Προς το περιεχόμενο

Το Perseverance κατέγραψε εντυπωσιακό βίντεο του ελικοπτέρου Ingenuity που πετά στον Άρη


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Και αναγκάζεσαι να περιστρέφεις τις πτέρυγες πολύ πιο γρήγορα=ενέργεια.

 

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

 

Λάθος. Η ενέργεια απαιτείται από την αντίσταση του έλικα. Αν ο έλικας περιστρέφεται χωρίς αντίσταση η ενέργεια που καταναλώνεται είναι μόνο από τις τριβές στα ρουλεμάν-κουζινέτα. Αν αυξηθεί η γωνία προκαλείται άνωση και αύξηση της κατανάλωσης ενέργειας. Βασική αρχή. Η ενέργεια εκτός από τις τριβές χρειάζεται για την δύναμη για το έργο, που παράγεται κατά την ανύψωση-μετατόπιση ενός αντικειμένου. Στην συγκεκριμένη περίπτωση από τις μπαταρίες.

Επομένως για την ανύψωση στον Άρη ενός αντικειμένου χρειάζεται ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ από την Γη. Έργο=δύναμη επί μετατόπιση. Μικρό βάρος μικρή δύναμη.

 

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Σταμάτα να τα σκέφτεσαι μπακαλιστικα. Είναι μαθηματικά.

Μήπως εσύ σκέφτεσαι έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pavlitakis είπε

Λάθος. Η ενέργεια απαιτείται από την αντίσταση του έλικα. Αν ο έλικας περιστρέφεται χωρίς αντίσταση η ενέργεια που καταναλώνεται είναι μόνο από τις τριβές στα ρουλεμάν-κουζινέτα. Αν αυξηθεί η γωνία προκαλείται άνωση και αύξηση της κατανάλωσης ενέργειας. Βασική αρχή. Η ενέργεια εκτός από τις τριβές χρειάζεται για την δύναμη για το έργο, που παράγεται κατά την ανύψωση-μετατόπιση ενός αντικειμένου. Στην συγκεκριμένη περίπτωση από τις μπαταρίες.

Επομένως για την ανύψωση στον Άρη ενός αντικειμένου χρειάζεται ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ από την Γη. Έργο=δύναμη επί μετατόπιση. Μικρό βάρος μικρή δύναμη.

Κούρασες. Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ εξαρτάται από την πυκνότητα του ρευστού.

Δύναμη Αντίστασης: Fd=(1/2)*Cd*A*ρ*u^2

Δύναμη ανύψωσης: L=(1/2)*ρ*(V^2)*A*Cl

Και εφ'όσον και οι δύο έχουν μόνο ρ στον τύπο (και όχι π.χ ρ^2), όσο θα μειωθεί η δυνατότητα ανύψωσης λόγω αντίστασης στον Άρη, τόσο θα μειωθεί και η αντίσταση. Θα το καταλάβεις πολύ έυκολα αν (πολύ) αυθαίρετα διαιρέσεις κατά μέλη.

Αν η πυκνότητα από τη Γη στον Άρη μειώνεται π.χ κατά ρ2=ρ/100, τότε και η αντίσταση μειώνεται κατά D2=D/100. Αντίστοιχα, η δύναμη ανύψωσης L στον Άρη, μειώνεται το ίδιο L2=L/100.

Επομένως, βγαίνει από την εξίσωση του "πόση ενέργεια απαιτείται" αυτό που μόλις είπες για την περιστροφή του έλικα.

Βασικές αρχές ρευστομηχανικής. Ξανά και ξανά δε γνωρίζεις το θέμα για το οποίο μιλάς. Για αυτό σε έχω στο ignore list από το άρθρο της SpaceX για το Inspiration 4 που έλεγες επι λέξει:

"Τώρα η έννοια του διοξειδίου του άνθρακα είναι κοροϊδία που αποκαλύφθηκε πρόσφατα με το διαστημόπλοιο στον Άρη. Η ατμόσφαιρα του αποτελείται κατά 97% από διοξείδιο, αλλά φαινόμενο θερμοκηπίου γιοκ."

