Προς το περιεχόμενο

Excel, αντιστοίχηση φωτογραφιών σε κωδικολόγιο.


Rebeldez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ

Τα  δεδομένα είναι Α) ένα αρχείο Excel το οποίο περιέχει τιμή, απόθεμα, κωδικός κτλ

και Β) ένα αρχείο με φωτογραφίες των προϊόντων.

Το να γίνουν manual σε 1000+ κωδικούς φαίνεται βουνό, κάνοντας resize και matching μια μια τις φωτογραφίες για κάθε κελί .

Υπάρχει κάποιος  τρόπος να δημιουργηθεί ένα καινούργιο αρχείο με ‘’μαζεμένη’’ όλη την πληροφορία ;

Δηλαδή κωδικός, περιγραφή, τιμή, απόθεμα και την φωτογραφία του προϊόντος.  Ένα είδος καταλόγου δηλαδή σε EXCEL.

Τα έχω βρει  μπαστούνι και θα εκτιμούσα την όποια βοήθεια,  ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το έχω κάνει σε Access η διαδικασία είναι ως εξής :

Χρειάζεσαι βασικώς το MsFlexGrid (32bit ONLY)

Απο εκεί και πέρα θεωρώντας ότι οι φωτογραφίες έχουν μια λογική ονομασία που να αντιστοιχεί στο προιόν (ΚΔ ?) ο κώδικας θα πρέπει να αναλάβει να γεμίσει με τα δεδομένα του προϊόντος τα κελια του MsFlexGrid και μετά θα "διαβάσει" τις φωτογραφίες , θα τις κάνει resize και θα τις τοποθετήσει αντίστοιχα σε 1 κελί του Grid...σαν μικρογραφία ενώ παράλληλα θα κρατήσει σε αντίγραφο την αρχική εικόνα

Επειδή οι photo λογικά θα έχουν 1 σεβαστό μέγεθος καλύτερα να αποθηκευτούν σε μια ξεχωριστή βάση (εγώ είχα χρησιμοποιήσει Firebird γιατί χρειαζόταν πρόσβαση απο πολλούς χρήστες) ειδάλλως μάλλον SQLite για 1 χρήστη (H Access για BLOBs δεν είναι ότι καλύτερο και με βάση τους περιορισμούς της δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει)

Γίνεται και με ListView (32/64bit) αλλά όταν το δούλεψα ήταν σαφώς πιο περιορισμένο σαν δυνατότητες και δεν ασχολήθηκα.

ΥΓ1.Υπόψιν η λύση του καταλόγου Excel ήταν η αρχική μορφή (χειροκίνητα) αλλά μετά τα 150mb το Excel αγκομαχούσε.

ΥΓ2 Τα παραπάνω "παίζουν" και σε Excel αλλά δεν έχω ασχοληθεί.

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@masterripper ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου 🙂

Ήθελα να αποφύγω access (αν και το πιθανότερο πως πιο σωστά θα στηθεί εκεί ).

Ψάχνω με το excel πως μπορεί να γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rebeldez είπε

@masterripper ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου 🙂

Ήθελα να αποφύγω access (αν και το πιθανότερο πως πιο σωστά θα στηθεί εκεί ).

Ψάχνω με το excel πως μπορεί να γίνει...

Οπως είπα μπορείς να το κάνεις με το Excel και με απευθείας την χρήση κελιών αντί για Grid απλώς εγώ δεν το δουλεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Rebeldez είπε

Ήθελα να αποφύγω access (αν και το πιθανότερο πως πιο σωστά θα στηθεί εκεί ).

Για την Access αποτελεί τυπική διαδικασία αυτό που ζητάς. Γίνεται πολύ εύκολα και δε βγαίνει και βαρύ το αρχείο αφού δε χρειάζεται οι εικόνες να αποθηκεύονται στη βάση.

Στο συνημμένο σου έχω ένα απλό παράδειγμα.

Αποσυμπίεσέ το φάκελο του συνημμένου στον C:\ ώστε να δουλεύουν οι hardcoded διευθύνσεις κι άνοιξε το μοναδικό αρχείο της Access που θα βρεις στον C:\MyCatalog. Ενεργοποίησε τις μακροεντολές ώστε να λειτουργεί το κουμπί της προεπισκόπησης και η επιλογή προβολής των προϊόντων στην κύρια φόρμα. Ό,τι επιλογές κάνεις στη φόρμα (προβολή, φίλτρο κτλ) εφαρμόζονται και στις εκτυπώσεις. Τα αρχεία εικόνας των προϊόντων έχουν για όνομα τον κωδικό και είναι τύπου .JPG

Για παράδειγμα, αν ρίξεις στον υποφάκελο photos ένα αρχείο εικόνας με όνομα 00004.jpg θα εμφανιστεί ως εικόνα του προϊόντος με κωδικό 00004 δίχως να κάνεις κάτι άλλο στο αρχείο της Access (εκτός ίσως από ένα refresh).

Εννοείται πως μπορείς εύκολα να μεταφέρεις δεδομένα μεταξύ Access και Excel. Έτσι, για την κάθε δουλειά, χρησιμοποιείς το κατάλληλο εργαλείο.

Ελπίζω να σε βοηθάει.

 

MyCatalog.zip

Επεξ/σία από MastroGiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...