Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, K2012 είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας παρακαλώ.

Ανακυκλώνοντας τον τελευταίο καιρό διάφορους αρχαίους υπολογιστές φίλων και συγγενών, έχω βρεθεί με ένα σωρό πράγματα (μνήμες ραμ, καλώδια, καλωδιάκια, ανεμιστηράκια, μετατροπείς, switches δικτύων, TV tuners κλπ κλπ) που ετοιμάζομαι να χαρίσω... ή και να πουλήσω όμως, αν έχουν κάποια αξία.

Άρχισα λοιπόν να τα ψάχνω στο ίντερνετ. Πόσο πουλιέται σήμερα το τάδε καλώδιο/μνήμη/επεξεργαστής κ.ο.κ. και έτσι άρχισα να σχηματίζω μια γνώμη… μέχρι που έφτασα στις κάρτες γραφικών… όπου χάθηκα. 

Χάθηκα τελείως.  Δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ την ιστορία/εξέλιξη των GPU και μου φαίνονται όλα ακαταλαβίστικα.

Χάθηκα στις... γενιές και τους κωδικούς και τα editions και αν είναι amd ή nvidia και τις ‘υλοποιήσεις’ και τα gddr και το bottlenecking, και το vram και το raytracing κλπ κλπ και πελάγωσα, και είπα να έρθω εδώ (όπου απ’ ότι βλέπω μιλάτε πολύ καλά τα καρτογραφίστικα) μπας και ξεπελαγώσω.

Έχω λοιπόν αυτές τις τρεις κάρτες γραφικών και θα ήθελα να μάθω αν έχουν κάποια αξία ή είναι απλά μόνο για διακοσμητικά πλέον:

- AMD Radeon HD 8490 / R5 235X

- Gigabyte GV-NX84G256H GeForce 8400 GS

- Radeon X850 XT


Εκ των προτέρων, ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε βοήθεια!

IMG_20220502_152855.jpg

Φίλε και οι τρεις είναι πολύ παλιές και αδύναμες , εάν έχεις κάποιο pc θα κρατούσα την πρώτη και τις άλλες δύο θα τις χάριζα αλλιώς χάρισε τες όλες δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος να θέλει να τις αγοράσει , ίσως μόνο την πρώτη κάνα δεκαρικο ίσα ίσα να έχει εικόνα στο pc του εάν χάλασε η κάρτα του. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σούπερ, άμεση απάντηση!

Ναι, θα κάνω αυτό που λες, έχω μία μητρική που χρειάζεται κάρτα γιατί δεν έχει έξοδο για οθόνη και τις άλλες 2, δώρο, για ανταλλακτικά μάλλον.

 

Σ’ ευχαριστώ πολύ Νik1239!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές αν είχατε κάρτες για mining θα της δίνατε η θα της κρατούσατε? 

απλά τα βάζω κάτω και δεν ξέρω αν αξίζει να της δώσω η οχι.

αν πχ μια 3060 μπορεί να φύγει στα 400 για να βγάλω 400 πρέπει να κάνω Mining Κάνα χρόνο αλλά σε ένα χρόνο ποιος ξέρει τι γίνετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Σε γενικές γραμμές αν είχατε κάρτες για mining θα της δίνατε η θα της κρατούσατε? 

απλά τα βάζω κάτω και δεν ξέρω αν αξίζει να της δώσω η οχι.

αν πχ μια 3060 μπορεί να φύγει στα 400 για να βγάλω 400 πρέπει να κάνω Mining Κάνα χρόνο αλλά σε ένα χρόνο ποιος ξέρει τι γίνετε 

προσπαθησε για μαινιγ. αν βρεις ευκολα βοηθεια κ σου κατσει καλα μπορει να τα κερδισεις στο 6μηνο,8μηνο. αν οχι, ο,τι ωρα θες τις πουλας περιπου σε αυτα τα λεφτα. ή λιγο λιγοτερα. 

ρωτα μαινερ και στο φορουμ κ φιλους, μερικοι λενε βγαζουν ακομη λεφτα.

άλλοι μαινερ πουλανε αλλα σε ψηλες τιμες, διπλα τριπλα συστηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η γνωμη μου σαν απλου καταναλωτη. Δεν θα αγοραζα ποτε μεταχειρισμενο αν η τιμη του δεν ειναι τουλαχιστον 50% κατω απο την αξια του σαν καινουργιο.Εδικα σε ηλεκτρονικα, πισι, τι βι κτλ. Εκτος αν ειταν απο καποιον γνωστο μου που θα ειξερα την κατασταση του και θα εκτιμουσα αναλογα. Ο μονος λογος ειναι οτι το μεταχειρισμενο μπορει να σου δουλεψει 5 χρονια, μπορει και 5 ωρες. Βεβαια μπορει να τυχει και σε καινουργιο, αλλα εκει υπαρχει καποια εγκυηση. π.χ. Σηγουρα μια καρτα γραφικων των 1000Ε αν την βρω στα 700 ειναι ευκαιρια, αν μου κρατησει 3 χρονια και δυστοιχια αν μου κρατησει 3 ωρες η 3 μηνες. Οποτε κανω υπομονη, μαζευω το χιλιαρκο και την αγοραζω καινουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι!