Απλά πού και πού σε βγάζω όταν έχω όρεξη να απαντήσω. Δείχνεις ξανά και ξανά να μην κατανοείς βασικές αρχές φυσικής και χημείας, αλλά παρ'όλα αυτά έχεις και άποψη για ένα θέμα που δε γνωρίζεις και είσαι και σίγουρος για αυτό. Προσπαθείς να συνενώσεις γενικές έννοιες που κάπου, κάποτε άκουσες, χωρίς να κατανοείς πώς συνδέονται και λειτουργούν. Αφού για άλλη μια φορά σου απέδειξα ότι αυτό που λες δεν ισχύει, σε αφήνω να γράψεις ό,τι θες χωρίς απάντηση. Είναι άλλο πράγμα να εξηγείς σε κάποιον που δε γνωρίζει κάτι και άλλο πράγμα να εξηγείς σε κάποιον που δε γνωρίζει και επιμένει ότι γνωρίζει λέγοντας γενικολογίες, και, κυρίως, δε θέλει να μάθει. Έκατσα και σου έκανα ολόκληρη μαθηματική απόδειξη, δε θα συνεχίσω.

1 ώρα πριν, pavlitakis είπε

Επομένως για την ανύψωση στον Άρη ενός αντικειμένου χρειάζεται ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ από την Γη. Έργο=δύναμη επί μετατόπιση. Μικρό βάρος μικρή δύναμη.

Είδες που λέω ότι σκέφτεσαι μπακαλίστικα;  Αυτό θα ήταν λογικό μόνο στην περίπτωση που π.χ σηκώνεις ένα αντικείμενο με το χέρι. Όταν βάζεις στο παιχνίδι δυνάμεις ανύψωσης, περιστροφικές, πυκνότητα, τριβές κλπ, η εξίσωση γίνεται ΠΟΛΥ πιο πολύπλοκη γιατί έχεις απώλειες στα άλλα μέρη του συστήματος (τις οποίες προσπάθησες λάθος να εξηγήσεις).

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, MikeKata είπε

σηκώνεις ένα αντικείμενο με το χέρι. Όταν βάζεις στο παιχνίδι δυνάμεις ανύψωσης, περιστροφικές, πυκνότητα, τριβές κλπ, η εξίσωση γίνεται ΠΟΛΥ πιο πολύπλοκη γιατί έχεις απώλειες στα άλλα μέρη του συστήματος

Οι ταχύτητες είναι μικρές και δεν έχουμε υψηλές ταχύτητες ώστε να έχουμε μεγάλη αντίσταση στον αέρα. Από αυτή την απάντησή σου κατάλαβα ότι είσαι ημιμαθής και δεν μπορείς να εντυπωσιάσεις με τις αντιγραφές και επικόλληση.

Από αυτούς που έχουν άγνοια μέσα εδώ μπορείς να κρύβεσαι. Έργο λέγεται η μετατόπιση ενός αντικειμένου από το α στο β. Οσο πιο βαρύ είναι το αντικείμενο τόσο μεγαλύτερη δύναμη χρειάζεται για να ανυψωθεί δύο μέτρα. Ακόμα και οριζόντια να μετακινηθεί θα χρειαστεί μεγαλύτερη δύναμη για την επιτάχυνση και μεγαλύτερη δύναμη για την επιβράδυνση.

Ακόμα και αν δεν υπάρχει βαρύτητα έχει μάζα η οποία είναι σταθερή και απαιτεί περισσότερη ενέργεια για τις μεταβολές της ταχύτητας, από ένα σώμα με λιγότερη μάζα.

Συνέχισε να να με έχεις στη λίστα για να μην αποκαλύπτεται η άγνοια σου. Ημιμάθεια και παπαγαλία λέγεται. Νασαι καλά.

