Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια home file server ??


billystzag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας.

Θα ηθελα την βοηθεια σας μια και ειμαι ψιλοασχετος.

Εχω ενα λαπτοπ lenovo s10-3t και καθεται και σκεφτομουν να φτιαξω μ αυτο ενα home server που να διαμοιραζει αρχεια στο δικτυο του σπιτιου (ταινιες, βιβλια , μουσικη) και να ειναι ορατος απο ολες τις συσκευες (pc,laptop,tablet , lg smart tv)

Ψαχνοντας στο ιντερνετ πιο πολυ μπερδευτικα για το ποια οδο να ακολουθησω , os για nas η μεσω των windows ?

Θα ηθελα τα φωτα σας..

το δικτυο μου αποτελειται απο το Modem της wind technicolor 788 και router ενα netis wf2780.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ενα απλο share και τα windows κομπλε ειναι. Δες μηπως παιρνει κανα usb το router και κουμπωσεις εκει τον δισκο να γλυτωνεις και ρευμα.

Το freenas νομιζω θελει συγκεκριμενες καρτες για να παιξει και το omv θελει να εχεις ορεξη να πεις ενα 5ωρο θα το αφιερωσω αν εισαι ασχετος με linux κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που τα Router στο θέμα ταχύτητα σε αντιγραφή/ανάγνωση είναι άστα να πάνε. USB και Switch (και όχι μόνο) εξυπηρετούνται από το ίδιο chip οπότε οι ταχύτητες δεν έχουν καμία σχέση με αυτές ενός υπολογιστή ή NAS συσκευής. Για απλά πράγματα να κάνεις την δουλειά σου χωρίς πολλά έξοδα είναι ΟΚ, αλλά αν κάποιος θέλεις κάτι παραπάνω, χρειάζεται να έχει αρκετή υπομονή και να είναι χαλαρόόόός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό σίγουρα, αν είναι να μεταφέρεις GB τότε είναι θέμα, εκτός αν το βγάζει, μεταφέρει και μεγάλα αρχεία στο PC και ξανά κούμπωμα.

Η λύση NAS, Server σίγουρα πιο καλή.

Εγώ έχω στημένω ενα PC-Server με Unraid με 3 Χ 4ΤΒ δίσκους (8ΤΒ χώρος) + 1 SSD για cache και μοιράζω σε όλο το σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...