Προς το περιεχόμενο

«Καλπάζει» το Bitcoin το οποίο «έπιασε» τα $66.000


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, icenex είπε

Μητσαρα δεν χρειαζεται να σε πεισω εγω και κανενας εδω μεσα για την αξια των κρυπτος και κατεπεκταση του btc αυτο ειναι καθαρα δικη σου δουλεια να το ψαξεις και να δεις αν οντως ειναι κατι που αξιζει να επενδυσεις η οχι.

Προσωπικα επενδυσα και οχι για γινω εκατομμυριουχος αλλα επειδη πιστευω οτι αποτελει το μελλον.Αν αυτην η προωρη επενδυση μου αποφερει και οικονομικη ανεξαρτησια τοτε δεν θελω κατι αλλο.Προτιμω να μετανοιωσω για κατι που εκανα παρα για κατι που δεν εκανα.Αλλα ετσι ειμαι εγω δεν λεω να κανεις οτι κανω απλα να σεβαστεις οτι πιστευω σε κατι που εσυ δεν πιστευεις.

Νομίζω ότι δεν διαφωνούμε παρά μόνο στην ονομασία του ως επένδυση. Ετυμολογικά έχεις δίκιο. στο μυαλό του μέσου ανθρώπου όμως επένδυση είναι κάτι που μακροχρόνια αποφέρει σχεδόν σίγουρο κέρδος.

Συμφωνω μαζί σου και σέβομαι την επιλογή σου. Επίσης χαίρομαι γιατί και εγώ πάντα την οικονομική ανεξαρτησια-ασφάλεια έχω σαν στόχο. 

και εγώ έχω βάλει λίγα χρήματα για κάποιους ίσως είναι και πολλά.
Απλά δεν θέλω να δω ανθρώπους να διακινδυνεύουν τις οικονομίες τους όπως τότε με το χρηματιστήριο. Και Αν το κάνουν να έχουν πλήρη συνείδηση του ρίσκου που παίρνουν.

Στην τσέπη τους δεν μπαίνω δικά τους χρήματα είναι αν θέλουν ας τα καψουν κιόλας.απλά δεν μου αρέσει αυτό το hype που μπορεί να παρασύρει ανθρώπους χωρίς γνώση τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Eru Iluvatar είπε

Για αυτούς που το κρατάνε τόσα χρόνια (holders). Αν κάποιος χρειαστεί ρευστό έμεσα, μπορεί να αγόρασε σε υψηλή τιμή και να πρέπει να το πουλήσει πολύ χαμηλά (π.χ., απο 60Κ σε 40Κ). 

Αρχες του 2021 ητανε στα 12-14k$ αρα οποιος αγορασε εστω και 10 μηνες πριν τωρα εχει 5 φορες τα λεφτα του.Αλλα για να σου απαντησω σε αυτο που λες οποιος μπαινει σε αυτον τον χωρο και δεν ξερει τα σκαμπανευασματα που τρωει ο χωρος με τις διορθωσει fuds κτλ και επενδυσε χρηματα που ανα πασα ωρα και στιγμη ισως τα χρειαστει μαλλον κατι εκανε λαθος με την στρατηγικη του και τι σημαινει επενδυση..Γιατι οταν επενδυεις καπου παιρνεις και το ρισκο οτι μπορει να χασεις λεφτα οπως γινεται και οταν απλα ανοιξεις και ενα μαγαζι.Οσο δεν πουλας εχεις 1 btc και αυτο δεν αλλαζει οσο και να ειναι η ισοτιμια απλα αν ερθει η ωρα να πουλησεις παιζει ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Μιας που ειχε γινει και μεγαλη συζητηση στο αντοιστοιχο thread, να πουμε με την ευκαιρια οτι πχ το Ελ Σαλβαδορ διπλασιασε μεσα σε 3 μηνες το ΑΕΠ του. Εκεινοι που δε το δανειζαν επειδη εκανε ανοιγμα στο bitcoin, πλεον τρεχουν να το δανεισουν διοτι βλεπουν πως διαθετει ενα πανισχυρο asset στο χαρτοφυλακιο του. Αυτα εν αναμονη παντα των ειδικων του ινσομνια που θα σπευσουν να μας πουν για τη φουσκα του bitcoin που μας λενε εδω και 11 χρονια ειδικα σε καθε πτωση της ταξεως του 5%, ή σε καθε επαναλαμβανομενη μπαρουφα που θα κυκλοφορησει ως "νεο" πχ περι ban Κινας κλπ.  Και το bitcoin να τραβαει ολο πιο πανω εντωμεταξυ...

