Προς το περιεχόμενο

σπουδες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά του forum χαιρετώ έχω την εξής απορία. Πριν από 3 χρόνια είχα περάσει σε ένα τμήμα ΤΕΙ και τα πρώτα χρόνια δεν παρακολούθησα κανένα μάθημα, λόγο της συγχώνευσης που έγινε τότε ανάμεσα σε ΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΙ το τμήμα μου καταργήθηκε. Τώρα πλέον δεν γίνονται πια μαθήματα παρά μόνο τα τελευταία εξάμηνα οπότε αν και θα ήθελα να ξεκινήσω τώρα την σχολή δεν γίνεται. Θα ήθελα να ξέρω αν έχω κάποιο δικαίωμα σαν φοιτητής σε αυτή την περίπτωση να μεταφερθώ σε κάποιο άλλο παρόμοιο τμήμα ή κάτι άλλο γιατί δεν θέλω να πάει χαμένος ο κόπος που έκανα στις πανελλήνιες. Ρώτησα γραμματεία μου λέει μιλά με τους καθηγητές ρωτώ καθηγητές μου λένε μιλά με την γραμματεία πραγματικά δεν βγάζω άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pavlosmeet είπε

Παιδιά του forum χαιρετώ έχω την εξής απορία. Πριν από 3 χρόνια είχα περάσει σε ένα τμήμα ΤΕΙ και τα πρώτα χρόνια δεν παρακολούθησα κανένα μάθημα, λόγο της συγχώνευσης που έγινε τότε ανάμεσα σε ΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΙ το τμήμα μου καταργήθηκε. Τώρα πλέον δεν γίνονται πια μαθήματα παρά μόνο τα τελευταία εξάμηνα οπότε αν και θα ήθελα να ξεκινήσω τώρα την σχολή δεν γίνεται. Θα ήθελα να ξέρω αν έχω κάποιο δικαίωμα σαν φοιτητής σε αυτή την περίπτωση να μεταφερθώ σε κάποιο άλλο παρόμοιο τμήμα ή κάτι άλλο γιατί δεν θέλω να πάει χαμένος ο κόπος που έκανα στις πανελλήνιες. Ρώτησα γραμματεία μου λέει μιλά με τους καθηγητές ρωτώ καθηγητές μου λένε μιλά με την γραμματεία πραγματικά δεν βγάζω άκρη. 

Δεν ξερω αν γινεται μετα απο 3 χρονια να κανεις μετεγγραφη..ψαξε καποιο φεκ, υπουργικη αποφαση κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε εσύ, τα τμήματα δεν "καταργούνται" έτσι απλά απ'ότι ξέρω. Συγχωνεύονται με κάποιο άλλο, ή στην χειρότερη κάποιο άλλο πανεπιστήμιο/ΤΕΙ αναλαμβάνει να πιστοποιεί και τα πτυχία των αποφοίτων. Πάντως φαίνεται δύσκολη κατάσταση, εσύ ουσιαστικά είσαι πρωτοετής σε ένα τμήμα"φάντασμα" (αλήθεια, δηλώσεις εξαμήνου έκανες τόσα χρόνια?), στο οποίο λογικά δεν γίνονται διαλέξεις γιατι δεν υπάρχει αριθμός φοιτητών ικανός. 

Πάντα η καλύτερη οδός οταν απο "κάτω" δεν βγάζουν άκρη, είναι να πάς πιο "πάνω", στείλε σε καναν πρόεδρο τμήματος σε καμιά πρυτανεία και θα δείς πως θα σου δώσουν σημασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, pavlosmeet είπε

Παιδιά του forum χαιρετώ έχω την εξής απορία. Πριν από 3 χρόνια είχα περάσει σε ένα τμήμα ΤΕΙ και τα πρώτα χρόνια δεν παρακολούθησα κανένα μάθημα, λόγο της συγχώνευσης που έγινε τότε ανάμεσα σε ΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΙ το τμήμα μου καταργήθηκε. Τώρα πλέον δεν γίνονται πια μαθήματα παρά μόνο τα τελευταία εξάμηνα οπότε αν και θα ήθελα να ξεκινήσω τώρα την σχολή δεν γίνεται. Θα ήθελα να ξέρω αν έχω κάποιο δικαίωμα σαν φοιτητής σε αυτή την περίπτωση να μεταφερθώ σε κάποιο άλλο παρόμοιο τμήμα ή κάτι άλλο γιατί δεν θέλω να πάει χαμένος ο κόπος που έκανα στις πανελλήνιες. Ρώτησα γραμματεία μου λέει μιλά με τους καθηγητές ρωτώ καθηγητές μου λένε μιλά με την γραμματεία πραγματικά δεν βγάζω άκρη. 

Στο υπουργείο παιδείας στείλε email ή επικοινώνησε τηλεφωνικώς .

Πάντως δεν ξέρω γιατί τα πρώτα χρόνια δεν παρακολούθησες ούτε ένα μάθημα(εργαστήριο ? ) δήλωνες μαθήματα (?) και τώρα ξαφνικά δεν θέλεις να πάει χαμένος ο κόπος που είχες κάνει τότε, κάπου δεν στέκουν όλα αυτά μαζί.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

3 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Στο υπουργείο παιδείας στείλε email ή επικοινώνησε τηλεφωνικώς .

Πάντως δεν ξέρω γιατί τα πρώτα χρόνια δεν παρακολούθησες ούτε ένα μάθημα(εργαστήριο ? ) δήλωνες μαθήματα (?) και τώρα ξαφνικά δεν θέλεις να πάει χαμένος ο κόπος που είχες κάνει τότε, κάπου δεν στέκουν όλα αυτά μαζί.

αρχικά δεν σκόπευα να το παρακολουθήσω επειδή το τμήμα που πέρασα ήταν σε άλλη πόλη 

Επεξ/σία από pavlosmeet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...