Προς το περιεχόμενο

Your battery has experienced permanent failure πρόβλημα inspiron n5110


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα. Έχω ένα παλιό λαπτοπ Dell inspiron n5110. Η μπαταρία του εδώ και 2 χρόνια έχει πρόβλημα, σπάνια φορτίζει και το δουλεύω μόνο με το τροφοδοτικό. Χθες κατά λάθος πήγα να το μεταφέρω, έχοντας ξεχάσει οτι το βύσμα του τροφοδοτικού του είναι πάνω στο λάπτοπ συνδεδεμένο, με αποτέλεσμα να τραβηχτεί απότομα. Μετά μόλις το άνοιξα μου βγάζει κατά την εκκίνηση το σφάλμα "Your battery has experienced permanent failure and needs to be replaced. Strike the F1 to continue, F2 to run the setup utility". Κατά τα άλλα δουλεύει με το τροφοδοτικό, δεν έχει κάποιο θέμα. Μόλις πατάω F1 μπαίνει bootarei και μπαίνει windows 10 κανονικά. Εκανα καμια ζημιά στο βύσμα? Για πιο λόγο μετά το απότομο τράβηγμα του καλωδίου βγάζει αυτό το μήνυμα? Υπάρχει καμιά στάνταρ λύση? Απλά να μην βγάζει το μήνυμα. Κατά τα άλλα ξέρω οτι η μπαταρία είναι σάπια εδώ και 2 χρόνια και το δουλεύω με ρεύμα. Είναι παλιό λάπτοπ (2011) και δεν έχω σκοπό να του αλλάξω μπαταρία. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. Τα έχω διαβάσει αυτά, αλλά η δική μου περίπτωση είναι κάπως διαφορετική καθώς το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε τυχαία, αλλά εμφανίστηκε αφού ξεχάστηκα και πήγα να μεταφέρω το λάπτοπ κάπως απότομα, με το βύσμα του τροφοδοτικού πάνω συνδεδεμένο, ενέργεια που προκάλεσε κάποια πίεση μεταξύ βύσματος τροφοδοτικού και υποδοχής τροφοδοσίας του λαπτοπ. Σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιο καλώδιο μέσα στην υποδοχή ή στο βύσμα το οποίο υπέστη βλάβη και σχετίζεται με την μεταφορά δεδομένων σχετικά με την κατάσταση της μπαταρίας. Η μπαταρία μου σίγουρα έχει πρόβλημα, καθώς εδώ και 1+ χρόνια δεν φορτίζει. Ως τώρα δεν είχα λάβει κάποιο μήνυμα. Ειναι ενοχλητικό καθώς σε κάθε εκκίνηση του λάπτοπ θα πρέπει να είμαι εκεί να πατάω F1. Υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακαμφθεί πριν αρχίσω να δοκιμάζω όλα αυτά που προτείνουν στην σελίδα που ανέφερες? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sil_unique είπε

πετάς την μπαταρία ανακύκλωση και είσαι έτοιμος

Καλημέρα. Η μπαταρία βγαίνει από το καπάκι της το οποίο εφαρμόζει στο λάπτοπ? Ή πάει πακέτο? Αν πάει πακέτο και την αφαιρέσω θα είναι ανοικτό από κάτω το λάπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Καλημέρα. Η μπαταρία βγαίνει από το καπάκι της το οποίο εφαρμόζει στο λάπτοπ? Ή πάει πακέτο? Αν πάει πακέτο και την αφαιρέσω θα είναι ανοικτό από κάτω το λάπτοπ

Η μπαταρία σου είναι αποσπώμενη.

Εγώ μια φορα στο δικό μου δεν είχε κουμπώσει και είχε βγει χωρίς να το πάρω χαμπάρι και δούλευε κανονικά με τον φορτιστή.

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, GATE123 είπε

Η μπαταρία σου είναι αποσπώμενη.

Εγώ μια φορα στο δικό μου δεν είχε κουμπώσει και είχε βγει χωρίς να το πάρω χαμπάρι και δούλευε κανονικά με τον φορτιστή.

Αποσπώμενη είναι αλλά βγαίνει μαζί με το καπάκι  αν βγαίνει έτσι μετά μένει κενό στο λάπτοπ από κάτω, σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.24c993e090a535064a3a60e97cb9d4eb.png

Έτσι είναι όπως και μένα.

Το κενώ είναι όσο η μπαταρία.

Δεν έχεις πρόβλημα.

 

Ευτυχώς η δική σου μπαταρία δεν είναι ακριβή https://computron.gr/default/gia-dell-inspiron-n5110-mpataria-laptop.html?gclid=CjwKCAjw2bmLBhBREiwAZ6ugowqXD6kUFmgeErN-fIlMCmxFmIFEd9Xig72WYFuoDxWpcm1VHdTd6hoCfyIQAvD_BwE

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Αποσπώμενη είναι αλλά βγαίνει μαζί με το καπάκι  αν βγαίνει έτσι μετά μένει κενό στο λάπτοπ από κάτω, σωστά!

Ναί, θα μείνει ένα κενό εκεί και θα λειτουργεί μια χαρά χωρίς την μπαταρία.
Διαφορετικά θα σου βγάζει το μήνυμα κάθε φορά που θα το ανοίγεις και θα πατάς το F1 για να ανοίξει.

'Η δίνεις 35 ευρώ και πέρνεις καινούργια.
https://www.itsys.gr/mpataria-laptop-battery-for-dell-inspiron-n3010r-n5110-9788-inspiron-n3110-inspiron-n4010-inspiron-n4010-148-n4010d-n4010d-158-n4010d-248-n4010d-258-inspiron-n4010r-inspiron-n4050-inspiron-n4120-oem-y

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Ναί, θα μείνει ένα κενό εκεί και θα λειτουργεί μια χαρά χωρίς την μπαταρία.
Διαφορετικά θα σου βγάζει το μήνυμα κάθε φορά που θα το ανοίγεις και θα πατάς το F1 για να ανοίξει.

'Η δίνεις 35 ευρώ και πέρνεις καινούργια.
https://www.itsys.gr/mpataria-laptop-battery-for-dell-inspiron-n3010r-n5110-9788-inspiron-n3110-inspiron-n4010-inspiron-n4010-148-n4010d-n4010d-158-n4010d-248-n4010d-258-inspiron-n4010r-inspiron-n4050-inspiron-n4120-oem-y

Όχι βρε και 35€...

21.08€ του έχω δώσει εγώ στο link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε
 
Είναι χωρίς ΦΠΑ όμως.
 
28,50 η τελική. ;)
 

Και πάλι 6.5€ διάφορα.

Αν πάμε με βάση τα 35€ + μεταφορικά και αντικαταβολή 40€+ 

Ενώ με τα 28.5€ μετά/ρίκα + αντί/βολή πάμε στα 35€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξεκολάει η μπαταρία απο το καπάκι? Δεν θα ήθελα να δώσω 28Ε για μπαταρία σε παλιό λαπτοπ. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως το καπακι της μπαταριας ειναι ετσι φτιαγμενο που αν το ανοιξεις να βγαλεις τις μπαταριες θα σπασει.Αν το προσπαθησεις θελει προσοχη να μη το σπασεις.Θα βγαλεις απο μεσα τις μπαταριες και ενα πλακετακι που ειναι για το κυκλωμα και θα το κλεισεις παλι.Θα χρειαστεις κολλα να το κλεισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...