Προς το περιεχόμενο

Το νέο «Compatibility Mode» του macOS επιτρέπει στους developers των full screen apps να χρησιμοποιούν την περιοχή γύρω από το notch


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, haHa είπε

 

"Επειδή "φλυαρούμε", ΜΕΓΑΛΟ BEZEL σε λαπτοπ ειναι απλα ενα τρολλ/meme. Οποιος πει το αντιθετο να μας πει και ποσες μετοχες εχει της εταιριας... no offense αλλα μερικα πραγματα αντικειμενικα ειναι ασχημα/μη πρακτικα."

κοίτα... για το notch μπορώ να απαντήσω ως ένα λογικό προβληματισμό το οτι μου κόβει κομμάτι από την πραγματική οθόνη. Ένας δεύτερος προβληματισμός είναι πως έχοντας μια τέτοια οθόνη,, σε περίπτωση επισκευής, το κόστος ανεβαίνει δραματικά.

Btw και στο κινητό μια μπούρδα και μισή αποδείχθηκε στην πράξη γιατί απλώς κόβει χώρο από τη notification bar με το πρόσχημα του οτι γλυτώσαμε χώρο και εχουμε μικρότερο σασι στο κινητό. Και στα καπάκια τελικά μεγάλωσαν τα κινητα σε μέγεθος και βγαζουν ολοι παντόφλες.

Για τα bezel σε λάπτοπ τι πρόβλημα υπάρχει; Το θέμα οτι δεν ειναι τόσο "όμορφο";

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/10/2021 στις 8:40 ΠΜ, NasstasjiaP είπε

Σε όσους έσπευσαν να μου απαντήσουν μήπως θίξω καμία αγαπημένη τους εταιρεία... έχω να πω:

1. Δεν είμαι Apple fangirl. Δίπλα στα μήλα μου κάθονται περήφανα και με την ίδια αγάπη και τα DELL μου.

2. Είμαι σίγουρη πως δεν είναι η DELL και η Lenovo που θα τρέξουν να αντιγράψουν την μηλιά, αλλά πώς να το κάνουμε? Αντιγραφές υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα! Εγώ απλώς εξέφρασα την αγωνία μου για το ποιος θα το κάνει πρώτος...

3. Μην αρπάζεστε! Υπάρχει και το χιούμορ... Σαρκάζουμε κύριοι!

4. Σε όσους παραθέσατε και ενημερωτικά στοιχεία που ίσως εγώ και άλλοι συμφορουμήτες αγνοούμε, σας ευχαριστούμε πολύ.

5. Προσωπικά αν το χρειαζόμουν και μ' εξυπηρετούσε ως μηχάνημα με επιδόσεις απαραίτητο για τη δουλειά μου ή για την όποια όρεξή μου, δεν θα καθόμουν στο notch. Δεν τρελαίνομαι αλλά δεν μ ενοχλεί κιόλας. Εκεί περί ορέξεως...

Φιλικά πάντα και πολύ καλημέρα σας.

Επειδή σε πολλά πιθανότατα αναφέρεσαι σε μένα και καλό θα ήταν να το κανείς με μεγαλύτερη ευθύτητα .
Δεν έχω καμία ιδιαίτερη αγάπη σε καμία Dell Samsung Microsoft Google κτλ. Τις κράζω αναλόγως και αγοράζω με βάση τι μου αρέσει.

Και το dell xps με την κάμερα στην βάση ήταν άθλιο και δεν θα έδινα ούτε ένα ευρώ.

1) δικαίωμα σου να παίρνεις ότι θες. ελεκτης στην τσέπη του άλλου δεν θα μπει κανένας.

2) όταν συγκρίνεις την apple θα την συγκρίνεις με σοβαρές εταιρίες dell,hp,Lenovo και ίσως Samsung, Asus. Με κινεζιες όχι.

3) Το έχεις καταλάβει ότι η ατάκα όλοι θα το αντιγράψουν δεν είναι σαρκασμός αλλά μια καραμέλα που ισχύει κυρίως για κινεζικές συσκευές; Και η apple αντιγράφει και καλά κάνει. Εγώ θέλω το καλύτερο προϊον. τα νομικά τμήματα των εταιριών ας βρουν την λύση ,δεν με νοιάζει.


4) Τα ενημερωτικά στοιχεία παρατέθηκαν σε έναν με κλειστό μυαλό που νομίζει ότι οποίος πει κακό για την apple είναι αμέσως και hater. Αλλιώς η επόμενη απάντηση του θα ήταν άμα είχες λεφτά….

5) Δικαιωμα σου να μην το θεωρείς dealbreaker όπως δικαίωμα για μένα και πολλούς άλλους να είναι. 
 

Τα φόρουμ έχουν την έννοια του διαλόγου και της κριτικής. Και είναι καλό, αν γίνεται με επιχειρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Volga είπε

κοίτα... για το notch μπορώ να απαντήσω ως ένα λογικό προβληματισμό το οτι μου κόβει κομμάτι από την πραγματική οθόνη.... 

Για τα bezel σε λάπτοπ τι πρόβλημα υπάρχει; Το θέμα οτι δεν ειναι τόσο "όμορφο";

Το bezel σε λαπτοπ κανει μικροτερη την οθονη για συγκεκριμένο μεγεθος σασι. 

