Προς το περιεχόμενο

Τέλος στα έσοδα από διαφημίσεις για τους αρνητές της κλιματικής αλλαγής στο YouTube


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μπας και θέλετε να βάλουμε τον Γαλιλαίο στον ίδιο κουβά με τους γραφικούς της σύγχρονης εποχής και των social media? Θα σηκωθεί από τον τάφο του και θα βρυκολακιάσει! 😛 

Τσαρλατάνοι υπήρχαν ανέκαθεν σε κάθε κοινωνία. Απλά πλέον με τα σύγχρονα εργαλεία που έχουμε, η γνώμη τους εξαπλώνεται περισσότερο και μαζί με αυτή και το κοινό τους! 

Μήπως ο αντίστοιχος Γαλιλαίος σήμερα θα λεγόταν τσαρλατάνος λέω γω και από εσένα τον ίδιο μάλιστα που τόσο εύκολα χαρακτηρίζεις. Συμφωνώ ακριβώς πάντως. Δυστυχώς τσαρλατάνοι υπάρχουν σε κάθε κοινωνία.

Και είναι αυτοί που λόγω του οποιουδήποτε αξιώματος προσπαθούν να επιβάλλουν τη δική τους άποψη με μηδενικά επιστημονικά δεδομένα και με εργαλείο ακριβώς αυτά τα μέσα τα οποία ανέφερες.

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Εν το μεταξύ δεν έχουν καταλάβει ότι οι μηχανισμοί που οδήγησαν στην καταδίκη του, είναι οι ίδιοι που υποστηρίζουν τώρα… ημιμάθεια, καμία έρευνα και τυφλή πίστη σε ένα ψέμα…

Όχι. Οι μηχανισμοί δεν ήταν αυτοί της ημιμάθειας, αλλά της επιβολής. Και η μία πλευρά και η άλλη ίσως πίστευαν ότι γνώριζαν με βάση τα δεδομένα τους. Τη δίκη δεν την οργάνωσε η ημιμάθεια αλλά το καθεστώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, Hetfield είπε

 πινουμε ποτα και δεν σας τρωμε στη μαπα. Εσυ χτυπιεσαι στον τοιχο. 

Ετσι ειναι.

Ηταν θεμα χρονου να γινει αυτο. 

Και εγω αυτης της αποψεως ειμαι. Δεν γινεται να μου ζητησει κανενας να μεινω μεσα αλλον εναν χειμωνα επειδη μερικοι αρνητες δεν θελουνε να κανουνε το εμβολιο ή οτι αλλο...

Αυτοι μεσα και εμεις εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρε φίλε μου, φέρε κάτι επιστημονικό και τεκμηριωμένο στο τραπέζι και ευχαρίστως να αλλάξω και να σε πιστεύω…

Αν περιμένεις να πεισθείς για κάτι τόσο σημαντικό από το insomnia ή οποιοδήποτε άλλο τεχνολογικό φόρουμ αδερφέ, τι να πω απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AzaZyL είπε

η τελευταία σου πρόταση είναι όλα τα λεφτά.. Πραγματικά αυτή είναι η αλήθεια. Τους μιλάς με επιχειρήματα και αρχίζουν τα "ε, ε, είσαι ψεκ"!!! 

Αχ να είχα μια χρονομηχάνη, να σε έστελνα στο 1800, να έλεγες τα επιχειρήματα σου στον Τζένερ την ώρα που έκοβε πωπούς η ευλογιά και ολόκληρες οικογένειες ξεκληρίζοταν. Θα πεταγοσούν εσύ να του πείς για πειρματατικά εμβόλια. Τζίσους λόρντ.

Δυστηχώς έχουμε καλομάθει, και αν δεν διαβάσουμε ιστορία να δούμε πώς φτάσαμε εδώ που είμαστε, έχουμε φαινόμενα σαν τους αντιεμβολιαστές. Δυστηχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CaratNaturelle είπε

Ετσι ειναι.

Ηταν θεμα χρονου να γινει αυτο. 

Και εγω αυτης της αποψεως ειμαι. Δεν γινεται να μου ζητησει κανενας να μεινω μεσα αλλον εναν χειμωνα επειδη μερικοι αρνητες δεν θελουνε να κανουνε το εμβολιο ή οτι αλλο...

Αυτοι μεσα και εμεις εξω.

