Προς το περιεχόμενο

5 Linux distros αποδεικνύονται σημαντικά ταχύτερες από τα Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Ας μην είχαν τα Windows το σπρώξιμο, και πολλές φορές παράνομο, από την MS, κι ας είχε αναπτυχθεί το OpenGL τόσο καλά όσο το directX και θα σου έλεγα εγώ που θα ήταν τα παράθυρα...

Πάρε τότε ένα Xbox ή ένα PS. Τι τον θέλεις τον υπολογιστή;

Btw, τα daylily tasks τι είναι;  Αυτό από το τραγούδι "Στην αγορά του Ντεϊλίλι...";
(να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε δω μέσα... Όχι τίποτ' άλλο να βλέπουμε και ποιο άχρηστοι χρήστες βγάζουν το Linux άχρηστο!)

...μπλα μπλα μπλα μπλα....boooooring..!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχετε χάσει τη μπάλα τελικά, μιλάτε για χρήση προγραμμάτων καθαρά για  επαγγελματίες (adobe suite , cubase, autocad κλπ) και μιλάτε στο καπάκι για παιχνίδια και καθημερινή χρήση (facebook άντε και insomnia με παρεμφερή Site) και προσπαθείτε να βγάλετε άχρηστο το ένα ή το άλλο σύστημα. 

Τα πράγματα είναι πολύ απλά

θέλεις επαγγελματική χρήση πας Mac

Θέλεις παιχνίδια πας Win ή παιχνιδομηχανές

Θέλεις απλό και εύχρηστο λειτουργικό για καθημερινή χρήση (άντε και λίγο επαγγελματική χρήση) πας win αν είσαι λίγο ψαγμένος πας Linux.

θέλεις ασφάλεια και καθημερινή χρήση πας Linux

είσαι ψαγμένος και θέλεις να πειραματίζεσαι και να ψάχνεσαι πας Linux - Android.

θέλεις Ethical Hacking and Penetration Testing πας Linux.

τι στα ανάθεμα προσπαθείτε να βγάλετε άλλο πέραν τον αυτονόητων δεν μπορώ να καταλάβω......

  • Like 1
  • Thanks 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cpc464 είπε

Η MS βούτηξε ότι δημοφιλές χαρακτηριστικό είχαν άλλα λειτουργικά, το έβαλε στα 10 και το ονόμασε windows11.

Από την άλλη ένα laptop που έχω και είναι 10ετίας+ τρέχει linux mint και πάει σφαίρα.

win11.png.9ac594c3be846a3a53ef71f22ea58c17.png

Πάει σφαίρα για εσένα. Το Linux δεν κάνει μαγικά, ότι διανομή και να έχεις βάλει. Αντικειμενικά μιλώντας, οποιαδήποτε laptop 10ετίας απλά θες να το πετάξεις στον τοίχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, lost2 είπε

Έχετε χάσει τη μπάλα τελικά, μιλάτε για χρήση προγραμμάτων καθαρά για  επαγγελματίες (adobe suite , cubase, autocad κλπ) και μιλάτε στο καπάκι για παιχνίδια και καθημερινή χρήση (facebook άντε και insomnia με παρεμφερή Site) και προσπαθείτε να βγάλετε άχρηστο το ένα ή το άλλο σύστημα. 

Τα πράγματα είναι πολύ απλά

θέλεις επαγγελματική χρήση πας Mac

Θέλεις παιχνίδια πας Win ή παιχνιδομηχανές

Θέλεις απλό και εύχρηστο λειτουργικό για καθημερινή χρήση (άντε και λίγο επαγγελματική χρήση) πας win αν είσαι λίγο ψαγμένος πας Linux.

θέλεις ασφάλεια και καθημερινή χρήση πας Linux

είσαι ψαγμένος και θέλεις να πειραματίζεσαι και να ψάχνεσαι πας Linux - Android.

θέλεις Ethical Hacking and Penetration Testing πας Linux.

τι στα ανάθεμα προσπαθείτε να βγάλετε άλλο πέραν τον αυτονόητων δεν μπορώ να καταλάβω......

