Προς το περιεχόμενο

empty link errors site για ΕΣΠΑ


Deadsell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, elpenor said:

Εγκυκλοπαιδικά υπάρχει πολύ πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος, με αυτούς που αναφέρεις θα ήταν φοβερά χρονοβόρο να περάσεις και τα 3 check. Αν θα περάσεις πολλά eshop αξίζει να το ψάξεις.

Προφανώς θα εννοείς κάποια λύση τύπου real time search and replace, αν δεν έχεις γνώσεις να τα φτιάξεις όπως πρέπει είναι και αυτό μια λύση.

Προσωπικά δεν θεωρώ το να φτιάξεις σωστά μια σελίδα για να πάρει την επιδότηση χρονοβόρο, ούτε και να το κάνεις να περνάει 3 τεστ είναι κάτι τρομερό. Και περνάμε αρκετά eshops. Αν δουλεύεις με έτοιμα themes για πελάτες που δεν θα τα χρησιμοποιήσουν πότε θέλουν απλά υπερκοστολόγηση για να βάλουν κάτι στην τσέπη συμφωνώ είναι αρκετά χρονοβόρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vngls7 είπε

Προφανώς θα εννοείς κάποια λύση τύπου real time search and replace, αν δεν έχεις γνώσεις να τα φτιάξεις όπως πρέπει είναι και αυτό μια λύση.

Προσωπικά δεν θεωρώ το να φτιάξεις σωστά μια σελίδα για να πάρει την επιδότηση χρονοβόρο, ούτε και να το κάνεις να περνάει 3 τεστ είναι κάτι τρομερό. Και περνάμε αρκετά eshops. Αν δουλεύεις με έτοιμα themes για πελάτες που δεν θα τα χρησιμοποιήσουν πότε θέλουν απλά υπερκοστολόγηση για να βάλουν κάτι στην τσέπη συμφωνώ είναι αρκετά χρονοβόρο.

Εγώ αυτό που έκανα εν τελη στο τελευταίο μου error ήταν να βρω το line του κώδικα μέσω cpanel και να προσθέσω ένα text στο link. Απλά όπως ανέφερα και πριν μου a.cheker μου βγάζει know problems τύπου i (italic) element used. Θεωρείς πως πειράζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vngls7 είπε

Προφανώς θα εννοείς κάποια λύση τύπου real time search and replace, αν δεν έχεις γνώσεις να τα φτιάξεις όπως πρέπει είναι και αυτό μια λύση.

Προσωπικά δεν θεωρώ το να φτιάξεις σωστά μια σελίδα για να πάρει την επιδότηση χρονοβόρο, ούτε και να το κάνεις να περνάει 3 τεστ είναι κάτι τρομερό. Και περνάμε αρκετά eshops. Αν δουλεύεις με έτοιμα themes για πελάτες που δεν θα τα χρησιμοποιήσουν πότε θέλουν απλά υπερκοστολόγηση για να βάλουν κάτι στην τσέπη συμφωνώ είναι αρκετά χρονοβόρο.

Χωρίς να διαφωνώ σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι το θέμα είναι πιο περίπλοκο.

Αναφέρεις στην αρχή "αν δεν έχεις γνώσεις να τα φτιάξεις όπως πρέπει" όμως αν χρησιμοποιείς κάποια plugins που βγάζουν error (πχ slider revolution) τότε ποιος είναι ο σωστός τρόπος; Σίγουρα όχι να αλλάξεις τα αρχεία του plugin και σε κάθε update να πρέπει να ξανακάνεις τις ίδιες αλλαγές. Ούτε μπορείς να πεις στον γραφίστα του πελάτη ότι δεν μπορεί να σου στέλνει τα δικά του slider rev modules και ότι πρέπει να χρησιμοποιεί το δικό σου custom slider που ζήτημα να έχει 40 επιλογές...

