Προς το περιεχόμενο

5 Linux distros αποδεικνύονται σημαντικά ταχύτερες από τα Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας άσχετος μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα με τα Windows από οποιαδήποτε διανομή Linux. 

Άσχετα με το αν χρησιμοποιούμε και Linux κάποιοι θα είναι πάντα δεύτερο. 

  • Like 11
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
7 minutes ago, korakios said:

εσύ ναι , το 99,99% των υπόλοιπων κάνει ένα red eye removal , άντε έχει και 2-3 layer ,μέχρι εκεί και είναι "photo artists" (για instagram)

99% αυτών χρησιμοποιούν Windows ή Mac. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kentaurosK8 είπε

και να στήσει σερβεράκι ή νασάκι. Κατα τα άλλα όπως τα λες 100%

Θα διαφωνήσω, καθώς είναι πολύ καλό για καθημερινή χρήση και όχι μόνο για servers και NAS. Συμφωνώ ότι δεν είναι το καλύτερο για video-image editing και παιχνίδια, αλλά για την κοινή χρήση του καθενός (internet, fb, movies κτλ) είναι πολύ καλύτερο και γρηγορότερο από τα win, ειδικά με παλιά pc και laptop 10ετίας (γράφω από Amilo Pi3515 με C2D P8800, 4Gb και MX Linux 19.0)

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου θυμιζει ενα φιλο που τις προαλλες με κοροιδευε γιατι εδωσα 1100 ευρω για αιφονι και αυτος ηταν πολυ εξυπνος γιατι πηρε ενα λενοβο 200 ευρω (γιατι ειναι εξυπνος και δεν τον πιανει κωτσο η αππλ) με 3πλασια ραμ απο το δικο μου. τελικα μετα απο 5 χρονια πηρε και αυτος αιφονι ( 2020SE γιατι ειναι εξυπνος και δεν τον πιανει κωτσο η αππλ)

  • Confused 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ardour/reaper/bitwig/renoise + λίγα synth plugins  (αφήνουμε έξω αρκετά win vst που τρέχουν άνετα μέσω wine)

gimp , οκ δεν είναι photoshop/affinity και σίγουρα δεν καλύπτει όποιον χρησιμοποιεί όλες τις δυνατότητες του photoshop

βέβαια είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι καλύπτονται με gimp

kdenlive , Cinelerra, Lightworks, DaVinci Resolve

και για 3d blender

πολλά παίζουν μέσω proton steam

Σίγουρα είναι πίσω σε σχέση με windows , αλλά όχι και οτι είναι μόνο για ΙΤ και browsing

Τα προγράμματα που ανέφερες εκτός από Davinci resolve, blender και gimp δεν τα χρησιμοποιεί κανείς. Το Linux έχει αντικειμενικά πολύ χειρότερο user experience. Επίσης, οι κλάδοι που αναφέρθηκαν, έχουν standard proprietary Windows/Mac εργαλεία που δεν βγαίνουν σε Linux, άρα δεν γίνεται να τα χρησιμοποιήσει κανείς, ακόμα και να θέλει.

Αυτά ως προγραμματιστής που χρησιμοποιεί Pop OS, έχει χρησιμοποιήσει Manjaro, Mint και Ubuntu σε Gnome, KDE και Cinnamon. Τώρα λόγω δουλειάς μπήκα σε Mac και το αγαπώ απλά, σε σημείο που μετέφερα και C++/OpenGL δουλειά που έκανα στο Linux, στο Mac.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ardour/reaper/bitwig/renoise + λίγα synth plugins  (αφήνουμε έξω αρκετά win vst που τρέχουν άνετα μέσω wine)

gimp , οκ δεν είναι photoshop/affinity και σίγουρα δεν καλύπτει όποιον χρησιμοποιεί όλες τις δυνατότητες του photoshop

βέβαια είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι καλύπτονται με gimp

kdenlive , Cinelerra, Lightworks, DaVinci Resolve

και για 3d blender

πολλά παίζουν μέσω proton steam

Σίγουρα είναι πίσω σε σχέση με windows , αλλά όχι και οτι είναι μόνο για ΙΤ και browsing