Μια μικρή αντίρρηση τα Mac είναι ταμάμ για artists. Εγώ σαν developer χρειάζομαι windows. Φυσικά μπορείς να κανείς και σε Mac αλλά πολλά  θέλουν μόνο windows και όταν απευθύνεσαι σε εταιρίες θα βρεις μεγαλύτερη αγορά στα windows. Όταν φύγουμε από on premise εγκαταστάσεις ίσως αλλαξει.

Επίσης στο Gaming αν δεν παίζεις pc only τίτλους καλύτερα πάρε Xbox ή PlayStation.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο, όπως είπε και ο Gborb είναι λίγο σύγκριση μήλα-πορτοκάλια.

Είναι όντως πλεονέκτημα ορισμένων διανομών Linux ότι ανασταίνουν αρχαίους υπολογιστές. Αλλά έχουν άλλα μειονεκτήματα, προφανώς. Τα Windows δεν στοχεύουν στο να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο ελαφριά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εταιρειες που βγαζουν εκδοσεις καθαρα μονο για windows, επικεντρωθουν να βγαλουν εκδοσεις για linux, θα ειναι το αγιο δισκοποτηρο σαν λειτουργικο. Προς το παρον, θεωρω ειναι πισω.

Βεβαια, ειναι το τι θες να κανεις με εναν υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, billdanos είπε

Σταμάτησα να διαβάζω όταν έφτασα στο “user experience”… :) 

Κοίτα, το Mac έχει καταντήσει αηδία. Οι τύποι το έχουν κάνει tablet.

Αισθάνομαι ότι φτιάχνουν τη φάση για κομμώτριες. Ο,τι και να προσπαθώ να κάνω που να θέλει οποιαδήποτε παραμετροποίηση, περνάω από 3 artificial barriers γιατί "έτσι το θέλουμε εμείς". Όταν σε αναγκάζουν να κάνεις πράγματα με ένα συγκεκριμένο τρόπο σε επίπεδο λειτουργικού συστήματος, δεν το θεωρώ καλό UX. Το καλό UX πρέπει να δίνει guidelines και δυνατότητες. Αν και δεν χρησιμοποιώ KDE προσωπικά, δεν έχω δει καλύτερο ως τώρα σε Windows/Mac. Άριστο, ελαφρύ, παραμετροποιήσιμο και χωρίς να σπάει ο,τι standard έχει θεσπιστεί στο χώρο για να έχει λόγο ύπαρξης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, korakios said:

ardour/reaper/bitwig/renoise + λίγα synth plugins  (αφήνουμε έξω αρκετά win vst που τρέχουν άνετα μέσω wine)

gimp , οκ δεν είναι photoshop/affinity και σίγουρα δεν καλύπτει όποιον χρησιμοποιεί όλες τις δυνατότητες του photoshop

βέβαια είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι καλύπτονται με gimp

kdenlive , Cinelerra, Lightworks, DaVinci Resolve

και για 3d blender

πολλά παίζουν μέσω proton steam

Σίγουρα είναι πίσω σε σχέση με windows , αλλά όχι και οτι είναι μόνο για ΙΤ και browsing

Κοίτα πρακτικά τώρα πιστεύεις ότι θα ασχολιόταν κάποιος για να κερδίσει 5% ταχύτητα? Ότι δηλαδή τερματίζουν όλη την ώρα το cpu τους οι περισσότεροι...

Ο πρακτικός λόγος να πάει κάποιος σε Linux είναι ίσως αν θελει να κάνει developing εκεί, κυρίως αν θέλει περισσότερο privacy (αυτό πιστεύω το πιο σημαντικό), ίσως αν θέλει κάποιο embedded, το κόστος ενδεχομένως του License ειδικά σε μαγαζί που δεν χρειάζεται συγκεκριμένα windows. Αλλά σε όλα τα άλλα στα windows Θα πάνε όλοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JimGer είπε

Κοίτα πρακτικά τώρα πιστεύεις ότι θα ασχολιόταν κάποιος για να κερδίσει 5% ταχύτητα?

όχι , ειδικά το 5% εντελώς αδιάφορο μου ακούγεται . Περισσότερο να μην ασχολείται κάποιος με antivirus , telemetry , updates , hardware upgrades και για ασφάλεια γενικότερα (αν τον καλύπτουν φυσικά οι εφαρμογές που υπάρχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

30-45 λεπτά διαδικασία που ο τυπος στο βιντεο ως γνωστης, ειχε αρκετά θεματα μεχρι να το τρεξει. Και ολα αυτα για "pretty good" experience. Συγγνώμη αλλά δεν εδωσα ενα σκασμο λεφτα για PC για να εχω "pretty good" experience στις εφαρμογές που θελω.

