Προς το περιεχόμενο

Επίσημο ντεμπούτο για τα Pixel 6 και Pixel 6 Pro της Google


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nikchris είπε

Mια χαρα προσπαθει, εδω στην Αυστραλια υπαρχουν τα pixel σε ολα τα αντιστοιχα 'Πλαισιο' κλπ σε περιοπτη θεση και εχουν και διαφημισεις κλπ

 

Δεν ειναι 'κατα τη γνωμη μου', κοιταξε την αληθεια καταματα, οι πωλησεις δεν λενε ψεματα. 5 χρονια υπαρχουν pixel και αλλα 5 πριν nexus και δεν τα ξερει ουτε η μανα τους.

 

Φυσικα και το ειχα το Pixel 5, υποβαθμιση απο ενα iphone 11, το αλλαξα γρηγορα γρηγορα με ενα s21.

Απαραδεκτο το stock android, απλοικο, mε ελαχιστη παραμετροποιηση, ουτε launcher να μην μπορεις να αλλαξεις, απαραδεκτη ποιοτητα κατασκευης, απαραδεκτο 'φιμωμενο' ηχειο κατω απο την οθονη, μπερδεμενο ui. Πολυ καλη καμερα, πολυ γρηγορο, αθανατη μπαταρια αλλα δεν αξιζε.

Μηδεν καινοτομια

Oχι ΔΕΝ εχει, ΕΝΑ εχει και αυτο ανοιξε φετος

Είχες δηλαδή το Pixel 5 και δεν είδες καινοτομία ερχόμενος απο iPhone 11 και αποφάσισες να πνιγείς στην καινοτομία;

Οι πωλήσεις δε λένε ψέματα για μια συσκευή που δεν είναι διαθέσιμη πουθενά; Τα Pixel και τα Nexus δεν τα ξέρει η μάνα τους Τι κάνεις εδώ; που τα έμαθες;

Απαράδεκτο το Stock Android που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ LAUNCHER, και δε σου άρεσε και η ποιοτητα κατασκευής. Μάλιστα δε θα πώ τίποτα θα σε αφήσω μόνο σου να κρεμαστείς στα μανταλάκια, δε χρειάζεσαι βοήθεια.

Μπερδεμένο UI, ερχόμενος απο iOS, "Πολυ καλη καμερα, πολυ γρηγορο, αθανατη μπαταρια αλλα δεν αξιζε.""

Μια χαρά προσπαθεί. ΦΕΤΟΣ. ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ, αλλα μάλλον ξέρεις ήδη τι θα πουλήσει, γιατι είσαι της αγοράς.

Οτι μέσα σε μια μέρα είναι ολα out of stock, πέσανε τα Googla Play Stores και αυτά, μη σε απασχολούν, πιθανότατα πρόβλημα δικτύου.

Ρώτησες τι θα γινόταν αν είχε φυσικά καταστήματα, σου είπα τι έγινε όταν έχει φυσικά καταστήματα. 599$ . 200$ φτηνότερο απο το iPhone 13. Τι άλλο θες να σου απαντήσω;

7 λεπτά πριν, nikchris είπε

Ναι, αυτη τη φορα πουλαει ναυαρχιδα και θελει να χτυπησει samsung και apple. Αυτο το ακουω απο το πρωτο pixel.

Κοίτα να δείς, γιατι αυτός ο καημένος στην παρουσίαση του Pixel 6 Pro, είπε ξεκάθαρα, "this is our first flaghship Phone" αλλα δε θα ξέρει αυτός, εσύ τα έχεις ξανακούσει. Ηθοποιός θα είναι.

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις οτι η Google επι χρόνια ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ καν να τα πουλήσει, και αυτό ήταν το μεγαλύτερο παράπονο μας, γιατι ψάχναμε να βρουμε και δε γινόταν, τότε δικαίωμα σου να καταλαβαίνεις οτι θες. Δυστυχώς δεν αλλάζει την αλήθεια αυτό.

