφισει οτι ο γαιδαρος πεταει δεν σημαινει πως αν εγω πω πως δεν πεταει ειναι "διαστρευλωμενη εντυπωση" επειδη η πλειοψηφια διαφωνει μαζι μου

το τι ειναι σωστο και τι οχι δεν εξαρταται απο την πλειοψηφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dieksodo είπε

 

ποτε διασωθηκε η αππλ ? καιαπο ποιον? και τι σχεση εχει αυτο με το αν εξαρταται η ζωη σου απο την αππλ? οτιναναι

μαλλον δεν ξερεις καν τι ειναι μονοπωλειο και ποια αγορα ειναι μονοπωλειακη

Διασώθηκε από κάποιον κάτοχο μιας μισητής εταιρείας ονόματί MS γιατί αν έκλεινε όπως διαφαίνοταν την εποχή εκείνη θα είχε θέμα μονοπωλίου η MS. Δεν έγινε από την καλή της καρδιά αλλά για να μην έχει θέμα μετά.

Όσο για το δεύτερο, φαίνεται. Έχετε κολλήσει στην πολύ απλοϊκή λογική δικό μου μαγαζί ότι θέλω κάνω. Δεν λειτουργούν έτσι οι αγορές όσο καπιταλιστικό και αν ακούγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dieksodo είπε

 

ποτε διασωθηκε η αππλ ? καιαπο ποιον? και τι σχεση εχει αυτο με το αν εξαρταται η ζωη σου απο την αππλ? οτιναναι

μαλλον δεν ξερεις καν τι ειναι μονοπωλειο και ποια αγορα ειναι μονοπωλειακη

Ιστορία τεχνολογίας: 0

Εκθέσεις ιδεών: 20

 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...