Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i / Deco M5 (πρόβλημα)


Gianniz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Έχω 24αρα vdsl ΟΤΕ. Πιάνω 24 (και καμιά φορά και παραπάνω). 

Το Μάρτη του 2020, όταν και ξεκίνησα καθημερινή τηλέργασια, διαπίστωσα ότι με το modem/router του OTE (Speedport entry 2i) τα πράγματα ήταν δύσκολα. Τα κυριότερα προβλήματα ήταν οι συχνές πτώσεις ταχύτητας και η πολύ κακή κάλυψη που είχα στο σπίτι, ακόμα και σε μικρές αποστάσεις.

Προχώρησα λοιπόν σε αγορά του Deco M5 (3-pack) εκείνη την περίοδο τα οποία και έχω ορίσει ως wireless routers στα διάφορα σημεία του σπιτιού.

Το πρόβλημα της κάλυψης εξαφανίστηκε. Παντού πιάνω πολύ καλή ταχύτητα. Οι πτώσεις ταχύτητας όμως δεν έχουν σταματήσει. Το οποίο με αναγκάζει αρκετές φορές να επανεκκινώ το speedport, κάτι το οποίο λύνει το πρόβλημα εκείνη τη στιγμή, αλλά όχι οριστικά.

Επειδή είμαι λίγο άσχετος, κάποια συμβουλή για το τι μπορώ να κάνω προκειμένου να βελτιώσω το πρόβλημα των συχνών πτώσεων ταχύτητας; Είχα σκεφτεί να πουλήσω τα deco m5 και να αγοράσω ένα Fritzbox αλλά δε ξέρω αν είναι σωστή κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24αρα ΟΤΕ και πιάνεις 24 άρα είσαι πολύ καλά σαν σύνδεση.

Το πρόβλημα σου είναι κάπου αλλού, πιθανόν στην καλωδίωση, μίλησες με ΟΤΕ να δουν αν είναι το πρόβλημα

στην μεριά τους ή στην δικιά σου ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το γεγονός ότι επανεκκινώντας το speedport (το βγάζω από το ρεύμα και το ξαναβάζω) μου τα στρώνει όλα κατευθείαν, δεν υποδεικνύει ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο modem? Θα μπορούσε το πρόβλημα να είναι στη γραμμή και να λύνεται κάνοντας επανεκκίνηση το modem? (είμαι άσχετος). 

Επίσης να διευκρινίσω (δε ξέρω αν έχει σημασία) ότι τα deco m5 είναι συνδεδεμένα με λειτουργεία wireless routers.

 Τέλος παραθέτω κάποια στατιστικά της γραμμής από το interface του speedport καθώς και μια μέτρηση της ταχύτητας που τα τράβηξα και τα 2 πριν λίγο.

 

 

dsl stats.jpg

metrisi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι κουμπομένος σε VDSL καμπίνα για αυτό και έχεις τέρμα συγχρονισμό (και πάς και σε VDSL 100αρα άνετα).

Το 8.9 Mbps όμως δείχνει ότι έχεις πρόβλημα, σίγουρα δεν είναι απο τα Deco γιατί λες ότι το είχες και πριν τα βάλεις

(στην ουσία με αυτά έχεις απλός πολύ καλό WiFi σε όλο το σπίτι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισε τα deco σε λειτουργία access point . 

Μπορει καταλαθος να εχεις βαλει περιορισμό στο bandwidth μεσα απο το μενού τους. 

Ελπίζω να εχεις κλεισει και το wifi του speedport ! 

Τα 9mbps σε 30αρα γραμμη ειναι μεγαλο προβλημα !!! Και καπου υπάρχει θέμα ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

Γύρισε τα deco σε λειτουργία access point . 

Μπορει καταλαθος να εχεις βαλει περιορισμό στο bandwidth μεσα απο το μενού τους. 

Ελπίζω να εχεις κλεισει και το wifi του speedport ! 

Τα 9mbps σε 30αρα γραμμη ειναι μεγαλο προβλημα !!! Και καπου υπάρχει θέμα ! 

Μόλις έκανα επανεκκινηση στο speedport (το έβγαλα από το ρεύμα και το ξαναέβαλα) και η ταχύτητα επανήλθε (22/24). Οπότε κάποιο bandwith limit δε νομίζω ότι έχω.

Το wifi του speedport ναι ειναι κλειστό. Επίσης να διευκρίνησω ότι τα 9mbps δν είναι μόνιμη κατάσταση. Η μόνιμη κατάσταση είναι τα 24mbps, όμως με αρκετές πτώσεις ταχύτητας οι οποίες διορθώνονται μονο με την επανεκκίνηση του speedport οπως περιγράφω πιο πάνω.

