Προς το περιεχόμενο

Στο smartphone περνάνε πλέον οι νέες Ακαδημαϊκές ταυτότητες των φοιτητών


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, skiabox είπε

Επιτέλους ζυγώνει η μέρα που θα ελέγχεται ποιος μπαίνει στα δημόσια κτήρια.

Βασικοτατος πυλώνας για να γίνεις από χώρος, κανονική χώρα.

Πιστεύετε οτι αυτό σπίτι με το κόκκινο φωτάκι μπορεί να γίνει κράτος? Πολύ αισιόδοξος είστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Πιστεύετε οτι αυτό σπίτι με το κόκκινο φωτάκι μπορεί να γίνει κράτος? Πολύ αισιόδοξος είστε.

Λέτε να κάνουν και οι αγορές λάθος;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, asmilon είπε

Ποσες ωρες να κοιτα ο φοιτητης το πασο του στο κινητο αραγε; Προβληματικο οντως. Καλυτερα να εχει 60 καρτες και χαρτια στο πορτοφολι του, απο το να ειναι ολα μαζεμενα στο κινητο.

Χιλιαδες ωρες θα το θαυμαζει σαν ενα αυθεντικο μαεβιους

Ο Μαέβιους Παχατουρίδης υπάρχει στ' αλήθεια - Καλλιτέχνης πήρε 84.000$ και  παρέδωσε λευκό καμβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Πως είναι προβληματικό το να έχει ο φοιτητής το πάσο σε ψηφιακή μορφή;

Το ότι διαβάζω τόσο τεχνοφοβικό σχόλιο σε τεχνολογικό φόρουμ μου φαίνεται πιο προβληματικό εμένα.

ναι όντως υπάρχουν τέτοια άτομα που απλά απαξιώνουν τα πάντα. κατά τ άλλα ασχολούνται με την τεχνολογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kazantzidis είπε

 Καταλαβε κανεις πως το πασο το βαζουμε σε android? ...

Κατεβάζεις την εφαρμογή Stocard από το playstore και αφού κατεβάσεις το αρχείο του digital ID  από το http://academicid.minedu.gov.gr/ το ανοίγεις με το stocard ή άλλες παρόμοιες εφαρμογές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, burnin είπε

ελπιζω να μπορουμε ακομα να βγαζουμε φοιτητικα νουμερακια με κανα 50αρικο. ελπιζω να μην επιρρεαστει η διαδικασια

Τι εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, burnin είπε

εννοω που λαδωνες τυπακαι μεσα σε κοσμοτε γουιντ κτλ και σου εκαναν το νουμερο φοιτητικο χωρις να εισαι

αααα

Δε νομιζω να υπαρχει θεμα εκει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Άσε εμένα.

Οι αγορές μια χαρά διαφωνούν μαζί σου.

Μαντεψε ποιος κερδίζει στο τέλος.

Που κολλάνε οι αγορές; Λεφτά θέλουν να βγάλουν, δεν τους ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Φίλε μου, βρες μου μια ανθρώπινη κατασκευή που να είναι ασφαλή 100% και εγώ θα συμφωνήσω με εσένα…

Σε ένα τεχνολογικό site περιμένω να ακούσω πως θα κάνουνε καλύτερες, ασφαλέστερες και περισσότερο αξιοποιήσιμες τις συσκευές μας, όχι πως θα τις υποβιβάσουμε σε κινητά της δεκαετίας του 90…

Η ασφάλεια είναι άσχετη, εγώ ξεκάθαρα μίλησα για τον κατασκευαστή του λειτουργικού του τηλεφώνου. Έχουμε φτάσει στο σημείο να σου λένε ξεδιάντροπα σου σκανάρουμε μέχρι και τις φωτογραφίες. Και μια συσκευή που παρακολουθείται, δεν είναι μέρος συγκέντρωσης προσωπικών δεδομένων.

