Προς το περιεχόμενο

Νέα μέλη 14 και 16 ιντσών στην οικογένεια MacBook Pro, με κορυφαίες επιδόσεις και...notch


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Δεν θα το βλέπεις στις περισσότερες περιπτώσεις.

Full screen apps. Θα μπορούσαν να κόψουν το chin αλλα οοοοοοχι, ας βάλουμε notch για την κάμερα. Μέχρι να το αλλάξουν θα μείνω με το M1 μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Άρα ούτε η Lenovo μπόρεσε να το ενσωματώσει στο πάνω bezel ε? 😛 

Μισό λεπτο γιατι θα μουρθει ταμπλας.. αυτο μου ξεφυγε .ΔΕΝ ΕΧΕΙ FACE ID ΑΥΤΟ ΤΟ NOTCH ?Χχαχαχαχαχα ρε πλακα κανετε ?

spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giannisradio είπε

Όχι δεν είναι αστείο... παρουσίασαν επίσημα και το i-pan(ι)... το καλύτερο σκούπισμα ever  🤦‍♂️

spacer.png

Για την ώρα είναι διαθέσιμο μόνο Αμερική δυστυχώς, δεν το βλέπω στα Apple Stores Europe. Καιρός ήταν πάντως, μόνο με τον imac σου έδιναν πανάκι.

10 λεπτά πριν, vortex365 είπε

Μισό λεπτο γιατι θα μουρθει ταμπλας.. αυτο μου ξεφυγε .ΔΕΝ ΕΧΕΙ FACE ID ΑΥΤΟ ΤΟ NOTCH ?Χχαχαχαχαχα ρε πλακα κανετε ?

spacer.png

Που είχε την κάμερα παλιά αυτό?... κάτω στα αχαμνά του νομίζω, σωστά?

Δεν μου αρέσει το καινούριο design του macbook γιατί είναι πιο χοντροκομμένο από την προηγούμενη γενιά, αλλά είπαμε...

και επίσης όταν ξύρισε τα αχαμνά του και βγήκε το μοντέλο που βγάζεις, δεν έγινε κάτι τέτοιο νομίζω: https://appleinsider.com/articles/21/10/18/new-macbook-pro-preorders-immediately-see-shipping-date-slips

όπως έγινε σήμερα που ξεπούλησε

Επεξ/σία από bioentre
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω κορμια να πεφτουν για το notch εκατερωθεν βρηκα αυτο:

https://jobs.apple.com/en-us/details/200296441/head-of-pr-for-france-and-southern-europe?team=MKTG

Λογικα θα πιανει και Βαλκανια. Στειλτε κανα βιογραφικο. Γιατι οχι; Δυσκολες μερες ερχονται.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bioentre είπε

Για την ώρα είναι διαθέσιμο μόνο Αμερική δυστυχώς, δεν το βλέπω στα Apple Stores Europe. Καιρός ήταν πάντως, μόνο με τον imac σου έδιναν πανάκι.

Που είχε την κάμερα παλιά αυτό?... κάτω στα αχαμνά του νομίζω, σωστά?

Δεν μου αρέσει το καινούριο design του macbook γιατί είναι πιο χοντροκομμένο από την προηγούμενη γενιά, αλλά είπαμε...

και επίσης όταν ξύρισε τα αχαμνά του και βγήκε το μοντέλο που βγάζεις, δεν έγινε κάτι τέτοιο νομίζω: https://appleinsider.com/articles/21/10/18/new-macbook-pro-preorders-immediately-see-shipping-date-slips

όπως έγινε σήμερα που ξεπούλησε

Πάνω στο bezel είναι η κάμερα. Δεν υπάρχει για εμένα καλύτερο authentication method από το touch id. Το laptop δεν είναι κινητό να θέλει συνέχεια ξεκλείδωμα, μια χαρά είναι το touch id στο Macbook, τι το θέλανε το notch δεν καταλαβαίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το notch παραπάνω ως τρολλιά μου φάνηκε προς τους haters. Δεν έχει λόγω ύπαρξης καθώς δεν υπάρχει Face ID στα MacBook. Επίσης μου φάνηκε πισογύρισμα η αντικατάσταση της μιας θύρας thunderbolt με sd card slot,  hdmi, MagSafe. Στερεί μια θύρα thunderbolt χωρίς λόγο και γίνεται ζημιά στην εικόνα της εταιρίας καθώς ειναι σαν να παραδέχεται ότι οι thunderbolt δεν μπορουν να αντικαταστήσουν όλες τις θύρες. Έκπληξη είμαι και οι τιμές. Σε μια εποχλή που όλοι αυξάνουν τις τιμές η Apple τις κατέβασε 100 - 200 ευρώ.

Κατά τα άλλα σήμερα έγινε επίδειξης δύναμης. Ας ελπίσουμε για το καλό της εξέλιξης ο ανταγωνισμός να καταφέρει να την φτάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kchris298 είπε

2499$ ουτε καν 2500$ το 16αρι τζαμπα πραγμα καλα εδω στο Ελλαντα θα κοστιζει κανα 2899 ευρωπουλα για περαστε για περαστε το αφεντικο τρελαθηκε και ξεπουλαει.

Να σου δώσω μια συμβουλή? 