Η Google βλέπει μόνο αμερική, και ουσιαστικά, πρώτη φορά φέτος κάνει προσπάθεια και εκεί. Αμα συνεχίσει 2-3 χρόνια έτσι και δεν έχει αποτέλεσμα, να συζητήσουμε ότι θες. Αυτό που -προσπαθείς- να κάνεις τώρα είναι άτοπο. Θυμήθηκες και τα Nexus.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, papp0us είπε

Είχες δηλαδή το Pixel 5 και δεν είδες καινοτομία ερχόμενος απο iPhone 11 και αποφάσισες να πνιγείς στην καινοτομία;

 

Μα δεν καταλαβαινεις.

Τα iphone προσπαθει να αντιγραψει η google αλλα αποτυγχανει πληρως.

Ουτε το Iphone καινοτομει (well, not all the time) αλλα οτι κανει το κανει πολυ καλα. Επαιζες λιγο με το Pixel και μετα με το iphone, το ενα ηταν λες και το ειχαν σχεδιασει επαγγελματιες και το αλλο σχολιαροπαιδα. 

6 λεπτά πριν, papp0us είπε

Οι πωλήσεις δε λένε ψέματα για μια συσκευή που δεν είναι διαθέσιμη πουθενά; Τα Pixel και τα Nexus δεν τα ξέρει η μάνα τους Τι κάνεις εδώ; που τα έμαθες;

 

Μια χαρα ειναι διαθεσιμη, ασε με να ξερω καλυτερα. Ελλαδα ισως οχι. 

EDΙΤ προφανως και μιλαμε μονο για τα προηγουμενα pixel, απο τωρα θα πουμε για τις πωλησεις του pixel 6;

 

6 λεπτά πριν, papp0us είπε

Απαράδεκτο το Stock Android που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ LAUNCHER, και δε σου άρεσε και η ποιοτητα κατασκευής. Μάλιστα δε θα πώ τίποτα θα σε αφήσω μόνο σου να κρεμαστείς στα μανταλάκια, δε χρειάζεσαι βοήθεια.

 

lol

 

6 λεπτά πριν, papp0us είπε

Οτι μέσα σε μια μέρα είναι ολα out of stock, πέσανε τα Googla Play Stores και αυτά, μη σε απασχολούν, πιθανότατα πρόβλημα δικτύου.

 

Αυτα τα ακουω απο εποχες nexus, δεν μου λενε τιποτα, επι του πρακτεου.

 

6 λεπτά πριν, papp0us είπε

200$ φτηνότερο απο το iPhone 13. Τι άλλο θες να σου απαντήσω;

Μα φυσικα ειναι $200 φτηνοτερο, κανονικα 350 επρεπε, υποδεεστερο σε ολα.

Επεξ/σία από nikchris
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikchris είπε

Μα δεν καταλαβαινεις.

Τα iphone προσπαθει να αντιγραψει η google αλλα αποτυγχανει πληρως.

Ουτε το Iphone καινοτομει (well, not all the time) αλλα οτι κανει το κανει πολυ καλα. Επαιζες λιγο με το Pixel και μετα με το iphone, το ενα ηταν λες και το ειχαν σχεδιασει επαγγελματιες και το αλλο σχολιαροπαιδα. 

Αυτό ειναι ξεκάθαρο. Απορώ πως σκέφτηκα οτι δεν το είδες με το αετίσιο μάτι σου. Έπαιξες εσύ με το Pixel και έλεγες σχολιαρόπαιδα. Οκ. Την ίδια άποψη έχω και εγώ για το iOS αλλα δε βλέπω πως βοηθάει αυτό τη συζήτηση.
 

3 λεπτά πριν, nikchris είπε

Μια χαρα ειναι διαθεσιμη, ασε με να ξερω καλυτερα. Ελλαδα ισως οχι. 

 

Για πες για πες, το ήξερα εγώ οτι είσαι μεγάλο βύσμα. Τι μας κρύβουν; Ρίξανε τεχνητά το Google Store; Μη μας αφήνεις στο σκοτάδι. Ελλάδα ίσως όχι; 

4 λεπτά πριν, nikchris είπε

lol

Δεν θα το έλεγα καλύτερα

 

4 λεπτά πριν, nikchris είπε

Αυτα τα ακουω απο εποχες nexus, δεν μου λενε τιποτα, επι του πρακτεου.

