Προς το περιεχόμενο

Ρεβιζιονιστική προσέγγιση τιμολόγησης αγγελιών GPU στο Insomnia


Dr_Pepper
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Dr_Pepper,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, alexcrx είπε

@Dr_Pepper ρε αδερφε συγνωμη που θα στην πω αλλα δεν μπορω.........

τι ζορι τραβας αν ο αλλος πουλαει την gtx 770 στα 500???????

προβλημα του οχι δικο σου..........

και παλι συγνωμη αλλα το τι θα κανει ο αλλος με κατι δικο του δεν νομιζω να ειναι θεμα δικο σου.........

Ναι και ποιο το νόημα αυτού που είπες; Δεν έκανα το τοπικ για να επιβάλω κάτι σε κάποιον η με την υποψία πως αυτό θα μπορούσε να καταστεί δυνατό. 

Forum είμαστε και το συζητάμε. 

Και το τι θα κάνει ο Μαρινάκης με τον Ολυμπιακό ποιες μεταγραφές θα κάνει ή αν θέλει να τον πουλήσει και να τον κάψει είναι δικό του θέμα ιδιοκτησία του ειναι ο Ολυμπιακός δεν βλέπω κανένα πρόβλημα όμως για φιλαθλους και μη να μπορούν να συζητάνε τις αποφάσεις ή και ακόμη να του λένε την άποψη τους ή να εκφράσουν την ευχαριστία ή δυσαρέσκεια τους για κάποιες απο τις αποφάσεις τους. 

Το ίδιο ισχύει και με τα κόμματα 

Το ίδιο ισχύει και με την εκκλησία 

Και γενικά με το οτιδήποτε αν δεν θέλεις να μετέχεις στην κουβέντα δικαίωμα σου φυσικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειτα οταν μπαινουν 45 αρηδες κ λενε τι καρτα να αγορασουν , του λεει ο πιτσιρικας παρε μια 900 ευρω 

κ παει κ την αγοραζει επειδη δεν εμπιστευεται την μεταχειρισμενη των 300-400 ευρω,

κ δεν παιζει κ πολλα παιχνιδια , η πηρε κονσολα για 2 ωρες την εβδομαδα,

ο πιτσιρικας ή ο παντρεμενος λεει ας πουλησω κ εγω μια πληρης (παλια) στα 500 ευρω

εδω ειναι ισομνια greece κ τετοια θεματα λοκαρουν , δεν ειναι ebay oute Australia 😎😎

δεν εχουμε Elon Musk να πουλαει τεσλα κ ιφον με το κιλο, η τεχνολογια πληρωνεται..στο καπηλειο.

  καζαντζιδης , ξανθοπουλος με καρτα 1660 δεν πιανει. μεχρι 100-150 ευρω βρισκεις και  πολλες κ καλες

κ δεν τις αγοραζουν κ ευκολα κιολας.

τι να πουν οι παλιοτεροι που χορευαν στα πανηγυρια παραδοσιακα , ρεμπετικα, λαικα ως αναψυχη 

κ επαιζαν με γατες κ πεντοβολα κ βολους (κ παντα θα υπαρχουν τετοια)

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν εχουν πεσει εκει ειναι το θεμα, τον Αυγουστο επεσαν λιγο και μετα παλι τα πανω πηραν και στα μαγαζια.

δεν δινει ο κοσμος καθολου τα λεφτα που εδινε το 2019,2020, κ ετσι απο πολυ λιγοτερες αγορες προσπαθουν να βγαλουν τα λεφτα να καλυψουν κερδη, μαγαζια κλπ 

οσοι ειχαν μαθει σε κατι υψηλες αμερικανικες ποιοτητες, τα πληρωνουν διπλο τριπλα σκαλπατα κ λαχταριστα

9 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

….μαυραγορίτες του insomnia…..

εδω μιλαμε μη γινει κανενα γερο  σκαλπαρισμα σε μακαρονια ρυζια κ λαχανικα κ ψαχνομαστε ..

 ιφον κ νεες κονσολες forget about..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι και ποιο το νόημα αυτού που είπες;

το ιδιο νοημα με αυτο που λες εσυ.......κανενα..........παντα θα υπαρχουν αυτα τα φαινομενα........και 100 σελιδες να γραψουμε δε θα αλλαξει η κατασταση.......οποτε ποιο το νοημα??????ή θα διαβασουν αυτα που λες και θα ριξουν τις τιμες?????ή θα διαβασει ο Μαρινακης αυτα που λενε για τις μεταγραφες και δε θα τις κανει........οποτε κανενα νοημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, peiraiask είπε

δεν δινει ο κοσμος καθολου τα λεφτα που εδινε το 2019,2020, κ ετσι απο πολυ λιγοτερες αγορες προσπαθουν να βγαλουν τα λεφτα να καλυψουν κερδη, μαγαζια κλπ 

οσοι ειχαν μαθει σε κατι υψηλες αμερικανικες ποιοτητες, τα πληρωνουν διπλο τριπλα σκαλπατα κ λαχταριστα

εδω μιλαμε μη γινει κανενα γερο  σκαλπαρισμα σε μακαρονια ρυζια κ λαχανικα κ ψαχνομαστε ..

