Προς το περιεχόμενο

Νέα μέλη 14 και 16 ιντσών στην οικογένεια MacBook Pro, με κορυφαίες επιδόσεις και...notch


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, hariskap είπε

Τα Mac δεν προορίζονται για games, και το notch είναι πάνω στη top bar οπότε δεν ενοχλέι,  τώρα βέβαια εάν βλέπεις μια ταινία θα υπάρχει ενα θεματάκι

Οι ταινίες δεν εκμεταλλεύονται το aspect ration αυτό. Δεν θα έχεις κανένα θέμα γιατί θα είναι μάυρο πάνω/κάτω

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, MrRush είπε

Οι managers στην προηγούμενη (πολυεθνική) μου εταιρία, καθάριζαν 2.5 χιλίαρικα τον μήνα, δηλαδή θέλουν ένα μισθό και κάτι για να πάρουν ένα τέτοιο laptop. Απλά οι τιμές δεν είναι φτιαγμένες για την οικονομία της Ελλάδας. Με μισθό Αμερικής, θες μισό μισθό σε Junior θέση του κλάδου μου (Software Engineer), εδώ αν πάμε με δεδομένα Junior, θες 2.5 μισθούς. Just saying 

Οκ. Άρα? Τί θες να πεις ακριβώς με αυτό?

Ποιός μας είπε δηλαδή ότι το συγκεκριμένο laptop, αλλά και ολόκληρη η τιμολογιακή πολιτική της Apple απευθύνεται στην Ελλάδα στο ΣΥΝΟΛΟ της, για να βάλω και τους μανατζαραίους μέσα? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, margaritagr είπε

Οι τιμές είναι λογικές και αναμενόμενες. Σχεδόν 2.5κ ειχα παρει το δικό μου pro 13” πριν λιγα χρονια χωρίς Touch Bar , με “extra” τα 16gb ram. 
 

Ευτυχως που δε χρειάζεται ανανέωση γιατί με χαλάει και το notch και η αύξηση στις ίντσες (με μια μικρή επιφύλαξη περι του κατα ποςο αυξάνεται το μέγεθος συνολικά) 

Παντως τα μηχανήματα ειναι εξαιρετικά με κορυφαία specs και μακριά απο τον ανταγωνισμό όπως πάντα.

Λογικά το 14αρι θα πλησιάζει λίγο το 13.3 με μέγεθος αν το fullscreen σε ένα παράθυρο είναι κάτω από το notch. Αν όμως έχεις απλά ανοιχτά παράθυρα τότε κερδίζεις χώρο αφού η μπάρα είναι "μέσα" στο notch. Προσωπικά αδιαφορώ αν έχει η όχι notch, touchbar, faceID και πολλά άλλα. Αυτά τα χρήματα τα δίνεις για να πάρεις εργαλείο δουλειάς και κάνεις το σταυρό σου μην γίνει καμιά στραβή και χαλάσει (ακόμα θυμάμαι εκείνο το διπλό καφεδάκι που είχα "κεράσει" σε παλαιότερο laptop.) Δεν νομίζω πως υπάρχει επαγγελματίας που κάνει δουλειά στο 13αρι ή στο 14αρι (για να μην πω και στο 16αρι) χωρίς να το έχει κουμπωμένο σε monitor(s) το 95% των περιπτώσεων.

Ωραίες οι επιδόσεις αλλά κρατάμε πως είναι ένας arm επεξεργαστής με ότι αυτό φέρνει... 

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mordred είπε

Να ρωτησω τωρα εγώ. Αυτά τα νούμερα 13Χ και 3,7Χ από που προκύπτουν ακριβώς. Σε σύγκριση με τι; Αν είναι με προηγούμενο μεντέλο γιατί στην άλλη εικόνα είναι στο 2Χ η cpu από τον i9?

Τίποτα, απλά οι αμερικάνοι αρέσκονται σε συγκρίσεις. Δεν προκύπτουν από πουθενά, αφού σε πραγματική χρήση η διαφορά είναι ελάχιστη, εκτός αν μετράνε συγκεκριμένες ενέργειες, όπως πχ πόση ώρα κάνει να κάνει render ένα 1GB 4K video. Που και εκεί, για εμένα που ανοίγω 3 excel και 17 word την ημέρα, είναι εντελώς άσκοπη η σύγκριση. 

