Προς το περιεχόμενο

Οι μνήμες DDR5 θα στοιχίζουν 60% περισσότερο από τις DDR4


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, jimmyl είπε

Ειδησεις που αφορουν αυξησεις τιμων σε hardware υπολογιστων δεν νομιζω οτι εχουν πλεον καποιο νοημα , ουτε ως απλη αναφορα

σωστά, είδηση πλεον είναι μόνο οταν κάτι καινούργιο ειναι αρκετα φθηνότερο απο τον προκάτοχό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

15 ώρες πριν, rd2909 είπε

Πραγματικά ούτε φαντάζεσαι πόσο έξω πέφτεις.

Πλέον είναι άπειρος ο κόσμος που ζει οικονομικά από το content creation. Πολλαπλάσιος αυτού που αναφέρεις.

Και άλλοι πόσοι που χρειάζονται την ισχύ για σπουδές και δουλειά. Μπορεί μεν με hardware του 2018 να τη βγάζουν, αλλά παίζει ήδη οριακά, και σε 1-2 χρόνια δε θα τους κάνει ούτε για πλάκα.

Για gamers εντάξει δεν νιώθω και τόση συμπαράσταση. Πολυτέλεια είναι, όχι ανάγκη. Οι τιμές ένα κίνητρο παραπάνω να αφήσουν την κατανάλωση και να μπουν στην παραγωγή.

Ok, αφού είναι πολλαπλάσιος ο κόσμος που ΖΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ από το content creation, και άρα το να κάνει render 30 λεπτά νωρίτερα το video του, ΑΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ

Όπως πληρώνω εγώ γραφείο, ρεύμα, ιντερνετ, 4 υπαλλήλους, 80€ σε καθαρίστρια για 2 φορές το μήνα, συνδρομές σε τόσες SaaS υπηρεσίες και 5 desktop μαζί με 3 laptop για να ΖΗΣΟΥΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ από το επάγγελμά μας όπως λες και εσύ. 

Δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Η δουλειά είναι ΔΟΥΛΕΙΑ. Και η καυλάντα καυλάντα, έχει διαφορά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φίλε σαν χθες θυμάμαι που έβαλα τον 6500 κι ακόμη λέω είναι καινούργιο το pc επειδή δεν το χρησιμοποίησα ποτέ, ακόμη μυρίζει καινούργιο το τροφοδοτικό όταν πατάω το κουμπί να ανοίξει. Πόσες γενιές έχουν περάσει, πόσο πίσω έμεινα! 

Προτίμησα τότε τελευταία σειρά της 6ης γενιάς επειδή η 7η δεν ήταν καλά καλά ούτε πάνω στον μήνα κυκλοφορίας, οι ryzen τότε που γινόταν ο ντόρος με την πρώτη τους κυκλοφορία ήθελαν 3μηνο το λιγότερο και δεν μπορούσα να περιμένω.

Παρόλα αυτά οι αυξήσεις είναι εμπορικά παιχνίδια όπως και ο πληθωρισμός όπως και η υποτιθέμενη κρίση με τον covid, κάποιοι πλουτίζουν στις διπλανές μας πόρτες, όσοι βιοπορίζονται ζουν με την ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο, για να σου δώσουν κάτι θα το πάρουν από κάποιον άλλο θα έρθει η ακμή, θα έρθει η παρακμή και όλοι συνεχίζουμε να ζούμε. Ε τώρα διανύουμε την παγκόσμια είσπραξη, θα σου πιούν το αίμα και μετά θα ξελασκάρουν λίγο. Του χρόνου ίσως το φυσικό αέριο να μην είναι 2% ακριβότερο από το πετρέλαιο θέρμανσης, τα αχλάδια ίσως να μην κοστίζουν 4,00€ το κιλό κ.λπ.κλ.π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου το ίδιο ίσχυε και το 2014 με DDR3 vs DDR4 και χρειαστήκαν 2 χρόνια για να πέσουν οι τιμές τον DDR4 σε DDR3 επίπεδα.

https://www.anandtech.com/show/10058/price-check-price-gap-between-ddr3-and-ddr4-memory-almost-gone

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Συνήθως απαιτούνται περίπου 2 χρόνια για να επιτευχθεί το ίδιο επίπεδο τιμής με τις προηγούμενες γενιές και αναμένουμε ότι η τάση θα παραμείνει ίδια και με τις νέες μονάδες DDR5"

Τα λέμε τότε σε 2 χρόνια... απλό!