Επίσης τα έτοιμα themes δεν θα τα υποτιμούσα τόσο, για να τα χρησιμοποιεί η συντριπτική πλειοψηφία των eshop που ψωνίζουμε καθημερινά σημαίνει ότι δεν απευθύνονται μόνο σε αυτούς που "δεν θα τα χρησιμοποιήσουν πότε θέλουν απλά υπερκοστολόγηση" χωρίς να αρνούμαι ότι και αυτοί είναι πολλοί.

Τέλος αν και δεν ασχολούμαι με πωλήσεις και οικονομικά βλέπω ότι τα πράγματα με τους πελάτες είναι αρκετά μπλεγμένα, οι περισσότεροι έχουν ήδη eshop και ιδιαίτερα φιλικές σχέσεις οπότε αν έχω καταλάβει καλά με την επιδότηση τους δίνεται η δυνατότητα να ξοφλήσουν αυτά που χρωστάνε ή να πάρουν πίσω αυτά που έχουν δώσει και όχι να πληρώσουν για μία νέα ακριβή κατασκευή.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, elpenor said:

Χωρίς να διαφωνώ σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι το θέμα είναι πιο περίπλοκο.

Αναφέρεις στην αρχή "αν δεν έχεις γνώσεις να τα φτιάξεις όπως πρέπει" όμως αν χρησιμοποιείς κάποια plugins που βγάζουν error (πχ slider revolution) τότε ποιος είναι ο σωστός τρόπος; Σίγουρα όχι να αλλάξεις τα αρχεία του plugin και σε κάθε update να πρέπει να ξανακάνεις τις ίδιες αλλαγές. Ούτε μπορείς να πεις στον γραφίστα του πελάτη ότι δεν μπορεί να σου στέλνει τα δικά του slider rev modules και ότι πρέπει να χρησιμοποιεί το δικό σου custom slider που ζήτημα να έχει 40 επιλογές...

Επίσης τα έτοιμα themes δεν θα τα υποτιμούσα τόσο, για να τα χρησιμοποιεί η συντριπτική πλειοψηφία των eshop που ψωνίζουμε καθημερινά σημαίνει ότι δεν απευθύνονται μόνο σε αυτούς που "δεν θα τα χρησιμοποιήσουν πότε θέλουν απλά υπερκοστολόγηση" χωρίς να αρνούμαι ότι και αυτοί είναι πολλοί.

Τέλος αν και δεν ασχολούμαι με πωλήσεις και οικονομικά βλέπω ότι τα πράγματα με τους πελάτες είναι αρκετά μπλεγμένα, οι περισσότεροι έχουν ήδη eshop και ιδιαίτερα φιλικές σχέσεις οπότε αν έχω καταλάβει καλά με την επιδότηση τους δίνεται η δυνατότητα να ξοφλήσουν αυτά που χρωστάνε ή να πάρουν πίσω αυτά που έχουν δώσει και όχι να πληρώσουν για μία νέα ακριβή κατασκευή.

Θα σου εξηγήσω ακριβώς τι εννοώ. Ο λόγος που δίνεται η συγκεκριμένη επιδότηση είναι για να φτιαχτούν e-shop που θα μπορούν να έχουν πρόσβαση άνθρωποι με ειδικές ανάγκες. Δεν δόθηκε για να βγουν τα σπασμένα. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να φτιάξεις ένα slider που θα μπορέσουν να χρησιμοποιήσουν και όχι το revolution slider που είναι αρκετά διαδεδομένο. Ο γραφίστας θα σου δώσει ένα γραφιστικό το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε οποιοδήποτε slider. 

Αν παρόλα αυτά θες να χρησιμοποιείς revolution slider και κάποιο theme, μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις override τα αρχεία τους και να μην χάνεις τίποτα σε update. 

