Προς το περιεχόμενο

Ανερχόμενη Υγρασία στο σπιτι


DimitrisJimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ανερχόμενη υγρασία στην οικία μου και ειναι η Τρίτη φορα που φτιάχνω τους τοίχους σε 1,5 χρονο τωρα. Εχω δοκίμασει σχεδόν όλες τι ιδέες των ειδικών με κανένα αποτέλεσμα και άσκοπη σπατάλη χρημάτων. Τελευταία ειδα αυτο το μηχάνημα που αναστρέφει το φορτίο του νερού και απομακρύνει την υγρασία https://www.humitech.gr/product-page/humitech-large?lang=en και θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος απο εδω μέσα το έχει βάλει αυτο η παρόμοιο και αν όντως δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

Εχω ανερχόμενη υγρασία στην οικία μου και ειναι η Τρίτη φορα που φτιάχνω τους τοίχους σε 1,5 χρονο τωρα. Εχω δοκίμασει σχεδόν όλες τι ιδέες των ειδικών με κανένα αποτέλεσμα και άσκοπη σπατάλη χρημάτων. Τελευταία ειδα αυτο το μηχάνημα που αναστρέφει το φορτίο του νερού και απομακρύνει την υγρασία https://www.humitech.gr/product-page/humitech-large?lang=en και θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος απο εδω μέσα το έχει βάλει αυτο η παρόμοιο και αν όντως δουλεύει.

Αν δεν βρεις την αιτία, δεν έχει νόημα να κάνεις κάτι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Αφυγραντήρες απλούς έχεις δοκιμάσει??

Εχω αλλα η υγρασία έρχεται απο το έδαφος.

20 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν δεν βρεις την αιτία, δεν έχει νόημα να κάνεις κάτι.

Έρχεται απο το έδαφος. Εβαλα θερμό κάμερα και χαμηλά στους τοίχους έδειχνε υγρασία με 70% μέσα και έξω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εργασιες εκανες και δεν επιασαν;

Λογικα η υγρασια ερχεται απο τα θεμελια που ειναι μπαζωμενα και δεν εχει μπει η μονωση περιμετρικά. Αλλιώς περνάει καμια σωλησα που εχει τρυπησει και καταληγουν νερα στους δικους σου τοίχους ή βόθρος, παλιος μη στεγανος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Τι εργασιες εκανες και δεν επιασαν;

Λογικα η υγρασια ερχεται απο τα θεμελια που ειναι μπαζωμενα και δεν εχει μπει η μονωση περιμετρικά. Αλλιώς περνάει καμια σωλησα που εχει τρυπησει και καταληγουν νερα στους δικους σου τοίχους ή βόθρος, παλιος μη στεγανος.

Εργασίες που έγιναν απο 2 διαφορετικούς μάστορες όπου ο καθένας τους έβαλες το δικό του ‘’ ειδικό ‘’ φάρμακο που δεν πρόκειται να ξανά δω υγρασίες αλλα αποτεέσμα μηδέν. Για αυτο και εβαλα έναν με θερμική κάμερα να δούμε τι γίνεται και είδαμε ότι έρχεστε ανοδικά απο το έδαφος. Μου είπε πολυ πιθανόν απο το πέδιλο του σπιτιού. Περιμετρικά έχει αρκετή υγρασια το σπιτι και ο μόνος τοίχος που δεν έχει ειναι ο τοίχος του γκαράζ που δεν βρέχετε. Εγω αγανάκτηση να βρω κάποιον που να ξερει τι γίνεται. 

 

Άλλοι μου λένε να μου βάλουν καρτορχαρτο άλλοι ειδικά τσιμέντα και άλλοι ειδικά ηλεκτρόδια που αντιστρέφουν το φορτίο του νερού και το διώχνουν! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2021 στις 9:20 ΜΜ, DimitrisJimmys είπε

Εργασίες που έγιναν απο 2 διαφορετικούς μάστορες όπου ο καθένας τους έβαλες το δικό του ‘’ ειδικό ‘’ φάρμακο που δεν πρόκειται να ξανά δω υγρασίες αλλα αποτεέσμα μηδέν. Για αυτο και εβαλα έναν με θερμική κάμερα να δούμε τι γίνεται και είδαμε ότι έρχεστε ανοδικά απο το έδαφος. Μου είπε πολυ πιθανόν απο το πέδιλο του σπιτιού. Περιμετρικά έχει αρκετή υγρασια το σπιτι και ο μόνος τοίχος που δεν έχει ειναι ο τοίχος του γκαράζ που δεν βρέχετε. Εγω αγανάκτηση να βρω κάποιον που να ξερει τι γίνεται. 

 

Άλλοι μου λένε να μου βάλουν καρτορχαρτο άλλοι ειδικά τσιμέντα και άλλοι ειδικά ηλεκτρόδια που αντιστρέφουν το φορτίο του νερού και το διώχνουν! 

