Προς το περιεχόμενο

Αγορά MacBook Pro 2020 vs 2021


Nearly_God

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι μετάβαση από pc σε Mac και θα ήθελα τη γνώμη σας ανάμεσα σε MacBook Pro 2020 i5 16gb ram 512 ssd (refurbished) και MacBook Pro M1 8gb ram 256 ssd. Η τιμή είναι ίδια (λίγο κάτω από 1500€ που είναι και το budget μου).
Χρήση για ηχογράφηση - μουσική παραγωγή  ερασιτεχνικά (FL Studio, Ableton, Pro Tools) και εφαρμογές πληροφορικής (python, html κλπ) για το σχολείο και αργότερα πανεπιστήμιο (εφόσον κάτσει) μιας και υπάρχει η πρόθεση να μείνει για καμία τριετία.

Ο προβληματισμός μου είναι εάν αξίζει να θυσιάσω ram (κυρίως) και ssd (τον οποίο φαντάζομαι ότι θα μπορούσα να τον αντισταθμίσω με ένα extra usb flash) για να πάω σε M1 επεξεργαστή, μιας και από όσο γνωρίζω δεν είναι αναβαθμίσημα αργότερα.

Thx

Επεξ/σία από Nearly_God
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O M1 έχει σβήσει από το χάρτη τους Intel... (τουλάχιστον σε Apple συσκευές) Οπότε μη το σκέφτεσαι καν.

Για σκληρό δίσκο παίρνεις ένα εξωτερικό, αλλά κάνε μια επένδυση για τη RAM για να είσαι άνετος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, onelonelystar είπε

O M1 έχει σβήσει από το χάρτη τους Intel... (τουλάχιστον σε Apple συσκευές) Οπότε μη το σκέφτεσαι καν.

Για σκληρό δίσκο παίρνεις ένα εξωτερικό, αλλά κάνε μια επένδυση για τη RAM για να είσαι άνετος.

Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνω M1 με intel, ούτε ο ssd είναι που με προβληματίζει τόσο (αν και θα βόλευαν τα περισσότερα gb και αν συγκρίνω με pc τα 256gb είναι λίγα - δεν έχω εμπειρία από Mac). Περισσότερο με ενδιαφέρει εάν αξίζει να θυσιάσω επεξεργαστή για περισσότερη ram, δεδομένου του σκοπού που θα χρησιμοποιηθεί και του γεγονότος ότι δεν σκοπεύω να τον αντικαταστήσω στα επόμενα τρία χρόνια. 
Βέβαια εάν μπορούσα να βρω MacBook Pro με M1 και 16gb ram και να μην βγαίνει over budget (καπέλο 1500€) δεν θα το συζητούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Nearly_God είπε

Περισσότερο με ενδιαφέρει εάν αξίζει να θυσιάσω επεξεργαστή για περισσότερη ram,

όχι, καλύτερα τον επεξεργαστή. Σε video tests τα 8GB κώλωναν μόνο σε επεξεργασία 4k video...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λένε σωστά. Μπορείς να κοιτάξεις και το Air με 16 gb ram. Βασικό μποντέλο με αναβάθμιση 16 ραμ και 512 ssd βγαίνει 90 ευρώ παραπάνω από το όριο που θέτεις. Macbook Air 16 ram 256 ssd είναι στα 1340 άμεσα διαθέσιμο στο ιστορμ. Δεν έχει βέβαια το touchbar που εμένα με έχει βολέψει.

Απλά αν πας σε M1 χάνεις τη δυνατότηα να τρέξεις windows, κάτι που ίσως και να χρειαστείς στο πανεπιστήμιο. Εγώ προσωπικά θα πήγαινα σε intel για να μπορώ να τρέξω και windows, αλλα το Μ1, ειδικά το air με 16 ραμ είναι καλύτερο value for money και δεν είναι refurbished...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι κι αν κάνεις πάντως, να περιμένεις να κυκλοφορήσει ο νέος Macbook, γιατί θα οδηγήσει σε πτώση τιμών (έστω και ελαφριά) τα προηγούμενα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, μετά και από κάποια συγκριτικά βιντεάκια στο YouTube τελικά κατέληξα σε MacBook Pro M1 8gb ram 512gb ssd στα 1490€, ακριβώς στο όριο του budget.
Πιστεύω ότι για τη χρήση που το θέλω θα είναι κομπλέ για 3-4 χρονάκια, μετά βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/10/2021 στις 10:35 ΜΜ, Nearly_God είπε

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, μετά και από κάποια συγκριτικά βιντεάκια στο YouTube τελικά κατέληξα σε MacBook Pro M1 8gb ram 512gb ssd στα 1490€, ακριβώς στο όριο του budget.
Πιστεύω ότι για τη χρήση που το θέλω θα είναι κομπλέ για 3-4 χρονάκια, μετά βλέπουμε.

Πάντως η μόνη διαφορά από το αντίστοιχο air είναι 5 ώρες παραπάνω μπαταρίας. Αυτό. Το 15% έξτρα απόδοσης δεν θα το δεις ποτέ για την χρήση που το θες, φαίνεται μόνο σε rendering πολύωρο (και δεν είναι και δραματική διαφορά). Αλλά και αυτό να έκανες , αν ανοίξεις το air και βάλεις απλά μια έξτρα thermal paste πλάκα , δεν θα υπήρχε ίχνος throttling!

Air, μεγάλη λατρεία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...