Μη δίνεις σημασία. Αλλά το μηχάνημα τα σπάει, ακόμα και χωρίς τις ανούσιες συγκρίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα λογια να αγαπιομαστε....μπηκατε τωρα ολες οι φτωχάντζες που λεει και ο Αλέκος, τα μηχανακια προοριζονται για αυτους που θα βγαλουν χρηματα απο αυτο - αντε και για καμια ντιβα που λεει παλι ο Αλεκος....

Φτουρησε το θεμα τα εβγαλε τα λεφτα του το ινσομνια 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, hariskap είπε

Τα Mac δεν προορίζονται για games, και το notch είναι πάνω στη top bar οπότε δεν ενοχλέι,  τώρα βέβαια εάν βλέπεις μια ταινία θα υπάρχει ενα θεματάκι

Χρησιμοποιώ Mac σχεδόν 15 χρόνια. Είμαι λοιπόν ενήμερος για το τι προορίζεται και ξαναλέω ότι είναι λυπηρό να βγαίνουν διάφοροι και να το μόνο που δεν μας έχουν πει (ακόμα) είναι ότι ΕΥΤΥΧΩΣ που έβαλε notch. Ξεκάθαρα σύνδρομο Στοκχόλμης.

Δεν είναι κακό να πούμε ότι η Apple κατά καιρούς κάνει μεγάλες μλκίες. Σαν αυτή. Δεν υπάρχει κανένα κανένα πλεονέκτημα στο να βγαίνει μια τσουτσούνα μέσα στην οθόνη. Και αν στο κινητό είχε "δικαιολογίες" (για μένα δεν είχε, αλλά τέλος πάντων), εδώ δεν έχει καμία. Ειδικά από τη στιγμή που δεν έχει καν Face ID.

Καλά χρυσά τα νέα Mac, απίστευτα βασικά. Λογικά θα το πάρω όταν χρειαστώ νέο υπολογιστή, αφού δεν έχω επιλογή. Αλλά δεν θα μας τρελάνετε παιδιά με τις παρωπίδες σας. Μου θυμίζετε το ανέκδοτο που καταλήγει "ευτυχώς που δεν πάθαμε και τίποτα".

Επεξ/σία από apos
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
59 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Ας πώ και εγώ την αποψάρα μου.

 

Συν

Το Soc είναι ότι πιο γρήγορο κυκλοφορεί.

Η αυτονομία είναι στο θεό για όσους την χρειάζονται

Τα thermals (τουλάχιστον στον m1 που ξέρουμε) είναι τέλεια

Πλην

1) Δεν είναι ακόμα ώριμο το νέο οικοσύστημα θέλει χρόνο να έχεις τα πάντα γραμμένα σε native και όχι Rosetta . Θα γίνει βέβαια αυτό.

2) Ένας Gamer δεν θα έπαιρνε Mac. Άκομα και αυτοί που παίρνουν κάτι gaming laptop κατα την γνώμη  μου πεταμένα λεφτα δίνουν.

3) Το νέα MacBook είναι εξαιρετικά αν είσαι γραφίστας, αρχιτέκτονας ή κάτι σχετικό (επιτυχημένος youtuber; )

4) H εμφάνιση είναι κατα την γνώμη μου 5 χρόνια πίσω και με το σεμεδάκι αηδία. 'Η επιστροφή των θυρών HDMI λάθος

5) Τα 1,6 κιλά ξεφεύγουν κάπως από την κατηγορία του Ultrabook. 

Για τα 4/5 (σε hi end) δείτε το Dell XPS 9310 2-in-1 (1,3 Kg) πού έχει και Windows Hello (FaceTime). Υπάρχει μοντέλο 4κ και OLED. Επίσης είναι touch και υποστηρίζει γραφίδα. Στα μείον του τα thermals (όχι κάτι τραγικό) και η αυτονομία που στο 4k με βγάζει πραγματικά γύρω στις 6 ώρες αλλα σπάνια να βγεί από πρίζα παρα μόνο σε παρουσιάσεις και meeting και αυτό για ευελιξία. Δουλεύοντας σε Visual Studio δεν έχω πρόβλημα performance πουθενά ενώ για office productivity νμζ και laptop των 500 ευρώ κάνει.

  Reveal hidden contents

 

Ας δούμε λίγο την αποψάρα - στα πλην της:
 

1. Ωριμότατο είναι. Oι νέες εφαρμογές που βγαίνουν είναι ως επί το πλείστον  optimized για αρχιτεκτονική Apple Silicon (βλ εδώ) - αλλά και οι non-native εφαρμογές 'τρέχουν' μια χαρά (το γράφω ως χρήστης MacBook Pro με M1). 