"Να αναφέρουμε ωστόσο, ότι οι μνήμες DDR5 θα είναι και μεγαλύτερης χωρητικότητας από τις DDR4, με τα memory kits να ξεκινούν από τα 32GB (2x 16GB) στις περισσότερες περιπτώσεις όταν στην περασμένη γενιά ξεκινούσαν από τα 8GB ή 16GB"

Στον υπολογιστή έχω 8BG RAM και πάει μία χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, polaki είπε

Ok, αφού είναι πολλαπλάσιος ο κόσμος που ΖΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ από το content creation, και άρα το να κάνει render 30 λεπτά νωρίτερα το video του, ΑΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ

Όπως πληρώνω εγώ γραφείο, ρεύμα, ιντερνετ, 4 υπαλλήλους, 80€ σε καθαρίστρια για 2 φορές το μήνα, συνδρομές σε τόσες SaaS υπηρεσίες και 5 desktop μαζί με 3 laptop για να ΖΗΣΟΥΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ από το επάγγελμά μας όπως λες και εσύ. 

Δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Η δουλειά είναι ΔΟΥΛΕΙΑ. Και η καυλάντα καυλάντα, έχει διαφορά. 

Συμφωνώ 100% στο "Ας το πληρώσει"! Και φυσικά το πληρώνει, και θα το πληρώνει.

Απλά λέμε πως στο σύνολό της η παραγωγική οικονομία πιέζεται από την έλλειψη σε chips με αυτόν ακριβώς τον τρόπο. Μειώνεται το κέρδος, παγώνουν οι μισθοί εν μέσω πληθωρισμού, περικόπτονται άλλες παραγωγικές δραστηριότητες, κλπ.

Πχ το φωτογραφείο όπου δουλεύω, αν πρέπει να δώσει +1000 ευρώ παραπάνω απ' ό,τι υπολόγιζε σε υπολογιστές (ειδικά λόγω GPU), δεν θα δώσει σε μένα μια αύξηση, ή δεν θα κάνει μια νέα βιτρίνα (που θα έδινε δουλειά σε μαστόρους) κλπ.

Επεξ/σία από rd2909
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Leonardo_10 είπε

οχι ρε παιδιά οκ κάνεις απλά πράγματα, λίγο surf και κανά βίντεο. Άντε να θές λίγο επεξεργασία εικόνας ή φωτογραφίας, και απλό βίντεο, τότε δεν την παλέυεις. 

Επίσης αν χρειάζεσαι πρόγραμμα για σχεδιασμό τότε ξεχνάς τα πάντα. 

Ο ι3 είναι πια μόνο να έχεις εναν υπολογιστή να πείς οτι θα στείλεις ενα email και θα κανεις κανα googling. 

 

i3 6100+16GB

Blender, Cinema4D, Image editing, Video editing. Ναι δεν είμαι επαγγελματίας και δεν κυνηγάω χρόνους στο rendering. Αλλά την "δουλειά" μου την κάνω στο έπακρο.

Gaming full, αλλά όχι ότι σαβούρα με "super" γραφικά θέλει η Α,Β εταιρία να μου πασάρει ως "MUST". 

Έχω πολλά χρόνια που έχω κόψει την πρέζα που λέγεται "αναβάθμιση Hardware, για να το ποστάρω στα φόρα και στα overclockia και να παίξω το SOY-KSOY-MOY XII". 

Κι ο Μπάμπης είναι καλά...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2021 στις 3:26 ΜΜ, Leonardo_10 είπε

οχι ρε παιδιά οκ κάνεις απλά πράγματα, λίγο surf και κανά βίντεο. Άντε να θές λίγο επεξεργασία εικόνας ή φωτογραφίας, και απλό βίντεο, τότε δεν την παλέυεις. 