Σταμάτα να είσαι φτωχός. Απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που πάντα ενώ ξεκινάει καλά βρίσκει έναν τρόπο στο τέλος να τα κάνει σκατά, σε όλα τα προϊόντα της,

Notch, νέο άχρηστο notch σε λάπτοπ, το κρατάτε λάθος, θα σκανάρουμε τις φωτογραφίες σας, δεν σας αφήνουμε να επισκευάζετε τίποτα μόνοι σας κλειδώνοντας τα όλα με software, 1000 ευρώ βάση για οθόνη, bendgate. Κάθε φορά περιμένω να δώ τον καινούριο τρόπο που θα βρει να σπάσει τα νεύρα στον κόσμο.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, polaki είπε

Να σου δώσω μια συμβουλή? 

Σταμάτα να είσαι φτωχός. Απλά.

Οι managers στην προηγούμενη (πολυεθνική) μου εταιρία, καθάριζαν 2.5 χιλίαρικα τον μήνα, δηλαδή θέλουν ένα μισθό και κάτι για να πάρουν ένα τέτοιο laptop. Απλά οι τιμές δεν είναι φτιαγμένες για την οικονομία της Ελλάδας. Με μισθό Αμερικής, θες μισό μισθό σε Junior θέση του κλάδου μου (Software Engineer), εδώ αν πάμε με δεδομένα Junior, θες 2.5 μισθούς. Just saying 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλύτερη πατάτα δεν θα μπορούσαν να κάνουν. Πως το σκέφτηκαν; Δηλαδή είπαν «θα βγάλουμε το πιο τέλειο λαπτοπ του κόσμου, θα πέσουν σαγόνια… αλλά … θα κοτσάρουμε κι ένα νοτς, έτσι, για να μην μας ματιάζουν». Απαίσιο και ενοχλητικότατο όταν δουλεύεις σε full screen apps. Δεν αναφέρω καν για ταινίες και σήριαλ. Ελπίζω να μην αντιγράψουν αυτό το γελοίο λάθος και άλλες εταιρίες όπως συνήθως κάνουν, και μπούμε σε μια νέα - άσχημη πραγματικότητα. Έλεγα να πουλήσω το Μ1 και να παρω το νέο 16άρι, αλλά τώρα το ξεχνάω μέχρι του χρόνου και βλέπουμε. Μος χαρά πύραυλος είναι και Μ1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Markantonis είπε

Μεγαλύτερη πατάτα δεν θα μπορούσαν να κάνουν. Πως το σκέφτηκαν; Δηλαδή είπαν «θα βγάλουμε το πιο τέλειο λαπτοπ του κόσμου, θα πέσουν σαγόνια… αλλά … θα κοτσάρουμε κι ένα νοτς, έτσι, για να μην μας ματιάζουν». Απαίσιο και ενοχλητικότατο όταν δουλεύεις σε full screen apps. Δεν αναφέρω καν για ταινίες και σήριαλ. Ελπίζω να μην αντιγράψουν αυτό το γελοίο λάθος και άλλες εταιρίες όπως συνήθως κάνουν, και μπούμε σε μια νέα - άσχημη πραγματικότητα. Έλεγα να πουλήσω το Μ1 και να παρω το νέο 16άρι, αλλά τώρα το ξεχνάω μέχρι του χρόνου και βλέπουμε. Μος χαρά πύραυλος είναι και Μ1.

Μόνο για μεγαλύτερη οθόνη θα αξίζε να κάποιος να πάει από 13" Μ1 στο καινούριο 16".

Με βάση το geekbench οι νέοι επεξεργαστές είναι κατηγορίας iMac Pro.

Οπότε αν κάποιος μέχρι σήμερα δεν χρειάζεται iMac Pro και δεν  θα χρειαστεί για τα επόμενα 2 χρόνια βολεύεται μια χαρά με τον απλό Μ1.

Στις 13-14 inches το πλεονέκτημα του νέου μοντέλο είναι η φωτεινότητα της οθόνης που είναι διπλάσια από τα παλιά μοντέλα... αλλά ας δούμε reviews σχετικά με flickering...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω τωρα εγώ. Αυτά τα νούμερα 13Χ και 3,7Χ από που προκύπτουν ακριβώς. Σε σύγκριση με τι; Αν είναι με προηγούμενο μεντέλο γιατί στην άλλη εικόνα είναι στο 2Χ η cpu από τον i9?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Markantonis είπε

Μεγαλύτερη πατάτα δεν θα μπορούσαν να κάνουν. Πως το σκέφτηκαν; Δηλαδή είπαν «θα βγάλουμε το πιο τέλειο λαπτοπ του κόσμου, θα πέσουν σαγόνια… αλλά … θα κοτσάρουμε κι ένα νοτς, έτσι, για να μην μας ματιάζουν». Απαίσιο και ενοχλητικότατο όταν δουλεύεις σε full screen apps. Δεν αναφέρω καν για ταινίες και σήριαλ. Ελπίζω να μην αντιγράψουν αυτό το γελοίο λάθος και άλλες εταιρίες όπως συνήθως κάνουν, και μπούμε σε μια νέα - άσχημη πραγματικότητα. Έλεγα να πουλήσω το Μ1 και να παρω το νέο 16άρι, αλλά τώρα το ξεχνάω μέχρι του χρόνου και βλέπουμε. Μος χαρά πύραυλος είναι και Μ1.

Δεν θα φαίνεται το notch στα full screen apps, ούτε στις ταινίες, τα pixels δεξιά/αριστερά του θα είναι απλά μαύρα κι αυτό το αναλαμβάνει το λειτουργικό. Σε όχι full screen, θα βρίσκεται πάντα το menu bar εκεί, το οποίο προσαρμόζει τα περιεχόμενά του αυτόματα.

Το design δε νομίζω να αλλάξει για 3-4 χρόνια στα MacBook Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...