Προς το περιεχόμενο

Το Perseverance κατέγραψε εντυπωσιακό βίντεο του ελικοπτέρου Ingenuity που πετά στον Άρη


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Ξεσκέπασες το μυστικό που μας κρύβουν? 😛 

Το επισημο ρημαδο site κανείς δεν το μελέτησε ώστε να καταλάβει τις λεπτομέρειες της αποστολής, τις τεχνικές προδιαγραφές κλπ?

Θα μου πεις "σιγα, όλα αυτά είναι λεπτομέρειες μπροστά σε όλες τις άλλες θεωρίες..." :) 

Για ποιο πράγμα μιλάς ακριβώς? 

3 ώρες πριν, MikeKata είπε

Το ανέλυσα στο σχόλιο. Επίσης, το bandwidth είναι εξαιρετικά περιορισμένο, μόλις μερικά kilobyte καθημερινά. Έχουν τεράστια πληθώρα δεδομένων να στείλουν, που ακόμα και από τα επιστημονικά στοιχεία που συλλέγει, κάνουν διακρίσεις. Δεν είναι show για τον κάθε "σκεπτικιστή". Επιστημονική αποστολή είναι. Και παρ'ολα αυτά έχουν ήδη στείλει βίντεο από το Perseverance, μέχρι και 4k. Πόσο δύσκολο είναι να κάνεις ένα κλικ στην αναζήτηση;

Πόσο δύσκολο ήταν να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει? Και γιατί θα πρέπει κάποιος που ρωτάει να τον βαπτιζετε σκεπτικιστή και απλά να μην προσφέρετε στην κοινότητα της γνώσεις σας δίχως ειρωνία και χαρακτηρισμούς?

Το μέχρι 4κ κάποια στιγμή διάβασα ότι είναι rendering και όχι πραγματικό footage. Και εκεί είχα την απορία. Μια πολύ σωστή δικαιολογία είναι αυτό που είπες. Χαμηλό bandwidth μερικών kb την ημέρα. Τώρα το ξεκαθάρισαμε. 

Για να μην κάθομαι να ψάχνω ρώτησα (για αυτό υποτίθεται ότι είναι η κοινότητα) την κοινότητα να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει. Και ναι με ενδιαφέρει το αντικείμενο όχι τόσο όμως για να κάτσω να ψάχνω και να βλέπω ολόκληρα ντοκιμαντέρ για το θέμα. Με μία ερώτηση στην φιλική κοινότητα λύθηκε η απορία μου. 

Βρε τι είστε εσείς....

6 ώρες πριν, skritikos είπε

https://mars.nasa.gov/mars2020/multimedia/videos/

Ολόκληρο site έχουν, images, videos, όλο το timeline, τα πλάνα τους, τα πάντα. 

Αν είναι να κάνω διδακτορικό και να φάω ώρες για μια απλή απορία που είχα βραστα φίλε. 

6 ώρες πριν, akalokat είπε

Έχουν δημοσιευθεί πάμπολλα και μάλιστα με 4κ ανάλυση.

Κάνε μια αναζήτηση. Αν δεν βαριέσαι.

Πλάκα έχετε πραγματικά.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που καθόσαστε, ψάχνετε και διαβάζετε με τις ώρες σελίδες για επιχειρήματα υπέρ των συνομωσιών αλλά δεν ξοδεύετε δυο τρία λεπτά για να μπείτε στην πηγή που υπάρχουν σχεδόν όλες οι απαντήσεις, να το προσέξετε μερικοι…

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Το μέχρι 4κ κάποια στιγμή διάβασα ότι είναι rendering και όχι πραγματικό footage.

Δεν είναι rendering. Δεν ξέρω πού το διάβασες. Συρραφη εικόνων κάνουν συνήθως ώστε να πετύχουν το βέλτιστο αποτέλεσμα, καθώς τραβάνε πολλές κάμερες που έχουν διάφορες λειτουργίες (π.χ exposure, γωνια θέασης κλπ). Συν ότι το βίντεο θα έτρωγε πολύ bandwith όπως είπα και πριν. Ο,τι βίντεο ήταν να στειλουν, τα έστειλαν.

49 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Αν είναι να κάνω διδακτορικό και να φάω ώρες για μια απλή απορία που είχα βραστα φίλε. 

