Προς το περιεχόμενο

Το νέο «Compatibility Mode» του macOS επιτρέπει στους developers των full screen apps να χρησιμοποιούν την περιοχή γύρω από το notch


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, petasis είπε

Κλασσική apple, με το λειτουργικό γραμμένο στο γόνατο. Δημιούργησε ένα πρόβλημα αφαιρώντας μια περιοχή της οθόνης, κυκλοφορούν οι συσκευές από μέρα σε μέρα, και βγάζει επέκταση του API της, με ελάχιστη τεκμηρίωση, και τον χαρακτηρισμό BETA.

Πάλι καλά που δεν είναι και ALPHA δηλαδή.

αχουυουουου ... ένας ντεβελοπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, bigballon είπε

σε ζόρισε κάποιος να το αγοράσεις;

Την αποψή μου είπα. Φυσικά και δεν θα το αγοράσω το  συγκεκριμένο.

Σε εβαλε κάποιος δικηγόρο της apple;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, VanJ είπε

Το ένα είναι η φυσική εξέλιξη, το άλλο είναι καθαρά βλακεία. Λογικό είναι να αναφερθεί πως οι νέοι επεξεργαστές είναι πιο γρήγοροι από τους παλιούς (και δεν θα ήταν δυνατό να είναι πιο αργοί). Ακόμα πιο λογικό είναι να καθόμαστε και να σχολιάζουμε την απαίσια αυτή κίνηση να εισάγεις notch σε οθόνη laptop. Ναι, οι νέοι επεξεργαστές είναι τέλειοι, το ξέραμε και το περιμέναμε από όταν είδαμε το Μ1, αλλά το notch είναι κατραπακιά. Είναι ακόμα χειρότερο κι από την κάμερα του Dell XPS που ήταν κάτω από την οθόνη με αποτέλεσμα στις βιντεοκλήσεις να βλέπεις οπτική γωνία ρουθουνιών του χρήστη, ή τα δάχτυλα του όταν έγραφε στο πληκτρολόγιο.

Εγώ λοιπόν που χρησιμοποιώ MacBook από το 2007 θα πω: οκ για τους επεξεργαστές, το περιμέναμε. Οκ για την οθόνη, την ξαναείδαμε στο iPad Pro M1 12". Μπράβο τους για το full depth keys με το mechanical tactile feel, με αυτό παραδέχονται πως έκαναν λάθος από το 2016 που προσπαθούσαν να κάνουν τα MacBook λεπτά. Μπράβο που πρόσθεσαν πόρτες, αν και αντί για HDMI προτιμούσα μια κλασσική USB 3. Πιο συχνά υπάρχει ανάγκη να κουμπώσουμε κάτι usb3 παρά μια τηλεόραση/projector.

Πιο χοντροί υπολογιστές, με πιο χοντρή οθόνη, και design από MacBook Pro 2007, δεν είναι αρνητικό, απλά επίσης παραδέχονται αυτό που έγραψα πιο πάνω. Επιστροφή MagSafe, επίσης το παραπάνω.

Μετά πάμε στο efficiency, είναι λέει πολύ high efficiency, και κάπου εδώ περίμενα πως το τροφοδοτικό θα ήταν το 60άρη στον μικρό, το 87άρη στον μεγάλο. Κι όμως έβαλαν το μεγαλύτερο τροφοδοτικό στην ιστορία της apple. 140 watt τούβλο ακόμα και στον 14άρη! Το portability πήγε βόλτα!

Συνεχίζουμε: το 2016 κυκλοφόρησε το Touch Bar. Από τότε έχει κάποια bugs. Αντί να τα διορθώσουν, τα αγνοούσαν. Τις περισσότερες φορές που έκανα restart στο MacBook Pro ήταν επειδή είχε κολλήσει το Touch Bar. Όχι συχνά, μια στο τρίμηνο. Αλλά ήταν ο μόνος λόγος για restart. Και μπορούσαν να το διορθώσουν. Επέλεξαν να αγνοήσουν μέχρι που να το αφαιρέσουν. Μεγάλο φάουλ. Δικό τους λάθος που δεν το αγάπησε ο κόσμος. Εγώ το χρησιμοποιώ καθημερινά.

