Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε το Magic Leap 2, το μικρότερο και πιο ελαφρύ AR headset της αγοράς


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, tsakvas είπε

και τι δουλεια ειπαμε οτι κανουν αυτα?

 

φτιαχνεις πολλες μετοχες κ αγοραζεις βιλα στη μυκονο ή στις ηπα κ τρως χρυσες μπριζολες στον τουρκο πειρατη

😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, whoever81 είπε

Συνδέονται μέσω καλωδίου με ενα μικρό φορητό μαραφέτι που περιέχει CPU, GPU κτλ.

Ακόμα υπάρχουν αυτοί...Το Magic Leap 1 ήταν από τα μεγαλύτερα τεχνολογικά flop στην ιστορία. 

Το 1 από ότι είδα είχε nvidia tegra x1. Θεωρώ ανέκδοτο αυτόν τον επεξεργαστή να μπορεί να χειριστεί τέτοιο όγκο γραφικών. Το 2 τι έχει ακριβώς ξέρουμε? Το quest 2 για παράδειγμα έχει έναν περίπου ίδιο με 865 και λίγο καλύτερο. Λίγο πίσω από τον 888. Ακόμη και ο 888 έχει αστεία γραφικά για  επαγγελματική χρήση σε cad που λέμε. 

Δεν ξέρω κάτι τόσο φορητό αν μπορεί όντως να βγάλει τέτοια γραφικά για τέτοια χρήση που λένε. Στην θεωρία ναι πολλά μπορούν να γίνουν. Αλλά πραγματική εφαρμογή με mobile επεξεργαστές τουλάχιστον για τώρα που μιλάμε δεν το νομίζω. Εγώ λέω ότι όλα αυτά είναι προεόρτια για αυτά που θα ακολουθήσουν στο μέλλον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Το 1 από ότι είδα είχε nvidia tegra x1. Θεωρώ ανέκδοτο αυτόν τον επεξεργαστή να μπορεί να χειριστεί τέτοιο όγκο γραφικών. Το 2 τι έχει ακριβώς ξέρουμε? Το quest 2 για παράδειγμα έχει έναν περίπου ίδιο με 865 και λίγο καλύτερο. Λίγο πίσω από τον 888. Ακόμη και ο 888 έχει αστεία γραφικά για  επαγγελματική χρήση σε cad που λέμε. 

Δεν ξέρω κάτι τόσο φορητό αν μπορεί όντως να βγάλει τέτοια γραφικά για τέτοια χρήση που λένε. Στην θεωρία ναι πολλά μπορούν να γίνουν. Αλλά πραγματική εφαρμογή με mobile επεξεργαστές τουλάχιστον για τώρα που μιλάμε δεν το νομίζω. Εγώ λέω ότι όλα αυτά είναι προεόρτια για αυτά που θα ακολουθήσουν στο μέλλον. 

Νομίζω είμαστε πολύ κοντά σε mobile APU's με πολύ ικανή δύναμη. Το Qualcomm XR2 που έχει το Quest 2 είναι κοντά στον 865 αλλά είναι VR optimized. To θέμα είναι ότι τρέχει κοντά στο 50% της πραγματικής του απόδοσης λόγω θερμότητας και μπαταρίας . Το XR3 που θα κυκλοφορήσει κάποια στιγμή θα έχει πολύ ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tsarouc είπε

 

Με τι επεξεργαστική ισχύ δεν μας λένε ότι μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά. Εκτός και αν συνδέεται ασύρματα με κάποιο πολύ γρήγορο πρωτόκολλο wifi ας πούμε και κάνει την δουλειά κάποιος υπολογιστής.

Γιατί από μόνο του είναι μόνο για παιχνίδι και τίποτε άλλο. Που να χωρέσει εκεί μέσα επεξεργαστική ισχύς για τέτοιες εφαρμογές που γράφετε βρε παιδιά.

αμα το γυαλι κοστιζει 3 ή 35 χιλιαρικα επειδη θα εχει λογισμικο για τη βιομηχανια θα εχει κ κομπιουτερ μεσα του.

αμα ειναι για το γκουγκλ κ κοστιζει 100 η 400 ευρω θα διαβαζεις το μειλ κ τι καιρο κανει, οποτε θα λες ενταξει ειμαστε, σα σμαρτ ρολοι της απλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο την παταγώδη αποτυχία των Magic Leap 1 προχωράνε στα Magic Leap 2!

Καλύτερα να αλλαζαν όλη την ονομασία του μαγαζιου. "2 Magic Lips" να τα έλεγαν, μεγαλύτερη αξιοπιστία θα είχαν σαν όνομα.

Στο παρασύνθημα, η XR τεχνολογία είναι ένας τομέας που ανθίζει σε επίπεδο επενδύσεων, αλλά στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ακόμα καμία σοβαρή AR συσκευή εργασίας. Όλα τα βετιωμένα χαρακτηριστικά σε αυτό το επίπεδο γίνονται για να γίνονται, αλλά πρακτικά βασίζονται και περιμένουν το cloud computing και 5G (6G μην πω) για να είναι χρηστικά αυτά τα πράματα. Περισσότερο σαν να έφτιαξαν το αμάξι που πετάει, αλλά πετάει στο 1μ απο το έδαφος και πάει με 20klm/h και στην νέα έκδοση σου διαφημίζουν τα άνετα καθίσματά του και το ηχοσύστημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...