Προς το περιεχόμενο

Το νέο Surface κοστίζει $250 και τα «βάζει» με τα επίσης οικονομικά Chromebooks


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όπως σωστά είπαν και οι προηγούμενοι ας έβαζε την τιμή 100 παραπάνω και να είχε τουλάχιστον ένα cpu του Προκόπη.. Αν και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ο N4120 με 8gb DDR4 είναι οκ για απλή χρήση γραφείου εξάλλου για αυτό προορίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, AtiX είπε

Αρα ακόμα και αν έχει όλα τα αλλά αν διαθέτεις επεξεργαστή όπως πχ έναν i5 7400 δεν θα έχεις την ίδια υποστήριξη όπως ένας υπολογιστής με τον i5 10400 μιας και με αυτός πχ μπορείς να κανείς απευθείας update…

Μόνο αυτή η διαφορά υπάρχει. Αλλιώς παίρνει updates κανονικά. Δεν είναι δηλαδή ένα από τα πολλά. Είναι 1.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Σαν το μήλο αλλά σάπιο ;)

 

 

Ρε παιδιά, δηλαδή έλεος. Το κόψιμο δεν έγινε βάση δύναμης αλλά με το αν υποστηρίζει ορισμένα features όπως το tpm 2. Αρνούμαι να πιστέψω ότι μετά από τόσο καιρό πιστεύετε ότι γίνετε λόγω performance.

Αν διαβάσεις μια μια τις λέξεις της πρότασης μου θα καταλάβεις τι θέλω να πω.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, aris25678 είπε

πεταμενα λεφτα

Για πες μας τις εντυπώσεις σου από το μηχάνημα, μιας και φαίνεσαι γνώστης...

Τι δεν σου άρεσε; ήταν αργό; κλπ κλπ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nefos78 είπε

Αν διαβάσεις μια μια τις λέξεις της πρότασης μου θα καταλάβεις τι θέλω να πω.😉

Τα διάβασα την πρώτη φορά. Αν κατάλαβα κάτι λάθος μπορείς να μου το εξηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikos5800 είπε

δεν το παιρνουν λογω vbs , δεν ειναι και μεγαλο deal, το tpt και uefi bios ειναι υπεραρκετα για ασφαλεια

Σε ευχαριστώ για τη απάντηση, το vbs τι είναι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Σε ευχαριστώ για τη απάντηση, το vbs τι είναι?

Αν νοιάζεσαι για απόλυτη ταχύτητα, το απενεργοποιείς αλλιώς το αφήνεις. Παρακάτω λέει και τι είναι και πως το κάνεις.

How to Disable VBS and Speed Up Windows 11 | Tom's Hardware (tomshardware.com)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το Surface Laptop SE νομίζω ότι είναι άθλιο και θα σιχτιρίσουν πολλοί κάτοχοι. Αν είχε καλύτερο επεξεργαστή ίσως να ήταν μια low-end πρόταση.

Για τα Windows 11 SE δεν έχω άποψη αλλά αν είναι σαν τα Windows 10S πάλι θα βρίζει κόσμος που νομίζει ότι παίρνει κανονικά windows. (Σε αυτό βέβαια φταίνε και οι πωλητές πολλές φορές)

Τα υπόλοιπα specs δεν βρίσκω και τόσο άσχημα αφού και 1080p να έβαζε στην οθόνη οι διαφορές θα ήταν μικρές. Καλύτερα να είναι μια ποιοτική οθόνη 720p παρά μια μάπα 1080p. Απλά φοβάμαι ότι σε αυτά τα λεφτά θα είναι μια μάπα 720p. Επίσης ένα ερώτημα είναι αν το σασί θα δίνει την αίσθηση πλαστικουρας.

Όταν πάνε όλα στο cloud (SaaS) ίσως όντως να αρκεί ακόμα και ένα κινητό συνδεδεμένο σε μια οθόνη. Αυτή την στιγμή όμως δεν πιστεύω ότι είμαστε τεχνολογικά έτοιμοι (πχ εγώ δεν μπορώ να δουλέψω το ίδιο τα excel/word με browser αντί desktop app) και κυρίως οι πλειοψηφία δεν είναι έτοιμη να έχει τα data στο OneDrive ή στο Google Drive (ίσως και καλά κάνει).