Σα λειτουργικο ειναι αριστο και πραγματικα αγαπημενο, και ναι, σιγουρα αν υπηρχε υποστηριξη απο developers θα μπορουσε να εχει μεριδιο σε desktop (δεν εννωω το desktop ενος μπαρμπα που το εγκατεστησε το ανηψακι του για να μπαινει σε ενα browser και στο fb αλλα μιλαω για το desktop του power user και του επαγγελματια) αλλα οσο καλο κι αν ειναι ενα λειτουργικο αν δεν υπαρχουν προγραμματα να το υποστηριξουν ειναι απλα ενα ακαδημαικο παιχνιδι, και δυστυχως το linux δεν εχει σοβαρη υποστηριξη απο το software που θελει ο κοσμος. Το Gimp ειναι το μεγαλυτερο ανεκδοτο της ανθρωπινης ιστοριας οταν προσπαθειτε μερικοι να το συγκρινετε με το photoshop. Θα μπορουσε να χαρακτηριστει ανετα mspaint killer, αλλα μεχρι εκει. Το οτι εχουν προστεθει πανω του μερικα σοβαρα εργαλεια οπως layers, addons και πινελα δε το κανει ουτε καν να πλησιαζει τη σκονη του photoshop, και ναι, συμφωνω πως οι περισσοτεροι ισως δεν χρειαζονται τα εξελιγμενα εργαλεια του ps αλλα το θεμα ειναι πως εχοντας το gimp ΠΑΝΤΑ θα παραμενουν σε αυτο, ενω εχοντας το ps ΙΣΩΣ εξελιχθουν οταν χρειαστει να κανουν κατι πιο προχωρημενο (η οταν παιξουν μαζι του εστω απο βαρεμαρα), και εχε υπ οψη σου πως ασχοληθηκα ΠΟΛΥ με το gimp και εγω και η γυναικα μου προσπαθοντας να του δωσουμε μια ευκαιρια, και μαλιστα δε μπορω να πω οτι το αποτελεσμα δεν ηταν επαγγελματικο, ομως τα ιδια πραγματα τα κανεις πολυ πιο δυσκολα και με πολυ μεγαλυτερες παρεμβασεις χωρις να χρειαζεται κατι τετοιο, και σε κουραζει να ψαχνεις διαρκως πραγματα τα οποια στο ps τα εχεις με το καλημερα και χωρις να ανακαλυπτεις τον τροχο.

Ομως ασχετα με το gimp που μπορει καποιος να μιλησει για προκαταληψη, ΟΛΑ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τα προγραμματα που ανεφερες τα οποια ειναι υποδεεστερα καποιων εμπορικων προγραμματων (ισως εκτος απο το davinchi resolve το οποιο απ οσο ξερω το χρησιμοποιουν και επαγγελματιες) ΥΠΑΡΧΟΥΝ ηδη στα windows, οποτε ποιο το νοημα καποιος να στραφει σε ενα λειτουργικο που τα προγραμματα που γραφονται για αυτο τον περιοριζουν?

Το βασικο προβλημα με το linux ειναι οτι -εκτος το χωρο του IT - ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ KILLER APP! ΜΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ!  Απ τη στιγμη που γραφετε κατι καλο αυτοματα μετακομιζει και στα windows (εδω εχει μεταφερθει ολο το KDE και μαλιστα εφαρμογες οι οποιες ελαχιστες χρησιμοποιουνται ακομα κι απο linuxαδες! ) Ακομα και το περιβαλλον που ξεκινησε σα beryl και μετα εγινε fusion τωρα υπαρχει κανονικα και στα windows (οκ με πληρωμενες εφαρμογες, αλλα υπαρχει, και καλυτερο), οποτε για τι ακριβως μιλαμε?  Οταν προσπαθουσα να μετακομισω 100% στο linux αυτο που εψαχνα να βρω ηταν τροπους να τρεχω τις windows εφαρμογες μου, ενω μπροστα σε ενα υπολογιστη με windows δεν υπαρχει καποια εφαρμογη που ειναι μονο στο linux και πασχιζω να βρω τροπο να την τρεξω, ειναι ολες εκει. 

Τωρα οσον αφορα τα παιχνιδια του steam, ναι εχει γινει και γινεται πολυ σοβαρη δουλεια αλλα ακομα απ το να δουμε gaming rig βασισμενο στο linux απεχουμε ετη φωτος μακρυα...

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nick10000 είπε

Τωρα οσον αφορα τα παιχνιδια του steam, ναι εχει γινει και γινεται πολυ σοβαρη δουλεια αλλα ακομα απ το να δουμε gaming rig βασισμενο στο linux απεχουμε ετη φωτος μακρυα...