ΥΓ> Πριν 3 μηνες ειχε $28000 με τους γνωστους αρνητες να λενε οτι παει για $5000 μετα απο τις πολυ εγκυρες ερευνες και γνωσεις τους επι του θεματος. Τωρα που εφτασε τις $66000, λογικο να μπουνε εδω να γραψουνε το μακρυ τους και το κοντο τους διοτι οσο να ειναι, σκληρο να βλεπεις αποδοσεις ανω του 100% μεσα σε 3 μηνες κι εσυ συνειδητα να καθεσαι στην απεξω με τα τιμια 0,2% επιτοκια των τραπεζων και τον πληθωρισμο/αυξησεις τιμων κλπ. Θελει συμφιλιωση με τον εαυτο σου...Δεν αντεχεται!

Δεν υπάρχει καμία λογική να μην πέσoυν τα crypto.

Στηρίζουν το μαύρο χρήμα, τις παράνομες δραστηριότητες, δεν ελέγχονται, μολύνουν το περιβάλλον, δεν πληθορίζεται, είναι αέρας κοπανιστός.

Για μένα ζούμε ένα 2008 με την αγορά ακινήτων, ενώ είχανε ήδη καταρεύσει τα swaps πέφτανε.

Χωρίς να έχω ιδέα από οικονομικά, πιστεύω ότι η τιμή ανεβαίνει για να βγούν με κέρδος οι μεγάλοι και να φάνε την φόλα οι μικροί στο τέλος. Όπως δηλαδή έγινε το 2000 και το 2008.

Επεξ/σία από Strategos
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά διαβάζω κάτι συγκρίσεις και παραλληλισμούς εδώ που είναι πραγματικά να απορείς. 

Το BTC είναι σαν το ελληνικό χρηματιστήριο και φούσκα - είναι φοβερά προβληματικό να συγκρίνουμε τα cryptos με το χρηματιστήριο και θα προχωρήσουμε να το συγκρίνουμε και με το χρηματιστήριο μιας τόσο μικρής χώρας όπως η Ελλάδα? Το Ελληνικό χρηματιστήριο ήταν φούσκα γιατί η ίδια η χώρα ήταν μια τεράστια φούσκα. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση ανάμεσα στα 2, ούτε στα κεφάλαια ούτε σε τίποτα. 

Το ΒTC είναι σαν το ΚΙΝΟ - όχι δεν είναι σαν το ΚΙΝΟ και είναι τόσο αστείο να ισχυρίζεται κάποιος κάτι τέτοιο που δεν ξέρω αν έχει νόημα να πει κάτι κάποιος εδώ.  

Το BTC μπορεί να λειτουργήσει σαν ψηφιακός χρυσός - πολύ παράτολμη σύγκριση η οποία μπάζει σε διάφορα σημεία. Ναι, όταν ο χρυσός απλά κάθεται είναι ένα καθαρά store of value asset. Αν όμως μετακινηθεί, πουληθεί πάει να είναι κάτι τέτοιο και σε αντίθεση με το BTC μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάπου και να διατηρήσει την αξία του. Δεν θέμα ψηφιακής μορφής/άυλης κτπλ, είναι ότι έχει συγκεκριμένη χρήση. Και το BTC έχει συγκεκριμένη χρήση, την μεταφορά αξίας χωρίς third party. Αν αυτό αντικατοπτρίζεται από την αξία που του δίνουν οι αγορές ένας θεός το ξέρει.

