Προς το περιεχόμενο

Δικαιολογηση τεκμηριου αυτοκινητου χωρις εισοδημα


Karamol3golas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,είμαι φοιτητης,και τον τελευταιο χρονο το εισοδημα μου ειναι σχεδον μηδενικο.Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά αυτοκινήτου,ενος seat ibiza 1.4 με ημερομηνια 1ης κυκλοφοριας το 2011..Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να δικαιολογήσω το τεκμηριο του αυτοκίνητου αν ειναι στο όνομα μου,ισως μεσω καποιας γονικης δωρεας κλπ, ή ποιές διαφορές θα έχει αν το είναι στο όνομα κάποιου γονέα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Karamol3golas είπε

Καλησπέρα,είμαι φοιτητης,και τον τελευταιο χρονο το εισοδημα μου ειναι σχεδον μηδενικο.Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά αυτοκινήτου,ενος seat ibiza 1.4 με ημερομηνια 1ης κυκλοφοριας το 2011..Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να δικαιολογήσω το τεκμηριο του αυτοκίνητου αν ειναι στο όνομα μου,ισως μεσω καποιας γονικης δωρεας κλπ, ή ποιές διαφορές θα έχει αν το είναι στο όνομα κάποιου γονέα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θα σου ελεγα στο ονομα καποιου γονεα  που μπορει να δικαιολογησει το τεκμηριο .

Γονικες παροχες και δωρεες  αν δεν κανω λαθος θελουν συμβολαιογραφικη πραξη με οτι σημαινει αυτο χρηματικα

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να είναι στο όνομα κάποιου γονέα ενω το χρησιμοποιω εγω ποιά διαφορά έχει? Επίσης για να δικαιολογηθεί σε εμένα,η δωρεά πρέπει να είναι ιση η μεγαλύτερη του τεκμηρίου του αυτοκινήτου?(εχω την εντυπωση βγαινει 2600 γιατι ειναι 10ετιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Karamol3golas είπε

Το να είναι στο όνομα κάποιου γονέα ενω το χρησιμοποιω εγω ποιά διαφορά έχει? Επίσης για να δικαιολογηθεί σε εμένα,η δωρεά πρέπει να είναι ιση η μεγαλύτερη του τεκμηρίου του αυτοκινήτου?(εχω την εντυπωση βγαινει 2600 γιατι ειναι 10ετιας)

     Μαζί με την καλησπέρα μου , να ρωτήσω αν υποβάλλετε φορολογική δήλωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Karamol3golas είπε

Το να είναι στο όνομα κάποιου γονέα ενω το χρησιμοποιω εγω ποιά διαφορά έχει?

Τα τεκμήρια αγοράς και χρήσης τα επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης, άσχετα αν το χρησιμοποιεί ο ίδιος ή εσύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουν να σου εμβάσουν το ποσο οι γονεις σου μέσω τράπεζας και να αγοράσεις το αυτοκινητο σαν να ηταν τα χρήματα δικά σου και χωρις καμία επιπλέον φορολογία.

Οι μεταβιβάσεις ποσων- γονικές παροχές εως 800.000 € είναι πλεον αφορολογητες

Αυτο οσο αφορά την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μπορουν να σου εμβάσουν το ποσο οι γονεις σου μέσω τράπεζας και να αγοράσεις το αυτοκινητο σαν να ηταν τα χρήματα δικά σου και χωρις καμία επιπλέον φορολογία.

Οι μεταβιβάσεις ποσων- γονικές παροχές εως 800.000 € είναι πλεον αφορολογητες

Αυτο οσο αφορά την αγορά.

Αφορολογητες ναι αλλα δεν θελουν χαρτουρα που κοστιζει ?

Το ετησιο τεκμηριο πως θα το καλυπτει χωρις εισοδημα ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Το ετησιο τεκμηριο πως θα το καλυπτει χωρις εισοδημα ?

Μέχρι κάποιο ποσό το καλύπτει χωρίς εισόδημα λόγω έκπτωσης φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αφορολογητες ναι αλλα δεν θελουν χαρτουρα που κοστιζει ?

Το ετησιο τεκμηριο πως θα το καλυπτει χωρις εισοδημα ?

Δεν θελει χαρτουρα αρκεί να γίνει η μεταφορά μεσω συστημικών τραπεζων, ρωτηστε τους λογιστες σας

Μίλησα μόνο για την αγορά, το ετήσιο κοστος είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, babisskg είπε

     Μαζί με την καλησπέρα μου , να ρωτήσω αν υποβάλλετε φορολογική δήλωση .

