Προς το περιεχόμενο

Πρωτοποριακό εμφύτευμα στον εγκέφαλο μετατρέπει τις σκέψεις σε γραπτό λόγο με τη βοήθεια της Τεχνητής Νοημοσύνης


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετοιμαζόμαστε για τρέλες πορείες και αντιδράσεις από όλα τα ψέκια. 

Όλοι εσείς που θα αντιδράσετε, αναλογιστείτε λίγο ότι σε κάποιες χιλιάδες χρόνια οι άνθρωποι θα 'γελάνε' με εμάς τους 'εξελιγμένους', όπως 'γελάμε' και μεις με τους sapiens, Νεάντερταλ κλπ...

"Ρε τα γίδια, ταξίδευαν με αεροπλάνα και είχαν υπολογιστές desktop και laptop;; οχαχαχαχαχαχα"

Αντισταθείτε στην εξέλιξη, μπορείτε. 

Ραντεβού κάτω από τον πύργο τον Λευκό με εικόνες του Αγίου Φανουρίου, φερετζέδες, και κανά καδρόνι αν περισσεύει.

"Πίσω Sagan και σε φάγαμε..."

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Όταν το 2021 κατάφερε η επιστήμη να πετύχει αυτό που περιγράφει το άρθρο τότε το να πετύχει το διάβασμα της σκέψης σε 10, 20 ή 30 χρόνια δεν είναι θέμα πίστης αλλά νομοτέλεια. Πριν 30 χρόνια αν σου έλεγαν πως θα μπορείς να μιλάς με όποιον θέλεις όπου και να είσαι (και όπου και να είναι ο άλλος) θα τους έλεγες τρελούς. Με τα κινητά έγινε πραγματικότητα (αρκεί να έχεις σήμα φυσικά).

Δεν υπήρχαν κινητά το 1991;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν υπήρχαν κινητά το 1991;

Όχι φυσικά. Εδώ μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 80 στα χωριά υπήρχε μόνο 1 σταθερό τηλέφωνο στο καφενείο. Έπαιρναν τηλέφωνο ζητώντας έναν χωριανό και κάποιος από τους θαμώνες πήγαινε και τον ειδοποιούσε για να έρθει να μιλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotaras76 είπε

Όχι φυσικά. Εδώ μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 80 στα χωριά υπήρχε μόνο 1 σταθερό τηλέφωνο στο καφενείο. Έπαιρναν τηλέφωνο ζητώντας έναν χωριανό και κάποιος από τους θαμώνες πήγαινε και τον ειδοποιούσε για να έρθει να μιλήσει.

Που ζεις φίλε μου;Σε τι απομόνωση σε είχαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Που ζεις φίλε μου;Σε τι απομόνωση σε είχαν;

Προφανώς και είσαι μικρός, πιθανότατα δεν είχες καν γεννηθεί τότε. Σε όλα σχεδόν τα χωριά της χώρας έτσι ήταν, δεν έχει να κάνει με εμένα. Τα καλοκαίρια που πήγαινα (μαθητής δημοτικού τότε)στο χωριό μου τα βίωνα. Μην συγκρίνεις την σημερινή εποχή με την τότε εποχή, καμία σχέση.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotaras76 είπε

Προφανώς και είσαι μικρός, πιθανότατα να μην είχες καν γεννηθεί τότε. Σε όλα σχεδόν τα χωριά της χώρας έτσι ήταν, δεν έχει να κάνει με εμένα. Τα καλοκαίρια που πήγαινα (μαθητής δημοτικού τότε)στο χωριό μου τα βίωνα. Μην συγκρίνεις την σημερινή εποχή με την τότε εποχή, καμία σχέση.

Αν το 76 είναι απο το 1976 και ειναι ετος γέννησης σου τότε σου ρίχνω 3 χρόνια.

Στο χωριό των παππούδων μου είχαν τηλέφωνο και στο σπιτι τους , η μανα μου τους καλούσε αν θελουν να τους πάει κάτι όταν πηγαίναμε.Το ίδιο και σε άλλους συγγενείς στο χωριό.

