Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Πηρα και εγω τον Morris MDP-24400IW απο κωτσο στα 229 για το πατρικο μου , στο δικο μου ειχα παρει πριν 3 χρονια τον Morris mde 2428i (που δουλευει μια χαρα ακομα αν εξαιρέσεις ενα προβλημα που ισως εχει με τον αισθητήρα υγρασίας ) , ο θόρυβος επειδη εχω ακουσει σχεδον ολους τους morris ειναι οκευ , ωστοσο δεν ξερω αν ειναι προβλημα η οχι για αυτο ρωταω οσους τον πηραν 

Στην λειτουργία σμαρτ οταν φτανει 50-55 % κλεινει τερμα και ανοιγει μονος του μετα απο δεν ξερω και εγω ποση ωρα ( ενω δειχνει κλειστος 65 % υγρασια ξερω εγω) ενω σε αντιθεση με τον δικο μου οταν εφτανε τον στόχο ειτε στο σμαρτ ειτε κανονικα συνεχισε απλα να δουλευει ο ανεμιστήρας , έσας τι γίνεται ;; υπαρχει καποιος να μου πει με σιγουριά να μην μπλέκω με τηλέφωνα κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

image.png.42798723ceb81a81b200a715b4dbbe26.pngα

αριστερά perla 22, δεξιά eco 25... Ιδια όλα... ακόμα και τα γραμμάρια R134...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

image.png.42798723ceb81a81b200a715b4dbbe26.pngα

αριστερά perla 22, δεξιά eco 25... Ιδια όλα... ακόμα και τα γραμμάρια R134...

μιλας με γριφους γεροντα. οτι ειναι κινεζικο το ξεραμε ασφαλώς. αν εννοεις οτι το 22 και το 25 ειναι ακριβως το ιδιο μοντελο με (ισως) αλλο firmware δεν ξερω αν μας ενδιαφερει. το θεμα ειναι αν ειναι αξιο το μηχανημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panomelene είπε

Καλησπερα

Πηρα και εγω τον Morris MDP-24400IW απο κωτσο στα 229 για το πατρικο μου , στο δικο μου ειχα παρει πριν 3 χρονια τον Morris mde 2428i (που δουλευει μια χαρα ακομα αν εξαιρέσεις ενα προβλημα που ισως εχει με τον αισθητήρα υγρασίας ) , ο θόρυβος επειδη εχω ακουσει σχεδον ολους τους morris ειναι οκευ , ωστοσο δεν ξερω αν ειναι προβλημα η οχι για αυτο ρωταω οσους τον πηραν 

Στην λειτουργία σμαρτ οταν φτανει 50-55 % κλεινει τερμα και ανοιγει μονος του μετα απο δεν ξερω και εγω ποση ωρα ( ενω δειχνει κλειστος 65 % υγρασια ξερω εγω) ενω σε αντιθεση με τον δικο μου οταν εφτανε τον στόχο ειτε στο σμαρτ ειτε κανονικα συνεχισε απλα να δουλευει ο ανεμιστήρας , έσας τι γίνεται ;; υπαρχει καποιος να μου πει με σιγουριά να μην μπλέκω με τηλέφωνα κλπ 

Εντελώς φυσιολογική λειτουργία. Κλεινει για 30 λεπτά, μετά ανάβει για 5 λεπτά ο ανεμιστήρας να τραβήξει αέρα (και να ρίξει την πλασματικά υψηλή ένδειξη λόγω του υγρού στοιχείου), και ανάλογα με την μεταβολή (είτε υπάρχει αυτή είτε όχι) σβήνει ξανά, ή ενεργοποιεί συμπιεστή.

image.png.9e51523fb20312c22d7af2a1398c1aa0.png

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

μιλας με γριφους γεροντα. οτι ειναι κινεζικο το ξεραμε ασφαλώς. αν εννοεις οτι το 22 και το 25 ειναι ακριβως το ιδιο μοντελο με (ισως) αλλο firmware δεν ξερω αν μας ενδιαφερει. το θεμα ειναι αν ειναι αξιο το μηχανημα...

Προσωπικά ΔΕΝ έχω δει να αλλάζει μέσω λογισμικού η απόδοση ενός αφυγραντήρα με ιδίου όγκου στοιχεία, ίδιο συμπιεστή (On/off τύπου) και ίδια ποσότητα ψυκτικού μέσου, αλλά και ίδιες αναγραφόμενες πιέσεις. Μοναδικές διαφορές που είδα μεταξύ των δύο ήταν στην πλακέτα γιατί ο ένας έχει σύνδεση με τηλεχειριστήριο, ενώ ο άλλος τις ενδείξεις (χρωματικές) στην πρόσοψη. 

