Προς το περιεχόμενο

Συγγράματα και Εύδοξος


sptheoh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Το 2007 πέρασα σε ένα ΤΕΙ και το 2009 πέρασα με το 10% σε άλλη σχολή, οπότε και έκανα διαγραφή από την πρώτη. Τελείωσα επιτυχώς τη δεύτερη σχολή. Τώρα που θέλω να δώσω κατατακτήριες, θα δικαιούμαι συγγράματα από τον Εύδοξο; Μπορούν να ξέρουν ότι κάποτε ήμουν στην πρώτη σχολή, ή μπορώ να το κρύψω; 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωρεάν συγγράμματα από τον Εύδοξο δικαιούνται οι φοιτητές που είναι εντός να+2, από εκεί και πέρα τα πληρώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Δωρεάν συγγράμματα από τον Εύδοξο δικαιούνται οι φοιτητές που είναι εντός να+2, από εκεί και πέρα τα πληρώνουν.

Αυτό δεν έχει σχέση με αυτό που είπα. Δεν έχω μπει καν στη νέα σχολή ακόμα. Ρωτάω αν, δεδομένου του ότι δωρεάν συγγράμματα δικαιούνται όλοι για τα δύο πρώτα πτυχία, θα μετρήσει η πρώτη μου σχολή, την οποία δεν ολοκλήρωσα.

Επίσης το 2009 δεν υπήρχε Εύδοξος, οπότε πώς μπορούν να ξέρουν ότι ήμουν όντως σε εκείνη την πρώτη σχολή; 🤷🏻‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι δικαιούσαι δωρεάν βιβλία για 2 πτυχία αλλά αντί να βασιστείς στην απάντηση μου δες τις συχνές ερωτήσεις στο site τους ή πάρε τηλέφωνο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 15/11/2021 στις 6:39 ΜΜ, sptheoh είπε

Αυτό δεν έχει σχέση με αυτό που είπα. Δεν έχω μπει καν στη νέα σχολή ακόμα. Ρωτάω αν, δεδομένου του ότι δωρεάν συγγράμματα δικαιούνται όλοι για τα δύο πρώτα πτυχία, θα μετρήσει η πρώτη μου σχολή, την οποία δεν ολοκλήρωσα.

Επίσης το 2009 δεν υπήρχε Εύδοξος, οπότε πώς μπορούν να ξέρουν ότι ήμουν όντως σε εκείνη την πρώτη σχολή; 🤷🏻‍♂️

Οτιδήποτε έγινε πριν τον Εύδοξο, δεν προσμετράται. Όταν/Αν ο Ευδοξος σου ζητήσει να συμπληρώσεις πόσα βιβλία έχεις λάβει, γράφεις μηδέν, διότι το όριο βιβλίων αφορά την κάθε σχολή ξεχωριστά (κάθε σχολή έχει ένα ανώτερο όριο για να μην γίνεται πάρτυ με τα βιβλία των επιλεγόμενων). Κοινώς το κοντέρ μηδενίζει όταν αλλάζεις σχολή. Επίσης όταν είχα πετύχει τη μετάβαση φλου προς Ευδοξος στην πρώτη μου σχολή, και ο Εύδοξος ζητούσε να δηλώσουμε πόσα βιβλία πήραμε εκτός Ευδόξου, η οδηγία της γραμματείας της σχολής ήταν να γράψουμε μηδεν. 

Δικαιούσαι κανονικά βιβλία στην σχολή κατατακτηρίων, μόνο εάν δεν έχεις πάρει πάνω απο 1 πτυχίο. Δηλαδή εάν είχες τελειώσει και την αρχική-αρχική σχολή, αυτήν που δεν τελείωσες, δεν θα δικαιούσουν βιβλία. Πλέον ο Εύδοξος ρωτάει κατα την εγγραφή πόσα πτυχία έχεις πάρει.

Ωστόσο, έστω οτι έχεις 100 πτυχία και δεν δικαιούσαι βιβλία, ή έστω οτι πέρασαν τα χρόνια στην σχολή κατατακτηρίων και σε τρώει το ν+2, ή έστω οτι πήρες παράτυπα βιβλία (ή σε κατηγορούν απο τον Εύδοξο άδικα - το έχουμε δεί και αυτό) και σου παγώσουν το λογαριασμό, και βρεθείς σε θέση να μην δικαιούσαι καινούρια βιβλία. 'Η έστω οτι άυριο η κυβέρνηση αλλάζει γνώμη και αποφασίζουν οτι δεν δικαιούσαι βιβλία - το έχω ζήσει επι Σαμαρά, όταν τους κάπνισε μια ωραία μέρα να κόψουν τα βιβλία των εισαχθέντων κατατακτηρίων. 

