Προς το περιεχόμενο

Χτίσιμο (μικρομεσαίου) σπιτιού. Αξίζει από άποψη κόστος;


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς και αξίζει σκέψου πως κάποιοι έχουν τεράστια κέρδη από αυτήν την δουλειά 

δηλαδη … εργολάβος,  απλά έχει τρεξίματα

    

Μπορείς να χτίσεις έναν όροφο και μετα χτιζεις από πάνω αν εχεις την οικονομική δυνατότητα 

το θέμα είναι να βρεις ένα οικόπεδο  σε ευκαιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Τωρα ομως κοιτοντας πισω και βλεποντας την μονοκατοικια φανταζομαι λες θα το ξαναεκανα 100 φορες, σε σχεση με το τι κερδισες (ησυχια κλπ κλπ) και το εκανες οπως θες

Σίγουρα.

Ξέραμε πού μπλέκαμε λόγω της προηγούμενης εμπειρίας με το διαμέρισμα.

Αλλά άξιζε τον κόπο και δεν το μετανιώσαμε.

Το σπίτι είναι παραθαλάσσιο, μακριά από οικισμό και με απέραντη θέα το Αιγαίο!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Επειδή κοιτάμε και εμείς για αγορά διαμερίσματος ή οικοπέδου και ισόγειας  προκάτ μονοκατοικίας, θεωρώ ότι για εμένα που έχω μεγαλώσει σε τέτοιο σπίτι στην εξοχή αξίζει πολύ περισσότερο και ας έχει περισσότερη ταλαιπωρία και αν όχι ίδιο, μεγαλύτερο κόστος. Κάποιος που έχει μάθει σε διαμέρισμα ίσως να μη πιστεύει ότι αξίζει ο κόπος. Συνοπτικά, με κόστος που ξεκινάει στην καλύτερη από 200.000€ για οικόπεδο και προκάτ μαζί, μπορείς να φτιάξεις κάτι αξιόλογο στα 100 τετραγωνικά. Φυσικά η τιμή του οικοπέδου είναι ανάλογη της τοποθεσίας και δεν έχει ταβάνι. 
 Αλλά αν υπάρχει το δίλλημα ή έτοιμο διαμέρισμα και γρήγορα ή μονοκατοικία και ταλαιπωρία.. θα προτιμούσα την ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ιδιο διλημμα ημουν πριν 20 χρονια, τελικα πηρα οικοπεδο κ εχτισα 2 μεζονετες κ μου κοστισε σχεδον οσο ζητουσαν κατασκευαστες για αγορα μιας. Ειχα ενα σημαντικο ατου ομως, ενας συγγενης μου ηταν στο χωρο της οικοδομης κ γνωριζε πολλους απ τους μαστορους (οχι οτι μου εκαναν εκπτωση αλλα επεβλεπε μη γινουν κακοτεχνιες). Εχει πολυ τρεξιμο επισης γτ πρεπει να τα κανεις ολα μονος (ικα, εφοριες, νερα, ρευματα κτλ). Αν εχεις πολυ υπομονη κ χρονο πιστευω οτι και τωρα ειναι μια καλη επιλογη να αγορασεις ενα οικοπεδο, σε περιοχη που εχει λογικες τιμες (πχ Γερακας) κ να χτισεις (οι τιμες που σου ειπαν για το χτισιμο ειναι σωστες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτίσιμο μόνο αν είσαι του χώρου ή έχεις κάποιο συγγενή στο χώρο της οικοδομης. Αλλιώς θα κυνηγάς μαστορες, και ο καθένας που εμπλέκεται θα στον πιάνει. Τα δε υλικά έχουν ανέβει πολύ. Άλλη επιλογή είναι σιδηροκατασκευή (προκάτ) αλλά και αυτό θέλει πολύ ψάξιμο. Οικονομική λύση σήμερα είναι μόνο παλιό διαμέρισμα και ανακαίνιση...

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι κι εγώ στη φάση αναζήτησης κατοικίας και πέρασα απο το δίλημμα αυτό. Πλέον έχω καταλήξει στην αγορά έτοιμου σπιτιού και θα σου πω τους δικούς μου λόγους, σε περίπτωση που θα σε βοηθήσουν.