Επίσης αν χρειάζεσαι πρόγραμμα για σχεδιασμό τότε ξεχνάς τα πάντα. 

Ο ι3 είναι πια μόνο να έχεις εναν υπολογιστή να πείς οτι θα στείλεις ενα email και θα κανεις κανα googling. 

δλδ ο Core 2 Duo E8400 με 2GB DDR2, που κάναν Webex μάθημα, office εργασίες, email, browsing, να υποθέσω, μόνο στη φαντασία των δικών μου γίνονταν... με i3 2100 4GB και ssd θα τα τρέχαν όλα αυτά ταυτόχρονα και σφαίρα. εδώ εγώ με το Ryzen 3 3100 και δεν μπορώ να τον τερματίσω (εκτός από VMs, εξειδικευμένα προγράμματα και games με gpu πάνω από 5600ΧΤ) . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, oraiustepe είπε

δλδ ο Core 2 Duo E8400 με 2GB DDR2, που κάναν Webex μάθημα, office εργασίες, email, browsing, να υποθέσω, μόνο στη φαντασία των δικών μου γίνονταν... με i3 2100 4GB και ssd θα τα τρέχαν όλα αυτά ταυτόχρονα και σφαίρα. εδώ εγώ με το Ryzen 3 3100 και δεν μπορώ να τον τερματίσω (εκτός από VMs, εξειδικευμένα προγράμματα και games με gpu πάνω από 5600ΧΤ) . 

Χα χα... browsing και λειτουργικό με 2 GB, όλα καλά... Εκτός αν είσαι με Λινουξ και το κρύβεις.

Εντάξει, όπως είπε κι ένας άλλος πιο πίσω, ο pentium II είναι μια χαρά, ΕΓΩ αυτό λέω.

Ρε τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα...

SOS SOS SOS ο εγκέφαλος εκρήγνυται SOS SOS SOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, rd2909 είπε

Πραγματικά ούτε φαντάζεσαι πόσο έξω πέφτεις.

Πλέον είναι άπειρος ο κόσμος που ζει οικονομικά από το content creation. Πολλαπλάσιος αυτού που αναφέρεις.

Και άλλοι πόσοι που χρειάζονται την ισχύ για σπουδές και δουλειά. Μπορεί μεν με hardware του 2018 να τη βγάζουν, αλλά παίζει ήδη οριακά, και σε 1-2 χρόνια δε θα τους κάνει ούτε για πλάκα.

Για gamers εντάξει δεν νιώθω και τόση συμπαράσταση. Πολυτέλεια είναι, όχι ανάγκη. Οι τιμές ένα κίνητρο παραπάνω να αφήσουν την κατανάλωση και να μπουν στην παραγωγή.

Τι παιζει οριακα hardware του 2018 ρε μαν, πλακα μας κάνεις? Για productivity δηλαδ ενας 2700x / 2600x / 8700k είναι οριακός? Σε τι? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι παιζει οριακα hardware του 2018 ρε μαν, πλακα μας κάνεις? Για productivity δηλαδ ενας 2700x / 2600x / 8700k είναι οριακός? Σε τι? 

Και πάλι διευκρίνίζω, ότι δεν αγόραζαν οι περισσότεροι το 2018 τόσο καλά μηχανήματα. Αγόραζαν τα τότε low end, και τώρα δεν την παλεύουν.

Βασικό γενικά:

Όταν δουλεύεις πολύπλοκα βιντεο ή 3D, δεν είναι το rendering time στο τέλος που ενοχλεί. Είναι το responsiveness την ωρα που φτιάχνεις κάτι. Αν δεν μπορείς να έχεις live preview, ή έχεις lag, ή κολλάει σε κάθε κλικ σου, τότε δε μπορείς να κανεις δουλειά.

