Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ant_ είπε

Xρησιμοποιησα τον juro pro diamond για μερικες μερες

1)Οι ενδειξεις της υγρασιας αλλα και της θερμοκρασιας δεν εχουνε και μεγαλη ακριβεια ουτε αξιοπιστια

2)Υπαρχει μια μυρωδια στον αερα οχι τοσο εντονη αλλα κατι σαν πλαστικο που μπορει  τους περισσοτερους μπορει να μην τους ενοχλει αλλα μερικοι που ειναι ψυρες το καταλαβαινουνε ισως 

γενικα εχει γινει μοδα ο αφυγραντηρας ενω για μεγαλο ποσοστο ειναι αχρειαστος η το κερδος που θα εχει ειναι ελαχιστο 

αν καποιος εχει πχ 60%  υγρασια δεν υπαρχει λογος να παρει

Όταν λειτουργεί ο ανεμιστήρας, η ένδειξη της υγρασίας θα έλεγα είναι σωστή.  Η θερμοκρασία τώρα φίλος στη μου φαίνεται 20 βαθμούς έχει το σπίτι. 

Η μυρωδιά πλαστικού σε εμένα έφυγε σε 7 μέρες.

Σωστά ο αφυγραντηρας έχει νόημα όταν όντως υπάρχει υγρασία ή αλλιώς σε βροχερές μέρες του χειμώνα. Αλλά το 64% αν γίνει 50% το καταλαβαίνεις αμέσως όποτε βοηθάει στην άνεση. 

Επεξ/σία από n4sleep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/11/2018 στις 11:26 ΠΜ, bill_viper είπε

Καλημέρα παίδες, έχω καταλήξει σε 2 αφυγραντήρες όλα όσα reviews και να διαβάσω δε μπορώ να αποφασίσω.

Αυτοί οι δύο είναι:

Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L και Rohnson Genius R-9420

Κλείνω λίγο προς τον Rohnson γιατί έχει καλύτερο wi-fi app και αναβαθμισμένο (σε σχέση με του inventor που γράφουν πολλά παράπανω στο Play Store κι έχει να δει αναβάθμιση πάνω από 1 χρόνο).

Από την άλλη για τη Rohnson δε μπορώ να βρω πληροφορίες, κάποιο επίσημο site κτλ. Mόνο αυτό του Βασιλιά.

Εχω και εγω καταληξει στις ιδιες επιλογες και περιμενω τις προσφορες για να δω ποιον θα παρω.

Παντως ο inventor στα χαρτια καει λιγοτερο ρευμα απλα δεν μπορω να βρω του rohnson τις καταναλωσεις αναλογα με την αποδοση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα ειναι σχετικο οτι βοηθαει στην ανεση

εμενα προσωπικα η μειωση της υγρασιας απο 60 σε 50 μου εφερε ενα αισθημα σαν να μην υπηρχε αρκετο οξυγονο

ειναι αναλογα τον καθενα πως ειναι ο οργανισμος του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάς και έχουμε καινούργιο μέλος στην οικογένεια και η υγρασία είναι πανω απο 70% κάθε μέρα μάλλον είναι απαραίτητος.

Το σπίτι είναι 80 μ2 , θερμοκρασία γύρω στους 18, καλή διαρρύθμιση του χωρου σχεδόν τετράγωνο. Θέλω σίγουρα φίλτρο hepa και τιμή μέχρι 300 αν αξίζει τα λέφτά του και αν ήταν και μετρίου θορύβου ακόμα καλυτερα. Αποκλειέται ο meaco δηλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στο φορουμ θελω να ρωτησω αυτος εδω που ειναι σε προσφορα αξιζει να τον αγορασω?

θα κανει δουλια ή θα πανε τζαμπα τα λεφτα?

το σπιτι μου ειναι 110 τμ με 95% υγρασια.

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/178262-morris-mde2428i?cmicc=skroutz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2018 στις 8:09 ΜΜ, Zerg13 είπε

O Rohnson ειναι και καθαριστης αερα, εχει φιλτρο ανθρακα. Οποτε λειτουργει συνεχεια ο ανεμιστηρας. Να ξερεις. 1-2 σελιδες πισω καποιος εκανε την ιδια ερωτηση αν θες να δεις.

παρτους ρωτα τους ποσο κανει γιατι καθε 1 χρονο θελει αλλαγη. Και αν εχουν μεσα στην συσκευασια ή το παιρνεις μονος σου. Εχουν τηλεφωνικη στηριξη. Αυτο του Βασιληας ειναι το επισημο site,δικη τους εταιρεια ειναι. Τους το κατασκευασε ξενη εταιρεια, αυτοι απλα το στηριζουν. Ετσι κανουν οι περισσοτεροι παντως.

