Προς το περιεχόμενο

Your battery has experienced permanent failure πρόβλημα inspiron n5110


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Συνηθως το καπακι της μπαταριας ειναι ετσι φτιαγμενο που αν το ανοιξεις να βγαλεις τις μπαταριες θα σπασει.Αν το προσπαθησεις θελει προσοχη να μη το σπασεις.Θα βγαλεις απο μεσα τις μπαταριες και ενα πλακετακι που ειναι για το κυκλωμα και θα το κλεισεις παλι.Θα χρειαστεις κολλα να το κλεισεις.

Μα τη λες τώρα!!!!

Η μπαταρία βγαίνει με τις δύο ασφάλειες που έχει αριστερά και δεξιά και μετά προς τα πάνω όπως δείχνει στην εικόνα επάνω που έβαλα.

Έτσι είναι και το δικό μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω τις εσωτερικες μπαταριες που εχει το καπακι.Μαλλον αυτο ρωταει ο φιλος η καταλαβα λαθος.Να βγαλει τις μπαταριες μεσα απο το καπακι και να κρατησει το πλαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mr_Terror είπε

Εννοω τις εσωτερικες μπαταριες που εχει το καπακι.Μαλλον αυτο ρωταει ο φιλος η καταλαβα λαθος.Να βγαλει τις μπαταριες μεσα απο το καπακι και να κρατησει το πλαστικο.

Εεεε όχι να κάνουμε και πειράματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα από όλα , μπες στο bios (α, ρε dell !) και απενεργοποίησε τις προειδοποιήσεις για μπαταρία και αδύναμο ac adapter

γιατί και μαΐμού να πάρεις, θα συνεχίζει να χτυπάει το error

 

απο κει κ περα, αφού 2+ χρόνια δεν τη δουλεύεις, γιατί τώρα θες?

το μνμα εμφανίστηκε επειδή βγαίνοντας το βύσμα τροφοδοσίας, λογικά έγινε κάποιο reset στο bios

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2021 στις 7:50 ΜΜ, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα. Τα έχω διαβάσει αυτά, αλλά η δική μου περίπτωση είναι κάπως διαφορετική καθώς το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε τυχαία, αλλά εμφανίστηκε αφού ξεχάστηκα και πήγα να μεταφέρω το λάπτοπ κάπως απότομα, με το βύσμα του τροφοδοτικού πάνω συνδεδεμένο, ενέργεια που προκάλεσε κάποια πίεση μεταξύ βύσματος τροφοδοτικού και υποδοχής τροφοδοσίας του λαπτοπ. Σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιο καλώδιο μέσα στην υποδοχή ή στο βύσμα το οποίο υπέστη βλάβη και σχετίζεται με την μεταφορά δεδομένων σχετικά με την κατάσταση της μπαταρίας. Η μπαταρία μου σίγουρα έχει πρόβλημα, καθώς εδώ και 1+ χρόνια δεν φορτίζει. Ως τώρα δεν είχα λάβει κάποιο μήνυμα. Ειναι ενοχλητικό καθώς σε κάθε εκκίνηση του λάπτοπ θα πρέπει να είμαι εκεί να πατάω F1. Υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακαμφθεί πριν αρχίσω να δοκιμάζω όλα αυτά που προτείνουν στην σελίδα που ανέφερες? Ευχαριστώ!

Κατα πάσα πιθανότητα έκανες ζημιά στο τροφοδοτικό είτε στο jack.

Έχει ένα πίνακι μέσα ο φορτιστής που είναι signal detector.

Αυτό εάν έχει πάθει βλάβη ότι μπαταρία και να πάρεις δεν θα την αναγνώρισει.

Κάνε πειράματα.

Άλλο τροφοδοτικό πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, kremenarasi είπε

Κατα πάσα πιθανότητα έκανες ζημιά στο τροφοδοτικό είτε στο jack.

Έχει ένα πίνακι μέσα ο φορτιστής που είναι signal detector.

Αυτό εάν έχει πάθει βλάβη ότι μπαταρία και να πάρεις δεν θα την αναγνώρισει.

Κάνε πειράματα.

Άλλο τροφοδοτικό πρωτα

καλημέρα και σε ευχαριστώ. κάτι τέτοιο σκέφτηκα και εγώ. Το λάπτοπ είναι παλιό 2-πύρηνο του 2011, και η μπαταρία ήταν χαλασμένη, οπότε το λειτουργώ μόνο με το τροφοδοτικό. Κανονικά δουλεύει στο τροφοδοτικό το λαπτοπ ως τώρα, δεν έχει κάποιο θέμα, αλλά βγάζει κάθε φορά στην εκκίνηση να πατήσω f1 και είναι σπαστικό. Υπάρχει τρόπος απο το bios να απενεργοποιήσω το μήνυμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Υπάρχει τρόπος απο το bios να απενεργοποιήσω το μήνυμα? 

https://www.google.com/amp/s/www.minitool.com/amp/news/your-battery-has-experienced-permanent-failure.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

καλημέρα και σε ευχαριστώ. κάτι τέτοιο σκέφτηκα και εγώ. Το λάπτοπ είναι παλιό 2-πύρηνο του 

 

Μπες στο bios F2.

Advanced...

Disabled Adapter warning.

Disabled  charger behavior.

Save και exit.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kremenarasi είπε

 

Μπες στο bios F2.

Advanced...

Disabled Adapter warning.

Disabled  charger behavior.

Save και exit.

θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...