Προς το περιεχόμενο

Αύξηση 10% στην αξία της μετοχής της AMD μετά την ανακοίνωση της συμφωνίας με τη Meta


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πραγματικά απορώ πως γίνεται ένας και μόνο άνθρωπος να αλλάξει τόσο πολύ μία εταιρία και να την εκτοξεύσει.Ειλικρινά οι υπόλοιποι μέτοχοι της AMD πρέπει να έχουν αφίσα στο προσκέφαλο του κρεβατιού τους την εικόνα της Λίζα Σου και να λένε προσευχή κάθε βράδυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Η AMD ενώ σχεδιάζει καλούς επεξεργαστές και σε χαμηλή κλίμακα, την κατασκευή την έχει αναθέσει στην tmsc με αποτέλεσμα λογικά να έχει μικρότερο περιθώριο κέρδους και να είναι εξαρτημένη από το Capacity της tmsc. Η tmsc έχει δώσει προτεραιότητα στην Apple για τα SOC της σειράς A & M και δεν νομίζω να αλλάξει αυτό τουλάχιστον στα επόμενα χρόνια. Επίσης ,έχει ακουστεί, αν και δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, ότι και η Intel έχει δεσμεύσει capacity στα 3nm.

H Intel ετοιμάζει 2 εγκαταστάσεις στη Arizona και σκέφτεται να χτίσει άλλες 2 στην Ευρώπη. Αν δεν κάνει κάτι η AMD στο τέλος η διαμάχη θα είναι TMSC vs Intel αφού η AMD θα πρέπει να διαλέξει σε ποιόν ,αν έχει το capacity, θα δώσει την κατασκευή . Επίσης να αναφέρω ότι υπάρχει και η Samsung.

Στην αρχή ρωτάς ποιος παθιάζεται με μετοχές και εταιρίες και μετά μιλάς μόνο γι' αυτό.

Επίσης δεν βγάζει κανένα νόημα στο υπογραμμισμένο, στην αρχή λες ότι έχει δεσμεύσει η intel capacity (3nm) και μετά επειδή θα φτιάξει η intel εργοστάσια κατασκευής η κόντρα θα είναι μεταξύ TSMC & INTEL. Νομίζω έχεις μπερδέψει τον σχεδιασμό με την κατασκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Η AMD ενώ σχεδιάζει καλούς επεξεργαστές και σε χαμηλή κλίμακα, την κατασκευή την έχει αναθέσει στην tmsc με αποτέλεσμα λογικά να έχει μικρότερο περιθώριο κέρδους και να είναι εξαρτημένη από το Capacity της tmsc.

Εδώ να σημειώσουμε κάτι. Για τους Ryzen τουλάχιστον, δεν ισχύει. Βασικός λόγος που η AMD κατάφερε και επέστρεψε ήταν η μεγάλη καινοτομία του Infinity Fabric. Είναι ένας αρκετά γρήγορος interconnector με ελάχιστα μειονεκτήματα, που της έδωσε τη δυνατότητα να φτιάξει chiplet CPUs, γλυτώνοντας έτσι τεράστιο κόστος και αυξάνοντας κατά πολύ το yield rate σε σχέση με τα μονολιθικά. Εκεί πατούσε και μπορούσε να προσφέρει τόσο φθηνά (μέχρι και την 3η γενιά) πολυπυρηνα CPUs. Αντίθετα, υπήρχε καιρός που η Intel, για να το αντιμετωπίσει, πούλαγε CPUs σε τιμές (έως και) κάτω του κόστους για να την αντιμετωπίσει.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, armagedwnn είπε

Στην αρχή ρωτάς ποιος παθιάζεται με μετοχές και εταιρίες και μετά μιλάς μόνο γι' αυτό.

Επίσης δεν βγάζει κανένα νόημα στο υπογραμμισμένο, στην αρχή λες ότι έχει δεσμεύσει η intel capacity (3nm) και μετά επειδή θα φτιάξει η intel εργοστάσια κατασκευής η κόντρα θα είναι μεταξύ TSMC & INTEL. Νομίζω έχεις μπερδέψει τον σχεδιασμό με την κατασκευή. 

Η Intel είναι κατασκευάστρια, οπότε καλά γράφει. Η AMD σχεδιάζει νε μεν, αλλά εξαρτάται δε, από την TSMC (ή από όποιον κατασκευαστή συνεργαστεί μαζί της)

Επεξ/σία από ΝικήταςΤ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Thresh είπε

Αποκλείεται, αφού...

