Προς το περιεχόμενο

Το OneDrive σταματά τον συγχρονισμό σε Windows 7/8 τον Μάρτιο του 2022


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tarantules είπε

Ανέφερες πριν οτι μπορείς να αναβαθμήσεις από W7-8 σε W10 "χωρις να χασεις τα αρχεια σου, χωρις να χασεις σε επιδοσεις. "

Έχω κάνει εγκατάσταση W7 από το Μάϊο του 2013 έως τώρα και έχω ουσιαστικά "ασελγήσει" πάνω στο λειτουργικό βάζοντας/βγάζοντας διάφορα προγράμματα που δοκιμάζω κατά καιρούς , και το λειτουργικό έχει επιδόσεις όπως την πρώτη μέρα που το έβαλα.Αντιθέτως , σε ένα laptop που εγκατέστησα τα W10 , χωρίς καν να του προσθέσω το οποιοδήποτε πρόγραμμα , κάθε μέρα που το άνοιγα σερνόταν όλο και περισσότερο.Κάνω κάτι εγώ στραβά; Είναι κάτι που δεν το γνωρίζω και το γνωρίζεις εσύ και μπορείς να το μοιραστείς μαζί μας ;

Θες να ανοιξεις ενα θεμα στο forum για να παρεις απαντησεις; Παραειναι γενικο το εβαλα windows10 σε ενα laptop και σερνοντουσαν για να σου απαντησει καποιος, ποσο μαλλον να χρησιμοποιηθει ως κριτηριο για την γενικοτερη αποδοση των Windows 10. Πολυ πιθανον να ειχες φθαρμενο μηχανικο δισκο, με ενα SSD των 15€ δε θα δεις διαφορα στην αποδοση μεταξυ των 2 λειτουργικων.

Επεξ/σία από asmilon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, asmilon είπε

Θες να ανοιξεις ενα θεμα στο forum για να παρεις απαντησεις; Παραειναι γενικο το εβαλα windows10 σε ενα laptop και σερνοντουσαν για να σου απαντησει καποιος, ποσο μαλλον να χρησιμοποιηθει ως κριτηριο για την γενικοτερη αποδοση των Windows 10.

Όχι δεν κάθομαι να ανοίγω θέματα.Ρητορικό ήταν το ερώτημα αν το κατάλαβες....

Το "έβαλα w10 σε ένα laptop" δεν είναι γενικό.Είπα οτι είναι πεντακάθαρη εγκατάσταση χωρίς να του προσθέσω το οποιοδήποτε εξωτερικό πρόγραμμα και σέρνεται.Έχεις κάποια απάντηση σε αυτό ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tarantules είπε

Όχι δεν κάθομαι να ανοίγω θέματα.Ρητορικό ήταν το ερώτημα αν το κατάλαβες....

Το "έβαλα w10 σε ένα laptop" δεν είναι γενικό.Είπα οτι είναι πεντακάθαρη εγκατάσταση χωρίς να του προσθέσω το οποιοδήποτε εξωτερικό πρόγραμμα και σέρνεται.Έχεις κάποια απάντηση σε αυτό ή όχι;

Δώσε full specs και όχι αερολογίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, tarantules said:

Είναι απίστευτο πώς οι εταιρίες μπορούν να δημιουργήσουν τόσες πολλές ανασφάλειες ώστε να σε κάνουν να αγοράζεις τα προϊόντα τους χωρίς 2η σκέψη.

ναι αυτό είναι. χρησιμοποιούμε chrome/edge/firefox αντί για internet explorer γιατί μας έχει δημιουργήσει η microsoft ανασφάλειες. χρησιμοπιούμε w10/w11 γιατί μας έχει δημιουργήσει ανασφάλειες για τα 7/XP... sorry αλλά, ο κόσμος είναι απλά ηλ***ιος. ότι και να βγει και να πει κάποιος θα πει όχι. ζούμε το era των αρνητών μήπως;

Αλλά εν μέρει είμαι μαζί σου. Δημιουργούν ανασφάλειες/ανάγκες...

