Προς το περιεχόμενο

5 Linux distros αποδεικνύονται σημαντικά ταχύτερες από τα Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Ποτε ακριβώς θα μου το κάνει αυτό η MS; Γιατί το ακούω από την εποχή των win 95.

Ηδη το κάνει και το αποδέχεσαι χωρίς να διαβάζεις τα ψιλά γράμματα κατά την εγκατάσταση από τα ΧΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, mx1001a είπε

Τι είναι το OS ; Η γέφυρα ανάμεσα στο hardware και το software ... Και τι να τι κάνω ένα γρήγορο OS όταν δεν υποστηρίζει το / τα software που θέλω ; Η πιο άχρηστη είδηση του έτους ...

Τι είναι το OS ; Η γέφυρα ανάμεσα στο hardware και το software ... Και τι να τι κάνω ένα γρήγορο OS όταν δεν υποστηρίζει το / τα software που θέλω ; Η πιο άχρηστη είδηση του έτους ...

Επίσης αυτοί που έστω ελάχιστα έχουν δούλεψει επαγγελματικά ξέρουν ότι το software άρα και το os καθορίζεται από την ομάδα σου , τους συνεργάτες σου και τους πελάτες σου. Όταν είσαι μοναχικος λύκος μπορεί να λες ότι θες

 

 

 

Mην τα λες αυτα. Οι linux-αδες προτιμάνε να εχεις κατι που δεν σε βολευει αρκει να μην ειναι MS

24 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Ηδη το κάνει και το αποδέχεσαι χωρίς να διαβάζεις τα ψιλά γράμματα κατά την εγκατάσταση από τα ΧΡ.

Δεκτο. Υποθέτω εχει επιχειρηματα γι΄αυτο. Θα ήθελα να διαβάσω μερικά. Επίσης, θα ηθελα να μου πεις πως μπορώ να εχω τις εφαρμογες της MS (η και της Google) που χρησιμοποιώ καθημερινα για δουλειά και διασκέδαση, στο open source χωρίς υποκατάστατα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2021 στις 9:20 ΠΜ, 4trimatz είπε

οι "Επαγγελματίες" χρήστες των windows -ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ- !!!! Αγοράσαν μια τσάντα εργαλείων πχ 1000 ευρω (το pc-ακι τους) χωρίς εργαλεία , και μετά ολα τα άλλα ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΑ.... (δηλ Κλεμένα>>>))) 

ΤΙΜΟΥΛΕΣ ΞΕΡΕΤΕ Ή ΝΑ Τ ΠΩ ΧΟΝΤΡΙΚΑ;;;;

OFFICE PRO -- 600E

ANTIVIRUS -- 30 / XRONO

ADOBE SUITE --- 3500E

AUTOCAD --- 4500E

cubase, steinberg, yamaha, virtualdj, hese mesa polyxroni!!!!

eleos!!!!!

 

Α, γεια σου! Οι περισσότεροι λένε πόσο καλύτερα είναι τα windows και δεν έχουν πληρώσει ούτε μια φορά την ms. Αν είναι τόσο καλά και σούπερ και τα καλύτερα γιατί δεν πληρώνουν και κάτι στην ms. Θέλω office; Μπαίνω στο pirate bay, με κίνδυνο να κολλήσω ό,τι virus υπάρχει και μετά λέω πως είμαι ο καλύτερος. Θέλω Autocad για μια εργασία στη σχολή. Το ίδιο. Γενικά όλοι μιλάνε χωρίς να έχουν πληρώσει ούτε cent. Ας μην υπήρχε ο μονόφθαλμος και σου λεω εγώ τι θα χρησιμοποιούσαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Οι linux-αδες προτιμάνε να εχεις κατι που δεν σε βολευει αρκει να μην ειναι MS

