Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό και ΕΛΤΑ


mypagio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω, εάν κάποιος γνωρίζει ή του έχει συμβεί, αν συμβαίνει κάτι με τα ΕΛΤΑ όσων αφορά τις αγορές από το εξωτερικό.

Εδώ και κάποιους μήνες, σε 4 ξεχωριστές παραγγελίες που έχω κάνει, είτε από amazon, είτε από e-shops εντός ΕΕ και Αγγλίας, δεν έχει φτάσει τίποτα στο σπίτι μου.

Ζήτησα τα χρήματά μου πίσω και φυσικά πήρα πλήρης αποζημίωση. το θέμα είναι ότι τα προϊόντα δεν φτάσανε ποτέ. Είναι χαρακτηριστικό ότι αρκετές φορές στο παρελθόν, είτε κάτι ερχόταν πολύ αργά, ίσως και 2 μήνες μετά το refund, είτε περίμενα περισσότερες ημέρες από το κανονικό (γνωρίζοντας το μπου......ο που λέγεται ελληνικό κράτος, τελωνεία κλπ πάντα δίνω 20 ημέρες με ένα μήνα εκτός προθεσμίας γιατί οι άνθρωποι δεν φταίνε σε κάτι) αλλά στο 90% των περιπτώσεων ερχόταν.

Μιλάω φυσικά για πακέτα untracked που στέλνονται με κανονικό ταχυδρομείο. Εντός ΕΕ και Αγγλίας, δεν είχα ποτέ αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.

Επικοινώνησα με το τοπικό κέντρο διαλογής και οι άνθρωποι, εξυπηρετικότατοι, μου είπαν ότι δεν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα και κράτησαν και τα στοιχεία μου να το ψάξουν. Δεν έχω παράπονο καθώς πάντα σε παραγγελίες από το εξωτερικό, ακόμα και τηλέφωνο έχουν πάρει, που να το αφήσουν να μη χαθεί!

Έχει κάποιος καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Η πρώτη μου σκέψη είναι ότι πλέον επειδή όλα περνάνε τελωνείο θα καθυστερούν πάρα πολύ. Έχουν περάσει όμως πάνω από 8 μήνες από την πρώτη παραγγελία και 6 από τη δεύτερη.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pi314 είπε

Πόσο είναι το επιπλέον κόστος (τελωνείο κτλ) για δέμα (βιβλίο) από Amazon από ΗΠΑ?

Λογικά 24% επί της αναγραφόμενης τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Land-decked είπε

Από το αμαζον δεν έχω χάσει ποτέ τίποτα. Όλα κανονικά με το ελτα. Φυσικά με χαρτάκι πηγαίνω και τα παίρνω.

 

Οι 2 παραγγελίες είναι από Amazon. Δεν βρήκα ούτε χαρτάκι ούτε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mypagio είπε

Οι 2 παραγγελίες είναι από Amazon. Δεν βρήκα ούτε χαρτάκι ούτε τίποτα...

Α ναι υπάρχει και αυτή η περίπτωση

Θα πας εσύ ο ίδιος στο ελτα να το ψάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Land-decked είπε

Α ναι υπάρχει και αυτή η περίπτωση

Θα πας εσύ ο ίδιος στο ελτα να το ψάξεις.

Λες ε; Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο; Γιατί στάνταρ αυτοί θα ρωτήσουν πράγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mypagio είπε

Λες ε; Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο; Γιατί στάνταρ αυτοί θα ρωτήσουν πράγματα....

Να σου εξηγήσω ότι το ελτα είναι μια δημόσια υπηρεσία? Ότι για πολλα δέματα μπορεί να μην δίνουν ουτε χαρτάκι και μετά από 2 βδομάδες τα επιστρέφουν πίσω.

 

Επεξ/σία από Land-decked
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Land-decked είπε

Να σου εξηγήσω ότι το ελτα είναι μια δημόσια υπηρεσία? Ότι για πολλα δέματα μπορεί να μην δίνουν ουτε χαρτάκι και μετά από 2 βδομάδες τα επιστρέφουν πίσω.

