Προς το περιεχόμενο

epson eco tank vs hp smart tank


zourman1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι σε αναζητηση νεου πολυμηχανηματος μιας και το παλιο τα επαιξε

κοιταζω τον hp smart tank 720

https://www.skroutz.gr/s/31334373/HP-Smart-Tank-720-All-in-One-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html?from=index_recently_viewed

και τον epson L6170

https://www.skroutz.gr/s/12979417/Epson-EcoTank-L6170-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html

με τον 2ο να εχει φθηνοτερα μελανια 

εχει χρησιμοποιησει κανεις καποιον απο τους 2 να μας πει την αποψη του

Κλείνω προς τον hp καθως ειναι και φθηνοτερος και γενικα εχω καλη εμπειρια απο HP 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epson ξερω σιγουρα οτι εχει 3 χρονια εγγυηση και πολυ καλη εξυπηρετηση απο αντιπροσωπεια (πχ. βλαβη κεφαλης εντος εγγυησης, στη φτιαχνουν ή στην αλλαζουν χωρις πολλα πολλα). Για HP δεν εχω αναλογη εμπειρια.

ΥΓ. Το νου σου στις διαθεσιμοτητες, υπαρχουν τεραστιες ελλειψεις παντου και σε πολλα μοντελα τωρα τελευταια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η hp στο συγκεκριμένο δίνει 3 έτη

Νόμιζα ότι η Epson δίνει 1

Όντως υπάρχει μεγάλη έλλειψη και για αυτό κατέληξα σε αυτούς τους 2 που υπάρχει λίγο στοκ 

Επίσης και οι 2 σου δίνουν μελάνια για 3 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αντικατέστησα epson ink tank l210 με Canon G3420. Όχι ότι δεν άξιζε το

σύστημα ink tank, το αντίθετο με διάφορα προγραμματάκια είχα μηδενίσει τον counter

εκτυπώσεων κλπ. Ήταν σε μέτρια χρήση 50 με 60 εκτυπώσεις το μήνα άντε και βαριά

μερικές φωτογραφίες 5 με 10 το μήνα με το ζόρι όμως για να δουλεύει. Τον άλλαξα το καλοκαίρι

λόγω λάθους που έκανα στον καθαρισμό της κεφαλής. Ο Canon μπορώ να πω ότι  μου

΄΄φαίνεται΄΄ πιο πλήρης, βέβαια τον epson τον είχα και κοντα 8 χρόνια . . .😎. Ένα από τα πλεονεκτήματα

του συγκεκριμένου Canon είναι ότι μεμια απλή βίδα αλλάζεις μια κασέτα συλλογής περίσσιου μελανιού

με κόστος 10 12 ευρώ και μηδενίζει ο μετρητής. Αυτό ας πούμε στον epson θα ήθελε αλλαγή από

την εταιρεία. Τα μελάνια περίπου στα 5 με 6 ευρώ. Ένα μειονέκτημα του Canon, που ακόμα το ψάχνω,

σε εκτυπωμενη σελίδα με κείμενο υπογράμμισμα με διάφανο μαρκαδόρο μου φάνηκε ότι

επηρέαζε το μελάνι (αχνή μουντζουριτσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aret1 είπε

Προσωπικα αντικατέστησα epson ink tank l210 με Canon G3420. Όχι ότι δεν άξιζε το

σύστημα ink tank, το αντίθετο με διάφορα προγραμματάκια είχα μηδενίσει τον counter

εκτυπώσεων κλπ. Ήταν σε μέτρια χρήση 50 με 60 εκτυπώσεις το μήνα άντε και βαριά

μερικές φωτογραφίες 5 με 10 το μήνα με το ζόρι όμως για να δουλεύει. Τον άλλαξα το καλοκαίρι

λόγω λάθους που έκανα στον καθαρισμό της κεφαλής. Ο Canon μπορώ να πω ότι  μου

΄΄φαίνεται΄΄ πιο πλήρης, βέβαια τον epson τον είχα και κοντα 8 χρόνια . . .😎. Ένα από τα πλεονεκτήματα

του συγκεκριμένου Canon είναι ότι μεμια απλή βίδα αλλάζεις μια κασέτα συλλογής περίσσιου μελανιού

με κόστος 10 12 ευρώ και μηδενίζει ο μετρητής. Αυτό ας πούμε στον epson θα ήθελε αλλαγή από

την εταιρεία. Τα μελάνια περίπου στα 5 με 6 ευρώ. Ένα μειονέκτημα του Canon, που ακόμα το ψάχνω,

σε εκτυπωμενη σελίδα με κείμενο υπογράμμισμα με διάφανο μαρκαδόρο μου φάνηκε ότι

επηρέαζε το μελάνι (αχνή μουντζουριτσα).