Έχω ένα PSP Slim & Lite (PSP-3004 PB) με το fifa 2009(!!!) και κάρτα μνήμης Sony Memory Stick Pro Duo 4GB, το είχα πάρει για να το έκανα flash αλλά τελικά ποτέ δεν ασχολήθηκα και το βρήκα τώρα στα πράγματα μου.

Πόσο μπορεί να πιάσει;
Δεν έχει γρατζουνιές, έχω το κουτί του και όλα (βασικά ψάχνω τον φορτιστή αλλά θα τον βρω που θα πάει! τον βρήκα)

6.61firmware από ότι είδα στο μενού

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Καλησπέρα και πάλι!

Έχω ένα PSP Slim & Lite (PSP-3004 PB) με το fifa 2009(!!!) και κάρτα μνήμης Sony Memory Stick Pro Duo 4GB, το είχα πάρει για να το έκανα flash αλλά τελικά ποτέ δεν ασχολήθηκα και το βρήκα τώρα στα πράγματα μου.

Πόσο μπορεί να πιάσει;
Δεν έχει γρατζουνιές, έχω το κουτί του και όλα (βασικά ψάχνω τον φορτιστή αλλά θα τον βρω που θα πάει! τον βρήκα)

300 δολλαρια εχει στο amazon , με βαση την τιμη βαλε κατι για να φυγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, triplex1 είπε

300 δολλαρια εχει στο amazon , με βαση την τιμη βαλε κατι για να φυγει

Τόσο πολύ; Μερικές αγγελίες που έψαξα εδώ στα 100€ το έχουν -δεν ξέρω τις διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, comfuzio είπε

Τόσο πολύ; Μερικές αγγελίες που έψαξα εδώ στα 100€ το έχουν -δεν ξέρω τις διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα-

Για καινουριο μιλαω , μεταχ/νο εχει ενας στο vendora  με 500gb το δινει 100 , το θεμα ειναι σε τι κατασταση βρισκεται και το δικο σου μαλλον ειναι σχεδον καινουριο υποθετω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, triplex1 είπε

Για καινουριο μιλαω , μεταχ/νο εχει ενας στο vendora  με 500gb το δινει 100 , το θεμα ειναι σε τι κατασταση βρισκεται και το δικο σου μαλλον ειναι σχεδον καινουριο υποθετω

Σχεδόν καινούριο, η μπαταρία δεν ξέρω τι λέει τόσα χρόνια μετά, τώρα το φορτίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Σχεδόν καινούριο, η μπαταρία δεν ξέρω τι λέει τόσα χρόνια μετά, τώρα το φορτίζω

Ε γι αυτο σε ειπα , αυτα που δινουν 100 λειωμενα ειναι , αν κραταει η μπαταρια του θα το δωσεις λιγο παραπανω απ'οτι δινουν οι αλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γενικά το είχα ξεχάσει ότι το έχω, το βρήκα σήμερα και οκ η σκόνη δεν το τρώει γιατί ειναι σε θήκη και στο κουτί του αλλά πάει χαμένο. Ίσως κάποιος άλλος το αξιοποιήσει καλύτερα από εμένα.
Γενικά δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα portables και πόσο πάνε. Χθες ολοκλήρωσα την αγορά του steam deck οπότε φαντάζομαι αυτό θα είναι "the one to rule them all" για μένα ^^
Γενικά πόσο θα έπιανε σε μια δίκαιη τιμή; Εγώ είχα παίξει λίγο το fifa 2009 που είχε μέσα αλλά όχι πολύ καθώς το είχα και στο ps3 και μετά ήταν σε απραξία. Λογικά πρέπει να είναι η 10η φόρτιση αυτή που κάνει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Εγώ γενικά το είχα ξεχάσει ότι το έχω, το βρήκα σήμερα και οκ η σκόνη δεν το τρώει γιατί ειναι σε θήκη και στο κουτί του αλλά πάει χαμένο. Ίσως κάποιος άλλος το αξιοποιήσει καλύτερα από εμένα.
Γενικά δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα portables και πόσο πάνε. Χθες ολοκλήρωσα την αγορά του steam deck οπότε φαντάζομαι αυτό θα είναι "the one to rule them all" για μένα ^^
Γενικά πόσο θα έπιανε σε μια δίκαιη τιμή; Εγώ είχα παίξει λίγο το fifa 2009 που είχε μέσα αλλά όχι πολύ καθώς το είχα και στο ps3 και μετά ήταν σε απραξία. Λογικά πρέπει να είναι η 10η φόρτιση αυτή που κάνει τώρα.

μηπως γνωριζεις αν τρεχει παιχνιδια του ps2 ? το σκεφτομαι εγω για αγορα σχεδον αποκλειστικα για gt4 αντι να παιζω στο κινητο (aethersx2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

μηπως γνωριζεις αν τρεχει παιχνιδια του ps2 ? το σκεφτομαι εγω για αγορα σχεδον αποκλειστικα για gt4 αντι να παιζω στο κινητο (aethersx2).

Αυτό δεν το ξέρω, κοίταξα τώρα μια στο reddit 

και λένε πως όχι

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...