Σε ευχαριστώ που με διαβάζεις πάντως. Α δεν χρειάζεται να με βάλεις στη λίστα αγνόησης, μπορείς απλώς να προσπερνάς αυτά που γράφω όπως κάνω εγώ για σένα. Καμμιά φορά που γράφεις κάτι τελείως άστοχο, τσιμπάω. Δεν θα ξανασυμβεί.😆

Επεξ/σία από pavlitakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pavlitakis είπε

Από αυτή την απάντησή σου κατάλαβα ότι είσαι ημιμαθής και δεν μπορείς να εντυπωσιάσεις με τις αντιγραφές και επικόλληση.

Καποια σχόλια σαν και τα δικά σου είναι τα guilty pleasure μου, το ομολογώ. Είναι κυριολεκτικά η απόδειξη του φαινομένου Dunning-Kruger σε όλο της το μεγαλείο. Το γεγονός ότι θεωρείς πως οι τύποι που σου έγραψα (και σου ανέλυσα κιόλας διεξοδικως πώς συνδέονται) είναι copy paste, απλά και μόνο επειδή δεν έχεις τις γνώσεις να τους ξέρεις και θεωρείς ότι και οι υπόλοιποι βρίσκονται στην ίδια κατάσταση, κάνει ακόμα πιο αστείο το όλο concept σου. Βέβαια, δεν τόλμησες να κάνεις κάποια μαθηματικη κατάρριψη των όσων είπα γιατί προφανώς και δεν έχεις ιδέα, απλά συνεχίζεις τις γενικολογες αερολογιες. Δυστυχώς για σένα, η φυσική είναι μαθηματικές αποδείξεις, όχι λόγια, αλλά τι λέω κι εγώ τώρα, ε; 😂

Συνέχισε να προσφέρεις γέλιο απλόχερα. Εγώ σε παραπέμπω στην υπογραφή μου και τα λόγια του Feynman γιατί αποδεικνύεις για χιλιοστή φορά ότι τα έχεις "μάθει" όλα επιφανειακά και όχι "deeply enough". Καλό σου βράδυ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, MikeKata είπε

Δυστυχώς για σένα, η φυσική είναι μαθηματικές αποδείξεις, όχι λόγια, αλλά τι λέω κι εγώ τώρα, ε; 😂

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει λέει μία παροιμία.

Αν ένα σώμα έχει μεγαλύτερη μάζα/βάρος, χρειάζεται μεγαλύτερες δυνάμεις για τις ίδιες αλλαγές στην κινητική/δυναμική του κατάσταση. Το υπόλοιπα είναι μία απελπισμένη προσπάθεια να μην παραδεχτείς το λάθος σου. Άσχετους τύπους και παπαγαλία από πράγματα που δεν τα καταλαβαίνεις. Πρόβλημα της σημερινής κοινωνίας. Ξερόλες που αγνοούν τα βασικά.🙄😆 Και εγώ δεν γελάω αλλά λυπάμαι που πάει χαμένο το μυαλό σου. Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2021 στις 6:18 ΜΜ, AtiX είπε

Φίλε μου, να με συμπαθάς, αλλά “ευχαριστώ”, για τα ποστ που κάνει ο mikekata σε τέτοια θέματα, θα έπρεπε να γράψεις και όχι να ζητάς και τα ρέστα… ειδικά όταν το “υφάκι” ξεκινάει από εσένα…

Δεν ξέρω πλέον τι να πω και γιατί τόσο έντονη αντίδραση. Αλλά μιας και το αναφέρεις μπορείς να μου παραθέσεις που ξεκίνησα εγώ το υφάκι? Γιατί ίσως να μην το πρόσεξα. Εννοείται να ζητήσω και συγνώμη (ξανά).