Δεν έχω κανένα θέμα με το να χρησιμοποιεί κάποιος έτοιμα themes. Από τη στιγμή όμως που δεν είναι φτιαγμένα για να χρησιμοποιούνται από εργαλεία που είναι απαραίτητα για άτομα με ειδικές ανάγκες, προφανώς και δεν θεωρώ καλή ιδέα να τα χρησιμοποιώ στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Το πρόβλημα είναι στους ελληνικούς ελεγκτικούς μηχανισμούς που δεν κατανοούν καν ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης των συγκεκριμένων ελέγχων και θέλουν απλά να περνάς 2-3 online εργαλεία τα οποία κάνουν απλό validation του κώδικα και των χρωμάτων. Πχ το woocommerce έχει τρομερό θέμα στο checkout που αν γίνει έλεγχος εκεί και δεν τα έχεις φτιάξει, δεν περνάει. Αμφιβάλω και κατά πόσο μπορεί να βγάλει άκρη κάποιος που όντως θέλει να αγοράσει κάτι και χρησιμοποιεί screen reader. Απλά δεν τα ελέγχει σωστά κανείς.

Σε πρόσφατο έλεγχο μου ζητήθηκε να μπει κουμπί accessibility που θα αλλάζει το μέγεθος του κειμένου και τα χρώματα. Όταν ρώτησα ποιος ο λόγος μου απάντησε και πως θα το χρησιμοποιούν αυτοί οι άνθρωποι το site.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, vngls7 είπε

Θα σου εξηγήσω ακριβώς τι εννοώ. Ο λόγος που δίνεται η συγκεκριμένη επιδότηση είναι για να φτιαχτούν e-shop που θα μπορούν να έχουν πρόσβαση άνθρωποι με ειδικές ανάγκες. Δεν δόθηκε για να βγουν τα σπασμένα.

Θεωρητικά μιλώντας είσαι σωστός πρακτικά όμως δυστυχώς εγώ έχω συναντήσει μία άλλη πραγματικότητα.

Καταρχάς η ΕΕ ανέκαθεν είχε αυτούς τους όρους στις επιδοτήσεις website/eshop  και ο λόγος που δίνεται η επιδότηση δεν είναι για να έχουν πρόσβαση ΑΜΕΑ αλλά για να αναπτυχτεί το ηλεκτρονικό εμπόριο. Το φιλικό σε ΑΜΕΑ απλά είναι μία προϋπόθεση που κατά τη γνώμη μου έχει μπει μόνο για να δείξουν ότι είναι politically correct. Τα ίδια τα site της EU βαράνε δεκάδες error και δεν είναι φιλικά για AMEA, μιλάμε για μεγάλη κοροϊδία. ( https://wave.webaim.org/report#/https://europa.eu/european-union/index_el )

Προσωπικά πιστεύω ότι η επιδότηση δίνεται για να μπορεί η κυβέρνηση να πει στους μικρούς εμπόρους που καταστράφηκαν από τον Covid ότι τους δίνει μία εναλλακτική (αν και το 95% των μικρών εμπόρων δεν έχει ελπίδα να βγάλει χρήματα από το eshop) και ταυτόχρονα όλοι όσοι έχουν ήδη eshop να βάλουν κάποια χρήματα στην τσέπη (αλλιώς θα τους απέκλειε ή θα τους έδινε κάποιο μικρότερο ποσό απλά για τη μετατροπή) ώστε να βγάλουν τα σπασμένα της ύφεσης.

Το να φτιάξεις ένα eshop που να είναι πραγματικά φιλικό σε ΑΜΕΑ και να μπορεί να κάνει τις αγορές του ένας τυφλός είναι πάρα πολύ δύσκολο, ακόμα και αν πληρώσουν αρκετά δεν υπάρχει η τεχνογνωσία για να μπορέσουν να φτιαχτούν όλα αυτά τα eshop σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Ούτε στη χώρα μας αλλά ούτε και έξω. Εδώ πραγματικά δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάποιο website μεγάλης Ελληνικής αλυσίδας που να είναι σωστά φτιαγμένο για TTS.