Το user experience για μενα ειναι υποκειμενικο. Εχω δοκιμασει Mint και Ubuntu. Κανενα δεν θεωρω καλυτερο σαν ευκολια χρησης απο τα Win 10. Απο εκει και περα, προσωπικα, εχω τα Windows για συγκεκριμενα πραγματα. Gaming, Photoshop/Premiere και Office. Και για να προλαβω. Οχι δεν θελω εναλακτικες επιλογες, οχι δεν θελω emulation και οχι δεν θελω VM κτλ.

Ξανά λοιπον. Εγω που εχω συνδρομή στο Creative Cloud μπορώ να εχω native εφαρμογες στο Linux; Δεν θελω winapps και αλλα υποκαταστατα. Μπορω να εχω Photoshop, Premiere και Office 365 στο Linux; Επίσης, ως βασικο μου gaming μηχανημα, μπορώ να εχω Gamepass, Steam, Ubiconnect, Epic, Battlenet, Gog, να τρεχουν natively με ολα τα παιχνιδια που εχει το καθε store; Αν η απαντηση ειναι ναι δεν εχω κανενα προβλημα να παω σε Linux και προτεινε μου τις καλυτερες διανομες. Αν η απάντηση ειναι οχι ή ναι με τον χ τροπο, τοτε οτι και να λες εσυ, κανενας λογικός ανθρωπος δεν θα πηγαινε σε linux. Δεν θεοποιώ τα windows ουτε κραζω το linux. Δεν ειμαι fanboy η hater εργαλειων. Κοιτάω με ποιο εργαλειο κανω καλυτερα την δουλεια μου και την διασκεδασή μου. Και με το Linux δεν μπορω. Ολα τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε. 

Kαι αν ειχα ρόδες δεν θα ξοδευα καυσιμα να παω δουλεια. Θα ετρωγα μια τυροπιτα και θα πηγαινα. Με τα αν δεν κανουμε δουλεια. Και προσωπικά δεν με νοιαζει αν ειχε σπρώξιμο. Το θεμα ειναι πως το directx ΕΙΝΑΙ καλυτερο, τα windows εχουν καλυτερο support απο games και apps. Δεν με νοιαζει φιλε μου πως και γιατι. Απο την στιγμη που ετσι ειναι θα χρησιμοποιώ Windows. Δεν εχω θεμα αν αλλαξει να παω σε linux αλλα δεν με απασχολει κιολας γιατι κερδιζουν τα windows. δεν εχω μετοχες στην MS. ειναι απλα ενα εργαλειο

Ποιος είπε το αντίθετο? Δεν νοιάζει σε κανέναν να πείσει εσένα να χρησιμοποιήσεις κάτι άλλο. Αν είσαι χαρούμενος με αυτά, τέλεια. Συγκρίνετε απλά εδώ μέσα εφαρμογές που κάνουν 2Κ με το gimp ξέρω γω.

Όποιος χρησιμοποιεί linux νομίζω δεν το χρησιμοποιεί για να τρέξει games η Photoshop. Το χρησιμοποιεί γιατί είναι open source, ασφαλέστερο σε γενικές γραμμές κτλ. Αν εσένα δεν σε νοιάζει το privacy, δεν σε νοιάζει το κίνημα του ανοιχτού κώδικα και πιστεύεις ότι τα λεφτά που δίνεις στο Photoshop δικαιολογούν τη χρήση, δεν έχει κανένα λόγο η συζήτηση εδώ.

Εδώ να είστε πάντως, όσο η MS γυρνάει σε cloud, τα windows θα γίνονται Linux. Ουσιαστικά, το directx είναι που κρατάει τη φάση. Σιγά σιγά έχουν αρχίσει και δουλεύουν σε directx compatibility layers για Linux μέσω WSL για αρχή. Και πολυ καλά κάνουν. Δεν θα χάσει κάτι η MS αν παίζεις gamepass games native σε Linux για παράδειγμα

Επεξ/σία από chncynic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...