όσο για το θέμα... δεν πρέπει να πηγαίνουν καλά τα w11 ε;

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, comfuzio είπε

Δώσε full specs και όχι αερολογίες

Τι σχέση έχουν τα specs όταν το laptop στην αρχή δουλεύει μια χαρά και με τον καιρό αρχίζει να σέρνεται; Δεν έχει να κάνει με τα specs.Μάλον εσύ λες αερολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, PeterMay said:

Θα σου πω εγώ.

Έχω συχνά κρασαρισματα σε UE4. Πολλές φορές μου τυχαίνει το VS να κλείνει στο άκυρο, λόγο update. Έχω συχνές blue screen σε Aurora Engine. Έχω τρελα κολλήματα άσχετες στιγμές. Καμιά φορά το blender κλείνει για άσχετο λόγο πριν το render. ODBC και άλλα pluggin για net 4 είναι πιο δύσκολο να τα σεταρεις σε 10αρια. Η διαχείριση χώρου είναι άθλια. Η παραμετροποίηση δε, η χειρότερη ολων των εποχών.

Προσωπικά έχω ένα λαπτοπακι 10, που έχει πάνω μόνο vs και firefox. Ο σταθερός μου είναι 7 και δεν αλλάζει. Όλα λειτουργούν άψογα,όλα λειτουργούν ομαλά, όλα λειτουργούν όπως πρέπει. Όσες φορές βάζω 10 σε 2ο σκληρό μπας και έχει αλλάξει κάτι, αναγκάζομαι εν τέλει να ξαναγυρίσω στα 7.

Ανάλογα με τον χρήστη λοιπόν... Για μένα τα 10 δεν κάνουν, γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου. Για τον απλό χρήστη που θέλει μόνο ίντερνετ και παιχνίδι (με απλα λόγια, ένας χρήστης που δεν πιέζει τα όρια του λειτουργικού συστήματος), τα 10αρια και τα 11 είναι μια χαρά...

θέλω πραγματικά να μάθω πως το κατάφερες. εγω με σύστημα 10ετίας ΠΟΤΕ ομως blue screen... 6 χρόνια τώρα w10 ΠΟΤΕ blue screen

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billpao είπε

Λόγος για να μείνεις είναι αυτός

δεν το ειπα για να μεινει καποιος, απλως επισημαινω τις επιλογες που υπαρχουν ακομα.

1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Είναι απίστευτο πόσο κολλημένοι είναι κάποιοι άνθρωποι και δεν αναβαθμίζουν σε νεότερες εκδόσεις. Πραγματικά μου κινεί την περιέργεια ο τρόπος σκέψης του "μένω σε ένα λειτουργικό 15 ετίας" χωρίς ιδιαίτερο λόγο και αιτία ενώ πλέον έχουν σταματήσει security updates/fixes. Σαν να ζεις σε ένα σπίτι με ανοιχτή την πόρτα ένα πράγμα.

σταματηστε να ειστε στενομυαλοι ορισμενοι, ειναι κουραστικο πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NotAliki177 είπε

θέλω πραγματικά να μάθω πως το κατάφερες. με σύστημα 10ετίας ΠΟΤΕ ομως blue screen... 6 χρόνια τώρα w10 ΠΟΤΕ blue screen

5-6 φορές έχασα την δουλειά μου σε module στην Aurora με το τωρινό συστηματακι μου (2700x, όχι παλιό build...1,5 χρόνο το έχω τώρα). Και όμως, αυτές οι 5-6 φορές ήταν αρκετές για να γυρίσω ξανά στα 7. Δεν υπάρχει τίποτα πιο σπαστικο για έναν builder να χάνει την ημερήσια δουλειά του. Και μόνο που ξέρει ότι πρέπει να ξανά στήσει τα ιδια assets και να ξαναγράψει τον ίδιο κώδικα, καταστρέφεται η διάθεση του. Ειναι σπαστικο...