Βασικά ψάχνω να δω που ακριβώς έχω κάνει το λάθος αλλά δεν το βρίσκω. Μπορείς να με βοηθήσεις? Εκτός και αν με κατηγορήσεις ότι το ζητάω ειρωνικά και αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Δεν ξέρω πλέον τι να πω και γιατί τόσο έντονη αντίδραση. Αλλά μιας και το αναφέρεις μπορείς να μου παραθέσεις που ξεκίνησα εγώ το υφάκι? Γιατί ίσως να μην το πρόσεξα. Εννοείται να ζητήσω και συγνώμη (ξανά).

Βασικά ψάχνω να δω που ακριβώς έχω κάνει το λάθος αλλά δεν το βρίσκω. Μπορείς να με βοηθήσεις? Εκτός και αν με κατηγορήσεις ότι το ζητάω ειρωνικά και αυτό.

 

Και ξεκινάει κάπως έτσι…

Στις 22/11/2021 στις 12:50 ΠΜ, tsarouc είπε

Γιατί δεν το τραβάει από κοντά αναρωτιέμαι. Γιατί δεν τραβάνε ένα βίντεο με την επιφάνεια του Άρη αφού είναι εφικτό τελικά. 

Σου απαντάει…

Στις 22/11/2021 στις 1:27 ΠΜ, MikeKata είπε

Γιατί το Ingenuity έχει συγκεκριμένες δουλειές να κάνει. Πετάει γύρω από το Perseverance για να εντοπίζει περιοχές ενδιαφέροντος τις οποίες αργότερα ερευνεί το rover, όπως και πιθανά εμπόδια. Έχει μέγιστο χρόνο πτήσης 90 δευτερόλεπτα και μετά πρέπει να ξαναφορτίσει για μεγάλο χρονικό διάστημα. Δεν μπορεί να πετάξει μεγάλες αποστάσεις. Οπότε καταλαβαίνεις, ότι η κάθε πτήση είναι υπερπολύτιμη. Το να σπαταλήσουν μία πτήση (ή και 2) για να το φέρουν ξανά κοντά στο rover για close up φωτογραφίες, τη στιγμή που θα μπορούσαν να λαμβάνουν δεδομένα είναι εντελώς άτοπο. Δε θα πάει πίσω η έρευνά τους για το show. Επίσης, αφήνουν μία ελάχιστη απόσταση ανάμεσα στα 2 οχήματα για την περίπτωση που το ένα πάθει κάτι. Να μην πέσει πάνω στο άλλο και καταστραφούν μαζί.

Ξανά ρωτάς, όταν ήδη εχεις δει ένα βίντεο από το Ρόβερ…

Στις 22/11/2021 στις 8:10 ΠΜ, tsarouc είπε

Το ροβερ όμως? Απλό βίντεο από την επιφάνεια του Άρη? 

Και σου απαντάνε αρκετοί…

Στις 22/11/2021 στις 10:54 ΠΜ, akalokat είπε

Έχουν δημοσιευθεί πάμπολλα και μάλιστα με 4κ ανάλυση.

Κάνε μια αναζήτηση. Αν δεν βαριέσαι.

 

Στις 22/11/2021 στις 10:59 ΠΜ, skritikos είπε

https://mars.nasa.gov/mars2020/multimedia/videos/

Ολόκληρο site έχουν, images, videos, όλο το timeline, τα πλάνα τους, τα πάντα. 

 

Στις 22/11/2021 στις 1:40 ΜΜ, billdanos είπε

Ξεσκέπασες το μυστικό που μας κρύβουν? 😛 

Το επισημο ρημαδο site κανείς δεν το μελέτησε ώστε να καταλάβει τις λεπτομέρειες της αποστολής, τις τεχνικές προδιαγραφές κλπ?