Ναι,εισοδημα ομως ειχα απο το 2017-2020,το 21 δεν ειχα.

 

5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μέχρι κάποιο ποσό το καλύπτει χωρίς εισόδημα λόγω έκπτωσης φόρου.

Το ετησιο τεκμηριο ειναι 2600 για το συγκεκριμενο αυτοκινητο,ξερετε αν καλυπτεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Karamol3golas είπε

Ναι,εισοδημα ομως ειχα απο το 2017-2020,το 21 δεν ειχα.

 

Το ετησιο τεκμηριο ειναι 2600 για το συγκεκριμενο αυτοκινητο,ξερετε αν καλυπτεται?

    ΟΚ , το ρώτησα διότι εφόσον έχουν προηγηθεί δηλώσεις έχετε φορολογική ενημερότητα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Karamol3golas είπε

Το ετησιο τεκμηριο ειναι 2600 για το συγκεκριμενο αυτοκινητο,ξερετε αν καλυπτεται?

Αν δεν σε επιβαρύνουν άλλα τεκμήρια πέρα από το ατομικό, τότε μάλλον καλύπτεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το εισόδημα σου δεν καλύπτει το τεκμήριο του αυτοκινήτου (ρωτά και έναν λογιστή για σιγουριά) τότε το μόνο που μπορείς να κανεις είναι να αγοραστεί το αυτοκίνητο στο όνομα κάποιου γονέα/συγγενή! Αυτό που κοιτάει η εφορία στην ουσία δεν είναι το πως θα αγοράσεις το αυτοκίνητο αλλά το πως θα το συντηρεις εφόσον εσυ δηλώνεις μηδενικό εισόδημα! Όσο για την τελευταία σου ερωτηση όχι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν το αυτοκίνητο είναι στο όνομα άλλου παρα μονο ότι στην άδεια δεν θα αναγράφεται το δικό σου όνομα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Georgram είπε

Αν το εισόδημα σου δεν καλύπτει το τεκμήριο του αυτοκινήτου (ρωτά και έναν λογιστή για σιγουριά) τότε το μόνο που μπορείς να κανεις είναι να αγοραστεί το αυτοκίνητο στο όνομα κάποιου γονέα/συγγενή! Αυτό που κοιτάει η εφορία στην ουσία δεν είναι το πως θα αγοράσεις το αυτοκίνητο αλλά το πως θα το συντηρεις εφόσον εσυ δηλώνεις μηδενικό εισόδημα! Όσο για την τελευταία σου ερωτηση όχι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν το αυτοκίνητο είναι στο όνομα άλλου παρα μονο ότι στην άδεια δεν θα αναγράφεται το δικό σου όνομα! 

Μην γράφετε ότι να ναι...

Πρώτα από όλα η εφορία μια χαρά κοιτάει το πως θα αγοράσεις το αυτοκίνητο, όταν κάνεις τη φορολογική σου δήλωση θα βάλεις στους κωδικούς 719-720 το ποσό που ξόδεψες για να το αγοράσεις, το οποίο θα προστεθεί στα υπόλοιπα τεκμήρια σου.

Επίσης μια χαρά μπορείς να έχεις αυτοκίνητο με μηδενικό εισόδημα, αρκεί το σύνολο των τεκμηρίων σου να μην υπερβαίνει κάποιο συγκεκριμένο ύψος, και φυσικά στις περιπτώσεις που προβλέπεται να έχεις πραγματοποιήσει δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα ένα ποσοστό των τεκμηρίων σου.

Και τέλος ο φίλος δεν ρώτησε αν θα έχει πρόβλημα στην περίπτωση που το αυτοκίνητο θα είναι σε άλλο όνομα, ρώτησε ποια διαφορά θα έχει αν το αυτοκίνητο θα είναι στο όνομα κάποιου γονέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Και τέλος ο φίλος δεν ρώτησε αν θα έχει πρόβλημα στην περίπτωση που το αυτοκίνητο θα είναι σε άλλο όνομα, ρώτησε ποια διαφορά θα έχει αν το αυτοκίνητο θα είναι στο όνομα κάποιου γονέα.

Αν και οι δυο δεν εχουν προβλημα τεκμηριου καμμια διαφορα . Μοναδικη αλλα τραβηγμενη ισως αν το ονομα ειναι σε αλλου να μπορει να το πουλησει με οτι μπορει να σημαινει αυτο αν βεβαια σημαινει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...