Μα αφού προστατεύεσαι δεν προστατεύεσαι; Έτσι δε λέει η επιστήμη; 90% προστασία δεν έλεγαν 10 μήνες πριν όταν προετοίμαζαν τις ενέσεις; Τι είδους επιστήμη είναι αυτή που άλλα λέει τώρα και άλλα λέει μετά από 2 μήνες;

Ετοιμάσου για μπουστάρισμα τώρα γιατί σε κάποιους μήνες θα θεωρείσαι ατσίμπητος. Και διασκέδαση με μάσκες και αποστάσεις ε; Παίρνουμε την ελευθερία μας πίσω λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μήπως ο αντίστοιχος Γαλιλαίος σήμερα θα λεγόταν τσαρλατάνος λέω γω και από εσένα τον ίδιο μάλιστα που τόσο εύκολα χαρακτηρίζεις. Συμφωνώ ακριβώς πάντως. Δυστυχώς τσαρλατάνοι υπάρχουν σε κάθε κοινωνία.

Και είναι αυτοί που λόγω του οποιουδήποτε αξιώματος προσπαθούν να επιβάλλουν τη δική τους άποψη με μηδενικά επιστημονικά δεδομένα και με εργαλείο ακριβώς αυτά τα μέσα τα οποία ανέφερες.

Όχι. Οι μηχανισμοί δεν ήταν αυτοί της ημιμάθειας, αλλά της επιβολής. Και η μία πλευρά και η άλλη ίσως πίστευαν ότι γνώριζαν με βάση τα δεδομένα τους. Τη δίκη δεν την οργάνωσε η ημιμάθεια αλλά το καθεστώς.

Κάποια στιγμή θα πρέπει αυτά που υποστηρίζεις να τα αποδείξεις και δυστυχώς, για σένα, δεν υπάρχει τίποτα που να αποδεικνύει τις θέσεις σου…

μάντεψε μιας και κάνει παραλληλισμούς χωρίς επαρκεί γνώση σε ποια “ομάδα” ανήκεις…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Αν περιμένεις να πεισθείς για κάτι τόσο σημαντικό από το insomnia ή οποιοδήποτε άλλο τεχνολογικό φόρουμ αδερφέ, τι να πω απλά.

Ακριβως αυτο, γιατι να πρεπει ο απλος πολιτης να πεισει τους αρνητες ή οτιδηποτε αλλο.

Να επεμβει η Πολιτεια και να δωσει λυση.

π.χ αν αρρωστησεις και εισαι καραντινα , γιοκ μισθο γιοκ συνταξη γιοκ βοηθηματα.

αιντε με τον καθε εναν περιεργο.

α, και μην ξεχναμε την κλιματικη αλλαγη που ειναι και το θεμα εδω.

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Μα αφού προστατεύεσαι δεν προστατεύεσαι; Έτσι δε λέει η επιστήμη; 90% προστασία δεν έλεγαν 10 μήνες πριν όταν προετοίμαζαν τις ενέσεις; Τι είδους επιστήμη είναι αυτή που άλλα λέει τώρα και άλλα λέει μετά από 2 μήνες;

Ετοιμάσου για μπουστάρισμα τώρα γιατί σε κάποιους μήνες θα θεωρείσαι ατσίμπητος. Και διασκέδαση με μάσκες και αποστάσεις ε; Παίρνουμε την ελευθερία μας πίσω λέμε.

Α, οκ...

Στην αρχη ξοδευμα λιγο σαλιο ή μυαλο μπας και πεισω κανεναν απο το περιβαλλον μου (συγγενεις, εργασια, παρεες)

τωρα πια ουτε αυτο.

Εγω προστατευομαι, εσυ θα περασεις ομορφα απο εδω και περα.

θα παρεις πισω την ελευθερια που σου αξιζει και εσυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μα αφού προστατεύεσαι δεν προστατεύεσαι; Έτσι δε λέει η επιστήμη; 90% προστασία δεν έλεγαν 10 μήνες πριν όταν προετοίμαζαν τις ενέσεις; Τι είδους επιστήμη είναι αυτή που άλλα λέει τώρα και άλλα λέει μετά από 2 μήνες;

Ετοιμάσου για μπουστάρισμα τώρα γιατί σε κάποιους μήνες θα θεωρείσαι ατσίμπητος. Και διασκέδαση με μάσκες και αποστάσεις ε; Παίρνουμε την ελευθερία μας πίσω λέμε.

Και ο Γαλιλαίος στην αρχή πίστευε ότι η γη ήταν το κέντρο του κόσμου, μελέτησε και αναίρεσε αυτό που πίστευε… τι? αυτός γιατί δικαιολογείται και όχι η επιστήμη???? 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Βλεπω το θρασσος παει συννεφο.

