Προς το περιεχόμενο

Αγορά προτζέκτορα


Cyan Eye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας θέλω να αγοράσω έναν προτζέκτορα και έχω budget μέχρι 300 ευρώ. Από όσους έχω ψάξει ο καλύτερος που βρήκα είναι αυτός:

https://www.skroutz.gr/s/24428311/Conceptum-RD-826-Projector-Τεχνολογίας-Προβολής-LED-με-Φυσική-Ανάλυση-1920-x-1080-και-Φωτεινότητα-4000-Ansi-Lumens-με-WiFi-Μαύρος.html

 

Σας φαίνεται καλός η να κοιτάξω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Είμαι και εγώ σε έρευνα αγοράς προτζέκτορα (αν και δεν θα πάρω άμεσα) και ψάχνοντας πχ στο Σκρουτζ τα πράγματα είναι λίγο απογοητευτικά υπο την έννοια ότι δεν μπορείς να κάνεις εύκολα συγκρίσεις. Βλέπεις πχ μηχάνημα των 1000€ και των 300 να έχουν φαινομενικά ίδια χαρακτηριστικά και μόνο διαβάζοντας κριτικές καταλαβαίνεις το τι συμβαίνει. Μόνο που πολύ λίγες καταχωρήσεις έχουν κριτικές.

Anyway, αυτό που θέλω να ρωτήσω σήμερα είναι το εξής. Θα μου ήταν πάρα πολύ χρήσιμο ο προτζέκτορας να έχει είσοδο usb ώστε να του βάζω ένα φλασάκι και να παίζει απευθείας μια ταινία όπως όλες πια οι smart tv. Βλέπω μερικοί αναφέρουν σαν είσοδο usb, αλλά τίποτα παραπάνω σε σχέση με αυτό. Παίζει να σημαίνει τίποτα άλλο και όχι αυτό που θέλω?

Παράδειγμα: https://www.skroutz.gr/s/14006336/BenQ-MH733-3D-Projector-Full-HD-me-Ensomatomena-Icheia-Leykos.html

Στην συνδεσιμότητα αναφέρει usb και η πίσω του όψη είναι αυτή:

https://d.scdn.gr/images/sku_images/019388/19388398/20180212094322_b55fc63e.jpeg

Όσοι έχετε άποψη για αυτό μπορείτε να πείτε κατά πόσο αυτή η υλοποίηση (video σε προτζέκτορα μέσω usb) είναι αξιόπιστη και λειτουργική? Αν αναγνωρίζει δηλαδή όλα τα file types, αν παίζουν σωστά οι υπότιτλοι κλπ

Επίσης στην περίπτωση που παίζω ταινία έτσι, λογικά θα χρειάζεται να συνδέσω τα ηχεία στην έξοδο του ήχου με mini jack και θα παίξει κατευθείαν όπως σε ένα laptop(?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Είμαι και εγώ σε έρευνα αγοράς προτζέκτορα (αν και δεν θα πάρω άμεσα) και ψάχνοντας πχ στο Σκρουτζ τα πράγματα είναι λίγο απογοητευτικά υπο την έννοια ότι δεν μπορείς να κάνεις εύκολα συγκρίσεις. Βλέπεις πχ μηχάνημα των 1000€ και των 300 να έχουν φαινομενικά ίδια χαρακτηριστικά και μόνο διαβάζοντας κριτικές καταλαβαίνεις το τι συμβαίνει. Μόνο που πολύ λίγες καταχωρήσεις έχουν κριτικές.

Anyway, αυτό που θέλω να ρωτήσω σήμερα είναι το εξής. Θα μου ήταν πάρα πολύ χρήσιμο ο προτζέκτορας να έχει είσοδο usb ώστε να του βάζω ένα φλασάκι και να παίζει απευθείας μια ταινία όπως όλες πια οι smart tv. Βλέπω μερικοί αναφέρουν σαν είσοδο usb, αλλά τίποτα παραπάνω σε σχέση με αυτό. Παίζει να σημαίνει τίποτα άλλο και όχι αυτό που θέλω?

