Προς το περιεχόμενο

Διαφορετική ανάλυση σε κάθε οθόνη: Γίνεται;


deesnider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοώ: Σε win 10 p.c. με radeon rx550 , η οποία «βγάζει» μία hdmi, μία dvi & μία d-sub, έχω συνδεδεμένες τρεις οθόνες: δύο dell 24'' (1920x1080) η μία συνδεδεμένη στο dvi και η άλλη στο d-sub (λειτουργούν σαν μία ενιαία οθόνη) και μία τηλεόραση 55'' UHD (3840x2160) συνδεδεμένη στο hdmi. Στην επιλογή "pc screen only" έχω εικόνα μόνο στην τηλεόραση και στη "second screen only" μόνο στις δύο dell.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε, όταν επιλέγω (με win+p ) την τηλεόραση, να έχω στο desktop τη μέγιστη ανάλυσή της (3840x2160);  Όπως είναι τώρα, έχω και στην τηλεόραση maximum 1920x1080, όπως και στις 24άρες που ούτως ή άλλως δεν υποστηρίζουν παραπάνω.

Δε με απασχολεί η αναπαραγωγή ταινιών, αλλά η desktop χρήση τής τηλεόρασης από μεγαλύτερη απόσταση.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά μπορείς να επιλέξεις διαφορετική ανάλυση για κάθε μόνιτορ

Display display settings ->

advanced ->

display adapter properties for Display "x"

List all modes και εκεί πλέον αλλάζεις την ανάλυση για το x monitor που έχεις επιλέξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, deesnider είπε

Τι εννοώ: Σε win 10 p.c. με radeon rx550 , η οποία «βγάζει» μία hdmi, μία dvi & μία d-sub, έχω συνδεδεμένες τρεις οθόνες: δύο dell 24'' (1920x1080) η μία συνδεδεμένη στο dvi και η άλλη στο d-sub (λειτουργούν σαν μία ενιαία οθόνη) και μία τηλεόραση 55'' UHD (3840x2160) συνδεδεμένη στο hdmi. Στην επιλογή "pc screen only" έχω εικόνα μόνο στην τηλεόραση και στη "second screen only" μόνο στις δύο dell.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε, όταν επιλέγω (με win+p ) την τηλεόραση, να έχω στο desktop τη μέγιστη ανάλυσή της (3840x2160);  Όπως είναι τώρα, έχω και στην τηλεόραση maximum 1920x1080, όπως και στις 24άρες που ούτως ή άλλως δεν υποστηρίζουν παραπάνω.

Δε με απασχολεί η αναπαραγωγή ταινιών, αλλά η desktop χρήση τής τηλεόρασης από μεγαλύτερη απόσταση.

Ευχαριστώ!

Στις ρυθμίσεις Οθόνης πρέπει να επιλέξεις ΕΠΕΚΤΑΣΗ και όχι αναπαραγωγή.

Με αυτό τον τρόπο επιλέγεις μετά για την κάθε μια οθονη ξεχωριστά την βέλτιστη ανάλυση αλλά έτσι έχεις ένα μόνο desktop που επεκείνεται και στις 3.
Αν θες να κάνεις αναπαραγωγή, δηλαδή να εμφανίζεται η ίδια ακριβώς επιφάνεια και στις 3 οθόνες τότε θα έχεις το «πρόβλημα» που περιγράφεις.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nickol-us είπε

Φυσικά μπορείς να επιλέξεις διαφορετική ανάλυση για κάθε μόνιτορ

Display display settings ->

advanced ->

display adapter properties for Display "x"

List all modes και εκεί πλέον αλλάζεις την ανάλυση για το x monitor που έχεις επιλέξει

Μπαίνω στις παραπάνω ρυθμίσεις, αλλά στο display adapter properties/list all modes, δεν υπάρχει επιλογή για ανάλυση μεγαλύτερη από 1920Χ1080.  Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται άλλων «χαρακτηριστικών» καλώδιο hdmi; Το είχα πάρει μαζί με την τηλεόραση πριν από 2,5 χρόνια. Δεν τα ξέρω και καλά...

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι, τόσο η τηλεόραση, όσο και η κάρτα, στα specs τους αναφέρουν ότι υποστηρίζουν UHD. Εκτός κι αν αυτή η ανάλυση είναι διαθέσιμη μόνο στην αναπαραγωγή video (π.χ. ταινίες) και όχι στη χρήση desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποστηρίζει uhd τότε θα το κάνει παντού και όχι μόνο πχ σε ταινίες.

Θα πρέπει να μπεις στη σελίδα της κάρτας σου να δεις τι αναλύσεις βγάζει και σε τι έξοδο.

Το hdmi  πρέπει να είναι πολύ αρχαίο για να μην υποστηρίζει 4k. Από version 1.4, που θεωρώ και πολύ κοινό, υποστηρίζει 4k.

Έλεγξε την κάρτα και την τηλεόραση όσο αφορά τις αναλύσεις που υποστηρίζει κάθε είσοδο/έξοδο.

Δοκίμασε και άλλο καλώδιο αν βρεις εύκαιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...