Προς το περιεχόμενο

Έρχεται μεγάλο πρόστιμο στην Apple για τα Apple Pay και NFC στο iPhone από την Ευρωπαϊκή Ένωση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Τώρα μιλάς σωστά . Όχι σαν τον άλλον που το γενικόποιει σαν ποινικό αδίκημα. Χάνουν κάποιοι λεφτά εδώ πέρα και δεν αρέσει σε μερικούς στην ευρωπαϊκή ένωση.

Η Apple έχει βγάλει και τραπεζικό προϊόν σε συνεργασία με άλλους και έχει μπει σε μονοπάτια που είναι πέρα του τεχνολογικού τομέα. Εκεί έχει τις αντίδρασεις και βρήκαν πάτημα με το ανύπαρκτο nfc.

Το μόνοπωλιο-ολιγοπολιο δεν είναι μόνο προς τους τελικούς καταναλωτές. Οι αγορές δεν υφίστανται μόνο από εταιρείες προς καταναλωτές αλλά και μεταξύ εταιρειών. Τα ολιγοπώλια μπορεί να εφαρμοστούν κάλιστα εκεί και απλά ο κόσμος χέστηκε δεν τον επιρεαζει, αφρό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και παράνομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

Το διάβασες πριν το ποσταρεις;

 

Screenshot_20211008-210346_Firefox.png

Ευχαριστώ δεν το είχα δει. Άρα θα πρέπει να δώσει πρόσβαση με κάποιο τρόπο αφού το διαφημίζει ως χαρακτηριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Έχεις άποψη και την δείχνεις με τις επιλογές σου. Αν έκανες λάθος επιλογή δεν σου φταίνε οι υπόλοιποι.

Μπορει να κανείς την κριτική σου σε όλα αλλά και κριτική σου θα έχει κριτική από τους υπόλοιπους.

Μα δεν έκανα λάθος επιλογή, έκανα την καλύτερη που είχα στην διάθεση μου… 

αν εσυ δεν θέλεις οι συσκευές που αγοράζεις να μην βελτιώνονται και να μην περιλαμβάνουν περισσότερες λειτουργίες μπράβο σου, εγώ που σέβομαι τα λεφτά μου θέλω το καλό να γίνεται καλύτερο και το καλύτερο άριστο…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dieksodo είπε

δε θελω ο κωδικας ασφαλειας να δωθει σε τριτους

δε θελω ο κωδικας ασφαλειας να δωθει σε τριτους

Σκέφτομαι αυτούς που επενδυσαν χρόνια ο στο να σου απαντάνε με επιχειρήματα και μετά είδαν αυτό... Δεν πιστεύω στα μάτια μου με αυτό που διάβασα...

 

4 ώρες πριν, billdanos είπε

Τα ίδια λέγαμε θυμάμαι και τότε με τα προσωπικά δεδομένα και τα cookies στις σελίδες... Τώρα φαντάζομαι πως όταν σου σκάνε μηνύματα στις σελίδες κάθε φορά που μπαίνεις, φουσκώνεις από χαρά και υπερηφάνεια και επιπλέον νιώθεις πιο ασφαλής! 😛 

Με σεβασμό σου λέω ότι στο συγκεκριμένο thread έχεις πετάξει την μπάλα στην εξέδρα σε κάθε σου σχόλιο. Δεν έχεις μιλήσει για την ουσία ούτε μια φορά και εχεις συμβάλλει στο ότι η κουβέντα εκτροχιάστηκε. Ωραία τα smilies που βάζεις σε κάθε μα κάθε σχόλιο, αλλά η συνεισφορά σου είναι απογοητευτική για moderator...

Επεξ/σία από apos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Ευχαριστώ δεν το είχα δει. Άρα θα πρέπει να δώσει πρόσβαση με κάποιο τρόπο αφού το διαφημίζει ως χαρακτηριστικό.

Τι να σου πω. Εγώ, όπως είπα και πριν, το κατατάσσω στην κατηγορία "WiFi δέκτης, Αντέννα για κλήσεις και δίκτυο κλπ". Είναι ένα κομμάτι του κινητού. Απλώς, επειδή έχει περιθώριο να το κλειδώσει, το κλειδωσε. Όπως και τα άλλα, δεν υπάρχει (πραγματικός) λόγος να μην το ανοίξει. Ασφαλείας εννοώ. Απλώς δε θέλει. Πολιτική της είναι. Αυτήν κρίνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Μα δεν έκανα λάθος επιλογή, έκανα την καλύτερη που είχα στην διάθεση μου… 

αν εσυ δεν θέλεις οι συσκευές που αγοράζεις να μην βελτιώνονται και να μην περιλαμβάνουν περισσότερες λειτουργίες μπράβο σου, εγώ που σέβομαι τα λεφτά μου θέλω το καλό να γίνεται καλύτερο και το καλύτερο άριστο…

Το κάνω χωρίς να γκρινιάζω επιλέγοντας αυτό που μου ταιριάζει. Όταν κάνω λάθος , μαθαίνω από αυτό και δεν το συνεχίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Το κάνω χωρίς να γκρινιάζω επιλέγοντας αυτό που μου ταιριάζει. Όταν κάνω λάθος , μαθαίνω από αυτό και δεν το συνεχίζω.