Και πάμε στο χειρότερο απ' όλα: Notch μεγέθους μεγαλύτερου από το notch του iPhone 13, στο οποίο χωρούσε και η κάμερα 12mp, και το depth/biometrics sensor, και το led, και το True Tone sensor, και light sensor, FaceID. Και τι έβαλαν τελικά σε αυτό το μεγάλο notch; Κάμερα 1080p χωρίς faceid, depth/biometrics sensor. Και είναι notch! Και θα το αντιγράψουν όλοι, απλά και μόνο επειδή το έκανε η Apple. H Huawei θα το κάνει σε κυκλικό, η Xiaomi σε teardrop, η apple σε ορθογώνιο. Και όταν σε 10 χρόνια το αφαιρέσει θα είναι πρωτοπόρα! Sorry, δεν βλέπω τίποτα πιο σημαντικό.

Με εξαίρεση το Touch Bar για το οποίο δεν έχω άποψη (αν και μου είχε φανεί πολύ ωραία ιδέα όταν βγήκε), με κάλυψες με την ανάλυσή σου.
Δυστυχώς, νομοτελειακά θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι. Πχ η Xiaomi είχε βγάλει notch στο Mi8 χωρίς κανέναν μα κανέναν λόγο, απλά για να αντιγράψει το iPhone X που τουλάχιστον είχε και το Face ID. Τώρα που και η Apple έβγαλε notch χωρίς λόγο δεν θα ακολουθήσει;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Την αποψή μου είπα. Φυσικά και δεν θα το αγοράσω το  συγκεκριμένο.

Σε εβαλε κάποιος δικηγόρο της apple;;;

τα υπόλοιπα θα τα πάρεις ένα ένα η όλα μαζί ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, bigballon είπε

τα υπόλοιπα θα τα πάρεις ένα ένα η όλα μαζί ταυτόχρονα;

Σε καιει η τσεπη μου ή είσαι μπάτσος της άποψης των άλλων;;;; 

Αν δεν σου αρέσει η αποψη των άλλων γράψε την δική σου ή απάντα με επιχειρήματα γιατί ο άλλος έχει λάθος άποψη.

Έχω iPad Pro 11" 2021 5G 128GB εδώ και 15 μέρες. Για μένα ήταν η καλύτερη επιλογή με τα +/- της.

Η δουλειά μου θέλει windows και επέλεξα Dell XPS 13 (2-in-1 9310). Θεωρώ όμως καλή επιλογή το MacBook Air m1 αν σε καλύπτει σε ότι κάνεις ή είσαι γραφίστας,μουσικός κτλ.

Σε κινητό προτιμώ Samsung Galaxy (και αν με έχεις δει σε άλλα post έχω κράξει το support που σε 3 χρόνια βγάζει off την συσκευή για λόγους security). Δεν θεωρώ κακή επιλογή το iPhone απλά είναι ότι προτίμα και χρειάζεται ο καθένας.

Όπως κατάλαβες παίζω σε hi-end συσκευές αλλά δεν πανηγυρίζω την κατοχή τους. Αντίθετα έχω πλήρη συναισθηση ότι πληρώνω παραπάνω από όσο αξίζουν και χρειάζομαι. Τα πήρα επειδή μπορώ και το γουστάρω. Δεν θα πρότεινα σε κανέναν μέσο χρήστη hi-end συσκευές εκτός αν ήμουν πωλητής και έπαιρνα ποσοστά.

Θες και φορολογική δήλωση ή σε κάλυψα;

Κάπου εδώ σταματάω και την κουβέντα μαζί σου γιατι είναι άχρηστη συζήτηση. Ένας άκυρος που πετάχτηκε γιατί έθιξαν την αγαπημένη του πολυεθνική. 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, VanJ είπε

Και πάμε στο χειρότερο απ' όλα: Notch μεγέθους μεγαλύτερου από το notch του iPhone 13, στο οποίο χωρούσε και η κάμερα 12mp, και το depth/biometrics sensor, και το led, και το True Tone sensor, και light sensor, FaceID. Και τι έβαλαν τελικά σε αυτό το μεγάλο notch; Κάμερα 1080p χωρίς faceid, depth/biometrics sensor. Και είναι notch! Και θα το αντιγράψουν όλοι, απλά και μόνο επειδή το έκανε η Apple.

