Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για βανες καλοροφερ με wifi


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2021 στις 9:20 ΜΜ, GeG είπε

τις εχεις εγκαταστησει ; εχω τις ιδιες αλλα νομιζω οτι ο θερμοστατης τους δεν ειναι και τοσο ακριβειας. μεσω smart life τις τρεχεις ;

Φίλε @GeG, ξέρεις εάν δουλεύουν με αυτά τα καλοριφέρ; Δεν μπορώ να καταλάβω εάν είναι RA, RAV, Comap, RAVL, T+A Herz etc

Spoiler

U38500492e2b44cf18029f7013d1a4e71E.jpgU10b977e958404124833afc507a175334t.jpgU331abd061bc94067a4ddba6c2a6c556dq.webp

Επεξ/σία από nickolasemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickolasemp είπε

Φίλε @GeG, ξέρεις εάν δουλεύουν με αυτά τα καλοριφέρ; Δεν μπορώ να καταλάβω εάν είναι RA, RAV, Comap, RAVL, T+A Herz etc

  Απόκρυψη περιεχομένων

U38500492e2b44cf18029f7013d1a4e71E.jpgU10b977e958404124833afc507a175334t.jpgU331abd061bc94067a4ddba6c2a6c556dq.webp

Για να δουλευουν πρεπει να έχει ο διακόπτης ένα πινακι στην μέση που πιεζετε και κλείνει κάθετα, οχι βιδωτα. Αυτό μου φαίνεται ότι κλείνει ανοίγει μόνο βιδωτα. Αν ναι τότε θέλει αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, GeG είπε

Για να δουλευουν πρεπει να έχει ο διακόπτης ένα πινακι στην μέση που πιεζετε και κλείνει κάθετα, οχι βιδωτα. Αυτό μου φαίνεται ότι κλείνει ανοίγει μόνο βιδωτα. Αν ναι τότε θέλει αλλαγή.

φτουουουου, νομίζω έχεις δίκιο, πρέπει να είναι βιδωτό. Σε ευχαριστώ κιόλας.

Επεξ/σία από nickolasemp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2021 στις 10:20 ΜΜ, GeG είπε

τις εχεις εγκαταστησει ; εχω τις ιδιες αλλα νομιζω οτι ο θερμοστατης τους δεν ειναι και τοσο ακριβειας. μεσω smart life τις τρεχεις ;

Sorry τώρα είδα την ερώτηση!

Ο θερμοστάτης τους ρυθμίζεται με offset. Έκανα ένα καλιμπράρισμα με θερμόμετρο χώρου και το έβαλα να είναι κοντά σε αυτή την ένδειξη. Χοντρικά παίζω με -1 ή -2 σε σχεση με αυτό που διαβάζει η κεφαλή.

Τα έπαιζα με smartlife και τώρα τα κούμπωσα στο homeassistant και τα παίζω locally.

image.png.a198d4303c6053d5e73faa26e759ab1e.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Sorry τώρα είδα την ερώτηση!

Ο θερμοστάτης τους ρυθμίζεται με offset. Έκανα ένα καλιμπράρισμα με θερμόμετρο χώρου και το έβαλα να είναι κοντά σε αυτή την ένδειξη. Χοντρικά παίζω με -1 ή -2 σε σχεση με αυτό που διαβάζει η κεφαλή.

Τα έπαιζα με smartlife και τώρα τα κούμπωσα στο homeassistant και τα παίζω locally.

image.png.a198d4303c6053d5e73faa26e759ab1e.png

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση αλλά τι εννοείς ρυθμίζονται με offset? Επίσης βλέπω ότι λένε σαν mode auto-manual, αυτο ειναι ρύθμιση από ha ; γιατί μέσω smart life δεν έχει μεικτό mode, ή auto ή manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2021 στις 11:06 ΠΜ, mezger είπε

Αν δουλεύουν τα καλοριφέρ, και έχεις σε βάλει σε όλα τέτοιες βάνες, και τις έχεις όλες στους 15 (άρα είναι κλειστές), τότε κάτι θα σκάσει στην εγκατάστασή σου!

Αν ήταν να σκάει έτσι το καλοριφέρ, ζήτω που καήκαμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2022 στις 1:48 ΜΜ, GeG είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση αλλά τι εννοείς ρυθμίζονται με offset? Επίσης βλέπω ότι λένε σαν mode auto-manual, αυτο ειναι ρύθμιση από ha ; γιατί μέσω smart life δεν έχει μεικτό mode, ή auto ή manual.

Του προσαρμόζεις τη θερμοκρασία που διαβάζει. Διαβάζει 20 και πραγματικά είναι 19 στο χώρο; Το ρυθμίζεις στο -1 και δειχνει πλέον 19.

Γενικά έχει πάρα πολλά mode η συγκεκριμένη κεφαλή... Μου πήρε ένα μήνα να μπορέσω να ρυθμίσω υποτυπωδώς την αυτόματη λειτουργία που δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. Στο HA μπορείς να ανοιξεις (heat 100%) να κλεισεις (off 0%) ή να ρυθμίσεις θερμοκρασία. Το auto-manual του HA αντιστοιχεί στη manual ρυθμιση της θερμοκρασίας. To auto-schedule του HA αντιστοιχεί στον εβδομαδιαίο προγραμματισμό που έχεις ορίσει στις ζώνες τις ημέρας. Το auto-complex κάνεις χειροκίνητα override την θερμοκρασία που έχεις ορίσει στο schedule. Όταν περάσει η ζώνη της ώρας επιστέφει στις ρυθμίσεις της επόμενης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...