Προς το περιεχόμενο

Επίσημο ντεμπούτο για τα Pixel 6 και Pixel 6 Pro της Google


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, nikchris είπε

Υπαρχουν λοιπον χρηστες (σαν και μενα) που ζητανε πραγματα απο το τηλεφωνο και υπαρχουν χρηστες (δεν λεω τι ειδος) που αποδεχονται αμασητο οτι τους δινει η google.

Υπάρχουν χρήστες (σαν και εμένα) , που ξέρουν τι να κάνουν το τηλέφωνο τους, και γιατι αγοράζουν ένα κινητό Pixel, και χρήστες (που δε λέω πως τους λένε) που λένε οτι είσαι σοφή κίνηση η Google να φτιαξει λογισμικό "σαν την Oneplus" και οτι η έκδοση του Android για τα Pixel "applιζει".

Έχω δύο συμβουλές για εσένα και τους φαν σου. Όταν δεν έχεις ιδέα για το τι πράγμα μιλάς. ΔΕ μιλάς. Ο θόρυβος δεν είναι άποψη. Ευτυχώς.

Οταν ξεπεράσεις το πρόβλημα με τους Launchers που σου εξήγησα το πρόβλημα και τη λύση, με απλά Ελληνικά σε σημείο που φαντάστηκα -λάθος- οτι θα το καταλάβεις ακόμα και εσύ, προσπάθησε να σταματήσεις την προσπάθεια να κάνεις το γούστο σου για το design του Pixel 6 παγκόσμια σταθερά.

35 λεπτά πριν, nikchris είπε

Mα φυσικα, για αυτους τους youtuber ειστε οι καλυτεροι πελατες, οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν κανει ονομα με το να μιλανε για clean android και updates lol

"Για αυτούς τους Youtubers" είπε ο nikchris με τους φαν του για έναν άνθρωπο που αλλάζει σε μια βδομάδα όσα κινητά αλλάζει ο μέσος άνθρωπος σε 3 χρόνια. Αλλα η άποψη του nikchris που το λέει άσχημο το Pixel 6 έχει ιδιαίτερη βαρύτητα, γιατι έχει φανς. Το ξέρετε άλλωστε.

Έχω να δώ τόσο άσχετο άνθρωπο να το παίζει σχετικός πάρα πολλά χρόνια, απορώ που ήσουν χαμένος.

Για όσους έχετε ακόμα απορίες, το πόσο περιορισμένη είναι η διάθεση των Pixel, και γιατι δεν μπορεί να πουλήσει τα νούμερα που θα μπορούσε να πουλήσει ακολουθώντας μια "φυσιολογική" εμπορική πρακτική  μπορείτε να διαβάσετε αυτό:

https://www.androidcentral.com/pixel-6-launch-google-global-availability

Οκ, δεν το γράφει ο nikchris, και αυτοί εκει οι "bloggers" κερδίζουν λεφτά διαφημίζοντας την Google, αλλα ντάξει, μια άποψη είναι και αυτή.

TL;DR : Pixel 5 και 6 διαθέσιμα σε 9 αγορές.Samsung διαθέσιμα σε 130 αγορές.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, gnarkill είπε

Αν και δεν έχει νόημα που γράφω γιατί έτσι και αλλιώς τζάμπα θα πάει.Κακάσχημο το πιξελ κακάσχημο και το 12.To tensor για γέλια σαν custom cpu σε επιδόσεις (αλλά δεν το βάζω στο τσουβάλι). Αλλά πάνω από όλα δίχνει το software τα δόντια του ακόμα και με χειρότερο hardware. Τα ρεζιλίκια με το video recording και το overheating στα προηγούμενα Pixel να τα αναφέρω ή δεν πιάνονται; είναι φαίνεται και αυτά στο πόσο δένει αρμονικά το software με το hardware I guess.Καλά τα λένε μερικοί, αμα ειναι ας τα σκάσουν να το πάρουν αφού το θεωρούν τόσο ευκαιρία και μη μένουν στα λόγια. Γυμνό λειτουργικό, κινητό χωρίς υποστήριξη και εγγύηση για Ελλάδα εκτός άμα ολοι οι υποστηρικτές εδώ μένουν σε χώρες που το διαθέτει.

