Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την Radeon RX 6600 για να «χτυπήσει» την Nvidia GeForce RTX 3060


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, MTX είπε

Δεν ξέρω για gaming τι ρόλο βαράει η κάρτα , παντός φαίνεται να είναι το νέο αστέρι του mining , συναρμολόγησα ένα ριγκ με 6x Rx 6600 προχθές , και αποδίδει 170mhs στα 300w , λίγο παρακάτω από 29mhs ανά κάρτα στα 50w , ουσιαστικά αποδίδει καλύτερα MHS/W και από την 1660super και από Rx 5700xt ακόμα και από 3060ti/3070 που είναι τοπ , βλέπω να γίνεται πανικός με αυτές 

300watt απο πριζα? Αν ειναι τοσο ειναι εξαιρετικα καλα και οτι πιο efficiency υπαρχει αναρπαστες θα γινουν για mining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Arkin είπε

300watt απο πριζα? Αν ειναι τοσο ειναι εξαιρετικα καλα και οτι πιο efficiency υπαρχει αναρπαστες θα γινουν για mining.

δεν υπάρχει μετρητής κατανάλωσης στο συγκεκριμένο χώρο , σίγουρα θα είναι παραπάνω στη πρίζα , δηλαδή πάνω κάτω ότι συμβαίνει και με τις υπόλοιπες κάρτες , το τροφοδοτικό είναι ένα χιλιάρι platinum τις Cooler Master που ήταν σε προσφορα , την επομενη εβδομάδα θα σου πω με ακρίβεια , ήδη έχω παραγγείλει μετρητή και τον περιμένω , αλλα όπως και να έχει παραμένει κοντά στα 0.5 ΜΗ/W που την τοποθετεί στις πιο αποδοτικές κάρτες για mining αυτή τι στιγμή , αν τις βρείς γύρο στα 550 ευρώ και κανεις και αποφορολόγηση σου βγαίνει κοντά 450 ευρώ , θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο , είναι σαν να βρίσκεις ξεκλείδωτη 3070 καινούργια περίπου στο χιλιάρικο , που δεν παίζει να βρείς απόδο και πέρα για κανένα λόγο , και εδώ μέσα ζητάνε 1200-1300 για μεταχειρισμένη , το μονο μειονέκτημα κατά τι γνώμη μου σε σύγκριση με 3060ti/3070 είναι ότι χρειάζεσαι πολλές κάρτες για να φτιάξεις ένα rig τις προκοπης και θες μητρική με πολλά socket , . επίσης είναι αρκετά δροσερές και αθόρυβες ,  πιστεύω και ελπίζω ότι θα πάρει bios από XT και θα γίνει ακόμα πιο αποδοτική , τώρα για τα υπόλοιπα ο χρόνος θα δείξει

Επεξ/σία από MTX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, MTX είπε

δεν υπάρχει μετρητής κατανάλωσης στο συγκεκριμένο χώρο , σίγουρα θα είναι παραπάνω στη πρίζα , δηλαδή πάνω κάτω ότι συμβαίνει και με τις υπόλοιπες κάρτες , το τροφοδοτικό είναι ένα χιλιάρι platinum τις Cooler Master που ήταν σε προσφορα , την επομενη εβδομάδα θα σου πω ακριβώς , ήδη έχω παραγγείλει μετρητή και τον περιμένω , αλλα όπως και να έχει παραμένει κοντά στα 0.5 ΜΗ/W που την τοποθετεί στις πιο αποδοτικές κάρτες για mining αυτή τι στιγμή , αν τις βρείς γύρο στα 550 ευρώ και κανεις και αποφορολόγηση σου βγαίνει κοντά 450 ευρώ , θεωρώ ότι αξίζει το κόπο , είναι σαν να βρίσκεις ξεκλείδωτη 3070 καινούργια περίπου στο χιλιάρικο , που δεν παίζει να βρείς απόδο και πέρα για κανένα λόγο , και εδώ μέσα ζητάνε 1200-1300 για μεταχειρισμένη , το μονο μειονέκτημα κατά τι γνώμη μου σε σύγκριση με 3060ti/3070 είναι ότι χρειάζεσαι πολλές κάρτες για να φτιάξεις ένα rig τις προκοπης και θες μητρική με πολλά socket , . επίσης είναι αρκετά δροσερές και αθόρυβες ,  πιστεύω και ελπίζω ότι θα πάρει bios από XT και θα γίνει ακόμα πιο αποδοτική , τώρα για τα υπόλοιπα ο χρόνος θα δείξει

