Προς το περιεχόμενο

Ξεθαμπωμα φαναριων


Doped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα φαναρια στο αμαξι μου εχουν γινει... χαλια.

Με λιγα λογια, ειναι κιτρινα και λογικα εχει γινει απο την υγρασια.

Μου ζητησαν 60 για να τα καθαρισουν σε αρκετα γνωστο μαγαζι στην Κατεχακη που κανει βαψιμο κλπ και εχω δει καλες κριτικες.

Περα απο αυτο, θελω να μου φτιαξουν και την μπογια που σε καποια σημεια εχει φτυσει το πανω μελος της. Δηλαδη, δεν λειπει μπογια, απλα το γυαλισμα της εχει ξεφτυσει.

Επισης, το εσωτερικο εχει πολλα κομματια που ειναι chrome. Εχουν αυτη την μουφα μεταλλικη γυλαδα αλλα ειναι πλαστικα. Με τον καιρο εχουν γρατζουνιστει μερικα απο αυτα και ηθελα να δουνε και αυτα.

 

Επειδη ειμαι ψειρας και τα προσεχω ολα αυτα, συνηθως τα περναω με ενα γυαλιστικο και τα μαυρα πλαστικα του αυτοκινητου τα περναω με ενα σπρευ που τα κανει να φαινονται πιο εντονα - δινει μια γυαλαδα. Τις γρατζουνιες προφανως δεν καταφερνω να τις βγαλω.

Τα φαναρια ειχα προσπαθησει να τα τριψω με κρεμα και πανακι, μετα με κρεμα και γυαλοχαρτο πολυ λεπτο και δεν υπηρξε η παραμικρη αλλαγη.

 

Σας φαινονται πολλα τα 60 για καθαρισμα και 5 χρονια εγγυηση? Μου ειπανε οτι εχουν και ενα προγραμμα με 20 ευρω αλλα σε 5-10 μηνες παλι θα θαμποσουν.

Υπαρχει καποιος αξιοπιστος που να αναλαμβανει τετοιες δουλειες?

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Doped είπε

Τα φαναρια στο αμαξι μου εχουν γινει... χαλια.

Με λιγα λογια, ειναι κιτρινα και λογικα εχει γινει απο την υγρασια.

Μου ζητησαν 60 για να τα καθαρισουν σε αρκετα γνωστο μαγαζι στην Κατεχακη που κανει βαψιμο κλπ και εχω δει καλες κριτικες.

Περα απο αυτο, θελω να μου φτιαξουν και την μπογια που σε καποια σημεια εχει φτυσει το πανω μελος της. Δηλαδη, δεν λειπει μπογια, απλα το γυαλισμα της εχει ξεφτυσει.

Επισης, το εσωτερικο εχει πολλα κομματια που ειναι chrome. Εχουν αυτη την μουφα μεταλλικη γυλαδα αλλα ειναι πλαστικα. Με τον καιρο εχουν γρατζουνιστει μερικα απο αυτα και ηθελα να δουνε και αυτα.

 

Επειδη ειμαι ψειρας και τα προσεχω ολα αυτα, συνηθως τα περναω με ενα γυαλιστικο και τα μαυρα πλαστικα του αυτοκινητου τα περναω με ενα σπρευ που τα κανει να φαινονται πιο εντονα - δινει μια γυαλαδα. Τις γρατζουνιες προφανως δεν καταφερνω να τις βγαλω.

Τα φαναρια ειχα προσπαθησει να τα τριψω με κρεμα και πανακι, μετα με κρεμα και γυαλοχαρτο πολυ λεπτο και δεν υπηρξε η παραμικρη αλλαγη.

 

Σας φαινονται πολλα τα 60 για καθαρισμα και 5 χρονια εγγυηση? Μου ειπανε οτι εχουν και ενα προγραμμα με 20 ευρω αλλα σε 5-10 μηνες παλι θα θαμποσουν.