Θα μου πεις "σιγα, όλα αυτά είναι λεπτομέρειες μπροστά σε όλες τις άλλες θεωρίες..." :) 

 

Στις 22/11/2021 στις 2:03 ΜΜ, MikeKata είπε

Το ανέλυσα στο σχόλιο. Επίσης, το bandwidth είναι εξαιρετικά περιορισμένο, μόλις μερικά kilobyte καθημερινά. Έχουν τεράστια πληθώρα δεδομένων να στείλουν, που ακόμα και από τα επιστημονικά στοιχεία που συλλέγει, κάνουν διακρίσεις. Δεν είναι show για τον κάθε "σκεπτικιστή". Επιστημονική αποστολή είναι. Και παρ'ολα αυτά έχουν ήδη στείλει βίντεο από το Perseverance, μέχρι και 4k. Πόσο δύσκολο είναι να κάνεις ένα κλικ στην αναζήτηση;

Και αντί να ευχαριστήσεις τους πρώτους, τους γράφεις κανονικά και κολλάς στους δυο τελευταίους που έχουν το θάρρος να μην υπονοήσουνε αλλά να σου πουν ευθέως τις αστειότητες σου…

Στις 22/11/2021 στις 5:07 ΜΜ, tsarouc είπε

Για ποιο πράγμα μιλάς ακριβώς? 

Πόσο δύσκολο ήταν να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει? Και γιατί θα πρέπει κάποιος που ρωτάει να τον βαπτιζετε σκεπτικιστή και απλά να μην προσφέρετε στην κοινότητα της γνώσεις σας δίχως ειρωνία και χαρακτηρισμούς?

Το μέχρι 4κ κάποια στιγμή διάβασα ότι είναι rendering και όχι πραγματικό footage. Και εκεί είχα την απορία. Μια πολύ σωστή δικαιολογία είναι αυτό που είπες. Χαμηλό bandwidth μερικών kb την ημέρα. Τώρα το ξεκαθάρισαμε. 

Για να μην κάθομαι να ψάχνω ρώτησα (για αυτό υποτίθεται ότι είναι η κοινότητα) την κοινότητα να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει. Και ναι με ενδιαφέρει το αντικείμενο όχι τόσο όμως για να κάτσω να ψάχνω και να βλέπω ολόκληρα ντοκιμαντέρ για το θέμα. Με μία ερώτηση στην φιλική κοινότητα λύθηκε η απορία μου. 

Βρε τι είστε εσείς....

Αν είναι να κάνω διδακτορικό και να φάω ώρες για μια απλή απορία που είχα βραστα φίλε. 

Πλάκα έχετε πραγματικά.

Τώρα πραγματικά, εχεις μπει να δεις έστω πως είναι το επίσημο site της NASA και τι περιέχει ως πληροφορίες μέσα???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, AtiX είπε

Και ξεκινάει κάπως έτσι…

Σου απαντάει…

Ξανά ρωτάς, όταν ήδη εχεις δει ένα βίντεο από το Ρόβερ…

Και σου απαντάνε αρκετοί…

 

 

 

Και αντί να ευχαριστήσεις τους πρώτους, τους γράφεις κανονικά και κολλάς στους δυο τελευταίους που έχουν το θάρρος να μην υπονοήσουνε αλλά να σου πουν ευθέως τις αστειότητες σου…

Τώρα πραγματικά, εχεις μπει να δεις έστω πως είναι το επίσημο site της NASA και τι περιέχει ως πληροφορίες μέσα???

Ολα αυτά που έκανες παράθεση φίλε επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά μου. Πουθενά δεν έχω κανένα υφακι. Απλά ρωτάω με πραγματική απορία και περιμένω κάποια απάντηση. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο όλοι νομίζετε ότι κάνω την ερώτηση γιατί δεν πιστεύω. Δεν συμβαίνει έτσι. 

Ίσως τα γραφόμενα παρεξηγούν. Όπως όταν έγραψα για το ροβερ. Νομίζεις ότι έχω δει το βίντεο με το ροβερ ενώ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ. Κάνω σε ερώτηση γιατί δεν ανεβάζουν ένα βίντεο από το ροβερ! Πρόκειται για απλή παρεξήγηση. 

Ερώτηση έκανα μόνο. 

Και πήρα απάντηση αλλά προσβλητική. Διάβασε ξανά τι ακριβώς μου έγραψε στην πρώτη απάντηση. Προσβολή είναι και όχι απάντηση. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πω ευχαριστώ. Τι βλακείες είναι αυτές?