3 ώρες πριν, spectaculator είπε

Περίεγραψε μου τους linux-αδες χωρίς να μου περιγράψεις τους linux-αδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω κ εγω μια γνωμη απο την εμπειρία μου βασιζομενος και στα χρονια που εχω pc,και στα χρονια της σχολης αλλα και της παρουσης εργασιας μου. Πολλα προγραμματα που χρειάζομαι για να flashαρω καποιες board με το firmware,να παραμετροποίησω τις ρυθμισεις μεσω serial port οταν ενα προγραμμα σε win mobile μεσω bluetooth αρνείται τρεχουν σε win και συγκεκριμενα το pc της δουλειάς μου εχει win10 εγκατεστημενα και 2 vm win7 και winxp για διάφορες εφαρμογες που δεν τρεχουν στα νεοτερα ουτε με θαυμα. Οταν ειμαι εκτός ομως και θελω να δω κατι στον server που υπαρχει ή στο online erp ή mail κλπ χρησιμοποιω ενα 12αρακι των 300ευρω που τρεχω Arch και κανω τη δουλειά μου κυριος και χωρις πολλα πολλα απο hardware. Το θεμα ειναι οτι συγκρινουμε το αγροτικό το μονοκαμπινο που φορτωνει ο αλλος 2 τονους τροφη για τα ζωα και παταει λασπη απο το πρωι ισα με το βραδυ με τη Lamborghini Urus που αν δει λασποδρομο κανει αναστροφή μονη της.Ναι μεν 4Χ4 και τα 2 αλλα αλλη χρηση το ενα αλλη το αλλο.

Υ.Γ. Οσο τα win ειναι plug and play και οσο δεν υπαρχουν ports για δημοφιλη προγραμματα δεν πρόκειται να αλλαξει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα παραθεσω την γνωμη μου

εχοντας δουλεψει οτι λειτουργικο υπαρχει

linux,macos,windows hackingdos

τα windows θα <νικανε> παντα γιατι εχουν plug and play και οτι θες απο προγραμματα

χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι τα καλυτερα σαν λειτουργικο 

Αν δεν ενοποιηθουν οι διανομες  linux και window-ποιηθουν στον ερασιτεχνη χρηστη θα ειναι παντα μια επιλογη αναγκαστικα για να δουλεψει παλιοτερα μηχανηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Mην τα λες αυτα. Οι linux-αδες προτιμάνε να εχεις κατι που δεν σε βολευει αρκει να μην ειναι MS

Δεκτο. Υποθέτω εχει επιχειρηματα γι΄αυτο. Θα ήθελα να διαβάσω μερικά. Επίσης, θα ηθελα να μου πεις πως μπορώ να εχω τις εφαρμογες της MS (η και της Google) που χρησιμοποιώ καθημερινα για δουλειά και διασκέδαση, στο open source χωρίς υποκατάστατα. 

Πες μου τι θες για να σου πω με τι παίζει και μάλιστα εξίσου καλά και κάνοντας ακριβώς τα ίδια (μερικές φορές και καλύτερα) και σε Linux. Όσο για της Google, τι ακριβώς υπάρχει στα Win και δεν το βρίσκεις σε Linux?

1 ώρα πριν, Gatilaras είπε

...

Υ.Γ. Οσο τα win ειναι plug and play και οσο δεν υπαρχουν ports για δημοφιλη προγραμματα δεν πρόκειται να αλλαξει κατι.

To τερμάτισες! "Τα win είναι plug and play..." να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε δω μέσα. Έτσι για να ξέρουμε το ποιοι είναι κολλημένοι με τα win. Όσο για τα δημοφιλή προγράμματα, ακόμα και η Adobe πήρε χαμπάρι το τι παίζει με τον κόσμο του linux και αρχίζει ήδη να ετοιμάζει εκδόσεις των προγραμμάτων της και γι αυτό.

Αν και σε λίγο δεν θα έχει σημασία και τόσο η πλατφόρμα αφού σχεδόν όλες οι εφαρμογές θα "πετούν" στα "σύννεφα" και μάλιστα με όλες τις δυνατότητες των desktop εκδόσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, spectaculator είπε

 Το τερμάτισες! "Τα win είναι plug and play..." να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε δω μέσα. Έτσι για να ξέρουμε το ποιοι είναι κολλημένοι με τα win. Όσο για τα δημοφιλή προγράμματα, ακόμα και η Adobe πήρε χαμπάρι το τι παίζει με τον κόσμο του linux και αρχίζει ήδη να ετοιμάζει εκδόσεις των προγραμμάτων της και γι αυτό.

Αν και σε λίγο δεν θα έχει σημασία και τόσο η πλατφόρμα αφού σχεδόν όλες οι εφαρμογές θα "πετούν" στα "σύννεφα" και μάλιστα με όλες τις δυνατότητες των desktop εκδόσεων.

