Προς το περιεχόμενο

Kantoliana Desktop - έκδοση Σχολικών Καρτών Covid-19 με ένα click


denbootarei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/11/2021 στις 11:57 ΠΜ, denbootarei είπε

Καλημέρα σας,

μετά από αρκετό testing από διάφορους χρήστες, έφτασε η στιγμή να παρουσιάσω στους συμφορουμίτες την εφαρμογή Kantoliana Desktop, μια εφαρμογή για την αυτόματη έκδοση των απαιτούμενων Σχολικών Καρτών Covid-19.

Ακολουθεί ένα μονόλεπτο demo της εφαρμογής:

547796348_2021-11-1411_55_01.png.09e418245ad4975a510a3f77205fc680.png

Ιστοσελίδα εφαρμογής: https://kantoliana.gr/kantoliana-desktop

Θα χαρώ πολύ να ακούσω εντυπώσεις και φυσικά τα bug reports είναι πάντα καλοδεχούμενα.

Καλές Σχολικές Κάρτες!

Θεούλης ευχαριστούμε πολύ και ήμουν έτοιμος σήμερα να κάνω κάτι παρόμοιο με Selenium γιατί με το Edupass και τις λίστες για τα σχολεία το έκαναν ακόμη χειρότερο. Με έβγαλες απο τον κόπο :D

Y.Γ. Είσαι τεράστιος το έβγαλες και σε linux ( ναι ξέρω electron είπες θα μπορούσες να μην βγάλεις snap :D )

Επεξ/σία από tsofras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θεούλης ευχαριστούμε πολύ και ήμουν έτοιμος σήμερα να κάνω κάτι παρόμοιο με Selenium γιατί με το Edupass και τις λίστες για τα σχολεία το έκαναν ακόμη χειρότερο. Με έβγαλες απο τον κόπο :D

Y.Γ. Είσαι τεράστιος το έβγαλες και σε linux ( ναι ξέρω electron είπες θα μπορούσες να μην βγάλεις snap :D )

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Linux rules , το λειτουργικό που σέβεται τον χρήστη του. Xρόνια τώρα Manjaro user.

34 λεπτά πριν, kaplamas_a είπε

Πάω να κάνω login στην εφαρμογή για να προσθέσω και τα στοιχεία του γείτονα που δεν έχει σταθερό υπολογιστή, αλλά ξέχασα τον κωδικό ξεκλειδώματος (το είχα εγκαταστήσει την Τετάρτη). Υπάρχει κάποιος τρόπος ανάκτησης χωρίς να διαγραφούν οι μαθητές από την εφαρμογή και αναγκαστώ να τους ξαναπεράσω πάλι ? Απαράδεκτος , το ξέρω 😃.

Ευχαριστώ.

Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος ανάκτησης. Τα δεδομένα της εφαρμογής βρίσκονται κρυπτογραφημένα στον σκληρό δίσκο του χρήστη. Αν ξεχαστεί ο κωδικός τότε πατάμε το κόκκινο κουμπί και ξαναστήνουμε από την αρχή.

Υπομονή 😎996152490_2021-11-201_14_57.png.707b65cd6ef87c5b30d5be9a308e3829.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2021 στις 1:12 ΜΜ, denbootarei είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος ανάκτησης. Τα δεδομένα της εφαρμογής βρίσκονται κρυπτογραφημένα στον σκληρό δίσκο του χρήστη. Αν ξεχαστεί ο κωδικός τότε πατάμε το κόκκινο κουμπί και ξαναστήνουμε από την αρχή.

Υπομονή 😎

Έτοιμος και ο γείτονας!  Ο επόμενος παρακαλώ 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν υπάρχει αυτή η εφαρμογή.

30 δευτερόλεπτα για τρία παιδιά.

KantoGrigora θα έπρεπε να λεγόταν και όχι kantoliana 😂😂😂

Not too bad που λέει και ο Djoko.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Loukas_Mastorastos είπε

Not too bad που λέει και ο Djoko.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Χρειάζομαι αυτό το feedback γιατί πέρα από το πλήθος των downloads δεν υπάρχει κάποιο άλλο analytics για να ξέρω αν οι χρήστες κατάφεραν να την εγκαταστήσουν/την χρησιμοποιούν/ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες τους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, denbootarei είπε

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Χρειάζομαι αυτό το feedback γιατί πέρα από το πλήθος των downloads δεν υπάρχει κάποιο άλλο analytics για να ξέρω αν οι χρήστες κατάφεραν να την εγκαταστήσουν/την χρησιμοποιούν/ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες τους.