Το BTC δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν store of value λόγω αυξημένου volatility - Σοβαρό επιχείρημα που στέκει, από την άλλη όμως είναι πλέον ξεκάθαρο ότι όσο προχωράει ο χρόνος και τα διαθέσιμα BTC μειώνονται, τόσο μειώνεται και το volatility. Δεν θα έκανε σε κανέναν εντύπωση αυτό το trend να συνεχιστεί στον χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, icenex είπε

Αρχες του 2021 ητανε στα 12-14k$ αρα οποιος αγορασε εστω και 10 μηνες πριν τωρα εχει 5 φορες τα λεφτα του.Αλλα για να σου απαντησω σε αυτο που λες οποιος μπαινει σε αυτον τον χωρο και δεν ξερει τα σκαμπανευασματα που τρωει ο χωρος με τις διορθωσει fuds κτλ και επενδυσε χρηματα που ανα πασα ωρα και στιγμη ισως τα χρειαστει μαλλον κατι εκανε λαθος με την στρατηγικη του και τι σημαινει επενδυση..Γιατι οταν επενδυεις καπου παιρνεις και το ρισκο οτι μπορει να χασεις λεφτα οπως γινεται και οταν απλα ανοιξεις και ενα μαγαζι.Οσο δεν πουλας εχεις 1 btc και αυτο δεν αλλαζει οσο και να ειναι η ισοτιμια απλα αν ερθει η ωρα να πουλησεις παιζει ρολο.

Σώστα τα λες. Αυτό που λέω είναι ότι υπάρχουν πολλοί χαμένοι με τα cryptos, αλλά ακούς συνήθως τα στοριζ των νικητών. Συν ότι για να βγάλεις καλά λεφτά για να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος πρέπει να βάλεις τεράστιες ποσότητες στο btc. Δεν είναι σωστό να πάνε άτομα να παίρνουν δάνεια για να επενδύουν σε κρυπτοζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Η περιοδος που αναφερεις ηταν αποπληθωριστικη ειδικα για την οικονομια της Ελλαδας. Επισης υπηρχαν συνθηκες που αναγκαζαν τους εμπορους να δουλεψουν με ελαχιστα κερδη ή και με προσκαιρες ζημιες για να επιβιωσουν.

Αυτη τη περιοδο η ακριβεια στις τιμες βασικων αγαθων οφειλεται σε μεγαλο βαθμο, οχι στη προσφορα και τη ζητηση, αλλα στον πληθωρισμο. Στην covid εποχη, οι κεντρικες τραπεζες τυπωνουν τοσο χρημα οσο δε τυπωσαν συνολικα την τελευταια δεκαετια, χωρις κανεναν ελεγχο, χωρις κανεναν περιορισμο. Ξυπνανε το πρωι κι αποφασιζουν ποσα θα τυπωσουν, το νομισμα πληθωριζεται , κι εσυ χανεις την αγοραστικη σου δυναμη επειδη ολα ακριβαινουν. Με 100 ευρω αγοραζεις τα μισα πραγματα απο οσα αγοραζες πριν 15 χρονια, γιατι το ευρω εχει πληθωριστει.

Με αλλα λογια μια ιδιοφυεστατη μεθοδος να πλουτιζουν καποιοι (ιδιως εκεινοι που ελεγχουν τους εκτυπωτες αλλα και το χρημα) σε βαρος καποιων αλλων (πχ εκεινων που βαζουν τις αποταμιευσεις τους στην τραπεζα να αυγατισουν, ή κατω απο το μαξιλαρι κλπ). Κι ευκολη λυση προσκαιρης αντιμετωπισης των προβληματων της οικονομιας, με τη διαφορα οτι μακροπροθεσμα υποσκαπτεται το ιδιο το νομισμα.

Σε προβληματα σαν το παραπανω, δινουν απαντηση τα store of value assets, τα οποια παραδοσιακα ευνοουνται και ανεβαζουν την αξια τους οσο ανεβαινει ο πληθωρισμος. Αυτος ειναι κι ενας βασικος λογος που βρισκεσαι αυτη τη στιγμη σε αυτο το τοπικ με θεμα οτι το btc εχει κανει ραλυ και εχει κανει all-time-high. Διοτι το btc αντιμετωπιζεται ως store of value και το ευνοει ο πληθωρισμος.