Αρχικά στην Αττική, υπάρχουν ακόμη ευκαιρίες. Σπίτια που πωλούνται στα προάστια προς 1000 εως και 1500 ακόμη το τετραγωνικό, μετά το 2000 οικοδομές, τα θεωρώ καλές περιπτώσεις. Σκέψου οτι μαζί με αυτά παίρνεις και το οικόπεδο. Οπότε γιατί να χτίσεις αν μπορείς να βρεις κάτι σχετικά καινούριο, έτοιμο και σε καλή τιμή;

Η αρχική μου σκέψη ήταν να χτίσω, πήγα και σε μηχανικό και πήγα και σε δικηγόρο. Έπεσα σε καλούς και έμπειρους ανθρώπους (μεγάλους ηλικιακά). Ο μηχανικός είχε χτίσει πολλές οικοδομές και ο δικηγόρος είχε χτίσει τα δικά του ακίνητα (κύρια κατοικία και εξοχικό). 

Μια περίληψη στις συζητήσεις μου με το μηχανικό είναι πως για 1000 ευρώ το τετραγωνικό κατασκευή, πρέπει να έχει και αρκετές προϋποθέσεις το οικόπεδο (επίπεδο, χωρίς εκβραχισμούς κλπ) και επίσης να βάλεις νερό στο κρασί σου όσον αφορά το τι θέλεις να βάλεις στο σπίτι. Δηλαδή θα μπορούσε να σου βγει τόσο αν είσαι και λογικός όσον αφορά πχ το πλακάκι που θα βάλεις, υλικά εντός της οικίας κλπ. Δες το με τον εαυτό σου αν μπορείς να είσαι και αν δε θα παρασυρθείς δεδομένου του οτι 'μια φορά χτίζεις σπίτι'. Επίσης πρέπει να εμπιστεύεσαι το μηχανικό σου με κλειστά μάτια - έχω δει ημιτελή όπου έχουν γίνει 'εγκλήματα'. Αν έχεις σύντροφο, συζήτησέ το καλά - έχω δει ημιτελή που πωλούνται για να μην οδηγηθεί το ζευγάρι σε διαζύγιο. Δεν είναι απλή η υπόθεση του να χτίσεις. Θέλει ίσως και συγγενή/καλό φίλο με γνώσεις στην οικοδομή.
Επίσης - ανεπίσημα - έχω ακούσει πως ανάλογα το πού χτίζεις, διαμορφώνει και ως ένα σημείο το κόστος - δε ξέρω τι ισχύει.
Εκεί που κατέληξα είναι πως πρέπει να υπολογίσεις 1500 ανα τμ έτσι κι αλλιώς.

Μη ξεχνάς οτι ένα μεγάλο μερίδιο χρημάτων θα πάνε προς τρίτους, άδεια οικοδομής, ένσημα, διαδικαστικά κλπ κλπ κλπ, οπότε θα έχεις πληρώσει διψήφιο νούμερο σε χιλιάρικα αρχικά και θα έχεις μόνο ένα φάκελο χαρτιά και καθόλου σπίτι (αμα δεν έχεις και δικό σου οικόπεδο, βάλε και τα κόστη αγοράς οικοπέδου - τιμή και διαδικαστικά).

Επίσης υπάρχουν οι κατασκευαστικές που προσφέρουν συμβόλαια με ρήτρες και με το κλειδί στο χέρι - εκεί δε θα χτίσεις για 1000 ευρώ ανα τμ.

Ο δικηγόρος μου, μου είπε να υπολογίζω χοντρικά τα διπλάσια απ όσα θα μου πει ο εργολάβος σαν τιμή ανα τμ. Αν μπορώ να το προχωρήσω με αυτό το νούμερο στο μυαλό μου, τότε να το προχωρήσω. Αν όχι, ας πάρω ένα έτοιμο σπίτι. Αυτόν για κάποιο λόγο τον εμπιστεύομαι γιατί είναι ιδιώτης, μη σχετικός με οικοδομή όπως είμαι κι εγώ και έχτισε 2 σπίτια. Οπότε φαντάζομαι πως ένας μη σχετικός με οικοδομή ιδιώτης, πιο πιθανό είναι να έχει την τύχη του απ οτι την τύχη πχ του μηχανικού μου που είναι μηχανικός.

Σίγουρα έχω καταλήξει πως οι εποχές της περασμένης 10 ετίας που σκότωνε κόσμος τα ακίνητα λόγω υποχρεώσεων έχουν περάσει σε ένα μεγάλο ποσοστό αλλά ευκαιρίες ακόμη υπάρχουν - ψάξτο.