Υπαρχει καποιος αξιοπιστος που να αναλαμβανει τετοιες δουλειες?

 

Ευχαριστω!

Εγώ θα τα έδινα τα 60€ , από όσα βιντεάκια έχω δει τα υλικά αν είναι της προκοπής μπορεί να φτάσουν κάθετο 20αρικο ως μέση τιμή και έχει αρκετή δουλίτσα με τρίψιμο-γυαλισμα σε στρώσεις.

Οπότε το θεωρώ τίμιο ως ποσό

Το μόνο που θα φοβόμουν αν είναι να γίνει δουλειά και από μέσα είναι η υγρασία, αν έχει 5χρονια εγγύηση και είναι αξιόπιστος τότε οκ

Γιατί χρόνια εγγύησης μπορεί να υπόσχεται ο οποιαδήποτε και σε ένα χρόνο να κλείσει

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Γιατί χρόνια εγγύησης μπορεί να υπόσχεται ο οποιαδήποτε και σε ένα χρόνο να κλείσει

Ακριβως.

Η εγγυηση ειναι πολυ σχετικη.

Μπορει πχ ενος ορος να ειναι να μενει το αμαξι σε γκαραζ, να μην αναβεις τις λαμπες κλπ.

Ξερω οτι ειναι καλο μαγαζι, τουλαχιστον φαινονται σωστοι και στο τηλεφωνο φανηκαν κομπλε. Και εχω ακουσει γενικα καλα λογια για τον "ταυρο".

 

Μου εκανε εντυπωση και οτι το αμαξι θα το εχουν ετοιμο σε μια μερα αν το αφησω μονο για τα φαναρια.

Επισης με το χερι δεν νομιζω να καταφερω ποτε το γυαλισμα που μπορει να κανει μια ηλεκτρικη βουρτσα και τα επαγγελματικα γυαλιστικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, amorealex είπε

Κι αν θες σίγουρα αποτελέσματα, πήγαινε στον "ταύρο" στο Γαλάτσι.

Τα γνωρίζω τα παιδιά και κάνουν καταπληκτική δουλειά.

ευχαριστω πολυ!

εκλεισα για κατεχακη και ελπιζω να πανε ολα καλα.

8 το πουρνο θα το παω για να το παρω την επομενη αντε την μεθεπομενη στην θεωρια.

Ειχα ξανα επαφη με τους ταυρους οταν ηθελα να αγορασω ενα Ν18 μοντελο με βαθουλωματα και μου απαντησαν σε καθε ερωτηση χωρις να με χρεωσουν κατι ή να μου ζητησουν να αγορασω κατι. Repsect πραγματικα γιατι ειχανε αφιερωσει χρονο με mail, τηλεφωνα κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2021 στις 3:43 ΜΜ, Doped είπε

ευχαριστω πολυ!

εκλεισα για κατεχακη και ελπιζω να πανε ολα καλα.

8 το πουρνο θα το παω για να το παρω την επομενη αντε την μεθεπομενη στην θεωρια.

Ειχα ξανα επαφη με τους ταυρους οταν ηθελα να αγορασω ενα Ν18 μοντελο με βαθουλωματα και μου απαντησαν σε καθε ερωτηση χωρις να με χρεωσουν κατι ή να μου ζητησουν να αγορασω κατι. Repsect πραγματικα γιατι ειχανε αφιερωσει χρονο με mail, τηλεφωνα κλπ.

 

Τράβα μία φωτό πριν και μετά να ανεβάσεις για να δούμε την δουλειά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω καταφέρει να ξεθαμπώσω εξωτερικά εμπρόσθια φανάρια σε RAV4 μοντέλο '07 με WD40 και τρίψιμο με βετέξ. Δεν το πίστευα όταν μου το πρότειναν μέχρι που το δοκίμασα και έπαθα πλάκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, denexo είπε

Πάντως έχω καταφέρει να ξεθαμπώσω εξωτερικά εμπρόσθια φανάρια σε RAV4 μοντέλο '07 με WD40 και τρίψιμο με βετέξ. Δεν το πίστευα όταν μου το πρότειναν μέχρι που το δοκίμασα και έπαθα πλάκα.