Με την πίεση που ρίχνει τώρα η Valve λόγω του Steamdeck με το SteamOS που βασίζεται στο Arch, το Proton έχει τρελή ανάπτυξη σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια και τα anticheat αρχιζουν πλέον να γίνονται port για Linux. Προσωπικα, αν συνεχίσει έτσι 1-2 χρονακια ακόμα (με την υποστήριξη ΑΑΑ σε Proton), θα γυρίσω και το main PC σε Arch, καθώς (από τη στιγμή που έχω επενδύσει το χρόνο και το έχω μάθει), η ευκολία που μου παρεχει είναι πολύ μεγαλύτερη από τα Windows. Και τα 2-3 apps που μπορεί να χρειαστώ και να μην υποστηρίζονται (π.χ κάτι στατιστικά προγράμματα κλπ), τα περνάω με WinApps (Windows VM ενεργό και τρέχουν μέσω RDP μέσα στο περιβάλλον του Arch σαν "native").

  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και το Falcon 9 της Space X είναι ταχύτερος από το Ford Focus to 2 αλλά τι να το κάνω άμα δεν μπορώ να τον χρησιιμοποιήσω για να πηγαίνω στην δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Με την πίεση που ρίχνει τώρα η Valve λόγω του Steamdeck με το SteamOS που βασίζεται στο Arch, το Proton έχει τρελή ανάπτυξη σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια και τα anticheat αρχιζουν πλέον να γίνονται port για Linux. Προσωπικα, αν συνεχίσει έτσι 1-2 χρονακια ακόμα (με την υποστήριξη ΑΑΑ σε Proton), θα γυρίσω και το main PC σε Arch, καθώς (από τη στιγμή που έχω επενδύσει το χρόνο και το έχω μάθει), η ευκολία που μου παρεχει είναι πολύ μεγαλύτερη από τα Windows. Και τα 2-3 apps που μπορεί να χρειαστώ και να μην υποστηρίζονται (π.χ κάτι στατιστικά προγράμματα κλπ), τα περνάω με WinApps (Windows VM ενεργό και τρέχουν μέσω RDP μέσα στο περιβάλλον του Arch σαν "native").

το stemdeck μπορει να ειναι υπεροχο αλλα ειναι ενα συγκεκριμενο hardware και φυσικα το steamos αφου γραφεται για αυτη τη κονσολα θα λειτουργει τελεια σ αυτη, τι σε κανει ομως να πιστευεις πως καθε δυνατο hardware θα υποστηριζεται το ιδιο τελεια? Πολυ παλια υπηρχαν θεματα με τις καρτες γραφικων. Μπορει πλεον να μην υπαρχουν, αλλα υπαρχουν για καρτες ηχου (οι μισες δεν παιζουν 5.1 και δεν υπαρχουν official drivers ) για να μη πω για πολυ πιο εηξωτικο hardware (μια  cindiq θα υποστηριζεται? κι αν ναι θα εχει ολα τα functions?  Οι cindiq κλωνοι απο Κινα? ) μη τρελαθουμε, τα ιδια λεγαμε για το linux πριν 15 χρονια και τοτε ειχε οντως την μεγαλη του ευκαιρια να επικρατησει λογο των svista. Το winapps δε το γνωριζω, αλλα οπως το περιγραφεις αυτο που καταλαβα ειναι πως θα τρεχεις μια εικονικη μηχανη με windows και μεσω rdp θα τη χειριζεσαι απο το ιδιο desktop στο οποιο τρεχει? :confused: κατσε γιατι μπερδευτηκα... μηπως εννωεις εφαρμογες να τρεχουν καπου σε ενα cloud και να τις χρησιμοποιεις remote? τεσπα, οπως και να χει μακαρι το linux να κερδισει μεριδιο και να το αξιζει αυτη τη φορα αλλα εχω συνηθισει να κραταω μικρο καλαθι σχετικα με τετοιου ειδους ειδησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nick10000 είπε