Ξέρεις τι κατάλαβα εγώ τελικά από εδώ μέσα? Διψατε για κάτι ανύπαρκτο. Ψαχνεστε να τα χωσετε όπου βρήτε. 

Και εγώ τα χώνω αν βρω κάποιον που λέει κάτι παράλογο. Αλλά κοιτάζω καλά πρώτα. Το είπα και στους άλλους το λέω και σε σένα. Ψάξε το ιστορικό μου μέσα στο φόρουμ. Και θα δεις ότι ούτε συνωμοσιολογος είμαι ούτε ερωτήσεις κάνω. Πιστεύω ότι η γη είναι όπως είναι και όχι επίπεδη, πιστεύω ότι έχουμε πάει στη Σελήνη και στον Άρη είμαι φίλος της εξέλιξης και της τεχνολογίας και ουδεμία σχέση έχω με αυτά που έχετε στο μυαλό σας. 

Τέλος δεν θέλω να μπω στο σάιτ της νασα. Αν κάποια στιγμή μου κάνει κλικ κάτι θα μπω. Δεν είμαι υποχρεωμένος να μπω. Δεν θέλω να μπω. Που έχετε φάει κόλλημα δεν καταλαβαίνω. Δηλαδή όπου έχω απορία θα πρέπει να μπενω σε 300 διαφορετικές σελίδες. Διάβασα το νέο και απλά ρώτησα. Τίποτε άλλο. Μακάρι να είχα χρόνο να ήμουν όλη μέρα και να ψάχνω στο ίντερνετ για όλες μου τις απορίες. Και σε 200 φόρουμ είμαι γραμμένος. Μόνο εδώ μέσα μπενω. Θα έπρεπε να σας τιμά αυτό αντι να μου τα χωνετε επειδή έκανα μία ερώτηση.

Α... Και πάνω από όλα δεν βιάζομαι ούτε επιδεικνύω ποτέ τις γνώσεις μου σε τίποτε και κανέναν. 

Edit:

Διάβασα ξανά όλα από την αρχή. Ο φουκαρας ο mikekata μου απάντησε μια χαρά στην απορία μου και όταν του είπα για το ροβερ απλά συνέχισα την συζήτηση. Και ξανά απάντησε ο φίλος μια χαρά και ευγενεστατα. Εγώ είμαι λάθος  αλλά δυστυχώς με είχαν ειρωνευτεί από την αρχή κάποιοι άλλοι και πήρε την μπάλα και τον φίλο αδίκως. 

Βασικά ο billdanos είναι αυτός που με εκνεύρισε περισσότερο με το απίστευτα προσβλητικό του υφακι μιας και μιλάμε και για ύφος λόγου που είπατε ότι έχω υφακι. Αντί να καθαρίσει το θέμα από άσχετες αναρτήσεις που ειρωνεύονται και τα χώνουν σε κάποιον που έχει μια απλή απορία κάνει και αυτός τα ίδια. 

Εγώ απλά λέω ντροπή γιατί το ινσομνια δείχνει ότι είναι σοβαρή ιστοσελίδα με σοβαρό φόρουμ. 

Ελπίζω να λύθηκε η παρεξήγηση φίλοι μου. 

Καλημέρα σας. 

Επεξ/σία από tsarouc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Ολα αυτά που έκανες παράθεση φίλε επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά μου. Πουθενά δεν έχω κανένα υφακι. Απλά ρωτάω με πραγματική απορία και περιμένω κάποια απάντηση. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο όλοι νομίζετε ότι κάνω την ερώτηση γιατί δεν πιστεύω. Δεν συμβαίνει έτσι. 

Ίσως τα γραφόμενα παρεξηγούν. Όπως όταν έγραψα για το ροβερ. Νομίζεις ότι έχω δει το βίντεο με το ροβερ ενώ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ. Κάνω σε ερώτηση γιατί δεν ανεβάζουν ένα βίντεο από το ροβερ! Πρόκειται για απλή παρεξήγηση. 