[Με τον όρο ασφάλεια αναφερόμαστε κυρίως σε πρόσβαση από εξωτερικούς παράγοντες. Όταν ο εχθρός είναι και ο πάροχος του λειτουργικού, ο όρος γίνεται κακόγουστο αστείο.]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ'οτι καταλαβα, συμφωνα με τα γραφομενα:

"Από το φετινό ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, οι φοιτητές έχουν τη δυνατότητα να αποθηκεύσουν τις Ακαδημαϊκές  τους ταυτότητες, σε ψηφιακή μορφή. ", άρα παραλληλα θα υπαρχει και η επιλογη της καρτας.

Εγω παντως ειμαι απο τους γραφικους που προτιμανε να πληρωνουν με κερματα και μετρητα. Οσο τεχνολογικο φορουμ και να ειναι το insomnia, δεν σημαινει πως οσοι, για δικους τους λογους, τα θελουν σε φυσικη μορφη, δεν εχουν χωρο εδω... Ο καθενας επιλεγει τον τροπο και ποια τεχνολογια θα επιλεξει να βαλει στη ζωή του.

Υπαρχουν αυτοι που θελουν να ειναι με το κινητο στη μουρη ολη την ωρα, υπαρχουν και εκεινοι που το εχουν για τηλεφωνα και για περιστασιακο σερφαρισμα....

Επεξ/σία από manousos82003
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, asmilon είπε

Πως αν χασεις το κινητο ολα απο την αρχη; Κωδικους δεν θυμασαι; Backup δεν κανεις; Το ιδιο να σου κλεψουν ενα γεματο πορτοφολι με χρηματα, καρτες & εγγραφα και το ιδιο να σου κλεψουν το κινητο που τα εχεις ολα εκει;

Κανοντας restore σε μια νεα συσκευη εχεις τα παντα οπως τα αφησες χωρις να τρεχεις αριστερα και δεξια για επανεκδοση καρτων και εγγραφων.

Οσον αφορα στο αθλιο εκπαιδευτικο συστημα, για καποιο λογο ολοι οι Ελληνες που πανε εξω γινονται αναρπαστοι, πολυ περιεργο αν το πτυχιο που παιρνουν απο εδω δεν εχει αντικρυσμα. Προφανως μπορουν να γινουν πολλα πραγματα καλυτερα, πχ εγκαταστασεις, χρηματοδοτηση, να μην μπαινει η και η κουτση Μαρια που δεν εχει αντικειμενο στα πανεπιστημια ή να καταργηθουν οι φοιτητικες παραταξεις, αλλα δεν αναιρει το γεγονος οτι γινεται δουλεια.

Θεωρητικά ίσως να είναι έτσι, στην πράξη ούτε την κάρτα έχεις στο κινητό ούτε μπορείς να ανακτήσεις κωδικούς γιατί ζητάνε προϋποθέσεις που δεν έχεις αφού δεν έχεις κινητό. Επομένως πρέπει να αγοράσεις άλλο κινητό, να ζητήσεις εγγράφως άλλη σιμ, να βγάλεις ταυτότητα αν την είχες μαζί με το κινητό ή να πας στην ουρά για ταυτοποίηση, τηλέφωνο άλλο επιβεβαίωσης για ενεργοποίηση, στην τράπεζα για πιστοποίηση αλλαγής κινητού κλπ κλπ κλπ. Εννοείται ότι αν έχεις τα λεφτά μέσα στην τσέπη και σου κλέψουν το κινητό, κανένα πρόβλημα.

Επίσης οι μισοί στην Ελλάδα δεν έχουν σμαρτφον τελευταίου λογισμικού, ώστε να δουλεύουν τις σύγχρονες εφαρμογές ή δεν έχουν δεξιότητες, άχρηστες για επιβίωση δική τους, αλλά για τα κέρδη των τραπεζών. Επίσης με 2,5-3% προμήθεια στις τράπεζες σε έναν χρόνο έχεις χάσει τόσα λεφτά, που είναι καλύτερα να σου κλέψουν τα μετρητά μία φορά, από το να στα κλέβει ο τραπεζίτης κάθε μέρα.🤔🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...