Ο σκληρός με τα 10αρια για αυτό το build έχει μείνει εκτός συστήματος και κάθεται και περιμένει πότε θα μου ξανά έρθει όρεξη για να ασχοληθώ... Που δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα.

Παρόλαυτα, και παλιοτερα με τον 2600k είχα προβλήματα ίδιου τύπου. Ακριβώς ίδια όμως... Με τα 7αρια, από το 2012 που άρχισα να ασχολούμαι με αυτόν τον τομέα, μέχρι σήμερα μια άντε δύο φορές να κρασαρε κάτι. Μόνο τυχαίο δεν είναι - εξου και αυτό είπα πιο πάνω. Όσοι δεν πιέζουν τα όρια του λειτουργικού συστήματος, δεν θα αντιμετωπίσουν ποτέ κανένα πρόβλημα - πόσο μάλλον αυτοί ειναι που δεν έχουν σαν γνώμονα την σταθερότητα των 7 (δυστυχώς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexisnik19911 είπε

σταματηστε να ειστε στενομυαλοι ορισμενοι, ειναι κουραστικο πλεον.

Στενόμυαλος εγώ που λέω να αναβαθμίσει(ΔΩΡΕΑΝ) και να πάει μπροστά ο κόσμος και όχι αυτός που δεν αναβαθμίζει; Μάλλον μπερδεύεις τι σημαίνει στενόμυαλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alexisnik19911 είπε

δεν το ειπα για να μεινει καποιος, απλως επισημαινω τις επιλογες που υπαρχουν ακομα.

Δεν αναφέρθηκα στο δικό σου σχόλιο, για το onedrive αναφέρομαι, που δεν το πάω και τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PeterMay είπε

5-6 φορές έχασα την δουλειά μου σε module στην Aurora με το τωρινό συστηματακι μου (2700x, όχι παλιό build...1,5 χρόνο το έχω τώρα). Και όμως, αυτές οι 5-6 φορές ήταν αρκετές για να γυρίσω ξανά στα 7. Δεν υπάρχει τίποτα πιο σπαστικο για έναν builder να χάνει την ημερήσια δουλειά του. Και μόνο που ξέρει ότι πρέπει να ξανά στήσει τα ιδια assets και να ξαναγράψει τον ίδιο κώδικα, καταστρέφεται η διάθεση του. Ειναι σπαστικο...

Ο σκληρός με τα 10αρια για αυτό το build έχει μείνει εκτός συστήματος και κάθεται και περιμένει πότε θα μου ξανά έρθει όρεξη για να ασχοληθώ... Που δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα.

Παρόλαυτα, και παλιοτερα με τον 2600k είχα προβλήματα ίδιου τύπου. Ακριβώς ίδια όμως... Με τα 7αρια, από το 2012 που άρχισα να ασχολούμαι με αυτόν τον τομέα, μέχρι σήμερα μια άντε δύο φορές να κρασαρε κάτι. Μόνο τυχαίο δεν είναι - εξου και αυτό είπα πιο πάνω. Όσοι δεν πιέζουν τα όρια του λειτουργικού συστήματος, δεν θα αντιμετωπίσουν ποτέ κανένα πρόβλημα - πόσο μάλλον αυτοί ειναι που δεν έχουν σαν γνώμονα την σταθερότητα των 7 (δυστυχώς).

Σου έχει περάσει από το μυαλό ότι ίσως είναι δικό σου Misconfiguration και όχι κάτι που φταίνε τα windows; Ως επαγγελματίας που δουλεύω σε τμήμα IT μεγάλης εταιρίας τα τελευταία 8 χρόνια, έχω δει ελάχιστα blue screens και αυτά κυρίως από κακή χρήση του χρήστη ή δική μου βλακεία ή φυσικά hardware failure. Δεν ξέρω τα προγράμματα που χρησιμοποιείς, αλλά μου φαίνεται πέρα για πέρα αδύνατο να έχουν bugs σε windows 10 τόσα χρόνια μετά την κυκλοφορία τους. Εκτός αν και αυτά τα προγράμματα έχουν αποσυρθεί καιρό τώρα και απλά δεν έβγαλαν support για windows 10 που σε αυτή την περίπτωση πάλι δεν φταίνε τα windows αλλά η δημιουργός της εφαρμογής και εσύ που δεν έχεις βρει κάτι πιο σύγχρονο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά, θεωρώ ότι η αλήθεια είναι κάπου ενδιάμεσα. Όχι στη μέση, ενδιάμεσα.