Οι αλλαγές είναι εμπρός πίσω για το android. Με το μόνο που ξεχωρίζει είναι κάποια παραμετροποίηση στα μη pixel και τα gestures που τα θεωρώ τέλεια σε σχέση με το ios Όσο για τους launcher πουθενά δεν δουλεύει κανένας σωστά. Υπολειτουργούν. Αυτό δεν άλλαξε ούτε με την 12 ούτε με τα πιξελ ούτε με κανένα. Σε όλες τις συσκευές από android 11 Και μετά άμα θες gestures πρέπει να έχεις stock launcher για να δουλεύει σωστά. Και για να προλάβω κανέναν το τι θα βάλω εγώ και το τι θα κάνω με το κινητό μου είναι δικό μου θέμα. Εδώ άλλοι χρησιμοποιούν στοκ android και τους φαινεται τέλειο...

Τα updates του android έχουν καταντήσει ξεπατικώνω ότι χαρακτηριστικά έχουν οι υπόλοιποι και τα βάζω. Το android 12 πολύ καλό έχει και scrolling screenshots και ωραία χρωματα.Innovation το λένε κάποιοι   Αλλά ξέχασα ξεπούλησε το πιξελ και έπεσε το σαιτ.Πόσα άτομα ξέρουν τα πιξελ; Τόσα χρόνια είναι στην αγορά και μεγάλες εταιρείες έιχαν και υποστήριξη και παρουσία επί εποχή νέξους. Τι ποσοστά θα έχουν σε πωλήσεις; Αλλά ξέχασα δεν ενδιαφέρεται για τις υπόλοιπες αγορές αυτό φταίει.

 

Το sample απο το pixel 6  πολυ ωραίο φαίνεται. Ελπίζω να δούμε τρελά αποτελέσματα και σε φωτογραφίες

Οοοοοκκκκκκ.. τι κινητό έχεις;

ΥΓ όντως τζάμπα τα γράφεις τζάμπα απαντάω και γω αλλά δε €£$π`×∆$

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από NOODLE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, papp0us είπε

Για όσους έχετε ακόμα απορίες, το πόσο περιορισμένη είναι η διάθεση των Pixel,

Ωραια, πες μας και για το pixel 1.

Και για το pixel 2.

Και για το pixel 3.

Και για το pixel 4.

Και για το pixel 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, nikchris είπε

Ωραια, πες μας και για το pixel 1.

Και για το pixel 2.

Και για το pixel 3.

Και για το pixel 4.

Και για το pixel 5.

Αν ήξερες να διαβάζεις, θα είχες ανοίξει το άρθρο που έστειλα.

Αναφορά σε κείμενο

The Pixel 2 series was also limited globally, launching in just nine countries. The Pixel 3 fared slightly better by debuting in 13 countries, but the Pixel 4 was also limited to nine markets. The Pixel 4a launched in 13 countries, and the Pixel 5 was sold in nine markets

Pixel 5a σε ΔΥΟ αγορές. Αμερική και Ιαπωνία.

Θες να σε ταίσω τίποτα άλλο, η θα ψάξεις μόνος σου τα υπόλοιπα;

Στην καλύτερη, τα Pixel έφτασαν σε 13 αγορές. ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.

Πες μας όμως τι κινήσεις πρέπει να κάνει η Google. Να βάλει Oxygen OS, και μετά; Τώρα που αντιγράφουν, γιατι μετά μπορεί να χαθείς και να μείνουν απο ιδέες.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papp0us είπε

Pixel 5a σε ΔΥΟ αγορές. Αμερική και Ιαπωνία.

 

Για πες μου λιγο το μεριδιο της Google στην Aμερικη που ειναι και Αμερικανικη εταιρια, i'll wait.

Επισης, οσο επιθετικο υφος και να εχεις και να φωναζεις, εγω θα απανταω ηρεμα, κοφτά και on point.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ

Πες μου το μεριδιο της Google στην Αμερικη που ειναι παντα διαθεσιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikchris είπε

Για πες μου λιγο το μεριδιο της Google στην Aμερικη που ειναι και Αμερικανικη εταιρια, i'll wait.

Επισης, οσο επιθετικο υφος και να εχεις και να φωναζεις, εγω θα απανταω ηρεμα, κοφτά και on point.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ

Πες μου το μεριδιο της Google στην Αμερικη που ειναι παντα διαθεσιμα.