Για τα μοντέλα που αναγράφουν, αν τα κάνεις αναζήτηση, θα δεις ότι άλλα λέει ο κατασκευαστής (ΔΕΝ ξέρω για ποιό λόγο χρησιμοποιούν και τα μοντέλα του Κινέζου αλλά υποθέτω ότι είναι για να μην βγάλουν τεχνικούς φακέλους στο δικό τους όνομα). Επίσης ο παλαιότερος Perla 25l, δηλωνόταν το μοντέλο AP25-201EE...

image.png.2b5a20780d6ba54f214defe024e9bdde.png

Σε όλες των περιπτώσεων, ξέρω μόνο αυτό που βλέπω χωρίς να μπορώ να κάνω περαιτέρω αυθαίρετες εικασίες!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, yositosi είπε

Εντελώς φυσιολογική λειτουργία. Κλεινει για 30 λεπτά, μετά ανάβει για 5 λεπτά ο ανεμιστήρας να τραβήξει αέρα (και να ρίξει την πλασματικά υψηλή ένδειξη λόγω του υγρού στοιχείου), και ανάλογα με την μεταβολή (είτε υπάρχει αυτή είτε όχι) σβήνει ξανά, ή ενεργοποιεί συμπιεστή.

image.png.9e51523fb20312c22d7af2a1398c1aa0.png

 

Αν το εχεις συνεχεια στο high και δεν το εχεις στο smart οταν πιασει την θερμοκρασια τι θα κανει θα συνεχεισει να δουλευει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν το εχεις συνεχεια στο high και δεν το εχεις στο smart οταν πιασει την θερμοκρασια τι θα κανει θα συνεχεισει να δουλευει?

δεν σε κατάλαβα τι εννοείς... Αυτό είναι ανεξάρτητα ταχύτητας ανεμιστήρα (τουλάχιστον έτσι πρέπει να είναι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Αν το εχεις συνεχεια στο high και δεν το εχεις στο smart οταν πιασει την θερμοκρασια τι θα κανει θα συνεχεισει να δουλευει?

Κλείνει όταν πιάσει το ποσοστό υγρασίας που του έχεις ορίσει και ας είναι στο High. Έτσι το δουλεύω αυτές τις μέρες.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cater είπε

Κατοχος του meaco dd8l τον πασαρα στους γονεις και μολις παρελαβα και εβαλα μπρος τον meaco dd8l zambezi αφου τον εβγαλε η αντιπροσωπεια σε τιμη καλουτσικη (269€). Στιβαρη κατασκευη , ευκολος πινακας ρυθμισεων, περσιδες, ενδειξη υγρασιας - θερμοκρασιας και ρυθμιση ανα 5% και οχι ανα 10% οπως ο προηγουμενος. Θα δουμε τι δουλεια θα κανει. Οσο για την καταναλωση επειδη ειναι στα ιδια περιπου με τον προηγουμενο 20 ευρω το μηνα περιπου υπολογιζω αν καιει ολη μερα. Σε 2 ωρες εχει κατεβασει 9% την υγρασια.

Για ποσα τετραγωνικα τον πηρες???το σκεφτομαι γιατι ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Για ποσα τετραγωνικα τον πηρες???το σκεφτομαι γιατι ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει νομιζω

Για 2 οροφους τον πηρα. 100 τμ. 50 σαλονι κουζινα και αλλα 50 πανω τα δωματια με ανοιχτες πορτες. Η διαφορα κατω με πανω ειναι περιπου 4% υγρασια πιο πολυ πανω. Τραβαει δλδ και απο πανω. Το μονο που με χαλαει ειναι η 2ετης εγγυηση αλλα ευελπιστω να μη γινει τπτ..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γνώμη κάνεις γι αυτόν τον αφυγραντηρα;

Φαίνεται καλή προσφορά..

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/igieini-atmosfaira-domatiou/afigrantires/nuvelle-nde-20pl18-afigrantiras-20-lt-24h_2958759

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, karrapaoki είπε

Έχει γνώμη κάνεις γι αυτόν τον αφυγραντηρα;

Φαίνεται καλή προσφορά..

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/igieini-atmosfaira-domatiou/afigrantires/nuvelle-nde-20pl18-afigrantiras-20-lt-24h_2958759

Μάρκα που του plaisio . Δεν αναφέρουν σε τί συνθήκες μετρήθηκε η κατανάλωση που έιναι σημαντικό . Αν μετρήθηκε σε 27 κελσίου και 60 % υγρασία όπως μετράνε οι περισσότεροι τα μοντέλα τους , τότε είναι εξαιρετικά υψηλή κατανάλωση . 

Η εγγύηση  είναι μικρή . Δίνουν 2 χρόνια ενώ οι περισσότεροι παίκτες της αγοράς δίνουν 5 χρόνια . 

Αν ισχύει αυτή η κατανάλωση δεν αξίζει να τον κοιτάξεις και ας είναι σε πολύ καλή τιμή για 20 λιτρος . Σε βάθος χρόνου θα έχει πληρώσει την διαφορά απο τα άλλα μοντέλα του ανταγωνισμού στη ΔΕΗ . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...