Ποια ακούς πάλι απο εποχές Nexus; 

 

4 λεπτά πριν, nikchris είπε

Μα φυσικα ειναι $200 φτηνοτερο, κανονικα 350 επρεπε, υποδεεστερο σε ολα.

Να στο αφήσουμε 150$ να μας κάνεις τη χάρη να το πάρεις. Σε αυτό θα αλλάζει το Launcher, είναι ειδική έκδοση παιδικού Android για μεγάλους άντρες.

Υποδεέστερο σε όλα αποφάσισε ο Nikchris, αρχίσανε να τα μαζεύουν απο τις βιτρίνες στη Google, πάει ούτε φέτος θα πουλήσει.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Υποδεέστερο σε όλα αποφάσισε ο Nikchris,

Οχι ενταξει, θα εκθρονισει την apple το pixel 6. Θα τα σαρωσει ολα. Ειναι απλα 'γνωμη μου'

Αλλα και του χρονου εδω θα ειμαστε να λεμε τα ιδια για το pixel 7, η ιστορια επαναλαμβανεται 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikchris οι γνώμες αδελφέ, είναι σαν ένα συγκεκριμένο σημείο απόληξης του ανθρώπινου οργανισμού. Σέβομαι το οτι έχεις τη δικιά σου, αλλα ξαφνικά έχεις κάνει παγκόσμια σταθερά τα γούστα σου, κάτι που δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Αν δε σου αρέσει το design και η κατασκευή του Pixel 6 δε σου έβαλε κανείς το χέρι στην τσέπή. Επίσης αν δε σου αρέσει το Android κανένα πρόβλημα, για αυτό υπάρχουν τα iPhone . Aν έχεις κανα ΣΤΟΙΧΕΙΟ/ΔΕΔΟΜΕΝΟ για τις πωλήσεις του Pixel 6 και θες να συζητήσουμε πες το. Το οτι δεν κατάφερες να αλλάξεις launcher εσύ στο Android, και δε σου ήταν αρκετά καινοτομικό το android 11 επειδή είχε Widgets απο την έκδοση 2 και δε στα πασάρανε τώρα, είναι προσωπικά σου θέματα, και δεν έχουν να κάνουν με τα κινητά.

Και εγώ θεωρώ αδιανόητο να μην έχει back gesture το iPhone, αυτό γίνεται ξαφνικά απόδειξη οτι το iOS είναι για κλάματα ή "Δεν κάνει μωρέ, αφου σας το λέω εγώ;"

2 λεπτά πριν, nikchris είπε

Οχι ενταξει, θα εκθρονισει την apple το pixel 6. Θα τα σαρωσει ολα. Ειναι απλα 'γνωμη μου'

Αλλα και του χρονου εδω θα ειμαστε να λεμε τα ιδια για το pixel 7, η ιστορια επαναλαμβανεται 

Το θα εκθρονίσει την Apple ΚΑΙ ΠΑΛΙ το λες εσυ. Δεν το είπε κανείς. Δεν υπάρχει καν συσκευή της Apple σε αυτή την κατηγορία για να "εκθρονίσει" οπότε δεν μπορεί να γίνει Vs για να ευχαριστηθείς εσύ και να πείς "χαχα σας νικήσαμε"

Έχω 7χρονη κόρη αν χρειαστεί να παίξω την κολοκυθιά, εδώ έρχομαι γιατι φαντάζομαι οτι έχω να κάνω με σοβαρούς ανθρώπους που ξέρουν τι γράφουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, silispap είπε

Καιρό είχα να νιώσω hype με κινητό!

Ευτυχώς έχω σόι στην Γερμανία και έκανα προπαραγγελία.

+Τα αξίας 250€ Bose, μιλάμε για απίστευτο value for money!!!

Έχω φάει και εγώ hype του κερατά. θα μας κάνει καμια τρελοGoogliά η άτιμη και θα μας στείλει. Για να δουμε φέτος. ΕΛΑ ΜΩΡΗ ΓΚΟΥΓΚΛ ΦΤΙΑΞΕ ΜΑΣ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Thresh είπε

Σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη είναι αξιοπρεπέστατο το 5G της Cosmote.

Συμφωνώ αλλά Ελλάδα δεν είναι μόνο Θεσσαλονίκη και Αθήνα. Θέλω να πω έχει ψωμί ακόμα..