Δεν διάβασες τι έγραψα ή κατάλαβες αυτό που μόνο εσύ ήθελες… πάμε πάρα κάτω…

ΥΓ: ευτυχώς που υπάρχουν χρήστες που γκρινιάζουν και πιέζουν… στις 4.7 ίντσες θα είχαμε μείνει…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ευχαριστώ δεν το είχα δει. Άρα θα πρέπει να δώσει πρόσβαση με κάποιο τρόπο αφού το διαφημίζει ως χαρακτηριστικό.

Επίσης, επειδή μου έβαλες την απορία, μπήκα και στο site της. Κι εκεί το διαφημίζει ξεχωριστά από το Apple Pay.

 

Screenshot_20211008-211253_Firefox.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Τι να σου πω. Εγώ, όπως είπα και πριν, το κατατάσσω στην κατηγορία "WiFi δέκτης, Αντέννα για κλήσεις και δίκτυο κλπ". Είναι ένα κομμάτι του κινητού. Απλώς, επειδή έχει περιθώριο να το κλειδώσει, το κλειδωσε. Όπως και τα άλλα, δεν υπάρχει (πραγματικός) λόγος να μην το ανοίξει. Ασφαλείας εννοώ. Απλώς δε θέλει. Πολιτική της είναι. Αυτήν κρίνουμε.

Σωστά και το Bluetooth έχει περιορισμένο για λόγους ασφαλείας υποτίθεται. 
Τελος πάντων , όπως προείπα είναι γνωστά τα κλειδώματα της χρόνια τώρα και μόνο τώρα χρησιμοποιούνται ως μέσο να κερδίσουν κάποιοι χρήματα και να γίνει ντόρος.

Δεν γίνονται για το γενικό καλό όπως νομίζουν μερικοί.

ΥΓ. Για τους λόγους ασφαλείας θα κρατήσω μια επιφύλαξη γιατί άλλο να το λεει εσυ και εγώ και άλλο να το λεει κάποιος πιο ειδικός.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, iwnas28 είπε

Εχεις κουρασει ...Σε καθε ποστ τα ιδια ....

Δεν σε υποχρεώνει κανείς να διαβάσεις .

 Σε κάποιους άλλους σύμφωνα και με τις αντιδράσεις τους δεν κουράζονται να διαβάζουν τις απόψεις μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Δεν σε υποχρεώνει κανείς να διαβάσεις .

 Σε κάποιους άλλους σύμφωνα και με τις αντιδράσεις τους δεν κουράζονται να διαβάζουν τις απόψεις μου 

Κάποια στιγμή θα πρέπει να ξεχωρίσεις ποιες αντιδράσεις έρχονται γιατί λες κάτι σωστο και ποιες από οπαδούς που ότι και να έγραφες θα πάταγαν like…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν διάβασες τι έγραψα ή κατάλαβες αυτό που μόνο εσύ ήθελες… πάμε πάρα κάτω…

ΥΓ: ευτυχώς που υπάρχουν χρήστες που γκρινιάζουν και πιέζουν… στις 4.7 ίντσες θα είχαμε μείνει…

Οκ, δεν έχει νόημα αν είναι να βελτιώνουμε κάτι το οποίο δεν είναι ουσιώδες . Έτσι όπως το έχετε αναγάγει μερικοί , είναι σαν είμαστε ανάπηροι χωρίς κινητό τηλέφωνο. Κοινωνικό αγαθό και βάλε….

Σιγα μην χαλάσω την ζαχαρένια μου για το αν το κινητό δεν κάνει και καφέ. Αν αυτό σας φαίνεται παράλογο λυπάμαι. Ούτε με το iPhone ασχολούμαι και δεν έχω την τρέλα να κατηγορώ κάτι επειδή δεν μου παρέχεται λες και είναι υποχρεωτικό. Εδώ χρησιμοποιήθηκαν εκφράσεις εξαναγκασμού και κάτι αλλά υπερβολικά για μένα. Για σας μπορεί να ακούγονται νορμαλ. Δεν γεννήθηκα με κινητό στο χέρι και ζω χωρίς αυτό. 
Αρχιζω και πιστεύω ότι στο insomnia υπάρχουν πραγματικά άρρωστοι με την τεχνολογια άνθρωποι που χρίζουν ψυχολογικής υποστήριξης. Φτάνουν σε βαθμό να κάνουν θέμα και να τσακωθούν με κάποιον για το αν το κινητό έχει Bluetooth κτλ. λες και είναι παιδιά.