Φαντάζομαι ότι λόγω πάχους δε μπορούσαν να μπουν αυτοί οι αισθητήρες, τουλάχιστον κάπου το διάβασα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους έσπευσαν να μου απαντήσουν μήπως θίξω καμία αγαπημένη τους εταιρεία... έχω να πω:

1. Δεν είμαι Apple fangirl. Δίπλα στα μήλα μου κάθονται περήφανα και με την ίδια αγάπη και τα DELL μου.

2. Είμαι σίγουρη πως δεν είναι η DELL και η Lenovo που θα τρέξουν να αντιγράψουν την μηλιά, αλλά πώς να το κάνουμε? Αντιγραφές υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα! Εγώ απλώς εξέφρασα την αγωνία μου για το ποιος θα το κάνει πρώτος...

3. Μην αρπάζεστε! Υπάρχει και το χιούμορ... Σαρκάζουμε κύριοι!

4. Σε όσους παραθέσατε και ενημερωτικά στοιχεία που ίσως εγώ και άλλοι συμφορουμήτες αγνοούμε, σας ευχαριστούμε πολύ.

5. Προσωπικά αν το χρειαζόμουν και μ' εξυπηρετούσε ως μηχάνημα με επιδόσεις απαραίτητο για τη δουλειά μου ή για την όποια όρεξή μου, δεν θα καθόμουν στο notch. Δεν τρελαίνομαι αλλά δεν μ ενοχλεί κιόλας. Εκεί περί ορέξεως...

Φιλικά πάντα και πολύ καλημέρα σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NasstasjiaP είπε

Σε όσους έσπευσαν να μου απαντήσουν μήπως θίξω καμία αγαπημένη τους εταιρεία... έχω να πω:

1. Δεν είμαι Apple fangirl. Δίπλα στα μήλα μου κάθονται περήφανα και με την ίδια αγάπη και τα DELL μου.

2. Είμαι σίγουρη πως δεν είναι η DELL και η Lenovo που θα τρέξουν να αντιγράψουν την μηλιά, αλλά πώς να το κάνουμε? Αντιγραφές υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα! Εγώ απλώς εξέφρασα την αγωνία μου για το ποιος θα το κάνει πρώτος...

3. Μην αρπάζεστε! Υπάρχει και το χιούμορ... Σαρκάζουμε κύριοι!

4. Σε όσους παραθέσατε και ενημερωτικά στοιχεία που ίσως εγώ και άλλοι συμφορουμήτες αγνοούμε, σας ευχαριστούμε πολύ.

5. Προσωπικά αν το χρειαζόμουν και μ' εξυπηρετούσε ως μηχάνημα με επιδόσεις απαραίτητο για τη δουλειά μου ή για την όποια όρεξή μου, δεν θα καθόμουν στο notch. Δεν τρελαίνομαι αλλά δεν μ ενοχλεί κιόλας. Εκεί περί ορέξεως...

Φιλικά πάντα και πολύ καλημέρα σας.

Τα + είναι περισσότερα από τα - ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. Ειδικά για άτομα που θέλουν ένα laptop σε αρκετές ώρες εκτός μπαταρίας με σωστές επιδόσεις δεν εχουν αντίπαλο. Και σίγουρα δεν θα κοιτάξει το κόστος των 2 χιλιάδων κάποιος που σκάει 1000+ για κινητό.
Απλά συζητάμε μωρε :D Αν δεν πουμε και τους προβληματισμούς μας τι forum είμαστε; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, haHa said:

Μια χαρα ειναι το notch στο laptop, καλα εκανε η apple και εμπνευστηκε απο το asus laptop zenbook s13:

...
 

Τι έκανε; μια χαρά; :P νταξ παλι καλα δεν το εννοεις.

καθεστε και ασχολειστε με την καμερα του λαπτοπ... μερικοι μαλιστα αγοραζουν εξωτερικη καμερα και την κουμπωνουν πανω στην οθονη... αν εισαι επαγγελματιας και θες μια καλη καμερα (αρα εξωτερικη) θα παρεις και τον απαραιτητο εξοπλισμο να την στηριξεις... 

4 hours ago, NasstasjiaP said:

...

5. Προσωπικά αν το χρειαζόμουν και μ' εξυπηρετούσε ως μηχάνημα με επιδόσεις απαραίτητο για τη δουλειά μου ή για την όποια όρεξή μου, δεν θα καθόμουν στο notch. Δεν τρελαίνομαι αλλά δεν μ ενοχλεί κιόλας. Εκεί περί ορέξεως...