 

Σαντορίνη πχ σέρνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον βλέπω τόσο αξιόλογο τον Google tensor αλλά θα δούμε ίσως να μην είναι τελείως αξιόπιστα τα παρακάτω 

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-875-vs-google-tensor

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν τον βλέπω τόσο αξιόλογο τον Google tensor αλλά θα δούμε ίσως να μην είναι τελείως αξιόπιστα τα παρακάτω 

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-875-vs-google-tensor

Κουτσά στραβά ένας 888 διαφορετικός είναι γιατι αντί τα 3 x a78 έχει 2x A76 , αλλα δύο Cortex X1 αντί για έναν.

Έχει και χειρότερη GPU σίγουρα απο τον SD.

To θέμα ειναι πως θα τσουλάει το κινητό, τα νούμερα καλά ειναι, για να κάνουμε κόντρες αλλα μέχρι εκεί. Πήρα το Oneplus 9 με τον 888 και το ε΄δωσα στο δίμηνο γιατι έβγαζε 4 ώρες οθόνη και έκαιγε ολόκληρο. Το Pixel 4 έχει 855 και πάει μια χαρά ακόμα και σήμερα.

Θα δούμε απο Δευτέρα με τα πραγματικά review.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papp0us είπε

Κουτσά στραβά ένας 888 διαφορετικός είναι γιατι αντί τα 3 x a78 έχει 2x A76 , αλλα δύο Cortex X1 αντί για έναν.

Έχει και χειρότερη GPU σίγουρα απο τον SD.

To θέμα ειναι πως θα τσουλάει το κινητό, τα νούμερα καλά ειναι, για να κάνουμε κόντρες αλλα μέχρι εκεί. Πήρα το Oneplus 9 με τον 888 και το ε΄δωσα στο δίμηνο γιατι έβγαζε 4 ώρες οθόνη και έκαιγε ολόκληρο. Το Pixel 4 έχει 855 και πάει μια χαρά ακόμα και σήμερα.

Θα δούμε απο Δευτέρα με τα πραγματικά review.

Σίγουρα ως καθαρό Android θα πηγαίνει μπάλα ο 888 καίει αν δεν καταφέρουν να φτιάξουν τον 898 πιο ενεργειακό δύσκολα τα πράγματα θα τους πάρει μπάλα η mediatek και η Samsung τώρα που θα βάλει amd gpu που εκεί πόναγε. Χίλιες φορές ένας 860 η 870 απο έναν 888 σε αυτή τη γενιά με το throttle που τρώει είναι απαράδεκτος παρόλο τις επιδόσεις. Έρχονται sd 898 exynos 2200 και mediatek 2000 σίγουρα θα είναι πιο κάτω το Google tensor αλλά βλέπουμε ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος 5 εταιριες στο χώρο μαζί με Apple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σίγουρα ως καθαρό Android θα πηγαίνει μπάλα ο 888 καίει αν δεν καταφέρουν να φτιάξουν τον 898 πιο ενεργειακό δύσκολα τα πράγματα θα τους πάρει μπάλα η mediatek και η Samsung τώρα που θα βάλει amd gpu που εκεί πόναγε. Χίλιες φορές ένας 860 η 870 απο έναν 888 σε αυτή τη γενιά με το throttle που τρώει είναι απαράδεκτος παρόλο τις επιδόσεις. Έρχονται sd 898 exynos 2200 και mediatek 2000 σίγουρα θα είναι πιο κάτω το Google tensor αλλά βλέπουμε ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος 5 εταιριες στο χώρο μαζί με Apple. 

Εγώ να πω την αλήθεια οτι ήμουν σχεδόν σίγουρος πως για τα χάλια του 888 έφταιγε ο X1, αλλα εδώ η Google έχει βάλει 2 τέτοιους οπότε φαντάζομαι πως δεν κάνει του κεφαλιού της. Ο 888 σε κανα 2 συσκευές που δοκίμασα ηταν μεγάλο πρόβλημα. Ο 870 και ο 788 ηταν πολύ καλά SoCs , δεν ξέρω πως τα έκανε τόσο σκατ@ με τον 888 φέτος.