Ο Γαλιλαιος στηριζε τη γνωμη του σε επιστημονικες παρατηρησεις και αποδειξεις.

Εζησε στην περιοδο του μεσαιωνα, οπου η επιστημη, οι επιστημονικες παρατηρησεις ηταν υπο διωγμο.

Σου θυμιζει κατι; Ωωω ναι. Εκπροσωπεις αυτους που πολεμουσαν τον Γαλιλαιο και καθε λογης επιστημονα στην εποχη του Μεσαιωνα.

 

Κλασσικος ψεκ και ψηφοφορος Σωρρα.

"Κατσε και μαθε", "κλασσικα παραμυθια" και "αυτα δεν περνανε".

Μιλααμε για επιχειρηματα τυπου Γαλιλαιου ε, οχι αστεια 😂

 

Η τραγικη ειρωνια ειναι πολλοι απο τους ανοητους ομοιους σου πεθαινουν επειδη δεν μπορουν να παρουν ανασες. Δεν ειναι ηρωες, ανοητοι ειναι.

ΥΓ: Δεν χρειαζεται να χτυπηθω καθολου. Πλεον παμε σε μαγαζια, πινουμε ποτα και δεν σας τρωμε στη μαπα. Εσυ χτυπιεσαι στον τοιχο. 

Άσε ρε το ύφος και τα ΨΕΚ, ΞΕΨΕΚ. Δεν έχεις ιδέα τι γράφεις, τα έχεις κάνει αχταρμά στο μυαλό σου και πετάς ότι να ναι.

Κάτσε να διαβάσεις το Σύνταγμα της Ελλάδας και τις διεθνείς συνθήκες εννοούσα, αλλά ούτε εκεί δε φτάνει το μυαλό σου.

Χτυπήσου κάτω όσο θέλεις λέμε, δε θα σου περάσει. Το μεσαίωνα τον εκπροσωπείς ακριβώς εσύ και οι όμοιοί σου και δε θα σας περάσει.

Η τραγική ειρωνία είναι ότι πολλοί συνάνθρωποί μας που πίστεψαν και ακολούθησαν αυτά που τους είπαν έχασαν ή χάνουν τη ζωή τους από αυτό που τους είπαν ότι θα προστατευθούν. Και ο ανόητος είσαι εσύ, χρήσιμε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CaratNaturelle είπε

Α, οκ...

Στην αρχη ξοδευμα λιγο σαλιο ή μυαλο μπας και πεισω κανεναν απο το περιβαλλον μου (συγγενεις, εργασια, παρεες)

τωρα πια ουτε αυτο.

Εγω προστατευομαι, εσυ θα περασεις ομορφα απο εδω και περα.

θα παρεις πισω την ελευθερια που σου αξιζει και εσυ.

Το γεγονός ότι δε σε τρομάζει που με 60% εμβολιασμένους δεν έχουμε κάποια μετρήσιμη επιβράδυνση στις μολύνσεις, δείχνει ότι δεν ξέρεις το θέμα τόσο καλά όσο νομίζεις. Προσωπικά ήμουν ανάμεσα σε αυτούς που νόμιζαν ότι με τα εμβόλια θα ξεμπερδεύαμε μια και καλή, αλλά τελικά αποδείχθηκαν κατώτερα του αναμενόμενου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αν περιμένεις να πεισθείς για κάτι τόσο σημαντικό από το insomnia ή οποιοδήποτε άλλο τεχνολογικό φόρουμ αδερφέ, τι να πω απλά.

Εγώ έχω διαβάσει και πέντε πράγματα και δεν περιμένω το insomnia ή το Facebook ή το YouTube να με ενημερώσει… εσύ αποφεύγεις να δώσεις πηγές, όπως κάποιοι κάποτε, τάξε μου τι είσαι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, lost2 είπε

Κάποτε πίστευαν όλοι ότι η γη είναι επίπεδη και κάπου τελειώνει , ένας που διάβασε λίγο ιστορία άρχισε να ψάχνετε και επέμενε ότι η γη είναι στρόγγυλη , και παραλίγο να τον κάψουν στην πυρά ..... για πες υπερ ποιας θεωρίας ήταν και τότε η συντριπτική γνώμη της τότε επιστημονικής κοινότητας (και της εκκλησία βεβαίως βεβαίως) και ποια η αλήθεια;;; δεν είναι πάντα έτσι , όποιας δεν μπορεί να καταλάβει ότι κάποια πράγματα επηρεάζονται από το χρήμα και από κάποιους που έχουν να κερδίσουν , τότε.....