Το ότι ήταν χρονοβόρο να πάρεις γραμμή ναι ήταν αλήθεια.

Και φυσικά όλος ο κόσμος δεν είναι το χωριό μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν το 76 είναι απο το 1976 και ειναι ετος γέννησης σου τότε σου ρίχνω 3 χρόνια.

Στο χωριό των παππούδων μου είχαν τηλέφωνο και στο σπιτι τους , η μανα μου τους καλούσε αν θελουν να τους πάει κάτι όταν πηγαίναμε.Το ίδιο και σε άλλους συγγενείς στο χωριό.

Το ότι ήταν χρονοβόρο να πάρεις γραμμή ναι ήταν αλήθεια.

Και φυσικά όλος ο κόσμος δεν είναι το χωριό μας 

Τι να σου πω φίλε, ακόμα και όταν ζούσαμε στην Αθήνα στις αρχές των 80s τρόμαξαν οι δικοί μου να βάλουν σταθερό. Ήταν πολύ χρονοβόρα διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bspus είπε

Το να αναγνωριζεις οτι οποιαδηποτε τεχνολογια θα εχει και αρνητικη χρηση δεν σε κανει ουτε αρνητη, ουτε τεχνοφοβικο. Η τεχνολογια ειναι εργαλειο και οπως ολα τα εργαλεια μπορουν να χρησιμοποιηθουν για καλο η κακο.

Μια χαρα λοιπον ανηκουν σε μια γενικη συζητηση και οι ενδεχομενες αρνητικες πτυχες. Φυσικα ειναι αδυνατο να εμποδισουμε την εξελιξη και πλεον πρακτικα αδυνατο να εξαιρεσουμε και τους εαυτους μας απο τη χρηση μετα απο ενα σημειο ακομα και αν το θελαμε.

Αυτα δεν αφορουν τη συγκεκριμενη ειδηση που οπως εχουν πει, δεν ειναι καν κατι πραγματικα καινουριο.

Δεν διαφωνώ σε κάτι από αυτά που λες. Δεν ανέφερα ότι δεν υπάρχουν αρνητικά ή ότι χαρακτηρίζεται ως αρνητής οποίος/α τα επισημαίνει. Είπα μόνο ποιος είναι ο μοναδικός τρόπος να ξεφύγεις (ενδεχομένως) από τις αρνητικές συνέπειες της χρήσης. Το σχόλιό μου αναφέρεται σε όλους όσοι λένε ότι θα χρησιμοποιηθεί (και) για κακό σκοπό χωρίς να προσφέρουν κάποια αντιπρόταση με το σχόλιό τους, όπως  λ.χ. το "καταπατά κάθε ανθρώπινη ελευθερία". 🤯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ooaris είπε

Στο άρθρο πάντως αναφέρει πως ο Τ5 φαντάστηκε πως γράφει και έγινε "decode" από το software/hardware 

Το νεύρο στο χέρι του δεν διαβιβάζει τίποτα αφού είναι t5. 

έτσι λειτουργεί όπως το περιγράφεις με την μικρή διαφορά ότι ο άνθρωπος που το δοκιμάζουν είναι παράλυτος, για την ακρίβεια δεν λειτουργεί η επικοινωνία από τον αυχένα και μετά. Αυτό σημαίνει ότι τα καλώδια (νεύρα) που μεταφέρουν τις εντολές στους μύες για την κίνηση (γράψιμο) έχουν την απαιτούμενη πληροφορία μέχρι και τον αυχένα. Αρκεί να διαβάσεις αυτό το σήμα να το μετατρέψεις σε ηλεκτρικό σήμα και να το feedάρεις σε ένα AI, αν βάλεις τον ασθενή να γράψει χιλιάδες φορές το κάθε γράμμα της αλφαβήτας και καθώς αυτός "φαντάζεται" ότι γράφει (στην ουσία στέλνει τα σήματα στα χέρια του αλλά δεν φτάνουν λόγο του τραύματος στον αυχένα του) τότε το ΑΙ μπορεί να μάθει τι περίπου σήματα στέλνει ο εγκέφαλος του ασθενή για κάθε γράμμα. αφού τα αναλύσει και δημιουργήσει τα απαραίτητα μοτίβα για κάθε γράμμα στην συνέχεια είναι έτοιμο να εκκινήσει την αποκωδικοποίηση του σήματος όπου για εμάς τους θεατές αυτό συνεπάγεται με το να βλέπουμε ένα τύπο να φαντάζεται και η μηχανή να γράφει.