2. Ούτως ή άλλως ο gamer δεν θα έπαιρνε Macintosh, δεν βλέπω γιατί αυτό είναι μείον.
Είναι σαν να λέμε "ένας αγρότης που χρειάζεται τρακτέρ δεν θα έπαιρνε Golf Cabrio".  

3. Ας μείνουμε στο "τα νέα Macbook είναι εξαιρετικά εάν θέλεις να δουλέψεις σε macOS." Ο περιορισμός σε συγκεκριμένους τομείς απασχόλησης είναι παντελώς αυθαίρετος και τουλάχιστον ατυχής (για να το πω ευγενικά). 

4. Η εμφάνιση είναι μια χαρά και γι'αυτό συνήθως αντιγράφεται κατά κόρον. Βλ. το Dell XPS turbo injection four-wheel-drive που βάζεις και φωτογραφία... 

5. Το MacBook Pro δεν είναι ultrabook. Το MacBook Air είναι. Εδώ μιλάμε για τα Pro. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, polaki είπε

Οκ. Άρα? Τί θες να πεις ακριβώς με αυτό?

Ποιός μας είπε δηλαδή ότι το συγκεκριμένο laptop, αλλά και ολόκληρη η τιμολογιακή πολιτική της Apple απευθύνεται στην Ελλάδα στο ΣΥΝΟΛΟ της, για να βάλω και τους μανατζαραίους μέσα? 

 

Κανείς δεν μας είπε κάτι τέτοιο. Λέω ότι οι τιμές δεν απευθύνονται στην Ελλάδα, εννοώντας ότι δεν απευθύνονται ΚΑΙ στην Ελλάδα. Απευθύνονται προφανώς στην παγκόσμια αγορά και ιδιαιτέρως στις αναπτυγμένες χώρες, όπου ένα τέτοιο μηχάνημα είναι ένα ποσοστό του μισθού, κάτι που στην Ελλάδα δεν ισχύει γιατί ελάχιστοι (αναλογικά) έχουν μισθό πάνω από 3 χιλιάρικα.

Όπως ξαναέγραψα, JUST SAYING. 

Κάθεται ο κόσμος και μάχεται για ένα μηχάνημα που δεν μπορεί να αγοράσει (ούτε οι μεν, ούτε οι δε).

3 λεπτά πριν, paredwse είπε

1. Ωριμότατο είναι. Oι νέες εφαρμογές που βγαίνουν είναι ως επί το πλείστον  optimized για αρχιτεκτονική Apple Silicon (βλ εδώ) - αλλά και οι non-native εφαρμογές 'τρέχουν' μια χαρά (το γράφω ως χρήστης MacBook Pro με M1). 

Αυτό είναι όσο έγκυρο είναι το "Επειδή εγώ δεν πεινάω, δεν υπάρχει πείνα πουθενά".

Αντίστοιχα, επειδή το δικό σου usecase υποστηρίζεται πλήρως από τον M1 (και το δικό μου υποστηρίζεται και είναι ότι καλύτερο μπορείς να έχεις σαν επαγγελματίας στον κλάδο μου), δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν προβλήματα υποστήριξης. Ναι, τα πιο διάσημα προγράμματα δουλεύουν, όχι όμως όλα και όχι κάποια πολύ ακριβά και ιδιαίτερα που κάποιοι χρησιμοποιούν στην δουλειά τους καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, MrRush είπε

Αυτό είναι όσο έγκυρο είναι το "Επειδή εγώ δεν πεινάω, δεν υπάρχει πείνα πουθενά".

Αντίστοιχα, επειδή το δικό σου usecase υποστηρίζεται πλήρως από τον M1 (και το δικό μου υποστηρίζεται και είναι ότι καλύτερο μπορείς να έχεις σαν επαγγελματίας στον κλάδο μου), δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν προβλήματα υποστήριξης. Ναι, τα πιο διάσημα προγράμματα δουλεύουν, όχι όμως όλα και όχι κάποια πολύ ακριβά και ιδιαίτερα που κάποιοι χρησιμοποιούν στην δουλειά τους καθημερινά.