Στα επαγγελματικά pc μου προτιμώ ασφάλεια και σταθερότητα. Άρα δε μπορώ να κρατήσω ένα παλιό λειτουργικό(πχ Win7), αλλά ούτε και να βάλω ένα εντελώς καινούριο (Win11). 

Κάθε φορά που αλλάζει το λειτουργικό περιμένω 3-4 χρόνια και μετά το εγκαθιστώ. Αφήνω το beta testing στους οικιακούς χρήστες. Επιπλέον, εγκαθιστώ ενημερώσεις μετά από 3-4 μέρες για να μην πέσω σε καμία περίεργη και χάσω δουλειά.

Τα 10 δε με ξετρέλαναν... Πιο πολύ μου φάνηκε πως βγήκαν για να σημάνουν μία νέα εποχή για το τρόπο είσπραξης (συλλογή προσωπικών δεδομένων, γι αυτό και η δωρεάν αναβάθμιση, ενώ τα 7 και πριν τα πλήρωνες) από τους χρήστες, παρά για ουσιαστικές βελτιώσεις που δεν μπορούσαν να ενσωματωθούν στα 7. Και στα 7 υπήρχε συλλογή προσωπικών δεδομένων, αλλά στα 10 οργανώθηκε πιο όμορφα...

Παρόλα αυτά, τα κενά ασφαλείας που μπορεί να έχει ένα παλιό λειτουργικό δεν μπορώ να τα αποδεχτώ.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, PeterMay είπε

Θα σου πω εγώ.

Έχω συχνά κρασαρισματα σε UE4. Πολλές φορές μου τυχαίνει το VS να κλείνει στο άκυρο, λόγο update. Έχω συχνές blue screen σε Aurora Engine. Έχω τρελα κολλήματα άσχετες στιγμές. Καμιά φορά το blender κλείνει για άσχετο λόγο πριν το render. ODBC και άλλα pluggin για net 4 είναι πιο δύσκολο να τα σεταρεις σε 10αρια. Η διαχείριση χώρου είναι άθλια. Η παραμετροποίηση δε, η χειρότερη ολων των εποχών.

Προσωπικά έχω ένα λαπτοπακι 10, που έχει πάνω μόνο vs και firefox. Ο σταθερός μου είναι 7 και δεν αλλάζει. Όλα λειτουργούν άψογα,όλα λειτουργούν ομαλά, όλα λειτουργούν όπως πρέπει. Όσες φορές βάζω 10 σε 2ο σκληρό μπας και έχει αλλάξει κάτι, αναγκάζομαι εν τέλει να ξαναγυρίσω στα 7.

Ανάλογα με τον χρήστη λοιπόν... Για μένα τα 10 δεν κάνουν, γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου. Για τον απλό χρήστη που θέλει μόνο ίντερνετ και παιχνίδι (με απλα λόγια, ένας χρήστης που δεν πιέζει τα όρια του λειτουργικού συστήματος), τα 10αρια και τα 11 είναι μια χαρά...

Όσον αφορά το Visual Studio το έχω σε 3 μηχανήματα (2 Laptop & 1 Desktop) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα και τα update του VS μου τα βγάζει στα notification και τα κάνω όταν θέλω. Μάλλον από κάπου αλλού τρως  το πρόβλημα. Δεν χρησιμοποιώ UE4 και παίζω σε .net 4.5.2 minimum.

Για τo Blend και τα υπόλοιπα δεν τα χρησιμοποιώ. ODBC plugin δεν ξέρω τι εννοείς αλλά γενικά έχω κάνει σύνδεση σε DB2, Oracle &  SQL χωρίς προβλήματα,

Ελπίζω να βοήθησα.