Παράδειγμα: https://www.skroutz.gr/s/14006336/BenQ-MH733-3D-Projector-Full-HD-me-Ensomatomena-Icheia-Leykos.html

Στην συνδεσιμότητα αναφέρει usb και η πίσω του όψη είναι αυτή:

https://d.scdn.gr/images/sku_images/019388/19388398/20180212094322_b55fc63e.jpeg

Όσοι έχετε άποψη για αυτό μπορείτε να πείτε κατά πόσο αυτή η υλοποίηση (video σε προτζέκτορα μέσω usb) είναι αξιόπιστη και λειτουργική? Αν αναγνωρίζει δηλαδή όλα τα file types, αν παίζουν σωστά οι υπότιτλοι κλπ

Επίσης στην περίπτωση που παίζω ταινία έτσι, λογικά θα χρειάζεται να συνδέσω τα ηχεία στην έξοδο του ήχου με mini jack και θα παίξει κατευθείαν όπως σε ένα laptop(?)

Όπως αναφέρεται  εδώ  δεν υποστηρίζει video files …. Είναι για αναπαραγωγή παρουσιάσεων, γενικά δεν είναι κατηγορία multimedia αλλά περισσότερο business περιεχομένου. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θλιβερή αυτή η διαπίστωση. Λέει μόνο για jpeg, παρουσιάσεις powerpoint κλπ

Θα πίστευε κανείς πως εν έτη 2023 τέτοια κόλπα θα είχαν γίνει στάνταρ. Οι τηλεοράσεις το κάνουν αυτό εδώ και 10 χρόνια. Και μιλάμε για προτζέκτορα των 1000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι έτσι βάζω και λαπτοπ, το θέμα είναι να γίνει η δουλειά με το απλούστερο δυνατό σετάπ. Σε ορισμένες περιπτώσεις που παίρνω τον προτζέκτορα εκτός έδρας το να μην έχω να κουβαλάω 100 πράγματα, συσκευές καλώδια κλπ είναι μεγάλη υπόθεση

Αν υπάρχει μια μάρκα προτζέκτορων που έχει αυτό το χαρακτηριστικό θα ήταν χρήσιμο να ξεκινήσω την έρευνα από εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/11/2021 στις 4:59 ΜΜ, Cyan Eye είπε

Καλησπέρα σας θέλω να αγοράσω έναν προτζέκτορα και έχω budget μέχρι 300 ευρώ. Από όσους έχω ψάξει ο καλύτερος που βρήκα είναι αυτός:

https://www.skroutz.gr/s/24428311/Conceptum-RD-826-Projector-Τεχνολογίας-Προβολής-LED-με-Φυσική-Ανάλυση-1920-x-1080-και-Φωτεινότητα-4000-Ansi-Lumens-με-WiFi-Μαύρος.html

 

Σας φαίνεται καλός η να κοιτάξω κάτι άλλο;

Αν αυτό είναι το budget σου μην αγοράσεις προτζέκτορα για μία αξιοπρεπή εικόνα πρέπει να υπερβεί στα 5-6 κατοστάρικα Και μιλάω για αξιοπρεπή όχι για καλη

Στις 12/12/2023 στις 8:27 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Είμαι και εγώ σε έρευνα αγοράς προτζέκτορα (αν και δεν θα πάρω άμεσα) και ψάχνοντας πχ στο Σκρουτζ τα πράγματα είναι λίγο απογοητευτικά υπο την έννοια ότι δεν μπορείς να κάνεις εύκολα συγκρίσεις. Βλέπεις πχ μηχάνημα των 1000€ και των 300 να έχουν φαινομενικά ίδια χαρακτηριστικά και μόνο διαβάζοντας κριτικές καταλαβαίνεις το τι συμβαίνει. Μόνο που πολύ λίγες καταχωρήσεις έχουν κριτικές.

Anyway, αυτό που θέλω να ρωτήσω σήμερα είναι το εξής. Θα μου ήταν πάρα πολύ χρήσιμο ο προτζέκτορας να έχει είσοδο usb ώστε να του βάζω ένα φλασάκι και να παίζει απευθείας μια ταινία όπως όλες πια οι smart tv. Βλέπω μερικοί αναφέρουν σαν είσοδο usb, αλλά τίποτα παραπάνω σε σχέση με αυτό. Παίζει να σημαίνει τίποτα άλλο και όχι αυτό που θέλω?