 

Επεξ/σία από Klikas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις οικόπεδο, αξίζει να χτίσεις σπίτι.εάν δεν έχεις, θα σου πάει λογικά ακριβότερα ΑΛΛΆ θα είσαι μόνος σου. Εάν έχεις ζήσει σε μονοκατοικία, καταλαβαίνεις τι εννοώ. Και πρέπει να έχεις κάποιον να κυνηγά τους μαστορες απαραίτητα. Εάν δουλεύεις σε κανονική δουλειά, ειναι απίθανο να μπορείς να διαθέσεις τον χρόνο που χρειάζεται για να επιβλεπεις. Χονδρικά θα μπορείς να φτιάξεις το σπίτι με 1200 με 1500 ανά τετραγωνικό εκτός και εάν κανεις παλαβομαρες. Το οικόπεδο εξαρτάται από εσένα το τι θέλεις. Και εάν φτιάξεις το δικό σου, τα μισά πράγματα που έκανες, θα θέλεις να τα κάνεις αλλιώς. Στο διαμέρισμα, δεν έχει πολλές ερωτήσεις. Τα δεδομένα δεν αλλάζουν δραματικά και η διαπραγμάτευση θα είναι πλακάκι α η πλακακι β. Στο δικό σου σπίτι όμως θα κυνηγάς από την προμήθεια των υλικών, το κυνήγι των μαστορων, με το πότε θα έρθουν τα τούβλα, τα καλώδια, κτλ κτλ. Εάν αντέχεις, χτίσε το δικό σου. Αλλά όμως θα το νοιώσεις καλύτερα πως αυτό ειναι το δικό σου σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μιας και αυξανουν συνεχεια οι τιμες των υλικων εχει κανεις εικονα τι παιζει τελευταια; Για χτισιμο μονοκατοικιας ποσο να πηγαινει πλεον το τμ; Κανα 1500αρι ή εφτασε 2k;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/10/2021 at 16:15, Fan said:

Με διάφορους μεσίτες που μίλησα κατάλαβα ότι τώρα είναι η χειρότερη στιγμή να αγοράσεις σπίτι, γιατί έχουν φτάσει στο ζενίθ οι τιμές και ενδέχεται να γίνει κάποια διόρθωση το επόμενο διάστημα.

Pin on Meme

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgebek2 είπε

Μιας και αυξανουν συνεχεια οι τιμες των υλικων εχει κανεις εικονα τι παιζει τελευταια; Για χτισιμο μονοκατοικιας ποσο να πηγαινει πλεον το τμ; Κανα 1500αρι ή εφτασε 2k;

Είδε και απόειδε ο ts και τελικά τα μάζεψε και έφυγε μετανάστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Georgebek2 said:

Μιας και αυξανουν συνεχεια οι τιμες των υλικων εχει κανεις εικονα τι παιζει τελευταια; Για χτισιμο μονοκατοικιας ποσο να πηγαινει πλεον το τμ; Κανα 1500αρι ή εφτασε 2k;

Καμια αλλη γνωμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Καμια αλλη γνωμη;

Τι αλλη γνώμη?

Τα πράγματα ειναι αυτα στην παρουσα φαση οποιος δεν αγοραζε τζαμπα το 2015 2018 σπιτια τωρα ισως να μην παρει και ποτε!!

 

Τα μονα π συμφέρουν ειναι

Κανενα ημιτελες διαμερισμα αν βρεις

Για μονοκατοικία εστω και προκατ θα σε βγει 1000 1200/τμ χωριά οικοπεδα αδειες βασεις κλπ

 

Εδω εμείς του χωρου είμαστε και σκεψου κινηση δεν κάνουμε απο το μηδέν!

θα χαθεις τελειως στα εξοδα αν δεν εισαι πολυ καλα απο αποθεμα δουλειες κλπ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, stel106 said:

Τι αλλη γνώμη?

Τα πράγματα ειναι αυτα στην παρουσα φαση οποιος δεν αγοραζε τζαμπα το 2015 2018 σπιτια τωρα ισως να μην παρει και ποτε!!

 

Τα μονα π συμφέρουν ειναι

Κανενα ημιτελες διαμερισμα αν βρεις

Για μονοκατοικία εστω και προκατ θα σε βγει 1000 1200/τμ χωριά οικοπεδα αδειες βασεις κλπ

 

Εδω εμείς του χωρου είμαστε και σκεψου κινηση δεν κάνουμε απο το μηδέν!

θα χαθεις τελειως στα εξοδα αν δεν εισαι πολυ καλα απο αποθεμα δουλειες κλπ

 

Σε ευχαριστω επιβεβαιωσαν αυτα που φανταζομουν!

Μακαρι να το ξεραμε να ειχαμε αγορασει ακομη και μεχρι το 2021! Τωρα το θεμα ειναι ποσο χειροτερα θα γινουν τα πραγματα, γιατι γρηγορες αποφασεις καποιες φορες ειναι λανθασμενες αλλα και οι αργες αποφασεις μπορει να οδηγησουν σε επιπλεον χαμενα χρηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...