Προς το περιεχόμενο

5 παιχνίδια που σας έκαναν τον gamer που είστε σήμερα!


fotskot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Final fantasy 7, ps1 

Μιλάμε για το κάψιμο, τα πάντα όλα χωρίς walk through κτλ, μου άρεσε και το story λίγο, αλλά σα gameplay ήταν εθιστικό τότε που το έπαιξα για τα γούστα μου, μπορεί και 600 ώρες να κόλλησα σε αυτό το game σε 3 walk through 🤣🤣🤣

Wonder boy in master land, coin up

Το ότι ήταν το πρώτο game που έπαιξα και είχε  currency, να αγοράζεις πανοπλίες, το έκανε κάτι απίστευτο στα μάτια μου τότε 😍, επίσης κρυφές τοποθεσίες και ψευτοδιαλογοι με το μπάρμαν να δίνει hints and tips 🤣, πολύ κέρμα, ο παππούς που το είχε τότε στο μαγαζί της γειτονιάς μου έλεγε, το έμαθες, με λίγα λεφτά 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 δυστυχώς το πάρα μάθαμε πολλά άτομα τότε και δε έβγαζε το ρεύμα του παππού για να συνεχίσει να το έχει 😞🤣

Oblivion, PC 

Το παίρνω από θείο 

Παίζω 4 ώρες, καπάκια πάω πλαίσιο αγοράζω collectors, το παιχνίδι τότε σε 1080p μου έμοιαζε σα να βλέπω φωτορεαλιστικα γραφικά 🤣🤣🤣🤣 κάψιμο μέχρι θανάτου, πόσο γούσταρα να περιπλανουμε στο κόσμο του δε περιγράφετε 🥳 το ίδιο κάψιμο και με το επόμενο elder scrolls

Virtua racing, mega drive 

Το πρώτο racing που έπαιξα και δε μου θύμιζε αυτό το παιχνίδι για παιδιά, με τη τημονιερα και την οθόνη στο καντράν, με τη ροδέλα μέσα στην οθόνη να γυρνάει το δρόμο 🤣🤣🤣🤣, απίστευτο μου είχε φανεί τότε το ότι μπορούσες να γυρίσεις και προς τα πίσω 🤣🤣🤣 πολύ κάψιμο με φίλο σε split screen

Tomp raider, ps1

Άλλο παιχνίδι κάψιμο όταν βγήκε, πρέπει να περπάτησα τη Lara τότε και στο τελευταίο πιξελ που μπορούσε να πατήσει 🤣, αυτή η αίσθηση  εξερεύνησης που μπορεί να είχε κάτι να βρεις μπορεί και όχι, ψευτοπαγιδες, επίσης ο ήρωας του παιχνιδιού ανήκε σε τρομαχτική μειονότητα για τη εποχή, ήξερε να κολυμπάει 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 και να βουτάει βαθειά στο νερό 🤣🤣🤣🤣και save σε συγκεκριμένα σημεία όχι όπου θες, αυτό σε έβαζε σε σκέψεις πριν αποφασίσεις να πάρεις ένα ρίσκο που πιθανόν θα κατέληγε σε reload, επίσης υπέροχη μουσική 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

ωραίο θέμα!

Σε Amstrad CPC 6128:

1.Bloodwych (το πρώτο RPG)

2. Pirates

Σε Amiga:

1. Pools Of Darkness

2. XCom Ufo Eneny Unknown

3. Dune II

4. Kick Off II

Σε PC:

1. Starcraft

2. Eye of the Beholder

3. Severance Blade Of Darkness

4. Baldur's Gate (I,II,Throne of Bhaal)

5. Icewind Dale

6. Planescape Torment

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC only:

1. Heart of Darkness

2. Monkey Island 3

3. The Longest Journey

4. Max Payne

5. Diablo

Ειδική μνεία στα Prehistorik & Lionking που έκανα struggle να τρέξω στον 386SX back in the day. . αλλά απόλαυσα λίγο αργότερα αναβαθμισμένος σε .. Cyrix 686

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Golden Axe,  το πρώτο σοβαρό arcade, αρχες 90s πιτσιρικάς, πολυ fun στο διπλό.