Ερώτηση έκανα μόνο. 

Και πήρα απάντηση αλλά προσβλητική. Διάβασε ξανά τι ακριβώς μου έγραψε στην πρώτη απάντηση. Προσβολή είναι και όχι απάντηση. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πω ευχαριστώ. Τι βλακείες είναι αυτές?

Ξέρεις τι κατάλαβα εγώ τελικά από εδώ μέσα? Διψατε για κάτι ανύπαρκτο. Ψαχνεστε να τα χωσετε όπου βρήτε. 

Και εγώ τα χώνω αν βρω κάποιον που λέει κάτι παράλογο. Αλλά κοιτάζω καλά πρώτα. Το είπα και στους άλλους το λέω και σε σένα. Ψάξε το ιστορικό μου μέσα στο φόρουμ. Και θα δεις ότι ούτε συνωμοσιολογος είμαι ούτε ερωτήσεις κάνω. Πιστεύω ότι η γη είναι όπως είναι και όχι επίπεδη, πιστεύω ότι έχουμε πάει στη Σελήνη και στον Άρη είμαι φίλος της εξέλιξης και της τεχνολογίας και ουδεμία σχέση έχω με αυτά που έχετε στο μυαλό σας. 

Τέλος δεν θέλω να μπω στο σάιτ της νασα. Αν κάποια στιγμή μου κάνει κλικ κάτι θα μπω. Δεν είμαι υποχρεωμένος να μπω. Δεν θέλω να μπω. Που έχετε φάει κόλλημα δεν καταλαβαίνω. Δηλαδή όπου έχω απορία θα πρέπει να μπενω σε 300 διαφορετικές σελίδες. Διάβασα το νέο και απλά ρώτησα. Τίποτε άλλο. Μακάρι να είχα χρόνο να ήμουν όλη μέρα και να ψάχνω στο ίντερνετ για όλες μου τις απορίες. Και σε 200 φόρουμ είμαι γραμμένος. Μόνο εδώ μέσα μπενω. Θα έπρεπε να σας τιμά αυτό αντι να μου τα χωνετε επειδή έκανα μία ερώτηση.

Α... Και πάνω από όλα δεν βιάζομαι ούτε επιδεικνύω ποτέ τις γνώσεις μου σε τίποτε και κανέναν. 

Edit:

Διάβασα ξανά όλα από την αρχή. Ο φουκαρας ο mikekata μου απάντησε μια χαρά στην απορία μου και όταν του είπα για το ροβερ απλά συνέχισα την συζήτηση. Και ξανά απάντησε ο φίλος μια χαρά και ευγενεστατα. Εγώ είμαι λάθος  αλλά δυστυχώς με είχαν ειρωνευτεί από την αρχή κάποιοι άλλοι και πήρε την μπάλα και τον φίλο αδίκως. 

Βασικά ο billdanos είναι αυτός που με εκνεύρισε περισσότερο με το απίστευτα προσβλητικό του υφακι μιας και μιλάμε και για ύφος λόγου που είπατε ότι έχω υφακι. Αντί να καθαρίσει το θέμα από άσχετες αναρτήσεις που ειρωνεύονται και τα χώνουν σε κάποιον που έχει μια απλή απορία κάνει και αυτός τα ίδια. 

Εγώ απλά λέω ντροπή γιατί το ινσομνια δείχνει ότι είναι σοβαρή ιστοσελίδα με σοβαρό φόρουμ. 

Ελπίζω να λύθηκε η παρεξήγηση φίλοι μου. 

Καλημέρα σας. 