Πχ το macbook pro χωρις notch θα ηταν ~16" αντι για 16.2".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2021 στις 10:24 ΠΜ, Dimitris_1981 είπε

Επειδή σε πολλά πιθανότατα αναφέρεσαι σε μένα και καλό θα ήταν να το κανείς με μεγαλύτερη ευθύτητα .
Δεν έχω καμία ιδιαίτερη αγάπη σε καμία Dell Samsung Microsoft Google κτλ. Τις κράζω αναλόγως και αγοράζω με βάση τι μου αρέσει.

Και το dell xps με την κάμερα στην βάση ήταν άθλιο και δεν θα έδινα ούτε ένα ευρώ.

1) δικαίωμα σου να παίρνεις ότι θες. ελεκτης στην τσέπη του άλλου δεν θα μπει κανένας.

2) όταν συγκρίνεις την apple θα την συγκρίνεις με σοβαρές εταιρίες dell,hp,Lenovo και ίσως Samsung, Asus. Με κινεζιες όχι.

3) Το έχεις καταλάβει ότι η ατάκα όλοι θα το αντιγράψουν δεν είναι σαρκασμός αλλά μια καραμέλα που ισχύει κυρίως για κινεζικές συσκευές; Και η apple αντιγράφει και καλά κάνει. Εγώ θέλω το καλύτερο προϊον. τα νομικά τμήματα των εταιριών ας βρουν την λύση ,δεν με νοιάζει.


4) Τα ενημερωτικά στοιχεία παρατέθηκαν σε έναν με κλειστό μυαλό που νομίζει ότι οποίος πει κακό για την apple είναι αμέσως και hater. Αλλιώς η επόμενη απάντηση του θα ήταν άμα είχες λεφτά….

5) Δικαιωμα σου να μην το θεωρείς dealbreaker όπως δικαίωμα για μένα και πολλούς άλλους να είναι. 
 

Τα φόρουμ έχουν την έννοια του διαλόγου και της κριτικής. Και είναι καλό, αν γίνεται με επιχειρήματα. 

Λυπάμαι που το πήρες προσωπικά, αλλά δεν ήσουν ο μόνος που σχολίασε.

Επίσης λυπάμαι που συνεχίζεις να με "μαλώνεις".

Δεν είπα ποτέ "όλοι θα αντιγράψουν", αλλά "αντιγραφές πάντα θα υπάρχουν". Δεν είναι και το ίδιο...

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ένα σχόλιο που έγινε με χιούμορ το κάναμε τόσο θέμα. Ειλικρινά. Προφανώς και κανείς δεν θα μπει ελεγκτής στην τσέπη του άλλου. Και αν δεις παραπάνω υπήρχε άτομο που επιμένει ότι "όχι δεν μου αρέσει το νοτς κ μ ενοχλεί με το ζόρι". Ξεφεύγουμε θεωρώ.

Δεν συνέκρινα με κανέναν την Apple, κ αν το έκανα, ή μάλλον όσες φορές το έχω κάνει, έχω πάντα επιχειρήματα. Δεν μπήκα ποτέ να κράξω, ούτε να επικρίνω κανέναν για τις επιλογές του.

Από εκεί και πέρα σε ένα καταναλωτικό χώρο τεχνολογίας (δεν εννοώ το φόρουμ, αλλά τις εταιρείες) νομίζω υπάρχουν κέρδη και ζημίες και όχι αντικειμενικά σωστό και λάθος. Τα υπόλοιπα μεταξύ μας είναι συζήτηση και γνώμες στην οποία ο καθένας έχει δικαίωμα χωρίς να του την πέφτουν οι άλλοι εφόσον είναι σωστός και δεν θίγει την προσωπικότητα κανενός. 

Και πάλι καλημέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NasstasjiaP είπε

Λυπάμαι που το πήρες προσωπικά, αλλά δεν ήσουν ο μόνος που σχολίασε.

Επίσης λυπάμαι που συνεχίζεις να με "μαλώνεις".

Δεν είπα ποτέ "όλοι θα αντιγράψουν", αλλά "αντιγραφές πάντα θα υπάρχουν". Δεν είναι και το ίδιο...

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ένα σχόλιο που έγινε με χιούμορ το κάναμε τόσο θέμα. Ειλικρινά. Προφανώς και κανείς δεν θα μπει ελεγκτής στην τσέπη του άλλου. Και αν δεις παραπάνω υπήρχε άτομο που επιμένει ότι "όχι δεν μου αρέσει το νοτς κ μ ενοχλεί με το ζόρι". Ξεφεύγουμε θεωρώ.

Δεν συνέκρινα με κανέναν την Apple, κ αν το έκανα, ή μάλλον όσες φορές το έχω κάνει, έχω πάντα επιχειρήματα. Δεν μπήκα ποτέ να κράξω, ούτε να επικρίνω κανέναν για τις επιλογές του.

Από εκεί και πέρα σε ένα καταναλωτικό χώρο τεχνολογίας (δεν εννοώ το φόρουμ, αλλά τις εταιρείες) νομίζω υπάρχουν κέρδη και ζημίες και όχι αντικειμενικά σωστό και λάθος. Τα υπόλοιπα μεταξύ μας είναι συζήτηση και γνώμες στην οποία ο καθένας έχει δικαίωμα χωρίς να του την πέφτουν οι άλλοι εφόσον είναι σωστός και δεν θίγει την προσωπικότητα κανενός. 

Και πάλι καλημέρα.

Συγνώμη και από την πλευρά μου, ίσως το παράκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...