Αν τα παραπάνω δεν σε έπεισαν τότε ένα σενάριο καθημερινής του χρήσης θα σε πείσει, φαντάσου να θες να συντάξεις ένα κείμενο στο word και το ΑΙ να γράφει κάθε σου σκέψη αφιλτράριστα. Θα είχε κάποιο νόημα ένα τέτοιο σύστημα;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού μπορούν να "διαβάσουν" τα σήματα προς τα χέρια που καθοδηγούν την γραφή, θεωρώ ότι η ίδια διαδικασία που θα επιτρέπει σε ένα ρομποτικό άκρο να αντικαταστήσει ένα μη λειτουργικό ανθρώπινο, δεν είναι πολύ μακριά.

Μακάρι άνθρωποι με κινητικές αναπηρίες να μπορούν να "κινηθούν" ξανά.

Επεξ/σία από mike299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mike299 είπε

Αφού μπορούν να "διαβάσουν" τα σήματα προς τα χέρια που καθοδηγούν την γραφή, θεωρώ ότι η ίδια διαδικασία που θα επιτρέπει σε ένα ρομποτικό άκρο να αντικαταστήσει ένα μη λειτουργικό ανθρώπινο, δεν είναι πολύ μακριά.

Μακάρι άνθρωποι με κινητικές αναπηρίες να μπορούν να "κινηθούν" ξανά.

εχει ηδη γίνει αυτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αν το 76 είναι απο το 1976 και ειναι ετος γέννησης σου τότε σου ρίχνω 3 χρόνια.

Στο χωριό των παππούδων μου είχαν τηλέφωνο και στο σπιτι τους , η μανα μου τους καλούσε αν θελουν να τους πάει κάτι όταν πηγαίναμε.Το ίδιο και σε άλλους συγγενείς στο χωριό.

Το ότι ήταν χρονοβόρο να πάρεις γραμμή ναι ήταν αλήθεια.

Και φυσικά όλος ο κόσμος δεν είναι το χωριό μας 

Κι εγώ από χωριό, αν και μεγάλο. Μέχρι που ήρθα Αθήνα για σπουδές το 1990, ΔΕΝ είχαμε τηλέφωνο στο σπίτι. Τότε βάλαμε, για να μπορώ να παίρνω εγώ στους γονείς, και έκαναν κάπου 8 μήνες οι του ΟΤΕ να το βάλουν. Στην Αθήνα φοιτητής ΔΕΝ είχα τηλέφωνο, το κόστος ήταν απαγορευτικό, πήγαινα στο περίπτερο για να πάρω τηλέφωνο.

PC αγόρασα όταν τελείωσα σπουδές και στρατό, για πρώτη φορά. Τις εργασίες στο πανεπιστήμιο τα πρώτα έτη τις δίναμε χειρόγραφες, και προς το τέλος άρχισαν οι καθηγητές να τις ζητάνε δακτυλογραφημένες. Υπήρχαν επιχειρήσεις που δακτυλογραφούσαν για φοιτητές.

Για ποια κινητά μιλας λοιπόν; Εδώ δεν είχαμε σταθερά.

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε η Ελλάδα είναι το κέντρο του(τεχνολογικού) κόσμου? Κινητά τηλέφωνα υπάρχουν από το 73. Πότε ήρθαν η τηλεφωνία στη Ελλάδα και ειδικότερα σε κάθε χωριό, είναι αδιάφορο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...