 ιφον κ νεες κονσολες forget about..

Βλέπω να ανοίγει νέα κατηγορία στις αγγελίες : φαγητό 😂

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι και ποιο το νόημα αυτού που είπες; Δεν έκανα το τοπικ για να επιβάλω κάτι σε κάποιον η με την υποψία πως αυτό θα μπορούσε να καταστεί δυνατό. 

Forum είμαστε και το συζητάμε. 

Και το τι θα κάνει ο Μαρινάκης με τον Ολυμπιακό ποιες μεταγραφές θα κάνει ή αν θέλει να τον πουλήσει και να τον κάψει είναι δικό του θέμα ιδιοκτησία του ειναι ο Ολυμπιακός δεν βλέπω κανένα πρόβλημα όμως για φιλαθλους και μη να μπορούν να συζητάνε τις αποφάσεις ή και ακόμη να του λένε την άποψη τους ή να εκφράσουν την ευχαριστία ή δυσαρέσκεια τους για κάποιες απο τις αποφάσεις τους. 

Το ίδιο ισχύει και με τα κόμματα 

Το ίδιο ισχύει και με την εκκλησία 

Και γενικά με το οτιδήποτε αν δεν θέλεις να μετέχεις στην κουβέντα δικαίωμα σου φυσικά. 

Δουλειές δεν έχετε και κάθεστε και ψάχνετε αγγελίες κάθε *** που είναι overpriced κλπ. Όσοι έχουν βασικές γνώσεις στο θέμα και δεν έχουν άμεσα ανάγκη για νέα κάρτα καλή δεν αγοράζουν νομίζω το έχετε παρατηρήσει και στο φόρουμ νέα συστήματα και αναβαθμίσεις. Αυτοί που αγοράζουν κάρτες είναι τύποι που είτε την έχουν ανάγκη για δουλειά και πρέπει να τα σκάσουν είτε αυτοί που έχουν budget πάνω από 1000€ και είναι gamers όποτε δεν τους νοιάζει ποσο θα κάνει αρκεί να τρέχει ομαλά τα παιχνίδια και να δείχνει ωραίο. Πολλοί είναι αυτοί που ψάχνουν κάρτα καιρό τώρα αλλά δεν θέλουν/μπορούν/γουστάρουν να δώσουν το 600αρι για μια κάρτα καινούργια και νέας γενιάς που μια παρόμοια σε επιδόσεις πριν ένα δύο χρόνια είχε 400€. 

Έχουν αρχίσει όλα και παίρνουν την πάνω βόλτα για διαφορετικούς λόγους είτε είναι κάρτες γραφικών είτε ζυμαρικά και αν δεν διορθωθεί αυτό σύντομα θα υπάρχει τεράστιο θέμα σε μερικά χρόνια.

Όλα φιλικά πάντα 😁

5 λεπτά πριν, alexcrx είπε

το ιδιο νοημα με αυτο που λες εσυ.......κανενα..........παντα θα υπαρχουν αυτα τα φαινομενα........και 100 σελιδες να γραψουμε δε θα αλλαξει η κατασταση.......οποτε ποιο το νοημα??????ή θα διαβασουν αυτα που λες και θα ριξουν τις τιμες?????ή θα διαβασει ο Μαρινακης αυτα που λενε για τις μεταγραφες και δε θα τις κανει........οποτε κανενα νοημα