Οπότε προτιμάς το επειδή πεινάνε τα παιδάκια στην Αφρική, υπάρχει πείνα παντού…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, apos είπε

Χρησιμοποιώ Mac σχεδόν 15 χρόνια. Είμαι λοιπόν ενήμερος για το τι προορίζεται και ξαναλέω ότι είναι λυπηρό να βγαίνουν διάφοροι και να το μόνο που δεν μας έχουν πει (ακόμα) είναι ότι ΕΥΤΥΧΩΣ που έβαλε notch. Ξεκάθαρα σύνδρομο Στοκχόλμης.

Δεν είναι κακό να πούμε ότι η Apple κατά καιρούς κάνει μεγάλες μλκίες. Σαν αυτή. Δεν υπάρχει κανένα κανένα πλεονέκτημα στο να βγαίνει μια τσουτσούνα μέσα στην οθόνη. Και αν στο κινητό είχε "δικαιολογίες" (για μένα δεν είχε, αλλά τέλος πάντων), εδώ δεν έχει καμία. Ειδικά από τη στιγμή που δεν έχει καν Face ID.

Καλά χρυσά τα νέα Mac, απίστευτα βασικά. Λογικά θα το πάρω όταν χρειαστώ νέο υπολογιστή, αφού δεν έχω επιλογή. Αλλά δεν θα μας τρελάνετε παιδιά με τις παρωπίδες σας. Μου θυμίζετε το ανέκδοτο που καταλήγει "ευτυχώς που δεν πάθαμε και τίποτα".

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι άκυρο σε υπολογιστή το notch. Αλλά για τη δουλειά μου που το θέλω και όχι να παίζω games δεν με ενοχλεί να σου πω την αλήθεια, αν και δεν ξερω πως θα είναι εάν η top bar έχει αρκετά menu, σχεδόν ποτέ δεν έχω κάτι full screen.

 Οπότε δεν θα δώσω σημασία σε μια λεπτομέρια. Anyway το παράγκειλα όταν μου έρθει θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, hariskap είπε

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι άκυρο σε υπολογιστή το notch. Αλλά για τη δουλειά μου που το θέλω και όχι να παίζω games δεν με ενοχλεί να σου πω την αλήθεια, αν και δεν ξερω πως θα είναι εάν η top bar έχει αρκετά menu, σχεδόν ποτέ δεν έχω κάτι full screen.

 Οπότε δεν θα δώσω σημασία σε μια λεπτομέρια. Anyway το παράγκειλα όταν μου έρθει θα δω.

Αξίζει το m1 η πιστεύεις να περιμένω το 14αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MrRush είπε

Από που βγαίνει αυτό;

Από το ότι πλέον οι μη συμβατές εφαρμογές είναι ελάχιστες ως προς το σύνολο των native εφαρμογών ή των συμβατών μέσω της rosetta…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Από το ότι πλέον οι μη συμβατές εφαρμογές είναι ελάχιστες ως προς το σύνολο των native εφαρμογών ή των συμβατών μέσω της rosetta…

Δεν έχει να κάνει με την ποσότητα, έχει να κάνει με το ποιες είναι αυτές οι εφαρμογές. Για τον περισσότερο κόσμο, οκ, ναι είναι τέλειο (και για εμένα επαναλαμβάνω, που χρησιμοποιώ M1 για δουλειά). Υπάρχει κόσμος όμως που δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει ακόμα και να ήθελε. Δεν έχουν λυθεί όλα τα θέματα συμβατότητας και πως ήταν δυνατόν να λυθούν μέσα σε ένα μόνο έτος. Κάποια στιγμή θα λυθούν και όποιος πάρει Apple Silicone για την δουλειά του, θα είναι ευτυχισμένος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, varatasis είπε

Αξίζει το m1 η πιστεύεις να περιμένω το 14αρι;

Δεν ξέρω εάν αξίζει, αυτό είναι σχετικό, δουλεώ σε Mac από το 2011 και το θέλω για δουλειά (mobile developer, η apple είναι φασίστρια και για να δουλέψεις σε ios χρειάζεσαι mac 🤷🏻). Έχω ένα mac book pro mid 14 το οποίο έχει αρχήσει και τα φτήνει, οπότε χρειαζόμουν κάτι καινούργιο και περιμένα την έκδοση pro με M1. Δεν θα κολήσω στο nodge εάν είναι άσχημο η όχι.

*Πήρα το 16η που βγήκε χτες. τώρα είδα ότι ρώτησες για το M1

Επεξ/σία από hariskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...