Δεν υπήρχε επιστημονική μέθοδος την εποχή του Γαλιλαίου. Δεν υπηρχέ δηλαδή η "επιστημονική κοινότητα" που γράφεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, michael92 είπε

Το γεγονός ότι δε σε τρομάζει που με 60% εμβολιασμένους δεν έχουμε κάποια μετρήσιμη επιβράδυνση στις μολύνσεις, δείχνει ότι δεν ξέρεις το θέμα τόσο καλά όσο νομίζεις. Προσωπικά ήμουν ανάμεσα σε αυτούς που νόμιζαν ότι με τα εμβόλια θα ξεμπερδεύαμε μια και καλή, αλλά τελικά αποδείχθηκαν κατώτερα του αναμενόμενου.

Δεν ειπα οτι δεν με φοβιζει ο κορονοιος, αλλα κατι αλλο.

Αν εγω, και εσυ απο οτι καταλαβαινω, που εμβολιαστηκαμε εχουμε εναν φοβο ακομα μεσα μας και ειναι λογικο, 

ο αρνητης πως γινεται να μην φοβαται καθολου?

εκει θα ηθελα μια απαντηση αν ξερει καποιος.

Και δεν εννοω το αρνητη τακη , μητσοο, κωτσο και ελενη, αλλα γενικα τους αρνητες.

Δεν φοβουνται καθολου?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CaratNaturelle είπε

Ακριβως αυτο, γιατι να πρεπει ο απλος πολιτης να πεισει τους αρνητες ή οτιδηποτε αλλο.

Να επεμβει η Πολιτεια και να δωσει λυση.

π.χ αν αρρωστησεις και εισαι καραντινα , γιοκ μισθο γιοκ συνταξη γιοκ βοηθηματα.

αιντε με τον καθε εναν περιεργο.

α, και μην ξεχναμε την κλιματικη αλλαγη που ειναι και το θεμα εδω.

Α, οκ...

Στην αρχη ξοδευμα λιγο σαλιο ή μυαλο μπας και πεισω κανεναν απο το περιβαλλον μου (συγγενεις, εργασια, παρεες)

τωρα πια ουτε αυτο.

Εγω προστατευομαι, εσυ θα περασεις ομορφα απο εδω και περα.

θα παρεις πισω την ελευθερια που σου αξιζει και εσυ.

 

Το κακό, το πιο αστείο ξέρεις και το πραγματικό θέμα είναι ότι την ελευθερία σου πίσω δεν την παίρνεις εσύ παρότι ήσουν και είσαι καλό παιδί και έκανες ότι σου είπαν. Και όχι δε φταίνε οι ατσίμπητοι. Δες και στην Αυστραλία. Μία ώρα την ημέρα έξω για δημιουργικές δραστηριότητες είχαν ανακοινώσει λέει για τους τσιμπημένους..

Η Πολιτεία δε μπορεί να επέμβει σε τέτοια θέματα, δεν έχει το δικαίωμα και αν το κάνει, γιατί μπορεί και να γίνει τελικά, δες Αυστραλία, δε θα είναι νόμιμο. Χτυπήσου κι εσύ όσο θέλεις.

Έλα δε μπορώ άλλο, είστε τόσο προβλέψιμοι. Έχουμε και άλλα να κάνουμε στη ζωή μας. Χαρείτε τον κόσμο που βοηθήσατε να δημιουργηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, michael92 είπε

Το γεγονός ότι δε σε τρομάζει που με 60% εμβολιασμένους δεν έχουμε κάποια μετρήσιμη επιβράδυνση στις μολύνσεις, δείχνει ότι δεν ξέρεις το θέμα τόσο καλά όσο νομίζεις. Προσωπικά ήμουν ανάμεσα σε αυτούς που νόμιζαν ότι με τα εμβόλια θα ξεμπερδεύαμε μια και καλή, αλλά τελικά αποδείχθηκαν κατώτερα του αναμενόμενου.

Ναι αυτό έγινε γιατί εσύ πίστευες στην εύκολη λύση και πως με ένα εμβόλιο θα λυθεί το πρόβλημα… όταν οι επιστήμονες λέγανε για σειρά μέτρων για την μη εξάπλωση του ιού, εσυ και κάποιοι άλλοι πετάγανε χαρταετό και κάνατε τα δικά σας… 

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...