 

Πρεπει να κάνεις και τους αλλους τοιχους να μην βρέχονται λοιπον.Η υγρασία πρέπει να σταματήσει εξω απο το σπιτι και όχι μέσα σε αυτο.

Σε μηχανικό απευθύνθηκές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Πρεπει να κάνεις και τους αλλους τοιχους να μην βρέχονται λοιπον.Η υγρασία πρέπει να σταματήσει εξω απο το σπιτι και όχι μέσα σε αυτο.

Σε μηχανικό απευθύνθηκές?

Όχι. Προσπαθώ να βρω κάποιον μιας και δεν ξέρω κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Τί είναι το humitech;

αφυγραντήρας

άκυρο , 1ο ποστ "αναστρέφει το φορτίο του νερού και απομακρύνει την υγρασία" 😂

22 λεπτά πριν, KARGRH είπε

Όταν μπήκα στη σελίδα τους να κάνω παράπονα με μπλόκαραν. Υποτίθεται ότι είμαι μέσα στην εγγύηση δεν ξέρω αν πάρω τα λεφτά μου πίσω και με ποιον

Συνήγορος του Καταναλωτή ...

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω τι λύση μου πρότειναν εμένα (χωρίς να το έχω κάνει). Μπορείς να ενσωματώσεις στον τοίχο που έχει το πρόβλημα, το ηλεκτρικό φιλμ που χρησιμοποιούν για την ενδοδαπέδια θέρμανση μπάνιων. Μόλις το άκουσα μου φάνηκε καλή ιδέα αλλά δεν προχώρησα στην υλοποίηση. Αρνητικά σίγουρα είναι πως θα καις περισσότερο ρεύμα και θα αυξηθεί η υγρασία στον αέρα στο χώρο σου. Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά μου το πρότεινε κάποιος μάστορας και είπα να το πω.      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα σε ισόγειο σπίτι του 1949.

Έχουν περάσει 4 διαφορετικοί "μάστορες" διαφόρων ειδικοτήτων μέσα σε μια δεκαετία, ο καθένας τελικά πρότεινε κάτι σχετικά διαφορετικό, δοκιμάσαμε όλες τις λύσεις που προτάθηκαν και μετά από 11 χρόνια ακόμα έχουμε υγρασία και κάθε άνοιξη τρίβουμε και ξαναβάφουμε τον τοίχο.

Αν κάποιος έχει βρει άκρη (το ξέρω προφανώς ότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, εννοώ αν έχει βρει κάποιον μηχανικό/εργολάβο/υδραυλικό που το αντιμετώπισε σοβαρά και βρήκε λύση), προτάσεις ευπρόσδεκτες.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, korakios είπε

αφυγραντήρας

άκυρο , 1ο ποστ "αναστρέφει το φορτίο του νερού και απομακρύνει την υγρασία" 😂

Συνήγορος του Καταναλωτή ...

Α, ναι , το είχα ξεχάσει.

Δεν είναι εντελώς μούφα αλλά λειτουργεί υπο πολύ συγκεκριμένες συνθήκες τύπου υγρασίας και κατασκευής. Σε πετρόχτιστα λένε ότι κάτι κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Στις 26/9/2023 στις 11:27 ΜΜ, swstost είπε

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα σε ισόγειο σπίτι του 1949.

Έχουν περάσει 4 διαφορετικοί "μάστορες" διαφόρων ειδικοτήτων μέσα σε μια δεκαετία, ο καθένας τελικά πρότεινε κάτι σχετικά διαφορετικό, δοκιμάσαμε όλες τις λύσεις που προτάθηκαν και μετά από 11 χρόνια ακόμα έχουμε υγρασία και κάθε άνοιξη τρίβουμε και ξαναβάφουμε τον τοίχο.

Αν κάποιος έχει βρει άκρη (το ξέρω προφανώς ότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, εννοώ αν έχει βρει κάποιον μηχανικό/εργολάβο/υδραυλικό που το αντιμετώπισε σοβαρά και βρήκε λύση), προτάσεις ευπρόσδεκτες.  

Λύση υπάρχει μόνο αν βρεις το αίτιο. Το αίτιο μπορει να ειναι τα σοβατεπι που τραβάνε νερό, αν γύρω απο το σπίτι δεν έχεις βεράντα. Αν έχεις βεράντα αν τραβάει νερά γιατί δεν έχει ρύσεις και πολλά πολλά άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρόμοιες καταστάσεις, υπήρχαν εδαφικά νερά. Η λύση ήταν να σπάσει το δάπεδο και να μπει ένα πλαστικό φρεάτιο με μια αντλία μέσα, όπου  μαζεύει τα νερά και τα πετάει έξω. Το βασικότερο πρόβλημα είναι η διαδρομή της σωλήνας προς το δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...