2. Midwinter, στην Α500, εκπληκτικό strategy για την εποχή του, το έπαιζα στο εξοχικό τις διακοπες των χριστουγένων, σε ένα παγωμένο ημιυπόγειο, ντυμένος με μπουφάν και γάντια, ο ορισμός του virtual reality τότες 😄

3.Street Fighter 2, θύμάμαι όταν είχε πρωτοβγεί στα arcades ήταν ενα παιχνίδι που δεν κόλλαγε με οτιδήποτε παίζαμε τότε, ήταν σαν να έχει έρθει απο το μέλλον! Φυσικά το είχαμε λιώσει με ολους τους χαρακτήρες, δεν χτυπούσαμε τον άλλον όταν είχε αστεράκια 😆, και ατελείωτο ψάξιμο για να μάθουμε τα super moves. Πρόσφατα έτυχε να παίξω το 5, μου φαίνεται τρελό, αλλά παίζω με το ίδιο στυλ που έπαιζα τότε, χωρίς να κάνω κάτι καινούργιο απο κινήσεις και μπορώ και νικάω και ετσί, απιστευτη δουλειά απο την εταιρεία game με 30 χρόνια διαφορά.

4. Motogp 2, ίσως το καλύτερο motorcycle game που έχει βγεί στο multiplayer mode, εποχές 56κ pstn, δεν υπήρχαν cheaters, όλα τα μηχανάκια 100% ισοδύναμα, μόνο με προπόνηση γινόσουν καλύτερος, ατελείωτο respect στο community τότε.

5. Lineage 2, τι να λέμε εδώ, αυτό δεν είναι game, είναι εναλλακτική πραγματικότητα 😛, όσοι έχουν ασχοληθεί ξέρουν, καλύτερες στιγμές οι πρώτες εξερευνήσεις του χάρτη στον ΒΝΒ και οι χριστοπαναγίες με τους pkers 😅, μετά τα wipes του server και τα κλάματα, το πρωτόγνωρο πέρασμα στον επι πληρωμή official τότε, και το φοβερό update που είχε κάνει με το GOD. Δυστυχώς ή ευτυχώς μετά απο κάποια χρόνια το σκότωσε η εταιρεία στο βωμό του κέρδους.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2023 στις 11:12 ΜΜ, Mesqal είπε

1. Golden Axe,  το πρώτο σοβαρό arcade, αρχες 90s πιτσιρικάς, πολυ fun στο διπλό.

2. Midwinter, στην Α500, εκπληκτικό strategy για την εποχή του, το έπαιζα στο εξοχικό τις διακοπες των χριστουγένων, σε ένα παγωμένο ημιυπόγειο, ντυμένος με μπουφάν και γάντια, ο ορισμός του virtual reality τότες 😄

3.Street Fighter 2, θύμάμαι όταν είχε πρωτοβγεί στα arcades ήταν ενα παιχνίδι που δεν κόλλαγε με οτιδήποτε παίζαμε τότε, ήταν σαν να έχει έρθει απο το μέλλον! Φυσικά το είχαμε λιώσει με ολους τους χαρακτήρες, δεν χτυπούσαμε τον άλλον όταν είχε αστεράκια 😆, και ατελείωτο ψάξιμο για να μάθουμε τα super moves. Πρόσφατα έτυχε να παίξω το 5, μου φαίνεται τρελό, αλλά παίζω με το ίδιο στυλ που έπαιζα τότε, χωρίς να κάνω κάτι καινούργιο απο κινήσεις και μπορώ και νικάω και ετσί, απιστευτη δουλειά απο την εταιρεία game με 30 χρόνια διαφορά.

4. Motogp 2, ίσως το καλύτερο motorcycle game που έχει βγεί στο multiplayer mode, εποχές 56κ pstn, δεν υπήρχαν cheaters, όλα τα μηχανάκια 100% ισοδύναμα, μόνο με προπόνηση γινόσουν καλύτερος, ατελείωτο respect στο community τότε.

5. Lineage 2, τι να λέμε εδώ, αυτό δεν είναι game, είναι εναλλακτική πραγματικότητα 😛, όσοι έχουν ασχοληθεί ξέρουν, καλύτερες στιγμές οι πρώτες εξερευνήσεις του χάρτη στον ΒΝΒ και οι χριστοπαναγίες με τους pkers 😅, μετά τα wipes του server και τα κλάματα, το πρωτόγνωρο πέρασμα στον επι πληρωμή official τότε, και το φοβερό update που είχε κάνει με το GOD. Δυστυχώς ή ευτυχώς μετά απο κάποια χρόνια το σκότωσε η εταιρεία στο βωμό του κέρδους.

Nickname bnb-official?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)gta v (pc)

2)fallout 4(pc)

3)final fantasy 7 (ps1)

4)metal gear solid (ps1)

5)skyrim-oblivion (pc)

Ακόμα και τώρα που μπαίνω καμία φορά gta v,ώρες ώρες απορώ τι έφτιαξαν οι άνθρωποι!ειδικά αναφορά σε lineage 2 ,που ακόμα παίζω και δεν ξέρω γιατί και στην σειρά football manager που έχει βαλτώσει εδώ και μια 5ετια.

Cheers!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...