Rohnson θα ελεγα, και οι 2 ειναι καλοι αναλογα τι τους θες. Καιει λιγο ρευμα παραπανω να ξερεις. Και ειναι πιο αθορυβος. Το ποιος κανει καλυτερη αφυγρανση απο τους 2, κανεις δεν ξερει. 

Επειδή δεν έχω ιδέα, και διαβάζω συνέχεια στα posts σας για συνεχόμενη λειτουργία ανεμιστήρα. Αυτό είναι το κάτι θετικό; Αν ναι, ως προς τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, osfp1980 είπε

καλησπερα στο φορουμ θελω να ρωτησω αυτος εδω που ειναι σε προσφορα αξιζει να τον αγορασω?

θα κανει δουλια ή θα πανε τζαμπα τα λεφτα?

το σπιτι μου ειναι 110 τμ με 95% υγρασια.

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/178262-morris-mde2428i?cmicc=skroutz

95% υγρασία ? Μετράς σίγουρα σωστά? Έχεις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες σπίτι , μήπως? Χρειάζεσαι οπωσδήποτε αφυγραντήρα.

Μήπως είσαι ψάρι και μας γράφεις από το ενυδρείο σου? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, osfp1980 είπε

καλησπερα στο φορουμ θελω να ρωτησω αυτος εδω που ειναι σε προσφορα αξιζει να τον αγορασω?

θα κανει δουλια ή θα πανε τζαμπα τα λεφτα?

το σπιτι μου ειναι 110 τμ με 95% υγρασια.

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/178262-morris-mde2428i?cmicc=skroutz

Φίλος που τον πήρε πέρυσι έχει μείνει πολύ ευχαριστημένος 

Βέβαια δεν έχει τόσο extreme συνθήκες στο σπίτι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , θα ήθελα τα φώτα σας! Έχω γκαρσονιέρα 40τ.μ. (45 τ.μ με το μπάνιο), δε ξέρω πόση υγρασία έχει αλλά την αισθάνεσαι και όταν λειτουργεί το aircodition (καλοριφέρ δεν έχω). Μου πρότεινε φίλη τον Singer https://www.skroutz.gr/s/10023609/Singer-SDHM-10DI.html?from=account_notifications_price_drop αλλά άλλος μου είπε όχι γιατί έχουν εξαρτήματα από άλλους και απλά βάζουν το όνομά τους πάνω. Ποια είναι η γνώμη σας;

Και στο forum δεν έχω διαβάσει πολύ καλές γνώμες για τη συγκεκριμένη. Χρειάζομαι κάτι στα 150€, έχετε κάποια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω καταλήξει κι εγώ ανάμεσα στο Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L και τον Rohnson Genius R-9420. Εάν εξαιρέσουμε το πρόβλημα με το WiFi του inventor πάνω κάτω πρέπει να έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα απ ότι έχω καταλάβει από τα σχόλια και τις κριτικες που έχω διαβάσει. Και σε συνδυασμό με την χαμηλότερη ισχύ του inventor (260W σε αντίθεση με τα 365W) θα έλεγε κανείς ότι πρέπει να πάω προς το inventor εάν δεν μ ενδιαφέρει πολύ η ασύρματη λειτουργία του. Παρόλα αυτά διάβασα σε αρκετές κριτικές, σχόλια για συχνές επανεκκίνησεις του συμπιεστή όταν πιάνει την επιθυμητή υγρασία. Χωρίς να έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνεται γιατί δεν είχα ποτε αφυγραντηρα καταλαβαίνω ότι ενώ μπορεί να μην χρειάζεται η λειτουργία του αφυγραντηρα αυτός συνεχίζει και λειτουργεί κάνοντας επανεκκίνηση κάθε τόσο. Αυτό δεν σημαίνει ότι ενώ η ισχύς του είναι χαμηλότερη από του rohnson πιθανόν να καταναλώσει ας πούμε το ίδιο ρεύμα λόγω του ότι δεν σταματάει εκεί που θα σταματούσε ένας άλλος αφυγραντηρας (πχ ο rohnson)? Σκέφτομαι λάθος? Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω την λειτουργία των αφυγραντηρων. Μπορεί να μου πείτε ότι ακόμα κ σε χώρους με καλή μόνωση κ μέτρια υγρασία είναι πάντα σε χαμηλή λειτουργία κ καταναλώνουν ενέργεια. Δεν γνωρίζω. Επίσης θα θελα να ρωτήσω όταν ο rohnson λέει 365W (κ αντίστοιχα ο inventor 260W) εννοούν την μέγιστη ισχύ τους?δλδ σε χαμηλότερες σκάλες καταναλώνουν λιγότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, v__g είπε