Εγω παιζω εδω φιλε μου πως το βλεπεις? Βλεπω και ταινια τωρα σε idle ειναι στα 47.70 με 610 efficiency. Απο πριζα τραβαω ακριβως 146watt ολο το συστημα με 750αρι gold corsair τροφοδοτικο. 890 την πηρα χωρις το ΦΠΑ Ιουνιο σε 4 μηνες μου εχει βγαλει πανω απο 400 ευρω μαζι με πολυωρο gaming. Μεχρι Φλεβαρη αν κρατησει το eth mining και δεν παει σε pos την εχω κανει αποσβεση και μου μενει και η καρτα. 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εγω παιζω εδω φιλε μου πως το βλεπεις? Βλεπω και ταινια τωρα σε idle ειναι στα 47.70 με 610 efficiency. Απο πριζα τραβαω ακριβως 146watt ολο το συστημα με 750αρι gold corsair τροφοδοτικο. 890 την πηρα χωρις το ΦΠΑ Ιουνιο σε 4 μηνες μου εχει βγαλει πανω απο 400 ευρω μαζι με πολυωρο gaming. Μεχρι Φλεβαρη αν κρατησει το eth mining και δεν παει σε pos την εχω κανει αποσβεση και μου μενει και η καρτα. 

Screenshot_1.png

την καλύτερη δουλειά έχεις κάνει , μακάρι να το βλέπανε όλοι έτσι , άδικα φωνάζει ο κόσμος ότι οι κάρτες είναι πανάκριβες  , αν ο καθένας φαρμαρε κάθε μέρα με τι κάρτα του ας τι πλήρωνε και διπλάσια τιμή στο χρόνο επάνω θα του έβγαινε τζάμπα , αλλα που μυαλό να σκοτώνεις pixel είναι πιο σημαντικό , στο σπίτι πάντως μια δυο κάρτες το πολύ μπορείς να τρέξεις για mining , δεν συμφέρει λόγο οικιακού τιμοκαταλόγου για παραπάνω , αν ξεπεράσεις 2000κω μετά σου κόβουνε τον κόλο , το mining αξίζει μονο σε επαγγελματικό τιμολόγιο που η τιμή τις κιλοβατώρας είναι ίδια όσο και να κάψεις και περνάς και στα έξοδα τον λογαριασμό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MTX είπε

την καλύτερη δουλειά έχεις κάνει , μακάρι να το βλέπανε όλοι έτσι , άδικα φωνάζει ο κόσμος ότι οι κάρτες είναι πανάκριβες  , αν ο καθένας φαρμαρε κάθε μέρα με τι κάρτα του ας τι πλήρωνε και διπλάσια τιμή στο χρόνο επάνω θα του έβγαινε τζάμπα , αλλα που μυαλό να σκοτώνεις pixel είναι πιο σημαντικό , στο σπίτι πάντως μια δυο κάρτες το πολύ μπορείς να τρέξεις για mining , δεν συμφέρει λόγο οικιακού τιμοκαταλόγου για παραπάνω , αν ξεπεράσεις 2000κω μετά σου κόβουνε τον κόλο , το mining αξίζει μονο σε επαγγελματικό τιμολόγιο που η τιμή τις κιλοβατώρας είναι ίδια όσο και να κάψεις και περνάς και στα έξοδα τον λογαριασμό

Aυτο ακριβως φιλε μου παρολο που οι καρτες ειναι πανακριβες με το mining θα βγει τσαμπα μακροπροθεσμα και εχω και καρτα τουμπανη να παιζω τα παιχνιδια μου. Στο σπιτι οντως δεν συμφερει παραπανω με μια καρτα και βγαινω στις 1800kw το τετραμηνο με νυχτερινο τιμολογιο. 15 λεπτα η KW μου παει χωρις δημοι κτλ περιπου 3,5kw τη μερα 420kw το τετραμηνο 60 ευρω δηλαδη τα οποια σε ενα μηνα βγαινουν παραπανω απο το mining. Οποτε τα αλλα καθαρα. Παραπονιετε ο κοσμος οτι οι καρτες ειναι ακριβες ενω με ενα κλικ ευκολα και γρηγορα την κανεις αποσβεση. Και παιζεις και τα παιχνιδια σου που αυτο θελουν οι περισσοτεροι ειμαστε gamers πρωτα απο ολα. Η 6600 ειναι τουμπανη για 1080p η 6700xt για 1440p κοκ. Η κλαψα ειναι πιο ευκολη ομως. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 19/10/2021 στις 7:26 ΜΜ, Arkin είπε

300watt απο πριζα? Αν ειναι τοσο ειναι εξαιρετικα καλα και οτι πιο efficiency υπαρχει αναρπαστες θα γινουν για mining.

Καλημέρα , μετά από ένα μήνα και κάτι mining με της συγκεκριμένες κάρτες και εφόσον μπήκε και μετρητής στο χώρο που δουλεύουν , η ακριβής κατανάλωση στο τοίχο ανά κάρτα είναι 71,5w στα 29,2mhs , δεν είναι και άσχημα αν σκεφτείς ότι έχουν βγάλει ήδη 400 ευρώ καθαρά περίπου , από την εξάδα σχεδόν έχω κάνει  τη μια κάρτα απόσβεση  αν την υπολογίσεις αποφορολογιμενη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...