Άρα από τους 2 ποιον προτείνεις ? 

Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι δεν ξανά πήρες Epson γιατί δεν έμεινες και πολύ ικανοποιημένος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, zourman1981 είπε

Νόμιζα ότι η Epson δίνει 1

Πρεπει να κανεις register το προϊον αφου το αγορασεις στη σελιδα της epson, με το σειριακο του, για να ενεργοποιησεις τα 3 χρονια. Αν πεσεις σε μερακλη πωλητη θα στο κανει αυτος επιτοπου κατα την αγορα.

6 ώρες πριν, aret1 είπε

epson ink tank l210

Αυτος ειναι απο την προηγουμενη γενια, που ειχε βγει λιγο μαπα γενικως, αυτη με τα αποσπωμενα δοχεια στο πλαι. Πλεον τα δοχεια τα εχουν ενσωματωσει στο σωμα της συσκευης. Αλλα για 8 χρονια που λες οτι αντεξε κατα τη γνωμη μου πρεπει να πεις κι ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω γενικά την εμπειρία μου απο μοντέλα ink tank  (όχι αυτά τα δύο συγκεκριμένα, αλλά νομίζω είναι ενδεικτικά)

Epson - Πιο ανθεκτικό Pigment χρώμα σε περίπτωση που βραχεί, ταχύτερος, πιο αχνή εκτύπωση στην βασική ανάλυση

HP- Πιο ζωντανά χρώματα, πιο αργός στην εκτύπωση διπλής όψης, μεγαλύτερη κατανάλωση μελανιού σε απόλυτους αριθμούς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zourman1981 είπε

Άρα από τους 2 ποιον προτείνεις ? 

Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι δεν ξανά πήρες Epson γιατί δεν έμεινες και πολύ ικανοποιημένος ?

Πιστεύω ότι πάνω κάτω δε θα βρεις διαφορές. Να προτιμήσεις αυτόν που δίνει τη μεγαλύτερη εγγύηση, περισότερα σημεία σερβις κλπ.

Εγώ θα ξανάπερνα Canon λόγω του ανταλλακτικού για τα μελάνια όπως έγραψα. Αυτό ήταν και το κύριο μου πρόβλημα με τον Epson.

Συνολικά, θα πρότεινα τον Canon μετά από πολύ ψάξιμο που είχα ρίξει, γενικά έχει κάτι μικρορυθμίσεις από τον ίδιο τον εκτυπωτη

στη μικρη του οθονίτσα, που θα μπορούσε εύκολα να σταθεί stand-alone κάποιες φορές για μικρορυθμίσεις και κάποιες προεπιλογές εκτυπώσεων.

Έχει κάτι πρότυπα εκτύπωσης σελίδας με γραμμές, ημερολόγιο μήνα εβδομάδα, σελίδα με κουτάκια για παιδια σε σχολείο κ.α.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, highpriest είπε

Θα σου πω γενικά την εμπειρία μου απο μοντέλα ink tank  (όχι αυτά τα δύο συγκεκριμένα, αλλά νομίζω είναι ενδεικτικά)

Epson - Πιο ανθεκτικό Pigment χρώμα σε περίπτωση που βραχεί, ταχύτερος, πιο αχνή εκτύπωση στην βασική ανάλυση

HP- Πιο ζωντανά χρώματα, πιο αργός στην εκτύπωση διπλής όψης, μεγαλύτερη κατανάλωση μελανιού σε απόλυτους αριθμούς

Θα συμφωνίσω για την πιο αχνή εκτύπωση του Epson. Είχα κλασική σειρά HP και EPSON που χρειαζόταν να αλλάζεις κανονικά τα μελάνια, αλλά είχαν κάπως καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης νομίζω.

Πλέον έχω Epson ecotank και συμφέρει καλύτερα αν τυπώνεις πολλές σελίδες. Επίσης το χρώμα είναι όντως πιο ανθεκτικό αν βραχεί από τους κλασικούς αν κάνεις υπογραμμίσεις με stabilo κλπ.