Καλησπέρα, έχω καταλήξει κι εγώ ανάμεσα στο Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L και τον Rohnson Genius R-9420. Εάν εξαιρέσουμε το πρόβλημα με το WiFi του inventor πάνω κάτω πρέπει να έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα απ ότι έχω καταλάβει από τα σχόλια και τις κριτικες που έχω διαβάσει. Και σε συνδυασμό με την χαμηλότερη ισχύ του inventor (260W σε αντίθεση με τα 365W) θα έλεγε κανείς ότι πρέπει να πάω προς το inventor εάν δεν μ ενδιαφέρει πολύ η ασύρματη λειτουργία του. Παρόλα αυτά διάβασα σε αρκετές κριτικές, σχόλια για συχνές επανεκκίνησεις του συμπιεστή όταν πιάνει την επιθυμητή υγρασία. Χωρίς να έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνεται γιατί δεν είχα ποτε αφυγραντηρα καταλαβαίνω ότι ενώ μπορεί να μην χρειάζεται η λειτουργία του αφυγραντηρα αυτός συνεχίζει και λειτουργεί κάνοντας επανεκκίνηση κάθε τόσο. Αυτό δεν σημαίνει ότι ενώ η ισχύς του είναι χαμηλότερη από του rohnson πιθανόν να καταναλώσει ας πούμε το ίδιο ρεύμα λόγω του ότι δεν σταματάει εκεί που θα σταματούσε ένας άλλος αφυγραντηρας (πχ ο rohnson)? Σκέφτομαι λάθος? Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω την λειτουργία των αφυγραντηρων. Μπορεί να μου πείτε ότι ακόμα κ σε χώρους με καλή μόνωση κ μέτρια υγρασία είναι πάντα σε χαμηλή λειτουργία κ καταναλώνουν ενέργεια. Δεν γνωρίζω. Επίσης θα θελα να ρωτήσω όταν ο rohnson λέει 365W (κ αντίστοιχα ο inventor 260W) εννοούν την μέγιστη ισχύ τους?δλδ σε χαμηλότερες σκάλες καταναλώνουν λιγότερα?

Τα 260W που αναφέρεις είναι RATED INPUT, και όχι το τι πιάνει σε πραγματικές συνθήκες λειτουργίας ή καλύτερα σε ενδεχόμενο πλήρες φορτίο λειτουργίας. Παλιά τα ανέφεραν, τώρα όμως τα έχουν ξηλώσει από τη σελίδα τους. Δες στο rating label της συσκευής όπου κανονικά θα πρέπει να αναγράφουν και το max. Σου το λέω γιατί το θεωρώ πολύ δύσκολο σύγχρονος 20λιτρος να έχει rated input στα 365W, και παίζει να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια! Αντίστοιχα το ίδιο κάνουν και με τα db θορύβου πλέον που κρύβουν τα επίπεδα σε πραγματικές συνθήκες και αναγράφουν αυτά στις χαμηλότερες (ή Eco) ρυθμίσεις!!!

Για παράδειγμα να σου αναφέρω τον Premium 30L οπου σήμερα δηλώνουν 370W και 43db (τονίζω ΧΩΡΙΣ να λένε ψέματα, αλλά ταυτόχρονα χωρίς να λένε και την πλήρη εικόνα/αλήθεια), ενώ για το ίδιο μοντέλο παλαιότερα είχαν το παρακάτω!

PR1-ION30L  

Δυνατότητα Αφύγρανσης          30 λίτρα / ημέρα    

Κατανάλωση (W) 487  

Στάθμη Θορύβου (dB(A))       50

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 hours ago, ant_ said:

Kαλα ειναι σχετικο οτι βοηθαει στην ανεση

εμενα προσωπικα η μειωση της υγρασιας απο 60 σε 50 μου εφερε ενα αισθημα σαν να μην υπηρχε αρκετο οξυγονο

ειναι αναλογα τον καθενα πως ειναι ο οργανισμος του

Και το καλοκαίρι πως την παλεύεις που έχουμε κάτω και κάτω από 40%? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...