 

Μόλις πήγα να το  χρησιμοποιήσω

Την πρώτη φορά έβγαλε το παρακάτω :

Error invoking remote method 'createCovidCardSelfTestingGov': TypeError: Cannot read property 'getState' of undefined

Το έκλεισα / ξανα άνοιξα και δούλεψε κανονικά :D

Απλά σου γράφω το error μήπως θέλεις να το δείς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μόλις πήγα να το  χρησιμοποιήσω

Την πρώτη φορά έβγαλε το παρακάτω :

Error invoking remote method 'createCovidCardSelfTestingGov': TypeError: Cannot read property 'getState' of undefined

Το έκλεισα / ξανα άνοιξα και δούλεψε κανονικά :D

Απλά σου γράφω το error μήπως θέλεις να το δείς

Σε ευχαριστώ για το bug report!

Θα το κοιτάξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, denbootarei είπε

Σε ευχαριστώ για το bug report!

Θα το κοιτάξω.

Φαίνεται να την τρώει σε ένα race condition.

Σαν καλός προγραμματιστής που είμαι, αντί να κάνω refactoring, το έβαλα να βγάζει μήνυμα:

'Σφάλμα στην αρχικοποίηση του Store! Παρακαλώ επανεκκινήστε την εφαρμογή!'

όταν ξανασυμβεί κάτι τέτοιο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, denbootarei είπε

Φαίνεται να την τρώει σε ένα race condition.

Σαν καλός προγραμματιστής που είμαι, αντί να κάνω refactoring, το έβαλα να βγάζει μήνυμα:

'Σφάλμα στην αρχικοποίηση του Store! Παρακαλώ επανεκκινήστε την εφαρμογή!'

όταν ξανασυμβεί κάτι τέτοιο 😂

Ωραία πάρε και ένα άλλο επειδή έστησα σήμερα νέο μηχάνημα και το ξανα έβαλα.

Αν φάει timeout στην κλήση για την λίστα με τα σχολεία , εμφανίζει το μήνυμα ότι έφαγε timeout αλλά παραμένει η μπάρα φόρτωσης οπότε πρέπει να κλείσεις την εφαρμογή και να ξαναμπείς

1211724599_Screenshotfrom2021-11-2313-33-05.png.0fee94737e4f1350a4ce7ff6e2da691a.png

1336261338_Screenshotfrom2021-11-2313-33-26.png.153169d2123bc1a629f23121b2c02c8f.png

Επεξ/σία από tsofras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, UncleKim είπε

Πολύ χρηστική και εύκολη εφαρμογή. Σε 10" κάνουμε δουλίτσα με 3 κλικ. Μπράβο σου!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

5 ώρες πριν, tsofras είπε

Αν φάει timeout στην κλήση για την λίστα με τα σχολεία , εμφανίζει το μήνυμα ότι έφαγε timeout αλλά παραμένει η μπάρα φόρτωσης οπότε πρέπει να κλείσεις την εφαρμογή και να ξαναμπείς

Ευχαριστώ για το νέο bug report!

Πρέπει να βρω χρόνο να το δω και εσύ να αναβαθμίσεις σε vdsl 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, denbootarei είπε

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Ευχαριστώ για το νέο bug report!

Πρέπει να βρω χρόνο να το δω και εσύ να αναβαθμίσεις σε vdsl 😂

χεχε 100άρα έχω , επειδή μου το πέταξε 2 φορές συνεχόμενα πιστεύω ότι έτυχε να καθυστερήσει το gov.gr να απαντήσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται η εφαρμογή Kantoliana Desktop να είναι τάξεις μεγέθους γρηγορότερη σε σχέση με άλλες που έχω δοκιμάσει , όπως π.χ. https://github.com/yannisf/schoolcard?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Loukas_Mastorastos είπε

Πως γίνεται η εφαρμογή Kantoliana Desktop να είναι τάξεις μεγέθους γρηγορότερη σε σχέση με άλλες που έχω δοκιμάσει , όπως π.χ. https://github.com/yannisf/schoolcard?

Κοιτάζοντας την περιγραφή στην εφαρμογή που αναφέρεις, βλέπω ότι χρησιμοποιεί Selenium, το οποίο προσομοιάζει τις ενέργειες ενός χρήστη όταν χρησιμοποιεί εναν browser.

Για την δημιουργία της εφαρμογής Kantoliana Desktop έκατσα και έκανα reverse engineering του gov.gr, δηλαδή κατανόησα πως πραγματικά δουλεύει η εφαρμογή και κράτησα μόνο τις απαραίτητες http κλήσεις για την έκδοση της κάρτας.

Είναι θεωρητικά αδύνατον να φτιαχτεί εφαρμογή που να εκδίδει την σχολική κάρτα γρηγορότερα από το Kantoliana Desktop 😎, γιατί είναι όσο πιο "Close To Metal" γίνεται.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ιδέα η προσθήκη επιλογής του pdf που ανοίγει αυτόματα μετά την έκδοση της κάρτας. Πλέον στο σχολείο μας ζητάνε για εκτύπωση την δήλωση EDUPASS.

Ευχαριστούμε!

1206545349_2021-11-295_42_48.png.ecaf696a14530a5a2d49ecb75815bf85.png

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...