Δηλαδή για να καταλάβω. Εγκαλεις εμάς που απορουμε με το γεγονός ότι δε διαθέτεις κυριολεκτικά 30 δευτερόλεπτα για να κάνεις αναζήτηση, τη στιγμή που χαλάς κάνα διλεπτο (κατ'ελαχιστον) να ρωτήσεις αν υπάρχουν βίντεο και να γράψεις τα συγκεκριμένα σχόλια; Ακόμα και από άποψη "βαρεμάρας" να το δει κάποιος, πιο εύκολο θα ήταν να αναζητήσεις τα βίντεο από το να κάνεις αυτό το πράγμα.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, IordanisRamf είπε

Φαντάσου να υπάρχουν Αριανοι και να λενε ρε χθες είδατε ένα αυτοκινητάκι μας παρακολουθούν εξωγήινοι 

Εξωαρειανοί εννοείς 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, MikeKata είπε

έχει να κάνει καθαρά και μόνο με την τιμή της πυκνότητας, όχι το είδος του αερίου.

Μα η τιμή της πυκνότητας δεν εξαρτάται από το ειδικό βάρος του αερίου και την πίεση? Στον Άρη η πίεση εξαρτάται από την βαρύτητα και το ύψος. Οπότε η ενέργεια που χρειάζεται είναι λιγότερη από την Γη αφού είναι μικρότερος ο πλανήτης. Σαν λειτουργία είναι πιο εύκολο να σηκώσεις ένα ελικόπτερο στον Άρη από την Γη, αν βέβαια αναπτύξεις τις κατάλληλες πτέρυγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pavlitakis είπε

Μα η τιμή της πυκνότητας δεν εξαρτάται από το ειδικό βάρος του αερίου και την πίεση? Στον Άρη η πίεση εξαρτάται από την βαρύτητα και το ύψος. Οπότε η ενέργεια που χρειάζεται είναι λιγότερη από την Γη αφού είναι μικρότερος ο πλανήτης. Σαν λειτουργία είναι πιο εύκολο να σηκώσεις ένα ελικόπτερο στον Άρη από την Γη, αν βέβαια αναπτύξεις τις κατάλληλες πτέρυγες.

Θα επαναλάβω. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η απόλυτη τιμή της πυκνότητας. Αυτή δημιουργείται ΑΦΟΥ μπουν μέσα όλες οι παράμετροι. Αν η απόλυτη τιμή της πυκνότητας είναι π.χ 10g/m3, είτε δημιουργείται από CO2, είτε από O2, δεν έχει καμία σημασία. Στον τύπο που θα ερευνήσει την ανύψωση του ελικοπτέρου μέσα στο αντίστοιχο ρευστό, μας νοιάζει ΜΟΝΟ το τελικό 10g/m3, όχι το είδος του αερίου.. Το ίδιο με την επιφάνεια του Άρη θα μπορούσες να επιτύχεις στη Γη κάνοντας τη δοκιμή στα 27 χιλιόμετρα ύψος. Άσχετα που η σύσταση της ατμόσφαιρας θα ήταν διαφορετική, η πυκνότητα θα ήταν η ίδια. Αυτό σε ενδιαφέρει.

 

Υ.Γ. Το ειδικό βάρος δεν είναι αυτό που λες. Το ειδικό βάρος (specific weight) είναι μεταβαλλόμενο και παραγωγο της πυκνότητας και της επιτάχυνσης της βαρυτητας (εξ'ου και το "ειδικό"). Συγκεκριμένα είναι ρ×g. Όπου g στη Γη είναι 9.81m/s χονδρικά, και στον Αρη 3.721.

Οπότε τώρα καταλαβαίνεις, αν θες να το υπολογίσεις με το ειδικό βαρος (που δεν το υπολόγισαν έτσι), ότι ο τύπος της πυκνότητας ήδη περιλαμβάνει την επιτάχυνση της βαρύτητας. Δε χρειάζεται ξεχωριστή ανάλυση. Και επιστρέφουμε στο αρχικό. Μας νοιάζει ΜΟΝΟ η απόλυτη τιμή της πυκνότητας. Όχι το είδος του αερίου.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MikeKata είπε

Το ίδιο με την επιφάνεια του Άρη θα μπορούσες να επιτύχεις στη Γη κάνοντας τη δοκιμή στα 27 χιλιόμετρα ύψος. Άσχετα που η σύσταση της ατμόσφαιρας θα ήταν διαφορετική, η πυκνότητα θα ήταν η ίδια. Αυτό σε ενδιαφέρει.

Δεν νομίζω ότι στα 27 χιλιόμετρα ύψος στην Γη το βάρος είναι το ίδιο με το βάρος στην επιφάνεια του Άρη. Λέω ότι είναι λιγότερο από το μισό σε σχέση με την Γη.