Ποιος φώναξε; Εγώ σου απαντάω όμορφα ωραία, με πηγές, και γνώσεις. Εσυ κάνεις θόρυβο, και μάλιστα θόρυβο χωρίς την παραμικρή γνώση του θέματος.

Για να επαναλάβεις κάτι, πρέπει να το έχεις ρωτήσει πρώτα, αλλα εντάξει δεν ήξερες άλλα πιο βασικά, δεν βλέπω το λόγω να ξέρεις κάτι τόσο δύσκολο.

0% Δεν έχω ιδέα ποιο είναι το μερίδιο της Google στην Αμερική. Τι σημασία έχει; Το θέμα μας, που διαφωνούμε, δηλαδή το θέμα που εγώ θέτω και εσύ αποφεύγεις, διαφημίζοντας φανς, και εξηγώντας μας πως οι σωστές κινήσεις της Google είναι "να βάλει Oxygen OS" και να φτιάξει "πιο ομορφά τηλέφωνα, γιατι δε μου αρέσουν" , είναι οτι :

Πρόσεξε, βγάλε λεξικό, και διάβασε προσεκτικά λέξη λέξη, αν χρειαστείς βοήθεια  πάρε τηλέφωνο τους φανς

Η Google δεν ενδιαφέρεται να πουλήσει, και αυτός είναι ενας σημαντικότατος, αν όχι ο σημαντικότερο λόγος που δεν πουλάει. Το οτι έχει 0% ποσοστό στην Αμερική που ευαγγελίζεσαι, και ξαφνικά για το Pixel 6 έγινε χαμός ΠΑΝΤΟΥ, απλά επειδή αποφάσισε να το διαφημίσει, είναι μια ακόμα βασική ένδειξη ότι αν θελήσει να πουλήσει θα το κάνει.

Με κινητό που δε σου αρέσει.

Χωρίς να σε ρωτήσει.

Με το Pixel OS που applίζει.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δεν έχω ιδέα ποιο είναι το μερίδιο της Google στην Αμερική. Τι σημασία έχει;

 

33 λεπτά πριν, papp0us είπε

Η Google δεν ενδιαφέρεται να πουλήσει,

 

33 λεπτά πριν, papp0us είπε

και ξαφνικά για το Pixel 6 έγινε χαμός ΠΑΝΤΟΥ, απλά επειδή αποφάσισε να το διαφημίσει, είναι μια ακόμα βασική ένδειξη ότι αν θελήσει να πουλήσει θα το κάνει

Τα ιδια ακριβως τα ακουω απο το πρωτο Pixel, "θα χτυπησει το iphone και βαζει ιδιες τιμες", "ξεκινησε το Marketing με διαφημισεις" και αλλα λοιπα γραφικα και ωραια.

Θα σου μαθω εγω λοιπον το ποσοστο της Google στην Αμερικη, ειναι 2.12% (Sept. 2021), αφου λοιπον 'θελει να πουλησει και θα το κανει' τον Σεπτεμβρη του 2022 που θα εχει γυρω στο 10% (που θα εχει πενταπλασιασει πωλησεις και παλι θα πουλαει το 1/6 απο τα iphone) στειλε μου PM να μου πεις "στα ελεγα εγω"

Μην κρυφτεις ομως οταν θα ειναι παλι κατω απο 5%, εδω θα ειμαι να τα λεω στα ισα, εσεις; (αλλα τοτε μαλλον θα λετε τα ιδια για το Pixel 7, ισως ΑΥΤΟ να ειναι που θα πουλησει. Η το 8. Η το 9.)

Επεξ/σία από nikchris
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikchris είπε

 

 

Τα ιδια ακριβως τα ακουω απο το πρωτο Pixel, "θα χτυπησει το iphone και βαζει ιδιες τιμες", "ξεκινησε το Marketing με διαφημισεις" και αλλα λοιπα γραφικα και ωραια.