Οταν θα παρεις ενα laptop,desktop κλπ. και εχεις win η ios προεγκατεστημενα η ακομα και να κανεις μια εγκατάσταση απο 'κει κ περα οτι κανεις παραμετροποίηση,μιλαω για τον απλο χρηστη, ειτε σε hardware ειτε σε κάποιο λογισμικό απλα κλικ, download και install ειναι. Που δεν σου κολλαει ο τιτλος plug and play? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Οταν θα παρεις ενα laptop,desktop κλπ. και εχεις win η ios προεγκατεστημενα η ακομα και να κανεις μια εγκατάσταση απο 'κει κ περα οτι κανεις παραμετροποίηση,μιλαω για τον απλο χρηστη, ειτε σε hardware ειτε σε κάποιο λογισμικό απλα κλικ, download και install ειναι. Που δεν σου κολλαει ο τιτλος plug and play? 

Plug 'n' Play είναι τα περιφερειακά και όχι το λειτουργικό! Και στο Linux πλέον έτσι είναι. Έχεις μείνει πολύ πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Πες μου τι θες για να σου πω με τι παίζει και μάλιστα εξίσου καλά και κάνοντας ακριβώς τα ίδια (μερικές φορές και καλύτερα) και σε Linux. Όσο για της Google, τι ακριβώς υπάρχει στα Win και δεν το βρίσκεις σε Linux?

To τερμάτισες! "Τα win είναι plug and play..." να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε δω μέσα. Έτσι για να ξέρουμε το ποιοι είναι κολλημένοι με τα win. Όσο για τα δημοφιλή προγράμματα, ακόμα και η Adobe πήρε χαμπάρι το τι παίζει με τον κόσμο του linux και αρχίζει ήδη να ετοιμάζει εκδόσεις των προγραμμάτων της και γι αυτό.

Αν και σε λίγο δεν θα έχει σημασία και τόσο η πλατφόρμα αφού σχεδόν όλες οι εφαρμογές θα "πετούν" στα "σύννεφα" και μάλιστα με όλες τις δυνατότητες των desktop εκδόσεων.

Gamepass για το πρωτο. Οσο για το δευτερο αν και οταν η (καθε) Adobe το κανει τοτε ξανασυζηταμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Gamepass για το πρωτο. Οσο για το δευτερο αν και οταν η (καθε) Adobe το κανει τοτε ξανασυζηταμε

Το  έχει κάνει ήδη. Όσο για το gamepass πέταξες το άσχετο γιατί ακριβώς;

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Το  έχει κάνει ήδη. Όσο για το gamepass πέταξες το άσχετο γιατί ακριβώς;

Γιατι οπως ειπα παραπάνω το PC το εχω για gaming και δουλειες. Και 100+ παιχνιδια συν ολα τα games της MS day one. Οποτε οχι δεν ειναι ασχετο. Υπαρχει gamepass στο PC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spectaculator είπε

Plug 'n' Play είναι τα περιφερειακά και όχι το λειτουργικό! Και στο Linux πλέον έτσι είναι. Έχεις μείνει πολύ πίσω.

Δηλαδη σε μια ταμπλετα intel atom εαν ριξω ενα distro οποιοδηποτε επανω θα δουλευουν τα παντα? Γιατι σε μια industrial grade ταμπλετα ενος πελατη που ηθελε να τρεξει ενα ntrip server μονο το fedora έπαιξε χωρις πολλα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gatilaras είπε

Δηλαδη σε μια ταμπλετα intel atom εαν ριξω ενα distro οποιοδηποτε επανω θα δουλευουν τα παντα? Γιατι σε μια industrial grade ταμπλετα ενος πελατη που ηθελε να τρεξει ενα ntrip server μονο το fedora έπαιξε χωρις πολλα πολλα.

Παίζουν πλέον τα πάντα. Η εγκατάσταση πλέον θέλει γλώσσα, username/password από τον χρήστη, επιλογή ζώνης ώρας, passowrd για wifi και τίποτ' άλλο. Όλα παίζουν με την πρώτη. Μάλιστα υποστηρίζονται και αρχαία συστήματα/συσκευές που εγκαταλείφθηκαν από τα 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...