Οπότε είναι σωστό αυτό που έγραψα.

15 ώρες πριν, pavlitakis είπε

Σαν λειτουργία είναι πιο εύκολο να σηκώσεις ένα ελικόπτερο στον Άρη από την Γη, αν βέβαια αναπτύξεις τις κατάλληλες πτέρυγες.

Με λίγα λόγια μπορείς να σηκώσεις ένα ελικόπτερο με λιγότερη ενέργεια από ότι στην Γη. 

Είναι λάθος αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, MikeKata είπε

Δεν είναι rendering. Δεν ξέρω πού το διάβασες. Συρραφη εικόνων κάνουν συνήθως ώστε να πετύχουν το βέλτιστο αποτέλεσμα, καθώς τραβάνε πολλές κάμερες που έχουν διάφορες λειτουργίες (π.χ exposure, γωνια θέασης κλπ). Συν ότι το βίντεο θα έτρωγε πολύ bandwith όπως είπα και πριν. Ο,τι βίντεο ήταν να στειλουν, τα έστειλαν.

Δηλαδή για να καταλάβω. Εγκαλεις εμάς που απορουμε με το γεγονός ότι δε διαθέτεις κυριολεκτικά 30 δευτερόλεπτα για να κάνεις αναζήτηση, τη στιγμή που χαλάς κάνα διλεπτο (κατ'ελαχιστον) να ρωτήσεις αν υπάρχουν βίντεο και να γράψεις τα συγκεκριμένα σχόλια; Ακόμα και από άποψη "βαρεμάρας" να το δει κάποιος, πιο εύκολο θα ήταν να αναζητήσεις τα βίντεο από το να κάνεις αυτό το πράγμα.

Και εσύ που έχεις ξοδέψει πόσες ώρες για να συντάξεις κείμενο εναντίον μου αντί να μου απαντήσεις από την αρχή? Αυτό πως το βλέπεις?

Τελος πάντων πολύ γκρίνια δίχως λόγο. Φθορά θα έλεγα δίχως λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pavlitakis είπε

Δεν νομίζω ότι στα 27 χιλιόμετρα ύψος στην Γη το βάρος είναι το ίδιο με το βάρος στην επιφάνεια του Άρη. Λέω ότι είναι λιγότερο από το μισό σε σχέση με την Γη.

Οπότε είναι σωστό αυτό που έγραψα.

Όχι. Είναι λάθος. Γιατί σου εξήγησα ότι ο τύπος της δύναμης (L= Lift) προς τα πάνω εξαρτάται από την πυκνότητα. Σταμάτα να σκέφτεσαι μπακαλιστικα. Είναι μαθηματικά. Η L (είναι δυναμη, σε N και έχει φορά προς τα επάνω) που θα παραχθεί στα 27 χιλιόμετρα της ατμόσφαιρας της Γης και στην επιφάνεια του Άρη, είναι ΙΔΙΑ. Το βάρος, το οποίο λειτουργεί αντίθετα από την L, είναι δύναμη και είναι διαφορετικό. Αυτό γίνεται offset λογω του 1/3 της βαρύτητας στον Άρη. Για αυτό το λόγο, τι έκαναν στο test στο εργαστήριο; Προσομοίωσαν την τιμή πυκνότητας αέρα του Άρη (η ίδια με τα 27 χιλιόμετρα ύψος στη Γη) και ταυτόχρονα μια πετονιά (κυριολεκτικά) που τραβούσε ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ το ελικόπτερο για να προσομοιώσουν το offset της βαρύτητας. Μην μπλέκεις δύο διαφορετικές δυνάμεις, το Lift και το Gravity. Δημιουργούνται από διαφορετικούς παράγοντες.

3 ώρες πριν, pavlitakis είπε

Με λίγα λόγια μπορείς να σηκώσεις ένα ελικόπτερο με λιγότερη ενέργεια από ότι στην Γη. 

Όχι απαραιτητα. Είναι λάθος γιατί όσο κι αν έχεις το offset της βαρύτητας, έχεις να αντιμετωπίσεις την πολύ μικρότερη πυκνότητα. Και αναγκάζεσαι να περιστρέφεις τις πτέρυγες πολύ πιο γρήγορα=ενέργεια.

Για να καταλάβεις την αναλογία, τα ελικόπτερα στη Γη με μάζα κάτι τόνους, περιστρεφουν τις πτέρυγες μόλις 225-500 RPM (μεγαλύτερη πυκνότητα=μεγαλύτερο Lift). Το Ingenuity είναι μόλις 1.8kg και χρειάζεται 2700 RPM για να σηκωθεί. Θα επαναλάβω. Σταμάτα να τα σκέφτεσαι μπακαλιστικα. Είναι μαθηματικά.