Θα σου πω εγω το ποσοστο της Google στην Αμερικη, ειναι 2.12% (Sept2021), αφου λοιπον 'θελει να πουλησει και θα το κανει' τον Σεπτεμβρη του 2022 που θα εχει γυρω στο 10% (που θα εχει πενταπλασιασει πωλησεις και παλι θα πουλαει το 1/6 απο τα iphone) στειλε μου PM να μου πεις "στα ελεγα εγω"

Μην κρυφτεις ομως οταν θα ειναι παλι κατω απο 5%, εδω ειμαστε να λεμε τι ωραια που τα λεει ο nikchris (αλλα τοτε μαλλον θα λετε τα ιδια για το Pixel 7)

Ποιος τα λέει αυτά και τα ακους; Οι φωνές; 

Θές και άλλα στοιχεία; https://www.wired.co.uk/article/google-pixel-6

Αναφορά σε κείμενο

This begs the question, do you remember anything from Pixel 5 adverts? In fact, when was the last time you saw a Google Pixel advertisement? At £599, Google Pixel 5 looks like one of the best value phones on the market, while the Pixel 4a is similarly inviting, providing a top contender for the best camera and software for any phone under £400.

Αναφορά σε κείμενο

 If you don’t recall seeing a Pixel advert on TV, or think it’s a rarity, the breakdown of Google’s ad spend explains this. Google spent just £14 million on TV ad spend in the same period while Apple spent £75 million and Samsung shelled out a whopping £124 million. Samsung is spending more than three times as much on just its TV campaigns than Google’s entire Pixel ad spend in the UK.

Δε θα είμαστε εδώ να λέμε τίποτα, και ο nikchris δεν τα λέει ωραία , γιατι δεν έχει ιδέα τι λέει. Ήρθε να μας πει οτι το ποσοστό της Google είναι χαμηλό και εμείς να κοιτάμε με το στόμα ανοιχτό που έχει τέτοιες πληροφορίες . Και τι πρέπει να αλλάξει η Google; Να βάλει OxygenOS και τηλέφωνα που να του αρέσουν.

Πιάσε διάβασε δυο πράγματα αφού σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η Google σε σημείο που το προηγούμενο σχόλιο σου στο Forum ήταν "dead on arrival" για το Pixel 5, για να επιστρέψεις ένα χρόνο μετά να μας πεις τα ίδια για το 6, και θα καταλάβεις, δε χρειάζεται να χαλάω εγώ τον χρόνο μου για να σε βγάλω απο την άγνοια.

H Google δεν είναι Hardware εταιρία, για αυτό δεν πούλησε. Η Google δείχνει πως θέλει να γίνει hardware εταιρία, αλλα και πάλι δεν προσπάθεί και πολύ ακόμα. Το γιατί δεν το ξέρω, γιατι εμένα οι φανς μου ασχολούνται με πραγματικά δεδομένα, και δε μασάμε όλοι μαζί φύλλα να βγάζουμε πορίσματα.

Η γνώση είναι ελεύθερη στο διαδίκτυο, αν δεν την θες, δικαίωμά σου, αλλα μην προσπαθείς να μας πασάρεις την αποψάρα σου για γνώση. 

 

16 λεπτά πριν, nikchris είπε

Μην κρυφτεις ομως οταν θα ειναι παλι κατω απο 5%, εδω ειμαστε να λεμε τι ωραια που τα λεει ο nikchris (αλλα τοτε μαλλον θα λετε τα ιδια για το Pixel 7)

H Google εχει ΣΚΟΠΟ να "αυξήσει" την παραγωγή σε 7.000.000 συσκευές για ολα τα Pixel. Εσυ θες να πάρει 10% μερίδιο σε  μια αγορά με πωλήσεις πάνω απο 130 εκατομμυρίων συσκευών;

Δηλαδή θες με απλά Ελληνικά να πουλήσει 13.000.000 συσκευές μόνο στην Αμερική, απο τις 7.000.000 που θα παράξει, για όλες τις αγορές συνολικά, αλλιώς θα έχει αποτύχει.

Έλα και του χρόνου να σπάσουμε πλάκα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2021 στις 6:55 ΜΜ, roginsky12 είπε

H Google αυτη τη στιγμη κανει πλακα στην Apple

Αφηστε την apple ησυχη και σχολιαστε τα pixel, ειναι σε πολυ ανωτερη κατηγορια απο την google....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pixel των 900€ πάντως, χτυπάει στα ίσα iphone 13 pro max των 1350€ (50% ακριβοτερο).

Χάνει λίγο σε video stabilization και δεν έχει macro, αλλά έχει καλύτερο optical zoom, HDR κ φωτό quality.

Και με CPU επιπέδου Α12...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 21/10/2021 at 18:17, roginsky12 said:

600 δολλαρια το Pixel 6 με τεχνολογια στις καμερες τουλαχιστον 5 χρονια μπροστα.