...

Καλά καλά δεν βγήκε πως κατάλαβες ότι δεν σε ενοχλεί; ξέρεις... το laptop δεν είναι κινητό που το κοιτάς -όσο το κοιτάς- και το βάζεις στην τσέπη.

Επειδή "φλυαρούμε", νοτς σε λαπτοπ ειναι απλα ενα τρολλ/meme. Οποιος πει το αντιθετο να μας πει και ποσες μετοχες εχει της εταιριας... no offense αλλα μερικα πραγματα αντικειμενικα ειναι ασχημα/μη πρακτικα.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Τι έκανε; μια χαρά; :P νταξ παλι καλα δεν το εννοεις.

καθεστε και ασχολειστε με την καμερα του λαπτοπ... μερικοι μαλιστα αγοραζουν εξωτερικη καμερα και την κουμπωνουν πανω στην οθονη... αν εισαι επαγγελματιας και θες μια καλη καμερα (αρα εξωτερικη) θα παρεις και τον απαραιτητο εξοπλισμο να την στηριξεις... 

Καλά καλά δεν βγήκε πως κατάλαβες ότι δεν σε ενοχλεί; ξέρεις... το laptop δεν είναι κινητό που το κοιτάς -όσο το κοιτάς- και το βάζεις στην τσέπη.

Επειδή "φλυαρούμε", νοτς σε λαπτοπ ειναι απλα ενα τρολλ/meme. Οποιος πει το αντιθετο να μας πει και ποσες μετοχες εχει της εταιριας... no offense αλλα μερικα πραγματα αντικειμενικα ειναι ασχημα/μη πρακτικα.

Δηλαδή ξέρεις εσύ καλύτερα αν μ ενοχλεί ή όχι... τρέλανέ μας κιόλας. Δεν έχεις ιδέα πού έχω κινηθεί κ με τι μηχανήματα έχω δουλέψει στη ζωή μου. 
Καθόλου εποικοδομητικός ο επιθετικός σχολιασμός στη γνώμη του άλλου. Δεν σου την επέβαλα. 
φιλικά πάντα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, NasstasjiaP said:

Δηλαδή ξέρεις εσύ καλύτερα αν μ ενοχλεί ή όχι... τρέλανέ μας κιόλας. Δεν έχεις ιδέα πού έχω κινηθεί κ με τι μηχανήματα έχω δουλέψει στη ζωή μου. 
Καθόλου εποικοδομητικός ο επιθετικός σχολιασμός στη γνώμη του άλλου. Δεν σου την επέβαλα. 
φιλικά πάντα... 

Λέω ότι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα κι άρα δεν μπορείς να ξέρεις. Πάρτο δοκίμασέ το και μετά θα ξέρεις -για τον εαυτό σου-.

Τώρα για τους άλλους, αντικειμενικά αυτό το πράγμα δεν αρέσει, ασχέτως τι αρέσει σε σενα και σε μενα.

ΥΓ: Για να σε προλάβω, προφανώς ούτε εμείς το έχουμε δοκιμάσει, απλά κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά. Αυτό το πράγμα είναι μη πρακτικό (το λέω κομψά). με το ζόρι δλδ να μας αρέσει; και ότι μπορεί εσύ να το συνηθίσεις δεν σημαίνει ότι το κάνει και πρακτικό... απλά το "συνήθισες".

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Επειδή "φλυαρούμε", νοτς σε λαπτοπ ειναι απλα ενα τρολλ/meme. Οποιος πει το αντιθετο να μας πει και ποσες μετοχες εχει της εταιριας... no offense αλλα μερικα πραγματα αντικειμενικα ειναι ασχημα/μη πρακτικα.

 

31 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Τώρα για τους άλλους, αντικειμενικά αυτό το πράγμα δεν αρέσει, ασχέτως τι αρέσει σε σενα και σε μενα.

"Επειδή "φλυαρούμε", ΜΕΓΑΛΟ BEZEL σε λαπτοπ ειναι απλα ενα τρολλ/meme. Οποιος πει το αντιθετο να μας πει και ποσες μετοχες εχει της εταιριας... no offense αλλα μερικα πραγματα αντικειμενικα ειναι ασχημα/μη πρακτικα."

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...