Επεξ/σία από bioentre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, highpriest είπε

Θα σου πω γενικά την εμπειρία μου απο μοντέλα ink tank  (όχι αυτά τα δύο συγκεκριμένα, αλλά νομίζω είναι ενδεικτικά)

Epson - Πιο ανθεκτικό Pigment χρώμα σε περίπτωση που βραχεί, ταχύτερος, πιο αχνή εκτύπωση στην βασική ανάλυση

HP- Πιο ζωντανά χρώματα, πιο αργός στην εκτύπωση διπλής όψης, μεγαλύτερη κατανάλωση μελανιού σε απόλυτους αριθμούς

Ποιος epson ink tank χρησιμοποιει pigment??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2021 στις 8:46 ΠΜ, zourman1981 είπε

ειμαι σε αναζητηση νεου πολυμηχανηματος μιας και το παλιο τα επαιξε

κοιταζω τον hp smart tank 720

https://www.skroutz.gr/s/31334373/HP-Smart-Tank-720-All-in-One-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html?from=index_recently_viewed

και τον epson L6170

https://www.skroutz.gr/s/12979417/Epson-EcoTank-L6170-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html

με τον 2ο να εχει φθηνοτερα μελανια 

εχει χρησιμοποιησει κανεις καποιον απο τους 2 να μας πει την αποψη του

Κλείνω προς τον hp καθως ειναι και φθηνοτερος και γενικα εχω καλη εμπειρια απο HP 

δεν ξερω τι θα κανεις με αυτον αλλα εγω πηρα εδω και χρονια λ6190 σε σχεση με το canon mp970 που ειχα δεν μου αρεσει το software αλλα οκ κανει την δουλεια του

και δειχνει φθηνοτερος απο οτι κανει σαν πλαστικα.

τα μελανια δεν εχω αλλαξει ακομα και εχω κανει 1400 εκτυπωσεις κυριως α/μ

καποια στιγμη στο χρονο δεν τυπωνε σωστα τα εγχρωμα εκανα 2-3 καθαρισμους βαθυ καθαρισμο και ολα οκ.

εφυγα απο ενα φοβερο canon mp970 το οποιο ηταν το εργαλειο αλλα τα μελανια ασυμφωρα.

για το hp δεν ξερω εχω να παρω πανω απο 15 χρονια  που το γυρισα σε canon και τωρα epson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα τον hp 8600 pro ο οποίος με έβγαλε ασπροπροσωπο τα τελευταία 8 χρόνια 

Τον τάιζα μόνο γνήσια (και πανάκριβα) μελανια μέχρι που μια μέρα αποφάσισε να πεθάνει , δεν ασχολουμε μαζί του γιατί θέλω να απαλαγω από τον βραχνα των μελανιών 

Παρόλα αυτά είχε πολύ καλό software, ακόμη και ο εκτυπωτής μόνος του είχε ένα χαζό os και μέσω της οθόνουλας του σκαναρε εκτυπώνε και έκανε τα πάντα χωρίς ανάγκη υπολογιστη

Δυστυχώς και τα 2 που κοιτάω δεν έχουν τόσο smart ικανότητες παρά μόνο τα βασικά 

Κλίνω προς τον hp κυρίως λόγω τιμής (245 σε μαγαζί πολύ κοντά μου ) ενώ ο Epson ποιανει τα 380 σε νορμάλ διαθεσιμότητα 

Η τετράδα μπουκαλάκια του hp έχει περίπου 40 euro ενώ του Epson 20, δεν τύπωνω όμως τόσο πολύ για να με νοιάζει το 20ρικο , για οικιακή χρήση με 4 μαθητές στο σπίτι τον θέλω οπότε θεωρώ ότι η μια τετραδα μελάνια θα με βγάζει ίσως και 2 χρόνια 

Επεξ/σία από zourman1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

και εγω ψαχνωμαι για tank για μαλλον γλυκοκοιταω τον canon g3411

αυτο με την μετρητη που εχουν τι εννοεις aret1?

παιζει καπου ρολο ο μετρητης ? και αυτο με τη βιδα τι ειναι ? υπαρχει καποιο video ?

τοσα χρονια επαιζα με ciss αλλα με εγκατελειψε και λεω να παω σε κατι πιο εργοσταστιακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...