Επεξ/σία από rd2909
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rd2909 είπε

Και πάλι διευκρίνίζω, ότι δεν αγόραζαν οι περισσότεροι το 2018 τόσο καλά μηχανήματα. Αγόραζαν τα τότε low end, και τώρα δεν την παλεύουν.

Βασικό γενικά:

Όταν δουλεύεις πολύπλοκα βιντεο ή 3D, δεν είναι το rendering time στο τέλος που ενοχλεί. Είναι το responsiveness την ωρα που φτιάχνεις κάτι. Αν δεν μπορείς να έχεις live preview, ή έχεις lag, ή κολλάει σε κάθε κλικ σου, τότε δε μπορείς να κανεις δουλειά.

Μα τι top μηχανήματα μου λές, ο 2600 είναι CPU των 200€. Αγόρασε κάποιος που ενδιαφέρεται για rendering φτηνότερο CPU από κάποιο των 200€?

Το responsiveness στο preview εξαρτάται από το single thread performance, ένας CPU του 2015 (6600k) έχει το ίδιο responsivess με τον 10900k. Άρα και πάλι δεν σε βγάζει σωστό αυτό που λές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, snips είπε

 

i3 6100+16GB

Blender, Cinema4D, Image editing, Video editing. Ναι δεν είμαι επαγγελματίας και δεν κυνηγάω χρόνους στο rendering. Αλλά την "δουλειά" μου την κάνω στο έπακρο.

Gaming full, αλλά όχι ότι σαβούρα με "super" γραφικά θέλει η Α,Β εταιρία να μου πασάρει ως "MUST". 

Έχω πολλά χρόνια που έχω κόψει την πρέζα που λέγεται "αναβάθμιση Hardware, για να το ποστάρω στα φόρα και στα overclockia και να παίξω το SOY-KSOY-MOY XII". 

Κι ο Μπάμπης είναι καλά...

 

Ο κάθε ένας βλέπει την καθημερινότητα του, με την δική του οπτική γωνία. Για σένα μπορεί ο ι3 να κάνει όλα τα παραπάνω, αλλά για κάποιον άλλο που επίσης δεν είναι επαγγελματίας, το παραμικρό κλικ ή παραπάνω δευτερόλεπτο να έχει μεγάλη σημασία. 

Δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματίας για να βγάζει τα χρήματα του, οποινδήποτε εργαλείο είναι απαραίτητο για τον κάθε ενα μας. 

6 ώρες πριν, oraiustepe είπε

δλδ ο Core 2 Duo E8400 με 2GB DDR2, που κάναν Webex μάθημα, office εργασίες, email, browsing, να υποθέσω, μόνο στη φαντασία των δικών μου γίνονταν... με i3 2100 4GB και ssd θα τα τρέχαν όλα αυτά ταυτόχρονα και σφαίρα. εδώ εγώ με το Ryzen 3 3100 και δεν μπορώ να τον τερματίσω (εκτός από VMs, εξειδικευμένα προγράμματα και games με gpu πάνω από 5600ΧΤ) . 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως με 2GB RAM έτρεχαν όλα αυτά μαζί και έτρεχαν και καλά. Με 2 πυρήνες, ο επεξεργαστής θα έπρεπε να έχει μεγάλες καθυστερήσεις, που θα φαίνονταν καθαρά ακόμα και σε απλες σημερινές εργασίες. 

Συγνώμη αλλά και εγώ δεν μπορώ να αποδεχτώ οτι ενας τέτοιος υπολογιστής μπορεί να ανταπεξέλθει σε σημερινές office εργασίες. Εκτός και αν μόνο εγώ προσθέτω μέσα σε word κείμενο ppt, excel και φωτογραφίες. 

Τέλος πάντως αυτή η συζήτηση δεν καταλήγει κάπου. Ο κάθε ένας έχει την δική του εκτίμηση της σημερινής πραγματικότητας. Δυστυχώς η τεχνολογία απο εδώ και πέρα θα πετάξει για τα καλά. Όποιος μπορει να την ακολουθήσει θα δεί τα θετικά απο όλες τις πλευρές. Βέβαια το οικονομικό κόστος θα είναι μεγάλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...