Οι υπολοιποι σαν τον Chouta, εσενα κλπ, νομιζουν οτι οι τιμες ακριβαινουν λογω κερδοσκοπιας των εμπορων, οτι τα store of value ειναι τζογος κλπ.

 

Αποπληθωριστική για την εσωτερική παραγωγή που δεν ήταν εξαγώγιμη και κυρίως πληθωριστική για την παγκόσμια. Δεν έπεσαν οι τιμές των κινητών για παράδειγμα.

Σιγουρα το πως λειτουργεί η οικονομία είναι φτιαγμένο αρκετά σύνθετα ώστε και οι οικονομολόγοι να διαφωνούν μεταξύ τους. Το μόνο σίγουρο είναι οτι αν δεν αγοράζουν το προΐον/υπηρεσίες σου θα αναγκαστείς είτε να ρίξεις τις τιμές ή να σταματήσεις να το παρέχεις είτε να το βελτιώσεις κτλ.

Φυσικά και για το χρήμα υπάρχουν εργαλεία και σίγουρα όχι υπερ των πολλων .

τι σε κάνει να πιστεύεις πως και τα κρυπτονομισματα αν δεν μπορούν να τα ελέγξουν δεν θα τα καταστρέψουν; Η ερώτηση είναι απόλυτα ειλικρινής και όχι ρητορική.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

 

τι σε κάνει να πιστεύεις πως και τα κρυπτονομισματα αν δεν μπορούν να τα ελέγξουν δεν θα τα καταστρέψουν; Η ερώτηση είναι απόλυτα ειλικρινής και όχι ρητορική.

 

Για bitcoin λεμε εδω κι οχι γενικα για κρυπτο, διοτι καθε κρυπτο εχει αλλο πρωτοκολλο και τροπο λειτουργιας, οποτε ειναι λαθος να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι.

Η απαντηση στην παραπανω ερωτηση για το bitcoin συγκεκριμενα, ειναι το πρωτοκολλο του αλλα και το γεγονος οτι το δικτυο του ειναι αποκεντρωμενο και δεν ελεγχεται απο κανεναν. Ενω για τυχον αλλαγες (πχ σε θεματα βελτιωσης της ασφαλειας/κωδικα) πρεπει να συμφωνησει μεσω συγκεκριμενης διαδικασιας μεγαλο μερος του community, οπως οριζεται απο το πρωτοκολλο επισης.

Δηλαδη: Ο ρυθμος πληθωρισμου του bitcoin ειναι ξεκαθαρος και αποτυπωμενος στο πρωτοκολλο του εδω και και 13 χρονια και τηρειται μεχρι τελειας εως και σημερα. Δεν εχει τυπωθει ουτε μισο bitcoin παραπανω απο οσα προβλεπει το πρωτοκολλο. Γιατι; Μα γιατι το δικτυο ειναι αποκεντρωμενο και ουδεις εχει τη δυνατοτητα να βαλει χερι παραβαινοντας το πρωτοκολλο.

Επισης καθορισμενος απο το πρωτοκολλο ειναι και ο max αριθμος bitcoins που θα υπαρξουν ποτε.

Αρα ξερεις με τι εχεις να κανεις, σε αντιθεση πχ με το ευρω και το δολλαριο (μην μιλησω καν για αλλα νομισματα) που ολα αυτα καθοριζονται μονο απο το πώς θα ξυπνησει ο κεντρικος τραπεζιτης και κανα 2-3 πολιτικοι, οι οποιοι δεν ελεγχονται απο κανεναν για το ποτε και ποσο θα τυπωσουν και που θα μοιρασουν τα τυπωμενα.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Νομίζω ότι δεν διαφωνούμε παρά μόνο στην ονομασία του ως επένδυση. Ετυμολογικά έχεις δίκιο. στο μυαλό του μέσου ανθρώπου όμως επένδυση είναι κάτι που μακροχρόνια αποφέρει σχεδόν σίγουρο κέρδος.

Συμφωνω μαζί σου και σέβομαι την επιλογή σου. Επίσης χαίρομαι γιατί και εγώ πάντα την οικονομική ανεξαρτησια-ασφάλεια έχω σαν στόχο. 