Τέλος όλες οι μεγάλες Ελληνικές αλυσίδες που είχαν ήδη site (όπως και οι πελάτες μου) απλά έβαλαν το κλασσικό plugin της userway.org και διόρθωσαν τα errors δεν άλλαξαν τίποτα άλλο. Ήδη αφού εγκρίθηκαν τα ξήλωσαν όλα, σηματάκια/pdf, plugins κλπ. Σε αυτή την πραγματικότητα προτείνω τους πιο γρήγορους τρόπους διόρθωσης και πραγματικά σε ζηλεύω που έχεις πελάτες που θα σου πληρώσουν ακριβά το website και θα έχεις τον χρόνο να το φτιάξεις όπως θέλεις!

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, elpenor said:

Σε αυτή την πραγματικότητα προτείνω τους πιο γρήγορους τρόπους διόρθωσης και πραγματικά σε ζηλεύω που έχεις πελάτες που θα σου πληρώσουν ακριβά το website και θα έχεις τον χρόνο να το φτιάξεις όπως θέλεις!

Συμφωνώ σχεδόν σε όσα είπες για το τι ισχύει στην πραγματικότητα αλλά θεωρώ ότι τα ποσά που δίνονται από αυτές τις επιδοτήσεις είναι οκ για εμένα προσωπικά για το χρόνο που χρειάζεται είτε η αναβάθμιση είτε η κατασκευή νέου site για να γίνει όπως το θέλω. 

Το κράτος θέλει να προωθήσει το ηλεκτρονικό εμπόριο και μέσω αυτού να βοηθήσει τα μαγαζιά, αν ήθελε αυτό που λες θα επανέφερε τις επιδοτήσεις που υπήρχαν πριν από κάποια χρόνια που δεν υπήρχε σχεδόν καμία προϋπόθεση και σου ζητούσαν απλά να καταθέσεις τιμολόγια χωρίς κανένα έλεγχο.

3 hours ago, Deadsell said:

Εγώ αυτό που έκανα εν τελη στο τελευταίο μου error ήταν να βρω το line του κώδικα μέσω cpanel και να προσθέσω ένα text στο link. Απλά όπως ανέφερα και πριν μου a.cheker μου βγάζει know problems τύπου i (italic) element used. Θεωρείς πως πειράζει?

Λογικά εικονίδια σου χτυπάνε, συνήθως τα font awesome χρησιμοποιούν. Μπορείς να αντικαταστήσεις τα i σε span ή div είτε μέσω του κώδικα στα αρχεία είτε με τη λύση που πρότεινε ο φίλος (search and replace). Αν το ελέγξουν με το συγκεκριμένο εργαλείο πειράζει ναι.

Επεξ/σία από vngls7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vngls7 είπε

Το κράτος θέλει να προωθήσει το ηλεκτρονικό εμπόριο και μέσω αυτού να βοηθήσει τα μαγαζιά, αν ήθελε αυτό που λες θα επανέφερε τις επιδοτήσεις που υπήρχαν πριν από κάποια χρόνια που δεν υπήρχε σχεδόν καμία προϋπόθεση και σου ζητούσαν απλά να καταθέσεις τιμολόγια χωρίς κανένα έλεγχο.

Είμαι με την εντύπωση ότι ανέκαθεν η ΕΕ είχε τέτοιους όρους, παλαιότερα (νομίζω το 2016) πάλι τρέχαμε με τα ΑΜΕΑ, υπάρχουν και τα αντίστοιχα thread στο forum από τότε.

Τώρα για το τι έκανε η χώρα μας τότε και κατά πόσο δεν έλεγχαν τίποτα το δείχνουν και τα υπέρογκα πρόστιμα που έχουμε πληρώσει, τα κλιμάκια που μας έχουν στείλει και οι κανονισμοί της ΕΕ που δημιουργήθηκαν για τις απάτες που κάναμε με τα ζώα και τα αγροτικά.

7 λεπτά πριν, vngls7 είπε

θεωρώ ότι τα ποσά που δίνονται από αυτές τις επιδοτήσεις είναι οκ για εμένα προσωπικά για το χρόνο που χρειάζεται είτε η αναβάθμιση είτε η κατασκευή νέου site για να γίνει όπως το θέλω.

Έτσι θα έπρεπε να είναι.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...