Προς το περιεχόμενο

Πολυγλωσσία σε site.


sinikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω φτιάξει custom μία σελίδα Ελληνική με κατάληξη .gr (τοπικός οδηγός της πόλης μου) που μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο σε ξένους όσο και σε Έλληνες επισκέπτες. Έχω βάλει Ελληνικά, Αγγλικά, Γερμανικά και Γαλλικά. Φυσικά έχω βάλει και επιλογέα γλώσσας και δουλευει μια χαρα. Η ερωτησή μου δεν είναι οτι έχω κάποιο πρόβλημα, απλά θέλω να ρωτήσω ποια πιστεύετε οτί είναι η καλύτερη ΑΡΧΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ για την σελίδα. Δηλαδή με το που μπαίνει ένας επισκέπτης για πρώτη φορά.

  • Ελληνικά και ας αλλάξει χειροκίνητα σε Αγγλικά
  • Αγγλικά και ας αλλάξει χειροκίνητα σε Ελληνικά
  • Ανάλογα με την γλώσσα του browser του επισκέπτη?
  • Ανάλογα την Ip του επισκέπτη? (Μπορεί να είναι ξένος αλλά θα είναι εδω όταν θα μπει).

Ποια πιστεύετε οτι είναι η καλύτερη προσέγγιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με WordPress το έχεις στήσει; Εάν ναι τότε υπάρχει η δυνατότητα με το wpml ή το polylang να κάνεις mapping διαφορετικά domains πάνω στην ίδια εγκατάταση. Π.χ. στο .com να έχεις την αγγλική έκδοση, στο .gr την ελληνική, σε .de την γερμανική, κλπ. Και μπορείς να έχεις και σημαίνες με τις χώρες όπου εάν π.χ. είσαι στο .gr και πατήσεις στην αγγλική σημαία να σε πηγαίνει στο .com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CyberCr33p είπε

Με WordPress το έχεις στήσει; Εάν ναι τότε υπάρχει η δυνατότητα με το wpml ή το polylang να κάνεις mapping διαφορετικά domains πάνω στην ίδια εγκατάταση. Π.χ. στο .com να έχεις την αγγλική έκδοση, στο .gr την ελληνική, σε .de την γερμανική, κλπ. Και μπορείς να έχεις και σημαίνες με τις χώρες όπου εάν π.χ. είσαι στο .gr και πατήσεις στην αγγλική σημαία να σε πηγαίνει στο .com

Custom είναι, αλλά μαλλον δεν έγινα κατανοητός. Δεν έχω πρόβλημα με το τεχνικό κομμάτι, ξέρω πως θα το κάνω. Απλά μια γνώμη για το User Experience θέλω. Η σελίδα είναι gr μονο και αυτό πατάει ο οποιοσδήποτε θέλει να μπει. Απλα ρωτάω ποια είναι η πιο "φιλικη" προσέγγιση για τον εκάστοτε χρήστη που μπαίνει πρώτη φορά να είναι η landing page του site.

  • Καρφωτά Ελληνικά (αφού είναι .gr)?
  • Καρφωτά Αγγλικά (αφου απευθύνεται και σε ξένους)?
  • Αν μπαίνει κάποιος από Ελλάδα να βλέπει αμέσως Ελληνικά και αν μπαίνει εκτός Ελλάδας Αγγλικά?
  • Απο οπουδήποτε και να μπαίνει αν ο browser είναι στα Ελληνικά να βλέπει Ελληνικά αλλιώς Αγγλικά?

 Και για να επισημάνω, πάντα μιλάμε για ένα σταθερό url (site.gr) και μιλάμε για την πρώτη επίσκεψη. Από εκεί και πέρα θα μπορεί να αλλάξει σε ότι γλώσσα θέλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν το domain σου, πχ tositetoumitsoy.gr, είναι Ελληνικό τότε νομίζω τα Ελληνικά θα πρέπει να είναι πρώτη γλώσσα αν είναι διεθνής ονομασία (αγγλικά), πχ jimi's_site.gr, τότε πρώτη γλώσσα αγγλικά, όλοι οι Έλληνες γνωρίζουν αγγλικά.

Επεξ/σία από Ussr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον πρόκειται για ένα μόνο domain δεν υπάρχει "φιλική" προσέγγιση για αυτό που θέλεις να κάνεις. Εάν το κάνεις με βάση της IP τότε εάν κάποιος κάνει χρήση VPN ή κάποιος Έλληνας που μένει στο εξωτερικό θα του εμφανίζει την "λάθος" γλώσσα. Ή και μέσω browser, εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ πάντα την αγγλική έκδοση στο λειτουργικό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2021 στις 3:49 ΜΜ, Ussr είπε

..., όλοι οι Έλληνες γνωρίζουν αγγλικά.

🤣 Γαλλικά ναί αλλά αγγλικά ...

Επεξ/σία από k33theod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η εναλλαγή γλώσσας είναι στη κορυφή σωστά σχεδιασμένη με σημαιούλες π.χ. και ένα μικρό drop down αλλάζοντας σημαία να αλλάζει και γλώσσα, νομίζω είναι αρκετά απλό και εύχρηστο για όλους.

Η αρχική γλώσσα καλό είναι να είναι είτε αυτή που χρησιμοποιείται από τους περισσότερους που θα επισκέπτονται τη σελίδα είτε στη γλώσσα την ελληνική μιας και μιλάς για οδηγό ελληνικής περιοχής.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...