Επεξ/σία από Gianniz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια ότι τo Entry 2i: α) Έχει κακή συμπεριφορά σε γραμμές VDSL2. β) Έχει «ασθενικό» WiFi. Εγώ και τα δύο αυτά προβλήματα τα έλυσα με την αγορά ενός μεταχειρισμένου FRITZ οκταετίας. Με αυτό τα «λάθη» της γραμμής περιορίστηκαν στο 3-5% από αυτά που έβλεπα στο Entry.

2. Όταν κάποιος δηλώνει άσχετος, τότε είναι καλύτερα να μην βγάζει εύκολα συμπεράσματα, και ο προβληματισμός του να μην επικεντρώνεται σε ένα πράγμα ή αιτία (πχ modem) αλλά να ακούει και να δοκιμάζει.

3. Τα στατιστικά σου δείχνουν πως έχεις γραμμή με ορισμένα έντονα προβλήματα. Σε πρώτη φάση απενεργοποίησε το SRA στο Entry 2i. Αν αρχίσει να χάνεται συχνά ο συγχρονισμός τότε φταίει, κυρίως, η γραμμή. Σε αυτή την περίπτωση ξεκινάς πρώτα από τον έλεγχο του τμήματος της γραμμής που έχεις εσύ τον άμεσο έλεγχο, από την εσωτερική καλωδίωση της οικίας σου. Από το κουτί του ΟΤΕ έως την πρίζα που είναι το modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, filipN είπε

1. Είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια ότι τo Entry 2i: α) Έχει κακή συμπεριφορά σε γραμμές VDSL2. β) Έχει «ασθενικό» WiFi. Εγώ και τα δύο αυτά προβλήματα τα έλυσα με την αγορά ενός μεταχειρισμένου FRITZ οκταετίας. Με αυτό τα «λάθη» της γραμμής περιορίστηκαν στο 3-5% από αυτά που έβλεπα στο Entry.

Απορία, αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώντας τα Deco M5 για σκοπούς διαμοιρασμού WiFi, αποφεύγω στην ουσία το «ασθενικό» WiFi του speedport? Το Fritz είναι μια σκέψη που κάνω αλλά θέλω να την αφήσω ως τελευταία λύση.

32 λεπτά πριν, filipN είπε

2. Όταν κάποιος δηλώνει άσχετος, τότε είναι καλύτερα να μην βγάζει εύκολα συμπεράσματα, και ο προβληματισμός του να μην επικεντρώνεται σε ένα πράγμα ή αιτία (πχ modem) αλλά να ακούει και να δοκιμάζει.

3. Τα στατιστικά σου δείχνουν πως έχεις γραμμή με ορισμένα έντονα προβλήματα. Σε πρώτη φάση απενεργοποίησε το SRA στο Entry 2i. Αν αρχίσει να χάνεται συχνά ο συγχρονισμός τότε φταίει, κυρίως, η γραμμή. Σε αυτή την περίπτωση ξεκινάς πρώτα από τον έλεγχο του τμήματος της γραμμής που έχεις εσύ τον άμεσο έλεγχο, από την εσωτερική καλωδίωση της οικίας σου. Από το κουτί του ΟΤΕ έως την πρίζα που είναι το modem/router.

Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο με τα στατιστικά, τι ακριβώς κοιτάς; Διάβασα κάποια guides, απ' αυτά μου φαίνεται ότι τα Noise Margin και Line Attenuation είναι σε καλά νούμερα. Για τα υπόλοιπα δε ξέρω.

Το SRA το έψαξα σε όλες τις καρτέλες του router αλλά τζίφος. Δε το βρίσκω πουθενά. Κατά συνέπεια το googlara και κατέληξα σε γειτονικό φορουμ όπου χρήστης έχει ανεβάσει το screenshot που κάνω attach για το speedport entry του. Αλλά εγώ τέτοια εικόνα δε μπόρεσα να βρω στο δικο μου speedport.

 

sra.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Iδιο (και χειροτερο) θεμα με σενα ειχα στην vdsl μου (vodafone vdsl50) εντελως ξαφνικα. εμενα μετα απο καποια ωρα, στα ξαφνικα, μηδενιζε το download speed. pings και upload ειχα κανονικο. με ρεσταρτ εφτιαχνε. Tελικα μαλλον το προβλημα ήταν στην καλωδιωση του σπιτιου.

Εβαλα το μοντεμ στην κεντρική πριζα, και αποσυνδεσα ολα τα υπολοιπα καλωδια. Απο τοτε δεν ξαναειχα το παραμικρο θεμα με την γραμμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...