Παράδειγμα: https://www.skroutz.gr/s/14006336/BenQ-MH733-3D-Projector-Full-HD-me-Ensomatomena-Icheia-Leykos.html

Στην συνδεσιμότητα αναφέρει usb και η πίσω του όψη είναι αυτή:

https://d.scdn.gr/images/sku_images/019388/19388398/20180212094322_b55fc63e.jpeg

Όσοι έχετε άποψη για αυτό μπορείτε να πείτε κατά πόσο αυτή η υλοποίηση (video σε προτζέκτορα μέσω usb) είναι αξιόπιστη και λειτουργική? Αν αναγνωρίζει δηλαδή όλα τα file types, αν παίζουν σωστά οι υπότιτλοι κλπ

Επίσης στην περίπτωση που παίζω ταινία έτσι, λογικά θα χρειάζεται να συνδέσω τα ηχεία στην έξοδο του ήχου με mini jack και θα παίξει κατευθείαν όπως σε ένα laptop(?)

Οι κυρίες διαφορές ανάμεσα σε έναν οικονομικό προτζέκτορα και σε έναν ακριβό είναι η φωτεινότητα η αντίθεση και τι τύπου λάμπα χρησιμοποιεί δύσκολα θα βρεις ένα προτζέκτορα για USB multimedia αλλά υπάρχουν κάποιες επιλογές Εγώ θα σου πρότεινα τον Epson 5825 έχει  Android TV Προεγκατεστημένο και  vewsonic m2 σε  portable 

Επεξ/σία από 6xXx6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 6xXx6 είπε

Οι κυρίες διαφορές ανάμεσα σε έναν οικονομικό προτζέκτορα και σε έναν ακριβό είναι η φωτεινότητα η αντίθεση και τι τύπου λάμπα χρησιμοποιεί δύσκολα θα βρεις ένα προτζέκτορα για USB multimedia αλλά υπάρχουν κάποιες επιλογές Εγώ θα σου πρότεινα τον Epson 5825 έχει  Android TV Προεγκατεστημένο

Καλή περίπτωση φαίνεται! Έχει και manual zoom ο φακός. Παίζει όντως ταινίες από φλασάκι? Γράφει ότι έχει "USB 2.0 τύπου B (μόνο για υπηρεσία)" και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί.

Βασικά αφού δεν έχει wifi για σύνδεση στο ίντερνετ τι νόημα έχουν οι εφαρμογές Netflix κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Καλή περίπτωση φαίνεται! Έχει και manual zoom ο φακός. Παίζει όντως ταινίες από φλασάκι? Γράφει ότι έχει "USB 2.0 τύπου B (μόνο για υπηρεσία)" και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί.

Βασικά αφού δεν έχει wifi για σύνδεση στο ίντερνετ τι νόημα έχουν οι εφαρμογές Netflix κλπ?

Καλά που το είδες ότι δεν έχει wifi μια χαρά έχουνε και δύο που σου πρότεινα ο m2  επίσης έχει και bluetooth Για σύνδεση με ηχεία  Σαν εικόνα όμως ο Epson θα είναι καλύτερος

Επεξ/σία από 6xXx6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον Viewsonic δεν τον είχα δει στο μήνυμα σου, μάλλον το έβαλες αργότερα αλλά θα το κοιτάξω. Βασικά είναι αρκετά μικρός σε μέγεθος και φωτεινότητα.

Μίλαγα για τον Epson μιας και στην συνδεσιμότητα αναφέρει bluetooth κλπ αλλά όχι wi-fi.

Η αγορά προτζέκτορα είναι δύσκολη οπότε αν υπάρχουν μόνο ελάχιστα μοντέλα με δυνατότητα να παίξουν ταινία από φλασάκι θα είναι δύσκολο να έχουν όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που θέλω. Ο Epson πχ έχει πολύ μικρό throw ratio και δεν μου κάνει (θα μπει σε στάνταρ σημείο που είναι πιο μακρυά) ενώ θα ήθελα και λίγο παραπάνω φωτεινότητα.

Ευχαριστώ πάντως, είχα αρχίσει να νομίζω πως δεν υπάρχει κανένας προτζέκτορας που να παίζει ταινία. Αν έχεις υπόψην σου και άλλα μοντέλα που κάνουν αυτό, θα ήμουν ευγνώμων.

Τώρα που το σκέφτομαι μήπως αυτή την δυνατότητα την έχουν όλοι οι προτζέκτορες που έχουν wi-fi?

Αν είναι έτσι η αναζήτηση θα γινόταν αρκετά πιο εύκολη

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...