Του χρόνου για γίνει χαμός. Σοβαρεύτηκε η Mediatek, σοβαρεύτηκε η Samsung (απο φέτος αυτή) θα αναγκαστεί να σοβαρευτεί και η Qualcomm. Με την αντιστοιχία του 765 μας βλέπω να καταλήγουμε πάλι με τον Tensor, αλλα τουλάχιστον πέρα από CPU, όλα τα γύρω γύρω είναι φτιαγμένα ΟΠΩΣ τα θέλει η Google. 

Είδα π.χ οτι το Always On το έχουν φορτώσει τον low powered πυρήνα, που χρησιμοποιεί και το now listening, που σημαίνει οτι για πρώτη φορά σε κινητό ίσως, με πάρει να το αφήσω ανοιχτό χωρίς να μου σκοτώνει τη μπαταρία.

Επίσης πολλά από τα κόλπα της κάμερας, όπως είπαν και πιο πάνω, είναι ενσωματωμένο στον ISP, που σημαίνει οτι οποια εφαρμογή και αν χρησιμοποιεί την κάμερα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα έχει επιδόσεις της Camera App. O Tensor για μένα ειναι καλός, άσχετα απο τις επιδόσεις. Αν έχει και επιδόσεις, είναι μεγάλο έξτρα αλλα οχι το βασικό που περιμένω.

Είναι καλή προσπάθεια για πρώτη γενιά Chip, εντελώς "δικού της"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, papp0us είπε

Εγώ να πω την αλήθεια οτι ήμουν σχεδόν σίγουρος πως για τα χάλια του 888 έφταιγε ο X1, αλλα εδώ η Google έχει βάλει 2 τέτοιους οπότε φαντάζομαι πως δεν κάνει του κεφαλιού της. Ο 888 σε κανα 2 συσκευές που δοκίμασα ηταν μεγάλο πρόβλημα. Ο 870 και ο 788 ηταν πολύ καλά SoCs , δεν ξέρω πως τα έκανε τόσο σκατ@ με τον 888 φέτος.

Του χρόνου για γίνει χαμός. Σοβαρεύτηκε η Mediatek, σοβαρεύτηκε η Samsung (απο φέτος αυτή) θα αναγκαστεί να σοβαρευτεί και η Qualcomm. Με την αντιστοιχία του 765 μας βλέπω να καταλήγουμε πάλι με τον Tensor, αλλα τουλάχιστον πέρα από CPU, όλα τα γύρω γύρω είναι φτιαγμένα ΟΠΩΣ τα θέλει η Google. 

Είδα π.χ οτι το Always On το έχουν φορτώσει τον low powered πυρήνα, που χρησιμοποιεί και το now listening, που σημαίνει οτι για πρώτη φορά σε κινητό ίσως, με πάρει να το αφήσω ανοιχτό χωρίς να μου σκοτώνει τη μπαταρία.

Επίσης πολλά από τα κόλπα της κάμερας, όπως είπαν και πιο πάνω, είναι ενσωματωμένο στον ISP, που σημαίνει οτι οποια εφαρμογή και αν χρησιμοποιεί την κάμερα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα έχει επιδόσεις της Camera App. O Tensor για μένα ειναι καλός, άσχετα απο τις επιδόσεις. Αν έχει και επιδόσεις, είναι μεγάλο έξτρα αλλα οχι το βασικό που περιμένω.

Είναι καλή προσπάθεια για πρώτη γενιά Chip, εντελώς "δικού της"

Λες να δούμε τα ίδια θέματα και στον tensor? Ακόμα δεν ξέρουμε ακριβώς τι φταίει στον 888 πιθανολογώ η gpu που είναι πάρα πολύ ενεργοβόρα. Ο 870 είναι εξαιρετικός ο 788 είναι τέρμα mid range κάτω από 855 λίγο πάνω από 765g. Υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός βλέπω με καλό μάτι και την mediatek μετά τον 1200 πάει μπάλα λίγο στις gpu να μπορέσει ανέβει. Η Google είναι σαν την Apple ότι επιδόσεις να έχει o tensor θα δένει αρμονικά με ότι software θα φτιάξει η Google το θεωρώ δεδομένο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...