 

Λέω μήπως χρειάζεται να έχω κάτι μαζί μου. Κάποιο αποδεικτικό. Γιατί θυμάμαι πιο παλιά που σε ρωτάγανε διάφορες μλκιες αν δεν είχες χαρτάκι ούτε tracking number...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mypagio είπε

Λέω μήπως χρειάζεται να έχω κάτι μαζί μου. Κάποιο αποδεικτικό. Γιατί θυμάμαι πιο παλιά που σε ρωτάγανε διάφορες μλκιες αν δεν είχες χαρτάκι ούτε tracking number...

Tracking σου δίνει από το αμαζον 

Να έχεις ταυτότητα φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Land-decked είπε

Tracking σου δίνει από το αμαζον 

Να έχεις ταυτότητα φυσικά

To amazon δεν μου έχει δώσει tracking. Ταυτότητα εννοείται...

Είναι untracked...

 

Screenshot_3.png

Επεξ/σία από mypagio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα μήνα ένα δεματακι από ΕΕ και τίποτα... Πήγα ΕΛΤΑ να ρωτήσω και εκεί επικαλούνται καθυστερήσεις λόγω COVID.

Νομίζω ότι οι μέρες αποστολών χωρίς tracking τελείωσαν. Ειδικά με το αστείο μαγαζάκι που λέγεται ΕΛΤΑ. Δεν ξέρω τι να κάνω.. Να περιμένω κι άλλο? Να ζητήσω τα χρήματα μου πίσω?

Λες και άλλες δουλειές δεν έχουμε, με αυτούς τους ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ θα ασχολούμαστε..

Ότι να'ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν ξέρω τι γίνεται. 

Περιμένω 3 παραγγελίες αυτγ τη στιγμή, ευτελους αξίας, αλλά πιο πολύ συναισθηματικής, 2 από Αγγλία και 1 από Γερμανία. 

Από Αγγλία οι παραγγελίες είναι 30 Αυγ και 3 Σεπτ. Από Γερμανια είναι από 26 Αυγ. 

Δεν έχει έρθει ειδοποίηση για ΚΑΜΙΆ. 

Η παραγγελία από Γερμανία είναι η 2η που γινεται σε αντικατάσταση της πρώτης που δεν ήρθε ΠΟΤΈ! 

Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλήθεια....

Και Αντε τώρα να το εξηγήσεις αυτό στους ξένους. Θα σε βάλουν Black List στο τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, zabontyri είπε

Περιμένω ένα μήνα ένα δεματακι από ΕΕ και τίποτα... Πήγα ΕΛΤΑ να ρωτήσω και εκεί επικαλούνται καθυστερήσεις λόγω COVID.

Νομίζω ότι οι μέρες αποστολών χωρίς tracking τελείωσαν. Ειδικά με το αστείο μαγαζάκι που λέγεται ΕΛΤΑ. Δεν ξέρω τι να κάνω.. Να περιμένω κι άλλο? Να ζητήσω τα χρήματα μου πίσω?

Λες και άλλες δουλειές δεν έχουμε, με αυτούς τους ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ θα ασχολούμαστε..

Ότι να'ναι...

Πήγα σήμερα στο κατάστημα των ΕΛΤΑ της περιοχής μου. Ευγενικότατα οι άνθρωποι μου εξήγησαν ότι πλέον περνάνε όλα από το τελωνείο (πράγμα το οποίο βέβαια ήξερα) και ότι υπεύθυνοι για τις παραλαβές είναι μόνο αυτοί. Εφόσον λοιπόν από το τελωνείο δεν είχα καμία ενημέρωση, τότε μου είπαν να επικοινωνήσω μαζί τους γιατί κατά 99% τα δέματα δεν έφτασαν ποτέ ούτε στο κέντρο διαλογής.

Τα τηλέφωνα που μου έδωσαν είναι τα 2103538161 και 2103538144 εάν κάποιος θέλει να επικοινωνήσει.

Ακόμα δεν τους έχω πάρει, θα τους πάρω όμως σε λίγο να μάθω τι παίζει. Για ότι νεώτερο θα ενημερώσω.

Επεξ/σία από mypagio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...