και η Apple πουλαει κινητο 1800 δολλαρια με καμερα 12mp

...βρειτε τις διαφορες

Καλά κόψε κάτι! 

 

😛 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα τα πρωτα reviews που ειδα ,οκ το hype ξεφουσκωσε αρκετα αδοξα θα ελεγα

δεν κανει το μπαμ σε κανενα τομεα

ΟΜΩΣ

η τιμη του ειναι πολυ ανταγωνιστικη για το συνολικο πακετο

το software εξακολουθει να ειναι καθαρο κ χρηστικο με πολυ χρησιμες ai λειτουργιες

τα 5 χρονια updates ειναι σημαντικο και παραβλεφθηκε μεσα στον χαμο

λιγο πολυ ειναι στα ιδια με ολον τον υπολοιπο κορυφαιο ανταγωνισμο

οποτε το συμπερασμα μου ,εξαιρετικη επιλογη κ λογικα με τον χρονο θα γινεται αρκετα καλυτερο οσο το software βελτιστοποιειται κ εκμεταλευεται καλυτερα το tensor

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

Μετα τα πρωτα reviews που ειδα ,οκ το hype ξεφουσκωσε αρκετα αδοξα θα ελεγα

δεν κανει το μπαμ σε κανενα τομεα

ΟΜΩΣ

η τιμη του ειναι πολυ ανταγωνιστικη για το συνολικο πακετο

το software εξακολουθει να ειναι καθαρο κ χρηστικο με πολυ χρησιμες ai λειτουργιες

τα 5 χρονια updates ειναι σημαντικο και παραβλεφθηκε μεσα στον χαμο

λιγο πολυ ειναι στα ιδια με ολον τον υπολοιπο κορυφαιο ανταγωνισμο

οποτε το συμπερασμα μου ,εξαιρετικη επιλογη κ λογικα με τον χρονο θα γινεται αρκετα καλυτερο οσο το software βελτιστοποιειται κ εκμεταλευεται καλυτερα το tensor

H αλήθεια είναι ότι παντού γράφουν διθυράμβους.

Ψάχνω να βρω site να μη γράφει. Ακόμη και sites που παραδοσιακά τα λες google hate sites καλά πράγματα γράφουν.

To Pixel 6 έχει προκαλέσει αναταράξεις στο χώρο. Ήδη η OnePlus κατέβασε τις τιμές της στις ΗΠΑ στις τιμές του Pixel για να σωθεί.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, aypnia είπε

H αλήθεια είναι ότι παντού γράφουν διθυράμβους.

Ψάχνω να βρω site να μη γράφει. Ακόμη και sites που παραδοσιακά τα λες google hate sites καλά πράγματα γράφουν.

To Pixel 6 έχει προκαλέσει αναταράξεις στο χώρο. Ήδη η OnePlus κατέβασε τις τιμές της στις ΗΠΑ στις τιμές του Pixel για να σωθεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

 

Το νόημα εδώ είναι "περίμενα το Pixel εξωγήινο, αλλα είναι απλά εξαιρετικό". Δε βλέπω τιποτα κακό με αυτό. Όσοι περιμένανε π.χ Βίντεο επιπέδου iPhone δεν μπορουν να ξεχωρίσουν πόσο μπροστά ηταν ΗΔΗ στο βίντεο η Apple, και ποσο ακόμα προχώρησε με τους τελευταίους A14/A15 που επεξεργάζονται σε πραγματικό χρόνο τεράστιο όγκο δεδομένων, ακόμα και σε βίντεο.

Στις φωτογραφίες πιάνει άνετα νομίζω τα iPhone, και απο τη στιγμή που μιλάμε για νέο Custom SoC, με νέο αισθητήρα για τη Google, νέο ISP κλτ, χωρίς ουτε μισό Update είναι κάτι παραπάνω από καλά.

Πέρα απο τις αναίτιες προσδοκίες που φυσικά δε μπορούσε να δικαιώσει παίδες, για 650€ το μικρό είναι ένα πραγματικά εξαιρετικό τηλέφωνο. Κρίμα που δεν έρχεται επίσημα σε πολλές αγορές, θα ηταν μεγάλο disruption στην αγορά σε περίπτωση που ήταν διαθέσιμο παντού.

Με το καλό να μας έρθει, σε όσους πήραμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...