Τώρα τα λες σωστά, μιας και αναφέρθηκα καθαρά ως προς την αντιμετώπιση σου στον mikekata… 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τώρα τα λες σωστά, μιας και αναφέρθηκα καθαρά ως προς την αντιμετώπιση σου στον mikekata… 

Το παλικάρι (δεν ξέρω την ηλικία του και ο χαρακτηρισμός είναι φιλικός) είναι μάστερ στο είδος του και άδικα απευθύνθηκα σε αυτόν. Και δημοσίως του ζητάω συγνώμη που εξαιτίας άλλων πήρε και αυτόν η μπάλα. Τώρα για τους άλλους δε θα σχολιάσω γιατί θα πω λέξεις καθόλου πολιτισμένες και θα με διώξουν από το φόρουμ και δε θέλω.

 Αλλά αυτοί ξέρουν καλά.  Ας βάλουν τη φαντασία τους να λειτουργήσει. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Το παλικάρι (δεν ξέρω την ηλικία του και ο χαρακτηρισμός είναι φιλικός) είναι μάστερ στο είδος του και άδικα απευθύνθηκα σε αυτόν. Και δημοσίως του ζητάω συγνώμη που εξαιτίας άλλων πήρε και αυτόν η μπάλα. Τώρα για τους άλλους δε θα σχολιάσω γιατί θα πω λέξεις καθόλου πολιτισμένες και θα με διώξουν από το φόρουμ και δε θέλω.

 Αλλά αυτοί ξέρουν καλά.  Ας βάλουν τη φαντασία τους να λειτουργήσει. 

 

Κοιτα τώρα τι γίνεται και που ακριβώς χάνεις το “δίκιο” σου…

Οι ερωτήσεις σου πραγματικά μπορούν να απαντηθούν με μια επίσκεψη στο site της nasa. Το να μην θέλεις να ψάξεις, το καταλαβαίνω αλλά, δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου μιας και από ότι ξέρω δεν είσαι ούτε κανένα παιδάκι, ούτε κανένας αγράμματος που θέλεις καθοδηγητή ώστε να σου εξηγήσει κάτι… 

δηλαδή και να στο θέσω με παράδειγμα δικό σου, ρωτάς αν έχουμε βίντεο από το ρόβερ όταν ήδη έχεις δει βίντεο από αυτό στο άρθρο… αυτό εμένα προσωπικά μου κτύπησε πολύ άσχημα νομίζοντας ότι απλά παίζεις με την νοημοσύνη μας…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κοιτα τώρα τι γίνεται και που ακριβώς χάνεις το “δίκιο” σου…

Οι ερωτήσεις σου πραγματικά μπορούν να απαντηθούν με μια επίσκεψη στο site της nasa. Το να μην θέλεις να ψάξεις, το καταλαβαίνω αλλά, δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου μιας και από ότι ξέρω δεν είσαι ούτε κανένα παιδάκι, ούτε κανένας αγράμματος που θέλεις καθοδηγητή ώστε να σου εξηγήσει κάτι… 

δηλαδή και να στο θέσω με παράδειγμα δικό σου, ρωτάς αν έχουμε βίντεο από το ρόβερ όταν ήδη έχεις δει βίντεο από αυτό στο άρθρο… αυτό εμένα προσωπικά μου κτύπησε πολύ άσχημα νομίζοντας ότι απλά παίζεις με την νοημοσύνη μας…

Όχι όχι παρεξήγηση. Λολ. Όλα καλά να πάμε παρακάτω. ✌️ 🕊️ Peace!

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, tsarouc said:

Όχι όχι παρεξήγηση. Λολ. Όλα καλά να πάμε παρακάτω. ✌️ 🕊️ Peace!

 

 

 

Ε ναι βρε! Τόσες μέρες μετά θα μπορούσες να το διαβάσεις το επίσημο ρημαδο-site! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Ε ναι βρε! Τόσες μέρες μετά θα μπορούσες να το διαβάσεις το επίσημο ρημαδο-site! 😛 

Όχι δεν το διαβάζω.. έχω εμπιστοσύνη στην κοινότητα... ξέρω ποιοι ξέρουν και σιγά σιγά τους μαθαίνω και τους ακολουθώ... τους υπόλοιπους τους αγνοώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...