Οι επιλογές/λύσεις είναι οι εξής:

1. Μπορείς ακόμα να πάρεις βιβλία μέσω του Eudoxos plus, όπου παλιότεροι φοιτητές σου παραχωρούν το σύγγραμμά τους, και παίρνετε (δότης και λήπτης) κάποιους πόντους εξαργύρωσης. Με τους πόντους εξαργύρωσης μπορείς να πάρεις βιβλία που δεν θέλουν να παραχωρήσουν οι άλλοι φοιτητές, ή εναλλακτικά συγγράμματα που δεν μπόρεσες να πάρεις μέσω της κανονικής δήλωσης.

2. Οι βιβλιοθήκες πλέον έχουν εξτρά βιβλία απο τις επιστροφές βιβλίων Ευδόξου και είναι στην δανειστική συλλογή, και ενίοτε προς απόσυρση στην αποθήκη, χωρίς να μπουν ποτέ στην συλλογή, εάν αυτά έχουν φθαρμένο εξώφυλλο, σημειώσεις κλπ.

3. Πολλά απο τα ακαδημαϊκά συγγράμματα κυκλοφορούν σκαναρισμένα. Πριν γίνει ISP ban των πειρατικων ιστοσελίδων βιβλίων (όπως z library, lib.gen κλπ) ιδίως στο z library είχε και πολλά ελληνικά. Ίσως να είναι προσβάσιμα με VPN ή Τor, δεν το έχω ψάξει...

4. Η αγορά είναι η ύστατη λύση. Ιδίως τα καινούρια είναι σκέτη οικονομική καταστροφή. Σε STEM σχολές, ιδίως υγείας, μπορεί και να σου φύγουν 500-1200 ευρώ το εξάμηνο αγοράζοντας καινούρια συγγράμματα. Τα ακαδημαϊκά συγγράμματα είναι επίτηδες υπερκοστολογημένα. Προσωπικά οτιδήποτε δεν έβρισκα από ανταλλαγή,  το έψαχνα μεταχειρισμένο. Μόνο εαν δεν υπήρχε ούτε μεταχειρισμένο πουθενά μα πουθενά,  το αγόραζα καινούριο. 

5. Συνήθως στα γκρουπ FB, whatsup, κλπ της κάθε σχολής, παλιότεροι φοιτητές χαρίζουν/δανείζουν βιβλία και ανεξάρτητα απο το πρόγραμμα Εύδοξος. Μπαίνεις και ρωτάς ευγενικά εάν υπάρχουν διαθέσιμα τα βιβλία τάδε και τάδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 15/11/2021 στις 3:54 ΜΜ, sptheoh είπε

Καλησπέρα παιδιά! Το 2007 πέρασα σε ένα ΤΕΙ και το 2009 πέρασα με το 10% σε άλλη σχολή, οπότε και έκανα διαγραφή από την πρώτη. Τελείωσα επιτυχώς τη δεύτερη σχολή. Τώρα που θέλω να δώσω κατατακτήριες, θα δικαιούμαι συγγράματα από τον Εύδοξο; Μπορούν να ξέρουν ότι κάποτε ήμουν στην πρώτη σχολή, ή μπορώ να το κρύψω; 🙄

 

Στις 15/11/2021 στις 6:39 ΜΜ, sptheoh είπε

Αυτό δεν έχει σχέση με αυτό που είπα. Δεν έχω μπει καν στη νέα σχολή ακόμα. Ρωτάω αν, δεδομένου του ότι δωρεάν συγγράμματα δικαιούνται όλοι για τα δύο πρώτα πτυχία, θα μετρήσει η πρώτη μου σχολή, την οποία δεν ολοκλήρωσα.

Επίσης το 2009 δεν υπήρχε Εύδοξος, οπότε πώς μπορούν να ξέρουν ότι ήμουν όντως σε εκείνη την πρώτη σχολή; 🤷🏻‍♂️

΄Αρθρο 65 του Νόμου 4386/2016 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 83 τ.Α΄/11-5-2016

https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/nomos-4386-2016-phek-83a-11-5-2016-ruthmiseis-gia-thn-ereyna.html

Άρθρο 65
Στο άρθρο 37 του ν. 4009/2011 (Α'195) προστίθεται παράγραφος 6 ως εξής:
«6.α) Στους φοιτητές που παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράμματα. β) Από της δημοσιεύσεως του παρόντος καταργείται κάθε αντίθετη γενική ή ειδική διάταξη, καθώς και η διάταξη της περίπτωση αα' της παρ. 10 του άρθρου 80 του ν. 4009/2011 (Α' 195).

Δικαιούσαι λοιπόν κανονικά συγγράμματα.

Πάσο όμως δεν δικαιούσαι.

Για τα συγγράμματα της πρώτης σχολής που δεν ολοκλήρωσες, δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Στην ακραία περίπτωση που γίνει αντιληπτό το πολύ-πολύ να σου ζητήσουν να τα επιστρέψεις στην βιβλιοθήκη της σχολής αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...