Εσυ γράφεις για ουσία σε ένα υλικό αγαθό. Είναι λογικό να γράφεται κάτι τέτοιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Οκ, δεν έχει νόημα αν είναι να βελτιώνουμε κάτι το οποίο δεν είναι ουσιώδες . Έτσι όπως το έχετε αναγάγει μερικοί , είναι σαν είμαστε ανάπηροι χωρίς κινητό τηλέφωνο. Κοινωνικό αγαθό και βάλε….

Σιγα μην χαλάσω την ζαχαρένια μου για το αν το κινητό δεν κάνει και καφέ. Αν αυτό σας φαίνεται παράλογο λυπάμαι. Ούτε με το iPhone ασχολούμαι και δεν έχω την τρέλα να κατηγορώ κάτι επειδή δεν μου παρέχεται λες και είναι υποχρεωτικό. Εδώ χρησιμοποιήθηκαν εκφράσεις εξαναγκασμού και κάτι αλλά υπερβολικά για μένα. Για σας μπορεί να ακούγονται νορμαλ. Δεν γεννήθηκα με κινητό στο χέρι και ζω χωρίς αυτό. 
Αρχιζω και πιστεύω ότι στο insomnia υπάρχουν πραγματικά άρρωστοι με την τεχνολογια άνθρωποι που χρίζουν ψυχολογικής υποστήριξης. Φτάνουν σε βαθμό να κάνουν θέμα και να τσακωθούν με κάποιον για το αν το κινητό έχει Bluetooth κτλ. λες και είναι παιδιά.

Εσυ γράφεις για ουσία σε ένα υλικό αγαθό. Είναι λογικό να γράφεται κάτι τέτοιο?

 

Σε έχω δει να υποστηρίζεις με πάθος προϊόντα που και αυτά ούτε έχουν ουσία, ούτε και γεννήθηκες με αυτά… τι άλλαξε σε αυτό το topic, αφού το γενίκευσες τόσο πολύ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ευχαριστώ δεν το είχα δει. Άρα θα πρέπει να δώσει πρόσβαση με κάποιο τρόπο αφού το διαφημίζει ως χαρακτηριστικό.

Το εννοείς ή το λες ειρωνικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σε έχω δει να υποστηρίζεις με πάθος προϊόντα που και αυτά ούτε έχουν ουσία, ούτε και γεννήθηκες με αυτά… τι άλλαξε σε αυτό το topic, αφού το γενίκευσες τόσο πολύ? 

Τίποτα. Μπήκα να διαβάσω τα σχόλια και το θέμα . Για άλλη μια φορά εκτροχιάστηκε η « συζήτηση» με σχόλια εκτός λογικής και με δόση ψυχολογικών προβλημάτων. Ουσία ο ένας , εξαναγκασμός ο άλλος. Αυτά δεν είναι τεχνολογικά σχόλια . Είναι κοινωνικοπολιτικά σχόλια και δεν έχουν να κάνουν τόσο με την τεχνολογια αλλά με το τι κόμπλεξ κουβαλάει ο καθένας.

Το θέμα βέβαια έχει πολιτικές προεκτάσεις κυρίως αλλά αντί για αυτές έγινε ένας αχταρμάς με το τι πρέπει να γίνει σε δικαστικό επίπεδο , δημοκρατικό επίπεδο ( ω ναι ξαφνικά θυμηθήκαμε ότι ζούμε σε δημοκρατία) άσχετα αν εκφέρονται προσωπικές απόψεις και ούτε κάθε εξής. Ναι έχω πάθος με την τεχνολογια και θα υποστηρίξω αυτό που πιστεύω και είναι αλήθεια. Θα κατηγορήσω πρακτικές που βάζουν φρένο στην τεχνολογια και την πρόοδο αλλά δεν θα κάτσω να το αναγάγω σε κοινωνικοπολιτικό επίπεδο. 
Δεν θα κάτσω να γράφω ότι φταίει η Apple που τόσα χρόνια είχε κλειδωμένο Bluetooth και nfc κερδίζοντας από την ενέργεια αυτή ποσά σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αυτό δεν είναι τεχνολογικό πρόβλημα αλλά οικονομοτεχνικό. 

3 λεπτά πριν, apos είπε

Το εννοείς ή το λες ειρωνικά; 

Όχι . Το εννοώ και το έγραψα και προηγουμένως ότι θα το κάνει αλλά με τρόπο που δεν θα αποφέρει κέρδος στους ανταγωνιστές αλά epic.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...