και εγώ έχω βάλει λίγα χρήματα για κάποιους ίσως είναι και πολλά.
Απλά δεν θέλω να δω ανθρώπους να διακινδυνεύουν τις οικονομίες τους όπως τότε με το χρηματιστήριο. Και Αν το κάνουν να έχουν πλήρη συνείδηση του ρίσκου που παίρνουν.

Στην τσέπη τους δεν μπαίνω δικά τους χρήματα είναι αν θέλουν ας τα καψουν κιόλας.απλά δεν μου αρέσει αυτό το hype που μπορεί να παρασύρει ανθρώπους χωρίς γνώση τι παίζει.

Εδω μολις απαντησα οτι αν καποιος αγορασε αρχες του 2021 θα ειχε τωρα 5 φορες τα λεφτα του, αν αυτο δεν ειναι οτι το btc αποφερει κερδος δεν ξερω πως αλλιως να το πω.Ακομη και αυτοι που αγορασαν την υψηλοτερη τιμη το 2017 στις 20000 δολαρια ακομη και αυτοι τωρα εχουν 3 φορες τα λεφτα τους.Ποια αλλη επενδυση σου αποφερει τετοιο κερδος σε βαθος 4ετιας εστω οτι αγορασες και στην υψηλοτερη τιμη.Μιλαμε για 3 φορες πανω το κεφαλαιο σου και ακομη δεν εχει τελειωσει το bullrun.

Επενδυση ειναι να βαλεις χρηματα που εισαι διατεθιμενος να χασεις αν γινει η στραβη. Οτιδηποτε αλλο πχ δανεια ειναι ρισκο οπως ρισκο θα επαιρνε καποιος ανοιγοντας τωρα καφετερια εν μεσω πανδημιας.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Αρα ξερεις με τι εχεις να κανεις, σε αντιθεση πχ με το ευρω και το δολλαριο που ολα αυτα καθοριζονται μονο απο το πώς θα ξυπνησει ο κεντρικος τραπεζιτης και κανα 2-3 πολιτικοι, οι οποιοι δεν ελεγχονται απο κανεναν για το ποτε και ποσο θα τυπωσουν και που θα μοιρασουν τα τυπωμενα.

Υπάρχει λόγος που οι τραπεζίτες τυπώνουν λεφτά. Στις σωστές χώρες δεν κάνουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι. Μπορείς να μας πεις πως το bitcoin βοήθησε τον μέσο άνθρωπο στην κρίση που περνάμε; Τι θα γινόταν αν δεν δρούσε η Κεντρική Τράπεζα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tίποτα το BTC είναι μια καταπληκτική ιδέα βασιζόμενη πάνω σε μια επαναστατική τεχνολογία που αλίμονο και αν έχουμε καταλάβει τις επιπτώσεις της, τόσα χρόνια μετά. 

Τώρα το τι θα γίνει στην πράξη είναι εντελώς άλλη ιστορία και κατα την ταπεινή μου γνώμη αστάθμητο αυτή την στιγμή. Και το betamax καλύτερο ήταν απο το VHS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Eru Iluvatar είπε

Υπάρχει λόγος που οι τραπεζίτες τυπώνουν λεφτά. Στις σωστές χώρες δεν κάνουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι. Μπορείς να μας πεις πως το bitcoin βοήθησε τον μέσο άνθρωπο στην κρίση που περνάμε; Τι θα γινόταν αν δεν δρούσε η Κεντρική Τράπεζα; 

Ποιες ειναι οι σωστες χωρες και ποτε ειναι σωστος για την οικονομια ο υπερπληθωρισμος του νομισματος; Για πες.