Γενικά πάντως θεωρώ ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί ότι του κάνει και αντίστοιχα η MS έχει δικαίωμα να κάνει ότι νομίζει εφόσον έχει τελειώσει το EOL της κάθε έκδοσης.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Στενόμυαλος εγώ που λέω να αναβαθμίσει(ΔΩΡΕΑΝ) και να πάει μπροστά ο κόσμος και όχι αυτός που δεν αναβαθμίζει; Μάλλον μπερδεύεις τι σημαίνει στενόμυαλος.

γτ υπαρχουν ακομα επιλογες (Win7 ESU, Win8.1) ειδικα για χρηση τυπου browsing ,netflix,Office .τωρα το οτι η μαλακομικρη σας πλασαρει οτι to λειτουργικο ειναι νεκρο ενω background εχει προγραμμα ESU που τα παιρνεις και με bypass tool --σαφως δεν λεω αυτο να το βαλεις σε business--χωρις να πληρωσεις cent ειναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.εσυ ειδικα που εισαι του IT οπως λες θα επρεπε να το ψαξεις  περισσοτερο η και να το γνωριζες αυτο. .κατα τα αλλα πατε και βαζετε--γενικα μιλαω σε παει σε σενα το βαζετε-- σε 15 χρονων πισι 10 που δεν τα σηκωνουν και καλα να εχει την νεοτερη εκδοση κτλ κτλ κτλ .και εγω σε πολυεθνικη βολευω και μια χαρα ζουν και βασιλεουν τα pos ready 7 και enterprise σε πισι που διαχειριζουν ιατρικα μηχανηματα κτλ. τεσπα οταν το συνειδητοποιήσετε αυτο ελατε να τα ξαναπουμε.

Επεξ/σία από alexisnik19911
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alexisnik19911 είπε

γτ υπαρχουν ακομα επιλογες (Win7 ESU, Win8.1) ειδικα για χρηση τυπου browsing ,netflix,Office .τωρα το οτι η μαλακομικρη σας πλασαρει οτι to λειτουργικο ειναι νεκρο ενω background εχει προγραμμα ESU που τα παιρνεις και με bypass tool --σαφως δεν λεω αυτο να το βαλεις σε business--χωρις να πληρωσεις cent ειναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.εσυ ειδικα που εισαι του IT οπως λες θα επρεπε να το ψαξεις  περισσοτερο η και να το γνωριζες αυτο. .κατα τα αλλα πατε και βαζετε--γενικα μιλαω σε παει σε σενα το βαζετε-- σε 15 χρονων πισι 10 που δεν τα σηκωνουν και καλα να εχει την νεοτερη εκδοση κτλ κτλ κτλ .και εγω σε πολυεθνικη βολευω και μια χαρα ζουν και βασιλεουν τα pos ready 7 και enterprise σε πισι που διαχειριζουν ιατρικα μηχανηματα κτλ. τεσπα οταν το συνειδητοποιήσετε αυτο ελατε να τα ξαναπουμε.

Το ότι δουλεύεις σε πολυεθνική και βλέπεις το τελικό προιόν δεν σημαίνει ότι καταλαβαίνεις και τι παίζει από πίσω. Κάθε μέρα εταιρίες τρώνε επιθέσεις και οι περισσότερες είναι σε out of date software.

Τώρα αν σε εταιρίες παίζουν τέτοια μηχηανήματα στο εσωτερικό τους δίκτυο που δεν βγαίνει ποτέ έξω είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Εδώ εμείς προσπαθούμε να είμαστε ενημερωμένοι. Εγώ προσωπικά στο λάπτοπ της δουλειάς μου έχω βάλει και windows 11 και δεν έχω κανένα θέμα. Αλλά γενικά για το 99.99% των περιπτώσεω είναι έγκλημα να σερφάρεις στο ίντερνετ με τέτοια λειτουργικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...