Προς το περιεχόμενο

G.Skill Ripjaws 3200Mhz προβλήματα συμβατότητας ;


ServerStationF1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τις μνήμες G.Skill Ripjaws 3200Mhz συγκεκριμένα 16GB(2x8GB)  βάζοντας το xmp profile  ανεβαίνουν στα 3200Mhz  όμως ενώ στα windows δεν έχω κανένα πρόβλημα τα παιχνίδια κρασάρανε και με πέταγε έξω  π.χ.  Red Dead Redemption 2  και πολλά άλλα  μόλις κατέβασα την συχνότητα στο κανονικο Profile  2133Mhz   σταματήσανε τα κρασαρίσματα. Υπάρχει τρόπος να το πάω κάπου ενδιάμεσα ή έστω 3000Mhz ;

Ο επεξεργαστής μου είναι ένας   ryzen 5 2600x   λέει πως υποστηρίζει up to 2900Mhz   και η μητρική μου είναι μια Gigabyte  GA-AB350-gaming 3 που και αυτή στο site της gigabyte λεει πως υποστηρίζει μέχρι 3200Mhz μνήμες.

 

Έχει τύχη σε κανένα το συγκεκριμένο πρόβλημα στις αρχές μου πέταγε και μπλε οθόνες αλλά μετά από updates windows δεν ξαναείδα μπλέ οθόνες. Τις συγκεκριμένες μνήμες τις άλλαξα με κάτι crosair 2400Mhz που είχα. Όμως αυτή την στιγμή είμαι στα 2133Mhz :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τις βάζετε στα 3200 πόσα Volt δίνει;

Spoiler

Καλά, με SK hynix MFR τσιπάκια μην περιμένετε και θαύματα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Όταν τις βάζετε στα 3200 πόσα Volt δίνει;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Καλά, με SK hynix MFR τσιπάκια μην περιμένετε και θαύματα... 

στα 3200Mhz   1.35V   και όταν βγάζω το profile    είναι στα 2133Mhz στα 1.2V   εν τω μεταξύ δεν μπορώ να κατεβάζω τον πολλαπλασιαστή ώστε να τις πάω στα 3000Mhz γράφει Auto.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες πάλι έβαλα το Red Dead Redemption 2   στα 3200Mhz   ξαφνικά μέσα στο παιχνίδι κολάει και δεν ανταποκρίνεται  μόλις το κατέβασα στα 2133Mhz  όλα μια χάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εχω τον 2600x με msi x470 και ιδιες μνημες και κλοκαρανε στα 3200 με xmp κατευθειαν, δεν εχει κολλησει ποτε και πουθενα. Σιγουρα δεν φταιει cpu και ραμ, οποτε  μαλλον το mobo σου δεν αντεχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...