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Και εσύ που έχεις ξοδέψει πόσες ώρες για να συντάξεις κείμενο εναντίον μου αντί να μου απαντήσεις από την αρχή? Αυτό πως το βλέπεις?

Δεν είμαι εγώ αυτός που ισχυρίστηκε ότι δε θέλει να ψάχνει (επαναλαμβάνω, 30 δευτερόλεπτα ψάξιμο, δεν το λες και μελέτη, το πρώτο κυριολεκτικά αποτέλεσμα στην αναζήτηση του Google).

Στις 22/11/2021 στις 5:07 ΜΜ, tsarouc είπε

Για να μην κάθομαι να ψάχνω ρώτησα (για αυτό υποτίθεται ότι είναι η κοινότητα) την κοινότητα να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει. Και ναι με ενδιαφέρει το αντικείμενο όχι τόσο όμως για να κάτσω να ψάχνω και να βλέπω ολόκληρα ντοκιμαντέρ για το θέμα.

οπότε νομίζω το δικό μου χρόνο τον διαθέτω όπως κρίνω εγώ.

Και για να σου λύσω και την απορία, γιατί απάντησα, η κοινότητα βρίσκεται για να ανταλλάσσει απόψεις και να λύνει αποριες σε κάποιον που έψαξε και δεν κατάλαβε κάτι. Το να ρωτάει κάποιος κάτι υπερβολικά απλό που το βρίσκει σε πολύ λιγότερο χρόνο απ'οσο κάνει να γράψει το σχόλιο, απλά επειδή βαριέται, είναι κατάχρηση, κι όχι χρήση του χρόνου των υπολοίπων συνομιλητών της κοινότητας.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Όχι. Είναι λάθος. Γιατί σου εξήγησα ότι ο τύπος της δύναμης (L= Lift) προς τα πάνω εξαρτάται από την πυκνότητα. Σταμάτα να σκέφτεσαι μπακαλιστικα. Είναι μαθηματικά. Η L (είναι δυναμη, σε N και έχει φορά προς τα επάνω) που θα παραχθεί στα 27 χιλιόμετρα της ατμόσφαιρας της Γης και στην επιφάνεια του Άρη, είναι ΙΔΙΑ. Το βάρος, το οποίο λειτουργεί αντίθετα από την L, είναι δύναμη και είναι διαφορετικό. Αυτό γίνεται offset λογω του 1/3 της βαρύτητας στον Άρη. Για αυτό το λόγο, τι έκαναν στο test στο εργαστήριο; Προσομοίωσαν την τιμή πυκνότητας αέρα του Άρη (η ίδια με τα 27 χιλιόμετρα ύψος στη Γη) και ταυτόχρονα μια πετονιά (κυριολεκτικά) που τραβούσε ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ το ελικόπτερο για να προσομοιώσουν το offset της βαρύτητας. Μην μπλέκεις δύο διαφορετικές δυνάμεις, το Lift και το Gravity. Δημιουργούνται από διαφορετικούς παράγοντες.

Είναι λάθος γιατί όσο κι αν έχεις το offset της βαρύτητας, έχεις να αντιμετωπίσεις την πολύ μικρότερη πυκνότητα. Και αναγκάζεσαι να περιστρέφεις τις πτέρυγες πολύ πιο γρήγορα=ενέργεια.

Για να καταλάβεις την αναλογία, τα ελικόπτερα στη Γη με μάζα κάτι τόνους, περιστρεφουν τις πτέρυγες μόλις 225-500 RPM (μεγαλύτερη πυκνότητα=μεγαλύτερο Lift). Το Ingenuity είναι μόλις 1.8kg και χρειάζεται 2700 RPM για να σηκωθεί. Θα επαναλάβω. Σταμάτα να τα σκέφτεσαι μπακαλιστικα. Είναι μαθηματικά.

Δεν είμαι εγώ αυτός που ισχυρίστηκε ότι δε θέλει να ψάχνει (επαναλαμβάνω, 30 δευτερόλεπτα ψάξιμο, δεν το λες και μελέτη, το πρώτο κυριολεκτικά αποτέλεσμα στην αναζήτηση του Google).

οπότε νομίζω το δικό μου χρόνο τον διαθέτω όπως κρίνω εγώ.