Tα δικα μου τα εκανα με χειμωνιατικη χοντρη καλτσα (σκληρη) μαγειρικη σοδα κ οδοντοκρεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς υπερβολές, τα φανάρια έγιναν καινούργια. 
 

πολυ ευγενική εξυπηρέτηση. Μέχρι και εγώ ξέρω ότι μπορώ να γίνω ενοχλητικός από τις ερωτήσεις που μπορώ να κάνω. Το πήγα το πρωί 8, ήταν έτοιμο στις 11-12 αλλά το πήρα πίσω το απόγευμα. Ο υπεύθυνος ευγενικός, να απαντήσει κάθε ερώτηση μου , να κάνει πλάκα και γενικά μου έδωσε την εντύπωση (και το ανέφερε) ότι το πρόβλημα μου θα το ακούσει και θα προσπαθήσει να με βοηθήσει. 
 

Επόμενο βήμα είναι να βάλω μάλλον LED που όπως ρώτησα δεν θα επηρεάσουν το ξεθάμπωμα άμεσα, αλλά θα ξανά θαμπώσουν πιο σύντομα (με μια διαφορά μηνών άντε χρόνου αν δεν είναι καλές οι συνθήκες). 
 

Οι ταύροι της Κατεχάκης για εμένα, πήραν 10/10 για την εξυπηρέτηση και για την δουλειά τους στο αμάξι μου.

Bonus πόντοι γιατί έκατσαν και έκαναν ανάλυση για τι διορθώσεις πρέπει να γίνουν στο αμάξι μελλοντικά και μου έδωσαν και τιμές κλπ.

 

image.png.a35cd40f17738e061fa78705da0c4a00.png

 

Επεξ/σία από Doped
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο μακρινή και δεν φαίνεται καλά. Κουκλί το έχεις το mini.😇 Έχω το vectra  του 2005.Πριν 4-5 χρόνια τα είχα γυαλίσει σε ένα φαναρτζίδικο , καλούτσικη δουλειά , αλλά έχουν γίνει πάλι μαύρα χάλια. Σκέφτομαι κάποια από αυτές τις μέρες να τα γυαλίσω μόνος με γυαλόχαρτο νερού και σπρέυ. Μόλις το κάνω θα ανεβάσω φωτογραφίες ή βίντεο με το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μόλις το κάνω θα ανεβάσω φωτογραφίες ή βίντεο με το αποτέλεσμα.

το προσπαθησα και μπορω να σου πω το εξης: εκτος αν εχεις χερι ατσαλι ή 2-4 ωρες απο την ζωη σου που θες να χαλασεις εκει να το κανεις.

Αλλιως, πηγαινε δωσε 20 ευρω και ασε να στο κανουν αυτοι.

Θεωρω οτι η διαδικασια θα μπορουσε να ειναι πιο απλη αν ειχα ηλεκτρικα εργαλεια και μια καλυτερη κρεμα.

Οι μεθοδοι που δοκιμασα ηταν:

  • οδοντοκρεμα με χαρτι κουζινας
  • κρεμα για ξεθαμπωμα και χαρτι κουζινας
  • γυαλοχαρτο βρεγμενο και κρεμα για ξεθαμπωμα
  • πανακι απο μικροινες και κρεμα για ξεθαμπωμα

Καλτσα ή κατι αναλογο δεν εχω δοκιμασει.

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Λίγο μακρινή και δεν φαίνεται καλά.

Δεν εχω δυστυχως κοντικη πριν απο το ξεθαμπωμα και γι αυτο εβγαλα αναολογη φωτο για το "μετα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...