Μιας που φαινεσαι και βεβαιος και μιας που κι εγω ενδιαφερομαι παρα πολυ να μαθω, ας το κανουμε ακομα πιο ευκολο: Πες μας μερικα παραδειγματα απο το παρελθον αμα θες, δεν ειναι αναγκη να μιλησουμε για το τωρα. Δηλαδη παραδειγματα στα οποια ο υπερπληθωρισμος στο εθνικο νομισμα οποιασδηποτε χωρας εκανε καλο μακροπροθεσμα στην οικονομια της και ειδικα στον "μεσο ανθρωπο"...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Eru Iluvatar είπε

Σώστα τα λες. Αυτό που λέω είναι ότι υπάρχουν πολλοί χαμένοι με τα cryptos, αλλά ακούς συνήθως τα στοριζ των νικητών. Συν ότι για να βγάλεις καλά λεφτά για να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος πρέπει να βάλεις τεράστιες ποσότητες στο btc. Δεν είναι σωστό να πάνε άτομα να παίρνουν δάνεια για να επενδύουν σε κρυπτοζ.

Χαμενοι ειναι αυτοι που δεν κανουν την απαραιτητη ερευνα με τα κρυπτος και πανε και βαζουν τα λεφτα τους σε οτι shitcoins υπαρχουν εκει εξω.Αν δεν αφιερωσεις χρονο δεν προκεται να βγαλεις λεφτα..Ενα θα σου πω εχω αγορασει κοντα 9 project και ειμαι σε ολα πρασινα..Harmony αγορασα στα 5 σεντς 21000 νομισματα πουλησα προσφατα στα 25 σεντς εβγαλα το αρχικο μου κεφαλαιο και ενα μικρο κερδος και εχω μεσα 13000 νομισματα να καλπαζουν στο φεγγαρι μεχρι στιγμης αυτα κανουν 3000.Και εχω τα αλλα coins που ειναι πρασινα μην κατσω να τα αναφερω ολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BackFromHell είπε

Ποιες ειναι οι σωστες χωρες και ποτε ειναι σωστος για την οικονομια ο υπερπληθωρισμος του νομισματος; Για πες.

Υπερπληθωρισμός υπάρχει τώρα με την κρίση που περνάμε κι αυτό έγινε για να βοηθηθούν κάπως αυτοι που έχασαν τις δουλειές τους και άλλοι με οικονομικά προβλήματα λόγω της πανδημίας. Συνήθως κάτι που κάνεις στην οικονομία δεν έχει θετικό η αρνητικό αποτέλεσμα. Ζυγίζεις τι θες ως οικονομία. Αν δεν είχε δράσει η ΚΤ, θα είχες ταραχές. Ο κόσμος έμαθε τι γίνεται με τις επενδύσεις από πολυ παλία και το χάος που μπορούν να φέρουν αν δεν υπάρχει φρένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Eru Iluvatar είπε

Υπερπληθωρισμός υπάρχει τώρα με την κρίση που περνάμε κι αυτό έγινε για να βοηθηθούν κάπως αυτοι που έχασαν τις δουλειές τους και άλλοι με οικονομικά προβλήματα λόγω της πανδημίας. Συνήθως κάτι που κάνεις στην οικονομία δεν έχει θετικό η αρνητικό αποτέλεσμα. Ζυγίζεις τι θες ως οικονομία. Αν δεν είχε δράσει η ΚΤ, θα είχες ταραχές. Ο κόσμος έμαθε τι γίνεται με τις επενδύσεις από πολυ παλία και το χάος που μπορούν να φέρουν αν δεν υπάρχει φρένο. 

Eχεις παραδειγματα απο το παρελθον στο οποιο ο υπερπληθωρισμος εχει βοηθησει την οικονομια μιας χωρας μακροπροθεσμα και ιδιως τον μεσο πολιτη της, οπως ισχυριστηκες; Διοτι αν μας λες απλα μια θεωρια οπως την σκεφτηκες μονος σου, χωρις να μπορεις να την τεκμηριωσεις με παραδειγματα, ειναι ανουσια η κουβεντα που κανουμε.

Διοτι ιστορικα, με παραδειγματα, αυτο που αποδεικνυεται ειναι ακριβως το αναποδο απο τους ισχυρισμους σου. Ποτε, ουτε μια φορα, δεν βοηθησε το εθνικο νομισμα ο υπερπληθωρισμος, ενω οι πρωτοι ζημιωμενοι ειναι οι απλοι πολιτες. Ενδιαφερομαι ομως να μαθω τα παραδειγματα που επιβεβαιωνουν τους ισχυρισμους σου περι του αντιθετου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...