Και για να σου λύσω και την απορία, γιατί απάντησα, η κοινότητα βρίσκεται για να ανταλλάσσει απόψεις και να λύνει αποριες σε κάποιον που έψαξε και δεν κατάλαβε κάτι. Το να ρωτάει κάποιος κάτι υπερβολικά απλό που το βρίσκει σε πολύ λιγότερο χρόνο απ'οσο κάνει να γράψει το σχόλιο, απλά επειδή βαριέται, είναι κατάχρηση, κι όχι χρήση του χρόνου των υπολοίπων συνομιλητών της κοινότητας.

Τα 30 δευτερόλεπτα ψάξιμο μιας και επιμένεις δεν είναι για όλους φίλε. Δεν είναι απαραίτητο να έχουν όλοι τις γνώσεις σου είτε στο ψάξιμο είτε σε κάτι συγκεκριμένο που ήδη γνωρίζεις. Αντίθετα με το πλεονέκτημά σου είσαι επιθετικός, γκρινιάρης και αντικοινωνικός σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις. Θα μπορούσες είτε να αγνοήσεις την ερώτηση μου απλά είτε να απαντήσεις και να ξεμπερδεύεις μαζί μου γρηγορότερα. Προφανώς όμως δεν θέλεις και προκαλείς προσβάλοντας και κάνοντας επίδειξη τις γνώσεις σου.

Απορώ πραγματικά που βρίσκεις τον χρόνο για κάτι τέτοιο. 

Τέλος αν όντως είσαι τόσο καλός στο ψάξιμο και τόσο έξυπνος με τόσες γνώσεις θα έκανες κλικ πάνω στο προφίλ μου και θα έβλεπες ότι ουσιαστικά είναι η πρώτη μου απορία πραγματική εδώ μέσα. 

Και αδερφέ έστω ότι έκανα λάθος.. έστω και "καταχράστηκα" τον χρόνο σου (αν είναι ποτέ δυνατόν) τόσο πολύ δύσκολο είναι είτε να αγνοήσεις είτε απλά να απαντήσεις? Τόσο πολύ σοβαρά έχεις πάρει τον "ρόλο σου" στην κοινότητα?

Αν ναι τότε ζητώ συγνώμη και πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2021 στις 4:52 ΜΜ, ea6gka είπε

Ο ανθρωπος εστειλε ελικοπτερο στο Αρη και εδω ασχολουμαστε με επιπεδες γαιες και μικροτσιπ στα εμβολια. 

Θα προσθέσω και το "εδώ ασχολούμαστε ακόμη με θρησκείες" κινδυνεύοντας να πέσουν αρκετοί να με φάνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Τα 30 δευτερόλεπτα ψάξιμο μιας και επιμένεις δεν είναι για όλους φίλε. Δεν είναι απαραίτητο να έχουν όλοι τις γνώσεις σου είτε στο ψάξιμο είτε σε κάτι συγκεκριμένο που ήδη γνωρίζεις. Αντίθετα με το πλεονέκτημά σου είσαι επιθετικός, γκρινιάρης και αντικοινωνικός σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις. Θα μπορούσες είτε να αγνοήσεις την ερώτηση μου απλά είτε να απαντήσεις και να ξεμπερδεύεις μαζί μου γρηγορότερα. Προφανώς όμως δεν θέλεις και προκαλείς προσβάλοντας και κάνοντας επίδειξη τις γνώσεις σου.

Απορώ πραγματικά που βρίσκεις τον χρόνο για κάτι τέτοιο. 

Τέλος αν όντως είσαι τόσο καλός στο ψάξιμο και τόσο έξυπνος με τόσες γνώσεις θα έκανες κλικ πάνω στο προφίλ μου και θα έβλεπες ότι ουσιαστικά είναι η πρώτη μου απορία πραγματική εδώ μέσα. 

Και αδερφέ έστω ότι έκανα λάθος.. έστω και "καταχράστηκα" τον χρόνο σου (αν είναι ποτέ δυνατόν) τόσο πολύ δύσκολο είναι είτε να αγνοήσεις είτε απλά να απαντήσεις? Τόσο πολύ σοβαρά έχεις πάρει τον "ρόλο σου" στην κοινότητα?

Αν ναι τότε ζητώ συγνώμη και πάω πάσο.

Φίλε μου, να με συμπαθάς, αλλά “ευχαριστώ”, για τα ποστ που κάνει ο mikekata σε τέτοια θέματα, θα έπρεπε να γράψεις και όχι να ζητάς και τα ρέστα… ειδικά όταν το “υφάκι” ξεκινάει από εσένα…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...