Λες και είναι το μοναδικό θέμα που δεν θα αλλάξει κάτι στην ζωή μας 

Φόρουμ είναι συζήτηση κάνουμε δεν μας νοιάζει αν δεν βγει αποτέλεσμα/συμπέρασμα κάποιες φορές 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πω την αποψη μου επι του θεματος. Καποτε ηθελα να πουλησω την καρτα μου μια msi 2080ti x trio και να παρω μια 3080 μεταχειρισμενη.Οι τιμες των 3080 ηταν αλλου οπως και τωρα αλλα και οι τιμες π.χ των 1080 ηταν στα 5-6-7 κατοσταρικα. Ειδα 1070ti να την δινει καποιος στα 650-700 ευρω αν θυμαμαι καλα. Εβαλα  κι εγω λοιπον μια εξωφρενικη τιμη για την καρτα και φυσικα δεν πουληθηκε ποτε (οταν ο αλλος θελει 650--700  ευρω για μια 1070ti  εγω θα την βαλω στα 800 ή στα 900)? Οχι βεβαια. Εκει που θελω να καταληξω ειναι τουλαχιστον εγω δεν κοιταω τιμες e-bay κτλ. Βλεπω τις τιμες που πουλιουνται εδω στο insomnia και αναλογα κινουμαι κι εγω.  Δηλαδη δεν μπορω να δωσω μια 2080ti  και ενα χιλιαρικο επιπλεον για μια 3080 ειναι κοροιδια νομιζω.Δεν επραξα σωστα με την τιμη που εβαλα αλλα οταν βλεπω οτι ο αλλος παει να γινει μαγκας απ το πουθενα μου ανεβαινει η πιεση.Τελικα αφαιρεσα την αγγελια και αποφασισα να απεχω απ ολο αυτο πανηγυρι διοτι δεν μου ταιριαζει κιολας. Ακομα εχω την συγκεκριμενη καρτα που ειναι και τουμπανο και θα την κρατησω οσο χρειαστει. Το καινουριο ή το καλο φυσικα και θα το πληρωσω σε λογικα ομως πλαισια. Η κατασταση με τις καρτες γραφικων απλα εχει ξεφυγει οποτε δεν μπορουμε να μιλαμε για νορμαλ κατασταση. Οταν ειχαν πρωτο-κυκλοφορησει  οι 3080 ειχαν 900-1000 ευρω και οι περισσοτεροι λεγαμε οτι η nvidia το γαμησε το θεμα. Τωρα παιζουν απο 1500-1600 ευρω μεχρι 2700 ευρω οι καινουριες. Τι να λεμε....... (Σημερινη τιμη στο insomnia 1070 420 ευρω! Οταν βγηκε πριν 5 χρονια ειχε 550 καινουρια και το ξερω γιατι την αγορασα). Δεν γινεται να πουλας σκατα και να αγοραζεις χρυσο......... Ή θα χορεψεις ή θα απεχεις, εγω διαλεξα το δευτερο τουλαχιστον με τις καρτες γραφικων. Οπως και να εχει κουβεντα κανουμε, αν οι λυσεις ηταν ευκολες η ζωη μας θα ηταν καλυτερη σε ολους τους τομεις (και σε πιο σοβαρους).

Επεξ/σία από andreww2211
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μπαίνω στην διαδικασία συνήθως να μπλέκομαι σε τέτοιου είδους θέματα.. και γενικότερα αλλά τεσπα...

Όπως είπε κάποιος άλλος πριν.

Προσφορά και ζήτηση. Αυτό τα λέει όλα.

Δεν έχει σημασία τι αγόρασες, πότε και με τι τιμή.  Αυτή τι στιγμή υπάρχει μια αναταραχή στα πάντα και μια γενικότερη έλλειψη στα ηλεκτρονικά που το ξέρουμε και το ζούμε όλοι. Πιστεύω πως το ποσοστό της διαφοράς τιμής μεταξύ της παλιάς με νέας gpu πάνω κάτω παραμένει το ίδιο. 

Αν θες αγοράζεις αν θες όχι.

Αν θες αγοράζεις από Ελλάδα αν θες από Κίνα. Άλλοι πάνε στα σκρουτζομάγαζα άλλοι στο πλαίσιο κοκ. Το τι κάνει ο καθένας δεν νομίζω να αφορά κανένα. 

Αυτό ισχύει σε όλα και δυστυχώς έτσι είναι η αγορά.  Αν σου αρέσει παίζεις Αν όχι απομακρύνεσαι απλά και ωραία και περιμένεις το πότε θα μπορείς.

Άλλοι αγόρασαν φτηνά και έβγαλαν χρήμα άλλοι αγόρασαν ακριβά και έφυγαν με χασούρα.

Μην πιάσω το θέμα που πολλοί πούλησαν τις κάρτες τους σε miners, γιατί είδαν το τυράκι ΜΟΝΟ, και μετά ψαχνόντουσαν!

Αν όλοι ασπαζόμασταν τόσο το δικό σου σκεπτικό σου όσο και κάποιων άλλων τότε  θα έπρεπε να υπήρχαν χιλιάδες τέτοια θέματα για χιλιάδες προϊόντα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφασισαν οι εταιριες να τα κονομανε απο τα πολυ ακριβα μοντελα, οι εμποροι να σκαλπαρουν 500αρικα στα 400 ευρω,

οι εταιριες εγκατελειψαν τα στοκ στις φτηνοτερες καρτες 

ολα σε παγκοσμια κλιμακα,

ξαφνικα απο 250 ευρω πηγαν 800,

κ ο καταναλωτης προστατευεται κ οργανωνεται εκπληκτικα 

ψωνιζοντας στο χιλιαρικο κ ολα καλα

noice😄

αν γινουν παρομοιες καταστασεις κ σε αλλους τομεις, παρτε πινελα να βαφουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαρξιστική προσέγγιση του θέματος το καθιστά αποτυχημένο ιστορικά ντετερμινιστικά.

άκου εκεί δεν δικαιολογούνται οι τιμές... Αποφάσισε το προλεταριάτο δηλαδή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...