Προς το περιεχόμενο

Kantoliana Desktop - έκδοση Σχολικών Καρτών Covid-19 με ένα click


denbootarei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

μετά από αρκετό testing από διάφορους χρήστες, έφτασε η στιγμή να παρουσιάσω στους συμφορουμίτες την εφαρμογή Kantoliana Desktop, μια εφαρμογή για την αυτόματη έκδοση των απαιτούμενων Σχολικών Καρτών Covid-19.

Ακολουθεί ένα μονόλεπτο demo της εφαρμογής:

547796348_2021-11-1411_55_01.png.09e418245ad4975a510a3f77205fc680.png

Ιστοσελίδα εφαρμογής: https://kantoliana.gr/kantoliana-desktop

Θα χαρώ πολύ να ακούσω εντυπώσεις και φυσικά τα bug reports είναι πάντα καλοδεχούμενα.

Καλές Σχολικές Κάρτες!

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

8 λεπτά πριν, micos000 είπε

Καλή η προσπάθεια σου αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς για την εισαγωγή κωδικών taxisnet.

Ευχαριστώ για το feedback! Λογικό να υπάρχουν ενδοιασμοί. Ο βασικός λόγος που η εφαρμογή δεν είναι web αλλά desktop είναι ότι δεν θέλω να έχω κανένα πάρε-δώσε με τα στοιχεία του χρήστη.

1397369515_2021-11-141_20_44.png.7dac41969b6111993d16c5919a233429.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Loukas_Mastorastos είπε

Πάτησα κάτα λάθος δύο φορές το κουμπί "Δημιουργία Κάρτας". Η υποβολή έγινε 2 φορές στο EDUPASS?

Η υποβολή έγινε μια φορά . Έχω βάλει έναν έλεγχο για να κοιτάει στο folder με το αρχείο των καρτών αν υπάρχει υποβολή με σημερινή ημ/νία και για τον συγκεκριμένο μαθητή , να μην ξανά υποβάλλει στο EDUPASS.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν εύκολο να προστεθεί δυνατότητα αυτόματης αποστολής email με συνημμένο το pdf της κάρτας , σε κάποιο email που θα ορίσει ο χρήστης?

Έχει τελειώσει το μελάνι στον εκτυπωτή μου, και μέχρι να έρθουν τα ανταλλακτικά στέλνω τις κάρτες για εκτύπωση στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Loukas_Mastorastos είπε

Θα ήταν εύκολο να προστεθεί δυνατότητα αυτόματης αποστολής email με συνημμένο το pdf της κάρτας , σε κάποιο email που θα ορίσει ο χρήστης?

Έχει τελειώσει το μελάνι στον εκτυπωτή μου, και μέχρι να έρθουν τα ανταλλακτικά στέλνω τις κάρτες για εκτύπωση στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου.

Ευχαριστώ!

Μπαίνει και αυτό στην λίστα με τα υπόλοιπα feature requests από συγγενείς και φίλους 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια προσπαθεια, αλλα θα προτεινα για μεγαλυτερη εμπιστευτηκοτητα αλλα και για την κοινοτητα να το ανεβασεις σε καποιο δικο σου repo στο GitHub ή αν φτιαχνεις και αλλες, μπορεις να κανεις καποιο Company στο GitHub με repos, απλα ετσι θα το εμπιστευεται ο κοσμος περισσοτερο και επισης θα μπορουν να σου γραφουν διαφοροι κατευθειαν τι bugs ή features θα μπορουσες να κανεις ή και να τα κανει καποιος για εσενα και αν θελεις να τα προσθεσεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SDemon είπε

Πολυ ωραια προσπαθεια, αλλα θα προτεινα για μεγαλυτερη εμπιστευτηκοτητα αλλα και για την κοινοτητα να το ανεβασεις σε καποιο δικο σου repo στο GitHub ή αν φτιαχνεις και αλλες, μπορεις να κανεις καποιο Company στο GitHub με repos, απλα ετσι θα το εμπιστευεται ο κοσμος περισσοτερο και επισης θα μπορουν να σου γραφουν διαφοροι κατευθειαν τι bugs ή features θα μπορουσες να κανεις ή και να τα κανει καποιος για εσενα και αν θελεις να τα προσθεσεις.