το stemdeck μπορει να ειναι υπεροχο αλλα ειναι ενα συγκεκριμενο hardware και φυσικα το steamos αφου γραφεται για αυτη τη κονσολα θα λειτουργει τελεια σ αυτη, τι σε κανει ομως να πιστευεις πως καθε δυνατο hardware θα υποστηριζεται το ιδιο τελεια? Πολυ παλια υπηρχαν θεματα με τις καρτες γραφικων. Μπορει πλεον να μην υπαρχουν, αλλα υπαρχουν για καρτες ηχου (οι μισες δεν παιζουν 5.1 και δεν υπαρχουν official drivers ) για να μη πω για πολυ πιο εηξωτικο hardware (μια  cindiq θα υποστηριζεται? κι αν ναι θα εχει ολα τα functions?  Οι cindiq κλωνοι απο Κινα? ) μη τρελαθουμε, τα ιδια λεγαμε για το linux πριν 15 χρονια και τοτε ειχε οντως την μεγαλη του ευκαιρια να επικρατησει λογο των svista. Το winapps δε το γνωριζω, αλλα οπως το περιγραφεις αυτο που καταλαβα ειναι πως θα τρεχεις μια εικονικη μηχανη με windows και μεσω rdp θα τη χειριζεσαι απο το ιδιο desktop στο οποιο τρεχει? :confused: κατσε γιατι μπερδευτηκα... μηπως εννωεις εφαρμογες να τρεχουν καπου σε ενα cloud και να τις χρησιμοποιεις remote? τεσπα, οπως και να χει μακαρι το linux να κερδισει μεριδιο και να το αξιζει αυτη τη φορα αλλα εχω συνηθισει να κραταω μικρο καλαθι σχετικα με τετοιου ειδους ειδησεις

Μια λέξη. Vulcan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nick10000 είπε

το stemdeck μπορει να ειναι υπεροχο αλλα ειναι ενα συγκεκριμενο hardware και φυσικα το steamos αφου γραφεται για αυτη τη κονσολα θα λειτουργει τελεια σ αυτη, τι σε κανει ομως να πιστευεις πως καθε δυνατο hardware θα υποστηριζεται το ιδιο τελεια?

Το SteamDeck το έχουν κάνει μεν optimized για το συγκεκριμένο hardware, αλλά στην ουσία δεν παύει να είναι τίποτα άλλο από ένα Ryzen PC με ενσωματωμένα γραφικά RDNA 2, LPDDR5 RAM και SSD. Δεν είναι π.χ σαν κονσόλα που έχει άλλη αρχιτεκτονική (ενσωματωμένη RAM κλπ). Επίσης που τρέχει μία αλλαγμένη optimized μορφή του Arch. Στην ουσία δηλαδή ό,τι anti cheat γραφτεί για το SteamDeck, γράφεται γενικότερα για Linux και θα είναι διαθέσιμο για όλα (τουλάχιστον σίγουρα για Arch που ενδιαφέρει εμένα). Το Proton δεν παίζει ρόλο σε τι distro το έχεις. Και προσωπικά, ασυμβατότητες σε hardware δεν έχω. Επομένως, όλα καλά στο θέμα της συμβατότητας.

9 λεπτά πριν, nick10000 είπε

Το winapps δε το γνωριζω, αλλα οπως το περιγραφεις αυτο που καταλαβα ειναι πως θα τρεχεις μια εικονικη μηχανη με windows και μεσω rdp θα τη χειριζεσαι απο το ιδιο desktop στο οποιο τρεχει? :confused: κατσε γιατι μπερδευτηκα... μηπως εννωεις εφαρμογες να τρεχουν καπου σε ενα cloud και να τις χρησιμοποιεις remote?

Όχι. Στην ουσία τρέχει ένα VM (με KVM μπορείς να το τρέχεις, δεν είναι ανάγκη για τίποτα "βαρύ") μέσα στο Arch και μέσω RDP τρέχει τα προγράμματα των Windows σαν native στο Linux. Στην ουσία τι κάνει;  Έχει ένα αρχείο που ελέγχει (όποτε θες, δεν το κάνει συνέχεια) τι είναι εγκατεστημένο στα Windows, και το "τραβάει" τρέχοντάς το στο GUI του Linux σου. Σου εμφανίζεται στο launcher, το κάνεις pin και γενικότερα το δουλεύεις κανονικά σαν native εγκατεστημένο πρόγραμμα. Κάτι σαν αυτό που κάνει το WSL για τα Windows που μπορείς να τρέχεις πλέον Linux εφαρμογές με GUI μέσα στα Windows, απλά το WSL είναι πιο low level, με λιγότερο overhead και, σε κλασσικό στυλ Windows, σου έρχεται σεταρισμένο από μόνο του.

Το Win-Apps το είχα τρέξει μέχρι και σε 2 core/4 thread laptop CPU. Αν ενδιαφέρεσαι, εδώ και ένα βίντεο.

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...