Άσχετοι είναι. Αλλά το ίδιο άσχετοι είναι και επενδυτές. 😁😁😁   

 

Επεξ/σία από anax111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, armagedwnn είπε

Στην αρχή ρωτάς ποιος παθιάζεται με μετοχές και εταιρίες και μετά μιλάς μόνο γι' αυτό.

Επίσης δεν βγάζει κανένα νόημα στο υπογραμμισμένο, στην αρχή λες ότι έχει δεσμεύσει η intel capacity (3nm) και μετά επειδή θα φτιάξει η intel εργοστάσια κατασκευής η κόντρα θα είναι μεταξύ TSMC & INTEL. Νομίζω έχεις μπερδέψει τον σχεδιασμό με την κατασκευή. 

Μάλλον διαβάζει αυτό που θέλεις και όχι το σύνολο μιας τοποθέτησης.

Εγώ περιγράφω μια κατάσταση ,όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνομαι από αυτά που έχω διαβάσει , που ακριβώς παθιάζομαι με κάποια εταιρία;

Δεν με ενδιαφέρει ούτε στο ελάχιστο πως πάνε οι πωλήσεις ή οι μετοχές τους, ούτε προτιμάω φανατικά κάποια, απλά αναφέρω τι έχει πέσει στην αντίληψη μου. Μπορεί να κάνω λάθος αν θες κάνε διάλογο επ' αυτού.

πχ. Αν τώρα έπαιρνα Desktop λόγω ότι χρειάζομαι windows θα έπαιρνα AMD CPU. Αν πάρω σε 5 χρόνια που μπορεί να έχει αλλάξει κάτι θα σου πω τότε.

Αυτά που είναι υπογραμμισμένα έχουν κυκλοφορήσει σε άρθρα. Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Επίσης, μια εγκατάσταση τέτοια μπορεί να πάρει χρόνια να ολοκληρωθεί και να θέλει την TMSC σαν προσωρινό Fabricator μέχρι να είναι σε θέση η ίδια να το κάνει. Το αν θα γίνουν δεν είμαι μάντης ούτε έχω κάποια πληροφορία εκ των έσω.

Σχετικά Αρθρα

https://www.reuters.com/business/intel-details-mixed-source-chip-strategy-tsmc-partnerships-2021-08-19/

https://www.reuters.com/technology/intel-breaks-ground-20-bln-arizona-plants-us-chip-factory-race-heats-up-2021-09-24/

https://www.forbes.com/sites/tiriasresearch/2021/09/08/intel-to-build-two-new-fabs-in-europe/?sh=518e7ca82792

 

 

 

4 ώρες πριν, MikeKata είπε

Εδώ να σημειώσουμε κάτι. Για τους Ryzen τουλάχιστον, δεν ισχύει. Βασικός λόγος που η AMD κατάφερε και επέστρεψε ήταν η μεγάλη καινοτομία του Infinity Fabric. Είναι ένας αρκετά γρήγορος interconnector με ελάχιστα μειονεκτήματα, που της έδωσε τη δυνατότητα να φτιάξει chiplet CPUs, γλυτώνοντας έτσι τεράστιο κόστος και αυξάνοντας κατά πολύ το yield rate σε σχέση με τα μονολιθικά. Εκεί πατούσε και μπορούσε να προσφέρει τόσο φθηνά (μέχρι και την 3η γενιά) πολυπυρηνα CPUs. Αντίθετα, υπήρχε καιρός που η Intel, για να το αντιμετωπίσει, πούλαγε CPUs σε τιμές (έως και) κάτω του κόστους για να την αντιμετωπίσει.

Δεν έχω αντίρρηση ότι τουλάχιστον την στιγμή που μιλάμε και κάποια χρόνια πίσω οι CPU της AMD είναι σαφώς ανώτερες από αυτές της Intel.

Επίσης αν δεν υπήρχαν τα deals με κατασκευαστές* θα σου πω ότι η AMD θα  έπρεπε σαφώς να έχει μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς.

*Το έχω νιώσει καλά αυτό γιατί το Laptop μου έβγαινε μόνο σε Intel. :( 

Αυτό που είπα αφορά αποκλειστικά το Fabrication.

σσ. Και οι M1 είναι designed από την apple αλλά φτιάχνονται από την TMSC. Απλά η apple έχει φροντίσει να έχει προτεραιότητα στο Capacity των Fabs της TMSC. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...