Ευχαριστώ για το Feedback!

Αυτή τη στιγμή η εφαρμογή έχει 1500 μοναδικά downloads (το μοναδικό metric που έχω). Αυτό σημαίνει ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ενδιαφέρεται αν η εφαρμογή είναι opensource ή όχι.

Θεωρητικό πλεονέκτημα αν ήταν opensource: Κάποιος θα μπορούσε να εξετάσει τον κώδικα γραμμή - γραμμή (>5000) και να "βεβαιωθεί" ότι η εφαρμογή δεν κάνει κάτι κακό, όπως η αποστολή προσωπικών δεδομένων σε κάποιο site εκτός των gsis και gov.gr. Αυτό εκτός του ότι είναι αρκετά επίπονο να γίνει, δεν εξασφαλίζει ότι η εφαρμογή που κατεβάζει ο χρήστης δεν είναι χτισμένη με αλλοιωμένα πακέτα.

Οπότε μόνο αυτός που έχει τις γνώσεις και την θέληση να κάνει build από τον αρχικό κώδικά θα μπορούσε να ωφεληθεί από αυτό. Φαντάζομαι ούτε ένας στους 1000 χρήστες. Εγώ προσωπικά που έχω μερικά open source projects στο όνομα μου (π.χ. Bypass Cors , zos-utils) δεν έχω κάτσει ποτέ να στήσω περιβάλλον και να κάνω build όταν ο άλλος μου έδινε έτοιμο το εκτελέσιμο.

Αντιθέτως το πιο σημαντικό μέτρο προφύλαξης είναι αυτό που αναφέρω πιο πάνω: η χρήση κάποιου πακέτου παρακολούθησης πακέτων όπως το wireshark, για να βεβαιωθεί κανείς ότι δεν φεύγουν http, σκέτα TCP ή οποιασδήποτε άλλης μορφής πακέτα προς άλλα domain εκτός από gov.gr, gsis και github.com (έλεγχος updates).

Η εφαρμογή είναι closed source γιατί υπήρχε από πριν η σκέψη και έχω ήδη κρούση από επαγγελματικές κατηγορίες, για να βγάλω μια paid/pro version για αξιοποίηση μαζικών υποβολών σε άλλες υπηρεσίες του gov.gr. Αν γινόταν open source θα ήταν σαν να παρέδιδα οποιοδήποτε πλεονέκτημα είχα στον πιθανό ανταγωνισμό.

Η εφαρμογή όπως έχει τώρα θα είναι πάντα free. Δεν άντεχα ποτέ αυτούς που βγάζανε μια εφαρμογή χωρίς να δηλώσoυν ότι είναι trial for 14 days only, μετά να έρχονται και να ζητάνε χρήματα για τις ΙΔΙΕΣ υπηρεσίες που παρείχαν πριν δωρεάν. Αηδιασμένος έσβηνα την εφαρμογή και προχωρούσα παρακάτω.

Η εφαρμογή σίγουρα δεν είναι για όλους. Ένας γνωστός μου με 2 παιδιά  μου έχει πει : "Ποιος κάθεται τώρα να εγκαταστήσει εφαρμογή στο PC... Κάνω εκεί 25 clicks όπως έκανα πάντα και καθάρισα."  Έγώ που έχω μόνο ένα παιδί ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ να κάνω μια διαδικασία ξανά και ξανά. Είναι στον τρόπο σκέψης του καθενός.

 

Επεξ/σία από denbootarei
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω να κάνω login στην εφαρμογή για να προσθέσω και τα στοιχεία του γείτονα που δεν έχει σταθερό υπολογιστή, αλλά ξέχασα τον κωδικό ξεκλειδώματος (το είχα εγκαταστήσει την Τετάρτη). Υπάρχει κάποιος τρόπος ανάκτησης χωρίς να διαγραφούν οι μαθητές από την εφαρμογή και αναγκαστώ να τους ξαναπεράσω πάλι ? Απαράδεκτος , το ξέρω 😃.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...