 

@AtiX

Αδελφέ το πρόβλημα με τα TPΜ 2.0 & VBS (Virtualization-based security) είναι ότι  είναι στο Η/W. Γίνονται θεωρητικά S/W emulated αλλά με Performance Cost,

Η Microsoft ξέρει ότι το λειτουργικό της είναι το πιο τρύπιο σε σχέση με τους ανταγωνιστές και ότι όποιος γνωρίζει τα βασικά το ξέρει .

Ένας βασικός λόγος για αυτό είναι ότι κατέχει τεράστιο μερίδιο αγοράς και κάποιος  hacker θα στοχεύσει του πολλούς. Άλλος μπορεί να είναι ο σχεδιασμός.

Για να βγάλει την ρετσινιά προσπαθεί να μειώσει τους κινδύνους που όσο περνάν τα χρόνια αυξάνονται λόγω της αυξημένης επεξεργαστικής ισχύς και την χρήση των GPU σε αλγοριθμικές πράξεις. 

Συνοψίζοντας, η MS θέλει να προστατέψει το brand Windows και να τα κάνει πιο ασφαλή και αυτό δεν εξαρτάται από τα MIPS του επεξεργαστή  αλλά από τα embedded features αυτού και τα modules της μητρικής.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Τα διάβασα την πρώτη φορά. Αν κατάλαβα κάτι λάθος μπορείς να μου το εξηγήσεις.

Καταλαβαίνω γιατί δεν μπορώ να αναβαθμιστώ αλλά: Είναι σαν να έχεις μπροστά σου έναν θεόρατο ελέφαντα , πλήρης υγείας, δύναμης και ακμαιότατος και ξαφνικά να τον βλέπεις να πέφτει κάτω και γιοκ. Και συνειδητοποιείς πως τον τσίμπησε ένα κουνούπι. Μεταφορικό το παράδειγμα αλλά τώρα καταλαβαίνεις τι εννοώ?  

( Υ.Γ. Δεν εννοώ βέβαια ότι μου αχρηστεύει το μηχάνημα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nefos78 είπε

Καταλαβαίνω γιατί δεν μπορώ να αναβαθμιστώ αλλά: Είναι σαν να έχεις μπροστά σου έναν θεόρατο ελέφαντα , πλήρης υγείας, δύναμης και ακμαιότατος και ξαφνικά να τον βλέπεις να πέφτει κάτω και γιοκ. Και συνειδητοποιείς πως τον τσίμπησε ένα κουνούπι. Μεταφορικό το παράδειγμα αλλά τώρα καταλαβαίνεις τι εννοώ?  

( Υ.Γ. Δεν εννοώ βέβαια ότι μου αχρηστεύει το μηχάνημα )

Λάθος παράδειγμα. Έχεις ένα ελέφαντα που δεν έχει εμβολιαστεί (θεώρεισαι το tpm module που μπορείς να βάλεις σαν εμβολιο). Και σου λέει αν θες φερε τον στον νέο εθνικό πάρκο αλλά με δικιά σου ευθύνη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Λάθος παράδειγμα. Έχεις ένα ελέφαντα που δεν έχει εμβολιαστεί (θεώρεισαι το tpm module που μπορείς να βάλεις σαν εμβολιο). Και σου λέει αν θες φερε τον στον νέο εθνικό πάρκο αλλά με δικιά σου ευθύνη.

 

Μιας και το έφερε η κουβέντα: άρα έχει έναν άνθρωπο που έχει κάνει δύο δόσεις AstraZ. και έρχεσαι και του λες δε θα κάνεις τρίτη δόση το ίδιο αλλά ότι βρεις άλλο. Αν θέλεις αλλιώς  δεν πας παρακάτω. Με ποιανού επιλογή τελικά( με αχρηστεύεις ? ) 

( ΥΓ Συγνώμη για το offtopic στη συζήτηση και ελπίζω εδώ να κλείσουμε ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nefos78 είπε

Μιας και το έφερε η κουβέντα: άρα έχει έναν άνθρωπο που έχει κάνει δύο δόσεις AstraZ. και έρχεσαι και του λες δε θα κάνεις τρίτη δόση το ίδιο αλλά ότι βρεις άλλο. Αν θέλεις αλλιώς  δεν πας παρακάτω. Με ποιανού επιλογή τελικά( με αχρηστεύεις ? ) 

( ΥΓ Συγνώμη για το offtopic στη συζήτηση και ελπίζω εδώ να κλείσουμε ).

Μα δεν σου λέει δεν πας παρακάτω. Σου λέει συνέχισε με δικιά σου ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...